zeeland 13 Delta geen strobreed in de weg CDA geeft verzet tegen ontpoldering op Evides waterbedrijf commentaar Pensioenfondsen het geld, Delta de kennis woensdag 14 oktober 2009 door Cornelleke Blok Delta redt het wel zon der Evides, zegt Ronald Huisman, universitair hoofddocent energie economie aan de Erasmus Univer siteit in Rotterdam. „Dit wordt niet te doodsklap. Delta heeft een duidelijke regionale functie. Dat is een sterke basis." Huisman begrijpt de zorgen van de centrale ondernemingsraad van Delta over de creditrating wel. „Als Evides en Delta losgekoppeld worden, gaat de kredietwaardig heid van Delta inderdaad omlaag. Iedereen in Zeeland zit bij Evides. Daarom biedt het heel stabiele in komsten voor Delta." De creditrating biedt inzicht in de financiële positie van bedrijven, legt Huisman uit. „Onafhankelijke bedrijven maken een inschatting van de kredietwaardigheid. Zo kunnen investeerders een oordeel vellen over de mate waarin een be drijf in staat is om aan de finan ciële verplichtingen te voldoen. Er wordt bijvoorbeeld gekeken naar het betaalgedrag, de financiële waarde van bezittingen, zoals de Sloecentrale, de solvabiliteit, maar ook de kracht van het manage ment. Bedrijven krijgen meestal een letter op geplakt, meestal van A tot en met C. De meest krediet waardige bedrijven hebben een 'triple A-status." „De daling van de kredietwaardig heid hoeft niet te betekenen dat er niet meer geïnvesteerd wordt in Borssele. Alleen komen die investe ringen niet alleen van Delta. Dat zorgt dus niet voor een daling van de werkgelegenheid in Zeeland. De rol van Delta verschuift van in vesteerder naar diensverlener, on der meer de productie en verkoop van energie. Andere partijen, bij voorbeeld pensioenfondsen, zor gen voor de financiering; Delta voor de kennis en kunde. Als zelf standig bedrijf heeft Delta veel be zittingen, zoals de Sloecentrale. Bo vendien heeft het een sterk regio naal karakter. Veel mensen voelen zich verbonden met Delta als ener gieleverancier. Delta kent de lokale ondernemers en de huishoudens die ze bedienen. Dat kan een bui tenlands bedrijf niet opbouwen." Water is een eerste levensbehoefte. Daarom bepaalt de Drinkwater- wet dat waterbedrijven publiek eigendom moeten zijn. In Zee land hebben de provincie en de gemeenten slechts indirect, via het energiebedrijf Delta, aande len in Evides. Daarom willen Provinciale Staten het water bedrijf loskoppelen. Maar Evi des helpt Delta wel mede aan de kasstromen die het energie bedrijf overeind houden. Delta heeft het als kleine speler tus sen de grote energiebedrijven niet bepaald gemakkelijk. De re cente verbreding van de activi teiten heeft het Zeeuwse ener giebedrijf nog niet sterk ge noeg gemaakt om Evides te kunnen missen. Als de Zeeuwse politici bij hun standpunt blijven, zijn ze niet bijster consequent. Want Delta is wel goed genoeg om het alge meen belang in kernenergie te borgen. Dat is toch een verge lijkbare grootheid. Gezien de grote waarde voor de Zeeuwse samenleving, die veel verder gaat dan alleen de werk gelegenheid, lijkt het verstan dig om het Delta niet al te moei lijk te maken. Als het energiebe drijf onverhoopt ooit toch in private handen komt, kan Evi des zonder problemen alsnog ontkoppeld worden. Op de voorpagina van deze krant van dinsdag 13 oktober staat een verhaal over de Centrale Onderne mingsraad (COR) van energiebe drijf Delta. De raad luidt de noodklok. De COR denkt dat Delta 'kapot ge maakt wordt' als waterbedrijf Evi des losgekoppeld wordt van het energiebedrijf Uit de bovenkop van het artikel zou gelezen kunnen worden dat de COR van Evides de noodklok luidt. Dat is niet het geval. van dat eigendom kan zowel via di rect als indirect aandeelhouder schap. De aandelen Delta zijn in handen van de provincie Zeeland en de Zeeuwse gemeenten. Publie ke aandeelhouders dus. Delta bezit de helft van de aandelen Evides. De andere helft is in handen van gemeenten in Zuid-Holland. Allen publieke aandeelhouders." Er ontstaat pas een probleem als bijvoorbeeld een van de aandeel houders de aandelen verkoopt aan een private partij. „Dan is het over- heidseigendom niet meer ge borgd", zegt Tweede Kamerlid Ad Koppejan (CDA). Hij riep onlangs de ministers Cramer (Vrom) en Van der Hoeven (Economische Za ken) op om de provincie Zeeland en de directies van Delta en water bedrijf Evides de tijd te gunnen om de splitsing van Delta en Evi des zorgvuldig te kunnen regelen. Koppejan: „Het is niet waarschijn lijk dat Delta in publieke handen blijft." Gedeputeerde Toine Poppelaars speculeert deze maand in het blad Provincies dat 'het over een jaar of zes, zeven wellicht tijd is voor pu blieke aandeelhouders om af scheid te nemen van Delta'. Kop pejan: „Bij verkoop komt het over heidsbelang van Evides wel in het geding." Delta 50% eigenaar Rolant Quist Gemeenten in Zuid-Holland 50% eigenaar Verdeling Evidesaandelen over gemeenten: Aandeelhouders van Delta 50% 0,05% 0,05% 0,55% 2,6% 0,3% 0,5% 4,2% 3,4% 1,3% 5,8% 0,7% 0,9% 0,4% 2,5% 3,9% 3,3% 7,3% 2,7% 2,8% 5,8% 0,9% Albrandswaard Barendrecht Bernisse Binnenmaas Brielle Capelle a/d IJssel Cromstrijen Delft Dordrecht Hellevoetsluis Korendijk Maassluis Midden-Delfland Oud-Beijerland Rotterdam Rozenburg Schiedam Spijkenisse Strijen Vlaardingen Westland Westvoorne 0,8% Zwijndrecht 0,2% 1,1% 1,6% 0,8% 1,7% 0,9% 3,9% 0,7% 5,8% 7,1% 1,9% 0,6% 1,5% 1,3% 1,4 50,0% 0,6% 3,9% 3,6% 0,6% 3,6% 6,4% Provincie Zeeland Provincie Noord-Brabant Provincie Zuid-Holland Bergen op Zoom Borsele Dirksland Goedereede -Goes Hulst Kapelle Middelburg Middelharnis Noord-Beveland Oostflakkee Reimerswaal Sch.-Duiveland Sluis Terneuzen Tholen Veere Vlissingen Woensdrecht WERELD IN BEELD De mooiste foto's uit binnen- en bui tenland vindt u in ons foto-album: www.pzc.nl/wereldinbeeld PZC.MOBI Het laatste nieuws uit de PZC ook lezen op je gsm? Dat kan! Surf naar www.pzc.mobi! STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Het CDA in de Twee de Kamer verzet zich niet langer te gen het kabinetsbesluit om de Her togin Hedwigepolder onder water te zetten. Daarmee is er geen Ka mermeerderheid meer tegen ont poldering. „De fractie is zeer teleurgesteld over de onvermijdelijkheid van het kabinetsbesluit", zei CDA-Ka- merlid Ad Koppejan gisteren na het fractieberaad. „Maar de fractie ziet dat de mogelijkheden zijn uit geput om ontpoldering tegen te houden." Niemand van het CDA wilde gisteren reageren op de posi tie van Koppejan. Zelf wuifde hij weg dat hij alleen in de Kamer is gekomen om de ontpoldering te gen te houden. Hij wil niet zeggen wat hij doet met zijn vorige week aangehouden motie. Die motie te gen gedwongen ontpoldering werd door een Kamermeerderheid gesteund. Na het herfstreces wil de Kamer een spoeddebat over het kabinets besluit. Helma Neppérus (WD): „Koppejan wil die motie geruis loos afvoeren. Maar dat gaat niet gebeuren. Wij hebben hem ook ondertekend. Dus we dienen zelf een nieuwe motie in met dezelfde tekst." Iemand die mijn stijl tot zijn stijl maakt. Iemand die meedenkt en zich in mijn lenen uerdiept. Ik uoel me begrepen. En to'ch is het mijn interieur, mijn stijl! www.interieur-paauwe.nl Zuidvie&2°* .I t Zonnemaire ligt ulakbij Ziérikzee; 50 autominuten uan Rotterdam, Roosendaal en Terneuzen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 3