Hans Verseput: 'Van de oorlog Oorlogsgeweld door de eeuwen heen Raad pleit voor meer gif bij groenonderhoud 22 md Gemopper over onduidelijk raadsvoorstel 1304 OPEN ARCHIEVENDAG Gemeentearchief Schouwen-Duiveland stelt deuren zaterdag open 'Wat ik geleerd heb van de oorlog? Je moet zorgen datje altijd integer blijft.' Hans Verseput 1944 Archievendag woensdag 14 oktober 2009 Op de Gouwe, het water tussen Schouwen en Duiveland, werd een grote zeeslag geleverd. Inzet van de strijd was het bezit van Zeeland. ij maakte als jonge jongen een ingrij pend deel van de Schouwen-Duive- landse oorlogsge schiedenis van dichtbij mee. De in 1924 in Zonnemaire geboren Hans Verseput zat in 1944 onderge doken in Slot Moermond in Renes- se. Als student aan de HBS in Delft keerde hij - als gevolg van de universiteitssluiting door de oor log - naar Schouwen-Duiveland te rug. Zijn ouders, geëvacueerd uit onder water gezet gebied, hadden onderdak gevonden in het slot. Het is de tijd waarin de Ooster- schelde de grens vormt tussen al bevrijd en nog bezet gebied. De tijd waarin een clubje verzetsmen sen uit Renesse gesnapt wordt tij dens een mislukte poging te vluch ten naar het al bevrijde buureiland De bevrijding wordt gevierd in Burgh-Haamstede. foto Gemeentearchief Noord-Beveland. De Tien van Ren esse worden 10 december 1944 op gehangen op de Slotlaan in Renes se. Verseput kijkt tijdens de Open Archievendag - met een persoon lijk verhaal - op die tijd terug. Tot heid in te haken op een centraal thema, dat elk deelnemend archief in alle vrijheid kan uitwerken. „Onze formule sinds vorig jaar is dat we zorgen voor een inleiding. De reacties daarop zijn goed", ver- Engelse vliegenier gooit per ongeluk bommen op Zierikzee. Ze waren bedoeld voor Zeebrugge. Hans Verseput twee keer toe houdt hij een inlei: ding in het archief van de gemeen te Schouwen-Duiveland. Sinds 2005 doet het gemeentear chief praktisch jaarlijks mee aan de landelijke Archievendag, waar mee tevens het startsein van de Week van de Geschiedenis wordt gegeven. Dat biedt de mogelijk- telt gemeentearchivaris Huib Uil over de opzet. Na eerst zelf eens een praatje (Hoe achterhaal je de geschiedenis van je huis?) te heb ben gehouden, werd vorig jaar een verhalenverteller (naar aanleiding van het toenmalige thema verha len) aangetrokken. Dit jaar heeft Uil Verseput om zijn persoonlijke Toen Zeeland al bevrijd was, was Schouwen-Duiveland dat nog niet. Dramatisch was het ophangen (10-12-1944) van 10 verzetsmensen die naar het al wel bevrijde Noord- Beveland probeerden te ontsnappen. Willem Adriaansens foto's gemeentearchief Op de Gouwe, het water dat Schouwen en Dui veland in vroeger tij den van elkaar scheid de, ging het er in 1304 heftig aan toe. Er werd in dat jaar een grote zeeslag geleverd. Een strijd om het bezit van Zeeland, schetst gemeen tearchivaris Huib Uil. „Het lot van Zeeland is toen beslist." Door de overwinning destijds van de Frans-Hollandse vloot op die van de Vlamingen bleef Zeeland ver bonden met Holland. Hoe onvoorstelbaar lang geleden ook; de gebeurtenissen van toen zijn tot op de dag van vandaag van waarde. Al is het alleen maar door de sporen die oorlogen van toen in het landschap hebben getrok ken. En meer nog: de gebeurtenis sen van toen bepalen de situatie van vandaag. Nog zo'n ingrijpend moment in de Schouwen-Duivelandse geschie denis is de aanval van de Spanjaar den in 1575. Onder leiding van Christóbal de Mondragón trokken de militairen door het Zijpe, om na de inname - na een bloedig ge vecht - van de vesting Bomme- nede verder op te rukken richting Zierikzee. Het was het begin van een 9 maanden durend beleg van die stad - dat uiteindelijk uitmond de in overgave. Lang heeft de be zetting niet geduurd. Door het kostbare beleg was de Spaanse Staatskas uitgeput. Ook de Eerste en Tweede Wereldoorlog gingen niet aan Schouwen-Duiveland voorbij. In 1917 gooide een Engelse vliegenier per ongeluk bommen - eigenlijk bestemd voor Zeebrugge - op Zierikzee. In Renesse werden eind 1944 tien verzetsmensen op gehangen die gesnapt waren toen zij probeerden naar Noord-Beve land te vluchten. De Oosterschel- de vormde destijds de grens tus sen bevrijd en bezet gebied. terugblik gevraagd. „De belangstel ling voor de Tweede Wereldoorlog is nog altijd intens. Juist ook bij de jongere generatie, valt me op." Voor Uil is meedoen aan de Ar chievendag een logisch ding. „Je stelt de deuren open, houdt open huis. Er gaan die dag ook wat extra deuren open. Je kunt een keer op plekken kijken waar je nor maal niet mag komen, zoals in de archiefbewaarplaats." In deze 'schatkamer' zijn behalve topstukken uit het archief ook do cumenten en ander materiaal te zien die verband houden met de spannende gebeurtenissen die plaatsvonden tegen het decor van militaire gevechten door de jaren heen. Verseput heeft wat met geschiede nis. Dat blijkt wel uit het feit dat hij (in 2002) voor zijn kleinkinde ren het boek Bericht van de Ge nen schreef: Gewijd aan de men sen die hij gekend heeft. De aan dacht voor oorlogsverleden is wat hem betreft helemaal waardevol. „Je leert ervan. Een hele hoop. Ik heb zelf ook heel veel van de oor log geleerd. Zoals wat? Dat je altijd moet zorgen dat je integer blijft." De Landelijke Archievendag, tevens open dag van het gemeentearchief Schouwen-Duiveland, wordt zater dag 17 oktober gehouden. Het archief is geopend van 10.00 tot 16.00 uur. Hans Verseput houdt twee keer een inleiding: één om 11.00 uur en één om 13.30 uur. In de koffiehoek van het gemeen tearchief zijn films te zien. Geko zen is voor beelden van Brouwers haven uit de jaren vijftig en zestig van de twintigste eeuw. Het gaat onder meer om beelden van de herdenking van 20 jaar bevrijding op 5 mei 1965. Stad en Lande van Schouwen-Dui veland is aanwezig met een stand, onder meer met jaarboeken van de vereniging. Bezoekers krijgen een attentie en de nieuwe editie van Populus Scal- dis; de nieuwsbrief van het archief. De ingang van het gemeentear chief is aan de achterzijde van het gemeentehuis in Zierikzee. Hl MUNI II ZIERIKZEE - Wethouder Ad Verse put moet de gemeenteraad helder heid verschaffen over de financie ring van het plaatsen van vaste red- dingsposten op de stranden en een extra mobiele post. Volgens de raadsleden is het raadsvoorstel nu onduidelijk. Het benodigde inves teringsbedrag wordt in veertig jaar afgeschreven terwijl elders in het voorstel staat dat strandposten maximaal vijftien jaar meegaan. „En dat is vreemd", constateren verschillende fracties. Verseput heeft toegezegd hierop terug te ko men. Daarna zal de raad een be sluit nemen over de plaatsing van de posten en de verhoging van de vergoeding voor de vrijwilligers. door Melita Lanting ZIERIKZEE - De gemeente moet meer onkruidbestrijdingsmidde len gebruiken. Die boodschap heeft de gemeenteraad afgegeven aan wethouder Wijnand Renden. Volgens de raadsleden zijn er vol doende middelen beschikbaar die afdoende werken zonder dat het milieu daar grote schade van op loopt. „Er zijn vergiften die je kan mengen en je schoonmoeder kan laten drinken zonder dat haar iets overkomt", schetst raadslid Floor Fonteyne. Door meer te spuiten spaart de ge meenteraad 160.000 euro uit. Dit bedrag vraagt wethouder Wijnand Renden aan extra budget omdat hij meer wil schoffelen. Hij vond tijdens de behandeling van de evaluatie groenbeheer vele ervaringsdeskundigen tegenover zich die het raadsvoorstel in twij fel trokken. Zo werd de bewering dat je voor het gebruik van het gif Round-Up een diploma moet heb ben van tafel geveegd door Wim Stouten. Alert!, Christenunie en CDA con stateerden dat het voorstel ram melt op het punt van financiële onderbouwing. „Daarover willen wij eerst duidelijkheid", zei Bea Flach (CDA). Flach kondigde een motie aan waarin wordt gepleit voor meer burgerparticipatie bij het groenon derhoud. De WD wil ook een wij zigingsvoorstel indienen voor een beter groenbeheer zonder dat het meer gaat kosten. Aanval van de Spaanse troepen onder leiding van Christóbal de Mondragón. Dat was het begin van een negen maanden durend beleg van Zierik zee. Kevin van Donge aan het werk in Brouwershaven. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 58