33 In een verhaal kun je wonen agenda Meeting Point voor landelijk en Zeeuws talent LITERATUUR Franca Treur debuteert met roman over Walcherse boerenfamilie Rode rozen en Jasmijn in het Ledeltheater Twee leden verlaten Dansfeest met Sick band De Hobbyisten Boy en Di Stefano Optreden Nederlands Concert Mannenkoor woensdag 14 oktober 2009 x- mm mmmmm De net verschenen debuut roman Dorsvloer vol confetti van Franca Treur speelt zich afin een strenggelovig boe rengezin op Walcheren. door Rolf Bosboom Verhalen hebben haar al tijd vergezeld. „Ze zijn heel belangrijk in mijn leven geweest", zegt Franca Treur (1979), die is opge groeid in Meliskerke en nu in Am sterdam woont. „En niet alleen in mijn leven, maar ook in de cul tuur waar ik vandaan kom. Alles draait om verhalen. De bijbelverha len, maar ook heel veel verhalen over familieleden, over mensen van het dorp. Een familie kan ei genlijk niet zonder verhalen. Ik ben bijna geneigd om te zeggen dat het een soort kern vormt van wat een familie is, wat een familie met elkaar deelt, ook omdat je ze vertelt als je met elkaar bent, aan tafel, bij de koffie. Ik vind dat zo iets moois." De kracht van verhalen is een be langrijk thema in haar eerste ro man, Dorsvloer vol confetti, over het twaalfjarige meisje Katelijne dat met uitsluitend broers op groeit in een Zeeuws boerengezin. Het boek laat zich lezen als een verzameling scènes, een reeks ver halen die samen een portret schet sen van een orthodox milieu be gin jaren negentig. „Uiteindelijk is een verhaal een huis om in te wo nen, een huis om in lief te hebben en om in te schuilen als het don dert", zegt de schrijfster. Het heeft een indrukwekkend boek opgeleverd, waarvan je ver moedt dat het ooit geschreven móest worden, dat het jarenlang heeft gerijpt. Het tegendeel is waar, zegt Treur. In 2006 won zij een essaywedstrijd van NRC Next, het dagblad waarvoor zij ook als freelancer werkt. De publicatie van haar winnende essay trok de aandacht van uitgeverij Prome theus. „Ik kreeg al vrij snel een boekcontract aangeboden. Nu, drie jaar later, is er een roman, al lijkt die totaal niet meer op het oorspronkelijke idee. Alle verhalen ZEEUWSE BOEKENPRIJS Wie wint de PZC-publieksprijs? Stemmen kan nog tot 26 oktober op www.pzc.nl/boekenprijs. EN VERDER Persoonlijke meningen over kunst en cultuur in Zeeland op het weblog Cultura Zeelan'dica: www.pzc.nl/blog. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.ni Alle uitgaanstips op een rij op www.pzc.nl/uit Franca Treur: „Het schrijven heeft mij gelukkig gemaakt." foto Bob Bronshoff waarmee ik begon, werden het niet. Op een gegeven moment heb ik gewoon een los verhaal tussen door geschreven. Dat was 'Tweede pinksterdag' en toen dacht ik: dit is eigenlijk wat ik wil schrijven, dit zijn het perspectief en de toon die me bevallen." Het was het begin van wat Dors vloer vol confetti werd, ook al wa ren er aanvankelijk wat twijfels. „Ik heb zelf natuurlijk ook een re formatorische achtergrond. Het was niet mijn bedoeling om daar over te schrijven, maar er kwam steeds meer naar boven en het werd steeds groter. En toen heb ik het toch maar gedaan." Treur lijkt met haar roman, met ve le gedetailleerde verwijzingen naar de Walcherse werkelijkheid, dicht bij haar eigen jeugd te zijn geble ven. Toch staat voorin nadrukke lijk dat het boek 'een werk van fic tie' is. „Ik begrijp heel goed dat mensen denken: alles klopt, dus zullen die personages ook wel be staan. Dat is gewoon niet zo. Ik vond dat ik dat mijn familie niet aan kon doen. Dat iedereen zou denken: jeetje, zo is zij opgegroeid, dat heeft zij allemaal meegemaakt en zo is die familie." Het dorp waar het gezin woont, blijft onbenoemd. „Ik vond dat niet nodig, want dan wordt het heel specifiek en het idee was juist dat deze roman dat zou overstij gen. Ik wilde geen streekroman schrijven of een tekening van een dorp, maar echt een literair kunst werk, een op zichzelf staand iets." <m. m OOSTBURG Theatergroep Duinart geeft van avond in het Ledeltheater een voor stelling van het stuk Rode rozen en jasmijn, over een jonge vrouw met het syndroom van Down, die haar zelfstandigheid bevecht. Het optre den begint om 20 uur. VLISSINGEN MIDDELBURG Bassist Virgil Piqué en gitarist Al- bert de Fretes (Atuz) verlaten de Zeeuwse band De Hobbyisten. Als reden geven zij dat het groepsge voel was verdwenen. De andere le den gaan nu op zoek naar vervan gers. De band speelt nog twee keer in de oude formatie. Dorsvloer vol confetti is geen zware roman. Er zitten vaak hilarische scènes in, de toon is zowel betrok ken als relativerend. „Dat was wel lastig. Voordat ik zo ver was, zijn er wel heel wat ver sies gesneuveld." De taal in het boek is doordesemd met zowel de Zeeuwse taele als de tale Kanaans. „Ik ben wel echt goed Zeeuws opgevoed. En geluk kig maar, want het is een heel erg mooie taal. Er is ook wel een soort heimwee naar al die mooie oude woorden die verdwijnen. Die wil de ik daarom graag in mijn boek verwerken." Treurs familie wist dat ze bezig was met een boek dat geworteld was in haar jeugd. Ze was niet hele maal gerust op hun reactie op het uiteindelijke resultaat. „Voor hen is het wel helemaal duidelijk dat het een verzonnen familie is, maar ik begreep hun angst - en dat is ook wel terecht gebleken - dat mensen die hen niet zo goed ken nen het boek één-op-één zouden gaan lezen. Dat is niet zo leuk. 'Ie dereen zal denken dat het er bij ons zo aan toe gaat', werd gezegd. Tegelijkertijd, je weet zelf dat het niet zo is, dat het geen autobiogra fische maar een fictieve, psycholo gische roman is. Maar het is altijd lastig. Je bent heel erg geneigd het leven van een schrijver terug te le zen in een boek." Er is al veel aandacht voor het boek en de eerste reacties zijn ook lovend. De ontvangst sterkt Fran ca Treur in haar voornemen om zich helemaal te gaan toeleggen op het schrijven van fictie. „Zeker, want ik vind het heel erg leuk. Ik heb gemerkt dat het schrijven mij heel erg gelukkig heeft gemaakt. Heel veel andere dingen die ik hier voor heb gedaan - lesgeven, redac teur bij de krant - hebben mij niet datzelfde ultieme gevoel kunnen bezorgen. Ik heb al wat ideeën voor een nieuw boek, waarvan ik er nog een moet gaan kiezen." Ze sluit niet uit dat ze nog eens over haar geboortegrond schrijft. „Waarom niet? Het was heel fijn om een tijdje in Zeeland te 'zijn' met mijn boek. Het zou dus kun nen, maar het hoeft helemaal niet." Franca Treur, Dorsvloer vol confetti, uit geverij Prometheus, 222 blz., €17,95. VLISSINGEN Het Nederlands Concert Mannen koor geeft vrijdagavond een con cert in de St. Jacobskerk met Jan Lenselink (vleugel) en André van Vliet (orgel). Verder werkt Vrou wenkoor Quodlibet uit Middelburg mee. Het concert begint om 20 uur. Onder de titel Anders nog iets? biedt podium deSpot in Middelburg za terdagavond een alternatief dans feest. Medewerking wordt ver leend door de internationaal ge oriënteerde dj Sick Boy en dj Ste fan Mansier alias Di Stefano uit Goes. Het festijn begint om 21.30 u. VLISSINGEN - Onder de noemer Meeting Point bieden de poppodia De Piek in Vlissingen en Brogum in Zierikzee dit weekend aanko mend landelijke en Zeeuwse talen ten alle ruimte. The Horse Company, die op dit moment goed draait met de single I don't wanna wake up en singer- songwriter Adriaan van de Berg uit Bruinisse treden vrijdag op in De Piek en zaterdag in Brogum. Verder staan zaterdagavond in De Piek optredens geprogrammeerd van de Vlaamse formatie A Brand en van de rockband Monocle Mint uit Roosendaal. Alle optredens, zo wel in Vlissingen als Zierikzee, be ginnen om 21.00 uur. Meer agendanieuws op de website van deze krant. OP PAD Zierikzee Educatief schip De Watervlo van de Stich ting Reinwater meert af aan 't Luitje. Van 13.30 tot 16.00 uur. Activiteiten Kinderboekenweek: Middelburg, Zeeuwse Bibliotheek, 13.30-14.30 uur: Voorleeskoning Lotus leest voor. Voor kinderen van 4 tot 8 jaar. Zierikzee, boekhandel De Vries, 13.30 uur: Thijs Goverde (De hand van de mees terdiefis te gast. Goes, boekhandel De Koperen Tuin, 14.00 uur: Simone Kramer vertelt over eten en drinken in de Klassieke Oudheid. 's-Gravenpolder, bibliotheek, 14.00- 15.30 uur: Voorlezen en kleuren voor jon ge kinderen; knutselen voor oudere kin deren. Goes, bibliotheek, 14.00-16.00 uur: Voorlezen, koekhappen en knutselen voor kinderen tot 9 jaar. Vogelwaarde, bibliotheek, 14.30 uur: Optreden van Tijl Damen. Middelburg, De Drukkerij, 15.00-16.00 uur: Aart Staartjes vertelt over zijn eerste kinderboek, Hannes. Zierikzee, boekhandel De Vries, 15.00 uur: Prins Vads koekhapwedstrijd. Middelburg, Zeeuwse Bibliotheek, 15.00-17.00 uur: Film Sjakie en de chocola defabriek (2005). Voor kinderen vanaf zes jaar. PODIUM Terneuzen Extra try-out Peter en de Wolf met vertel ler Edwin Rutten. Scheldetheater, 10.00 uur. Vlissingen Theaterhuis Zeelandia presenteert de hu welijksthriller Amanda van Walter van den Broeck. Arsenaaltheater, 20.00 uur Nieuw- en St. Joosland Nels Andrews Ana Egge brengen ameri- cana op het podium. Theater De Wegwijzer, 20.30 uur Oostburg Theatergroep Duinart voert Rode Rozen en Jasmijn op, een toneelstuk over een jonge vrouw met het syndroom van Down. Ledeltheater, 20.00 uur FILMS GOES Merral, De Storm: 16.15, 19.00 en 21.15 uur; Fame: 19.00 en 21.30 uur; Lover of Loser: 15.45 en 19.15 uur; My Sister's Keeper: 21.45 uur; The Ugly Truth: 18.45 en 21.00 uur; Het sinter klaas journaal: de meezing moevie: 13.30 uur; Sinterklaas en de verdwenen pakjesboot: 13.45 uur; Spangas op Sur vival: 14.30 en 16.30 uur; Up (nl): 13.45 en 16.00 uur; MIDDELBURG Schuttershof, Everlasting Moments: 20.00 uur; TERNEUZEN View, Fame: 19.00 uur; District 9: 20.15 uur; De Storm: 20.30 uur; The Ugly Truth: 21.00 uur; Sinterklaas en de ver dwenen pakjesboot: 14.30 uur; Up (nl): 14.30 uur; Spangas op Survival: 14.30 uur; Sinterklaasjournaal14.30 uur; VLISSINGEN CineCity, De Storm: 14.00,16.15,19.15 en 21.45 uur; District 9: 19.00 en 22.00 uur; Fame: 16.15, 19.15 en 22.00 uur; Gamer: 22.00 uur; Inglorious Basterds: 21.30 uur; Lover of Loser: 16.15 en 19.15 uur; My Sister's Keeper: 16.30 uur; Sinterklaas en de verdwenen pak jesboot: 14.00 uur; Spangas op Survi val: 13.45 en 16.45 uur; The Ugly Truth: 19.30 en 22.00 uur; Up 3d (ov): 19.30 en 22.00 uur; Up 3d (nl): 13.45 en 16.15 uur; G-force (nl): 14.00 uur; Harry Pot ter 6 (ov): 16.00 uur; Heksje Lilly: 13.45 uur; Het Sinterklaasjournaal: de mee zing moevie: 13.45 en 15.15 uur; Prin ses Lillifee: 14.00 uur; The Taking of Pelham 123: 19.30 uur; ZIERIKZEE Fizi, Ponyo on the Cliff by the Sea: 14.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 35