'Dom om brood te willen bakken' zeeland 131 'De criminaliteit in Zeeland is niet anders' Mosselkwekers verder met invangen van zaad woensdag 14 oktober 2009 door Emile Calon MIDDELBURG - Onderschat het niet, zegt officier van justitie Jaap Zon dervan met nadruk als hij het heeft over de criminaliteit in Zee land. Hij haalt een onderzoek aan uit de Volkskrant waarin staat dat een Zeeuw een grotere kans loopt om vermoord te worden dan een Amsterdammer. „De criminaliteit in Zeeland is niet anders dan die in de Randstad. Alleen de getallen zijn anders." Hij wijst naar criminele hotspots als de binnensteden van Vlissin- gen en Terneuzen waar moord, doodslag en andere vormen van geweld en crimineel gedrag met een zekere regelmaat gebeuren. Zondervan vertrekt uit Zeeland en wordt officier van justitie op Aru ba. Hij gaat niet weg omdat hij het werk in Zeeland beu is. Aruba is een kans die hij niet wil laten lo pen. Sinds januari 2003 is hij als of ficier actief in Zeeland. Daarvoor werkte hij bij de arbeidsinspectie. Hij heeft ook een zeer eigen stijl in de rechtszaal. Vaak lijkt het of hij persoonlijk kwaad is op ver dachten, en met de nodige spot in zijn stem kan hij verdachten feiten voorhouden die ze overduidelijk hebben begaan maar die ze zijn vergeten of ontkennen. Hij zegt echter dat hij niet snel echt kwaad is. „Wel voel ik mij vaak betrokken en ben ik hij oprecht aangedaan. Zeker als iemand zit te ontkennen terwijl de feiten overduidelijk zijn, wekt dat bij mij irritatie op." De afgelopen jaren zag Zondervan geregeld mensen in herhaling val len waardoor hij als officier weer met hen te maken kreeg. Die reci dive noemt hij een groot pro bleem. Desondanks zegt hij dat het opleggen van straffen wel werkt. Misschien niet direct bij no- taire criminelen. „Maar het zorgt er wel voor dat anderen niet crimi neel gedrag vertonen. Afschrik king werkt." Zondervan is zonder meer te spre ken over de Zeeuwse politie. Al leen heeft het korps te weinig agenten om alles te doen. Zo vindt hij het jammer dat er vaak te weinig mensen zijn voor fraudebestrijding omdat andere za ken, zoals zwaar geweld, voorrang krijgen. Hij vindt het terecht dat geweld prioriteit heeft. „Maar wat meer capaciteit bij de politie is wenselijk." Han Reijnhout wordt bedacht met een expositie en een boek: een dubbel eerbetoon aan een veelzijdig kunstenaar. foto's Ruden Riemens door Harmen van der Werf YERSEKE - Mosselkwekers krijgen extra ruimte om mosselzaad in te vangen met speciale installaties in het water. Volgend jaar is dat ech ter nog niet het geval. Het ministe rie van Landbouw kiest voor een groeimodel. De grootste uitbreiding is voorzien in 2012. Onderzoek moet eerst uit wijzen of de Oosterschelde, Voor delta en Waddenzee genoeg voed sel bieden om het 'extra' mossel zaad te voeden. Volgend jaar mogen mosselkwe kers in elk geval verder met het ge bruik van hun mosselzaadinvang- installaties (mzi's). Niet op kweek - percelen, zoals afgelopen seizoen, maar in - wat heet - 'de vrije ruim te'. Met tientallen organisaties die iets met de Oosterschelde, Voordel ta en Waddenzee te maken heb ben, is overleg gevoerd om locaties aan te wijzen. Dat is grotendeels gelukt. Een te genvaller voor de mosselsector is dat gebieden in het Mastgat bij Het is 65 jaar geleden dat de bevrij ding van Zeeland werd ingezet met de Slag om de Schelde. De krant blikt tot eind november terug. door Harmen van der Werf De naam zegt het al, Drie wegen ligt op een knoop punt van wegen^ tussen Biervliet, Hoofdplaat en IJzendij- ke. Voor de Duitse bezetters was het belangrijk het dorpje in bezit te houden en voor de Canadase be vrijders was het belangrijk het dorpje in bezit te krijgen. De indertijd zesjarige Johan Lip pens woonde vlakbij Driewegen, in Nieuwlandse Molen. „Het gek ke was", vertelt hij 65 jaar later, „dat de Duitsers zich niet achter de dijk hadden verschanst, maar zich ervoor hadden ingegraven. Zo konden ze de Canadezen beter in de gaten houden." Lippens zat met zijn hoogzwange re moeder, vader, zus, een vroed vrouw en haar man Cor Dubois in een schuilkelder. Van 9 oktober tot 14 oktober. Canadezen trokken 9 oktober de Braakman over, 14 ok tober wisten ze pas Driewegen te bevrijden. Meer dan twintig van de tweehonderd bewoners kwa men om. Veel vluchtelingen zaten er ook, uit Breskens. Ook een aan tal van hen is bij heftige beschietin gen omgekomen. Dat die heftig konden zijn, herin Bruinisse op last van Rijkswater staat niet meer mogen worden ge bruikt. Die zijn erg productief Vol gens Rijkswaterstaat liggen mzi's in het Mastgat te gevaarlijk bij het vaarwater. Voor mzi's komt volgend jaar tach tig hectare beschikbaar in de Oos terschelde, in de Waddenzee 120 hectare plus 120 hectare voor be drijven - waaronder Prins en Din- gemanse - die al langer met mzi's bezig zijn en in de Voordelta twaalf hectare. Vanaf 2012 zet het ministerie in op: 200 hectare in de Oosterschelde, 660 in de Wadden zee en dertig in de Voordelta. Of dit haalbaar is, moet dus nog wor den onderzocht. Prins en Dingemanse is er onder tussen ongelukkig mee dat de mzi- pioniers 'maar' tot 2013 hun experi menteerlocaties kunnen houden. Het bedrijf zint op juridische stap pen. Het invangen van zaad is be doeld om op den duur de zaadvis serij op de bodem te vervangen, zoals is afgesproken met natuuror ganisaties. nert Lippens zich al te goed. „Mijn vader en Cor wilden op een dag brood bakken. Canadezen zagen de rook en begonnen granaten af te vuren. Dom natuurlijk om brood te willen bakken, maar je stond er niet bij stil." De Lippens zijn na de bevrijding geëvacueerd naar Sluiskil. De meeste Driewe genaren gingen naar Sint-Jansteen en Nieuw Namen om weken later terug te keren naar een bijna volle dig verwoest dorp. 1 !'2 zitten in elk model verwerkt. Mo delbouwen vraagt uithoudingsver mogen. Dat heeft Reijnhout. Het is geen toeval dat hij ook een fervent langeafstandsloper is. Zijn gezond heid is nu even niet optimaal, een rondje van een kilometer of vijf gaat maar net. Maar straks, als hij zich weer fit voelt, kunnen zijn loopmaatjes op hem rekenen. De expositie en het boek laten meer zien dan de modelbouwer. Reijnhout heeft zijn hele leven gete kend, geaquarelleerd. Mensen in Zeeuwse dracht, gezichten op Mid delburg, visserstaferelen, oude boer derijen. Is de kunstenaar zelf aan het woord, dan vindt hij maar enke le werken het exposeren en publice ren waard. Vooralsnog staat hij daar in alleen. De vorig jaar opgerichte Stichting Behoud Werk Reijnhout denkt daar in elk geval heel anders over. Eén succesje heeft de stichting al geboekt. Het door Reijnhout ont worpen mozaïek voor een schooltje in Veere is van de sloop gered. Het stuk muur met de tegeltjes wordt vandaag bij het museum in Vlissin- gen afgeleverd. Expositie: Han Reijnhout, een Zeeuwse meester in detail - Zeeuws maritiem Muzeeum Vlissingen, vanaf zondag geopend t/m 7 maart 2010, ma. t/m vr. 10-17 uur, za., zo. en feestdagen 13-17 uur. Publicatie: Han Reijnhout, portret van een Zeeuws kunstenaar - tekst: Gees R. Gmelich Meij- ling-van Hemert;foto's: Ruden Riemens; Uitgeve rij Den Boer-De Ruiter en Stichting Behoud Werk Reijnhout, €29,50intekenprijs tot zaterdag:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 33