zeeland 25 Als een zwaan over het water Veel hulp bij herstel van Nuna Compromis lengte vrachtwagens centrum Beeld van Arie Berkulin onthuld in Maastricht HET ACHTERHUIS NAMENSERIE Zoals de Cygnus is er maar één gebouwd Cor Hilleman Klezmer en gospel voor kinderen Israël woensdag 14 oktober 2009 s World Solj\r Challenge V, Rico van Dongen uit Zierikzee zit in het Nuon Solar Team dat vanaf 25 oktober met zonnewagen Nuna 5 meedoet aan de World Solar Chal lenge in Australië. Rico vertelt er in de PZC regelmatig over. Na dagen van inventarise ren en hard werken, be gint de rust terug te ke ren. Het .herstel van de Nuna na het ongeval gaat op de ge bruikelijke problemen na voor spoedig. Op één of andere manier komen materialen namelijk altijd net wat later dan je verwacht. In middels hebben we deze afhanke lijkheid van andere bedrijven al va ker gezien en passen we ons daar op aan. Ook andere teams helpen waar ze kunnen. De steunbetuigingen stro men binnen en de afsluiting van die mailtjes is meestal hetzelfde. „Als we wat kunnen doen voor jul lie, laat het dan weten." Het Engel se team stond bijvoorbeeld al snel paraat met twee colaflessen. Eén gevuld met hars en de andere met de bijbehorende 'harder'. Onze ei gen bestelling hars was namelijk te laat binnen en het lamineerwerk, waar zelfs ik nog een handje bij ge holpen heb, kon echt niet langer wachten. Wubbo Ockels, onze coach, is sinds begin deze week hier om ons te helpen. De gitaar die nor maal gesproken altijd meegaat, heeft deze keer plaats moeten ma ken voor wat reserve-onderdelen en stickervellen. De motivatie om te winnen is in ieder geval niet thuis gebleven. Nog slaperig van de reis is hij al druk bezig met de auto en onze strategie. Over enige tijd is Nuna weer klaar. We moeten nog een paar testen doen om de auto af te stellen en dan is het tijd voor de kwalificatie en daarna het echte werk: de race. Cor Hilleman op zijn Cygnus: „Hij heeft misschien niet het silhouet van een zwaan, maar hoort wel als een zwaan bij het water." foto Izaak Verkeste Cor. Vanwege de niet alledaagse naam natuurlijk, maar ook omdat er maar één exemplaar van is ge bouwd en door de manier waarop het vaartuig in zijn bezit kwam. Cygnus is het Latijnse woord voor zwaan. En ook de naam van de scheepswerf in het Engelse Falmouth waar het motorschip in 1979 werd gebouwd. „Het is een werf die schepen voor de beroeps visserij vervaardigt. Maar deze boot is uitgevoerd met een kajuit en een grote stuurhut, omdat het een plezierjacht moest worden." Dat gebeurde in opdracht van Wim Hinners uit Voorburg, die het schip ook zijn naam gaf Hin ners vond in het Zierikzeesche Ha venkanaal een ligplaats voor de Cygnus, vlak naast de pereboom- kruiser die Cor Hilleman toenter tijd bezat. „We praatten vaak over vissen, waar Wim net zoveel van hield als ik. We dronken samen een borrel en klusten aan onze bo ten." Vijfjaar later kreeg Cor een plotselinge brief uit Voorburg. „Daar schrok ik erg van, want Wim schreef dat hij in het zieken huis lag en nog maar kort te leven had. Hij wilde graag dat ik de Cyg nus kocht, zodat zijn boot 'goed bezorgd' zou zijn en hij zijn vrouw niet met die verantwoorde lijkheid achterliet." Alsof het zo moest zijn, diende zich een koper aan voor Cors pere- boomkruiser en konden ook ande re financiële hobbels worden geno men. Nu, na 25 jaar, zijn Cor en Joukje nog altijd zeer gehecht aan Cor Hilleman is geboren en geto gen in Noordgouwe, maar woont sinds zijn huwelijk in Nieuwerkerk. Na zijn opleiding tot machinebank werker, werkte hij bij scheepsslope- rij Van de Marei in Viane. Later kwam hij in dienst bij Rijkswa terstaat als machinist op een drij vende bok. Zijn eigen Cygnus is een zeewaardi ge motorboot van acht bij drie me ter, voorzien van een 30 pk Lister motor. de boot die zij op zo'n bijzondere manier in bezit kregen. „De Cyg nus is onze vrijetijdsbesteding, on ze hobby. We varen regelmatig uit om een dag te vissen op de Ooster- schelde. We gaan een weekje naar het Veerse Meer of de Grevelingen en maken iedere zomer een we kenlange tocht over Nederlandse of Belgische vaarwegen. Mijn vrouw vindt het ook leuk om een hengel uit te werpen en zij slaapt en kokkerelt graag op de boot." De naam Cygnus veranderden Cor en zijn vrouw niet, omdat die goed bij de boot past. „Hij heeft misschien niet het silhouet van een opvliegende zwaan, maar hoort wel als een zwaan bij het wa ter." Evenals Cor zelf, omdat hij reeds als kind wilde varen. „Op de lagere school bouwde ik met ande re jongens kano's door een houten raamwerk te beplakken met veel krantenpapier en lijm en dat te lak ken. Zo voeren we van Noordgou we naar Schuddebeurs door de vaart naast de Schouwse Dijk. Heel voorzichtig, want als je botste was je boot kapot." Wanneer op de Oos- terschelde de con touren van de pijler- dam opdoemen, voelt hij nog altijd trots. „Het is ook een beetje mijn kering. Ik heb hem zien groeien van het begin tot het eind." Als machinist bij Rijkswaterstaat bestuurde Cor Hil leman de drijvende bok waarmee de eerste paal voor de stormvloed kering werd geplaatst. Ruim twin tig jaar gaf hij zijn beste krachten aan de deltawerken. En nu hij met pensioen is, gaat het hart van de 66-jarige Nieuwerkerker nog steeds uit naar het water. Met zijn vrouw Joukje vaart hij regelmatig de Oosterschelde op met hun Cyg nus. „Een apart scheepje", vertelt Schouwen-Duiveland kent veel huizen en boten met opvallende namen. In deze serie worden ze verklaard. door Marijke Vael door David Duijnmayer ZIERIKZEE - De maximale lengte van vrachtwagens in het centrum van Zierikzee wordt toch beperkt. In het hart van de stad geldt vanaf 1 april 2010 een maximale lengte van 8 meter. De gemeente gaat vanaf dan ook actief controleren of het verbod wel nageleefd wordt. Op overtreding staat een boete van 90 euro. Op het Jannewekken/de Gasthuis boomgaard mogen nog wel vracht wagens tot tien meter komen. Ook is het mogelijk om per jaar een ontheffing aan te vragen voor de belangrijkste bevoorradingsroutes. Het college kiest hiermee voor een compromis. Winkeliers hebben ge pleit voor het toelaten van vracht wagens van tien meter omdat an ders de bevoorrading van de win kels in de knel komt. Binnenstad bewoners wilden een maximale lengte van 8 meter. Voor wagens met een aanhanger wordt een uitzondering gemaakt. Vrachtwagens, kranen of verhuis wagens die in de binnenstad moe ten zijn, kunnen ook een onthef fing voor één dag aanvragen. MAASTRICHT - Beeldend kunste naar Arie Berkulin, al jaren woon achtig in Dreischor, tekent voor het beeld Take Five dat vanmiddag (woensdag) om 17.30 uur wordt onthuld in de tuin van Kasteel de Hoogenweerth in Maastricht. Dat gebeurt door wethouder Jacques Costongs. Het beeld van corten- staal met een hoogte van 2.60 m en een breedte van 2.50 m geldt als stevig welkomstgebaar. Op veel plaatsen in Nederland staan kunstwerken van Berkulin in publieke ruimtes. Een van de be kendste daarvan is het beeld Swing in Eindhoven. GOES - De stichting Christenen voor Israël houdt donderdag een Israëlavond met benefietconcert voor kansarme Joodse en Arabi sche kinderen met leer- en gedrags problemen. Klezmergroep KlezMaar uit Eind hoven, gospelkoor Testimony en jongerenkoor Elsafan, beide uit Goes, verzorgen het programma. Dat begint om 19.30 uur in kerk De Levensbron in Goes-noord. INTERIEUR EN STOFFERING Gordijnen, luxaflex, vloerbedekking en kunststofvloeren. Kerkstraat 16, Hoedekenskerke. Tel. 0113-639560/06-43000705 Elke zaterdag geopend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 61