Is de islamitische terreur afgenomen? Nee dus Al Qaida Aanwezigheid taliban en papaverteelt Taliban Financiering van terroristische organisaties r -> k t j woensdag 14 oktober 2009 Rachel Ehrenfeld, American Centre for Democracy De overwinning in Afghanistan van de krijgsheren op de Sovjet-Unie in 1989 leidde tot het ontstaan van Al Qaida. In deze oorlog bleek dat wereldmachten overwonnen konden worden. De Saudiër Osama bin Laden had in de strijd tegen de Sovjets steun gekregen van de Verenigde Staten. Het ter reurnetwerk, dat van oudsher uit veelal Arabische Afghanis- tan-veteranen bestaat, richt nu zijn pijlen op het Westen, vooral de VS en Israël. Hun aanwezigheid in het Mid den-Oosten is in strijd met Bin Ladens ideaal van islamiti sche landen die geleid worden volgens de sharia. In een fat wa uit 1998 roept Al Qaida elke moslim op om Amerikanen en hun bondgenoten te doden. Als de taliban vanaf 1994 aan de macht komen in Afghanistan, biedt dat een veilige haven voor Al Qaida. Het netwerk doet vanaf dat moment van zich spreken met bomaanslagen, op onder andere de Amerikaanse ambassades in Nairobi en Dar es Salaam in 1998. De aanslagen op 11 september 2001 maken van Bin Laden de meest gezochte terrorist ter wereld. Anders dan taliban-aanhangers, overwegend etnische Pasjtoen, groeide Bin Laden op in een welvarende familie. Na de dood van zijn vader erft Osama tientallen miljoenen dollars. Met dit vermogen legt hij de basis van Al Qaida. Permanente aanwezigheid taliban: één of meer aanvallen per week Grote aanwezigheid taliban: één of meer aanvallen per maand Taliban soms aanwezig: minder dan één aanval per maand PAKISTAN INDIA Q papaverteelt per provincie (ha) 2007 2008 2009 Infograph!?: CRW/GN/bron: ICOS, UN Kunar164| - "e-,—. O Islamabad Nangarhar 294 TADZJIKISTAN Herat 556 Badakhshan 557 IRAN Na de terugtrekking van het Sovjetleger uit Afghanistan, eind jaren tachtig, gaan de lokale krijgsheren over tot het bestrijden van elkaar; gedreven door godsdienstige overtui gingen en financieel gesteund door de opiumteelt. Met de bezetting van Kandahar, in 1994, laten de taliban voor het eerst duidelijk van zich horen. Doel van deze isla mitische guerrillabeweging, gevormd door etnische Pasj toen, is het terugbrengen van vrede en veiligheid in Afgha nistan en het noorden van Pakistan. Daarbij krijgen ze finan ciële steun uit Saudi-Arabië. Kenmerkend is hun extreem or thodoxe opvatting van de sharia, de islamitische wet. Daar bij maken mannen, die verplicht hun baard moeten laten staan, de dienst uit. Vrouwen dienen zich niet te ontwikke len en mogen slechts naar buiten in een boerka. Afbeeldin gen van levende wezens zijn net als muziek en film verbo den en lijfstraffen worden ingevoerd. Als de taliban in 1996 onder leiding van Mohammed Omar de hoofdstad Kaboel innemen, hebben ze bijna geheel Af ghanistan in handen. Na de aanslagen van 11 september 2001 verklaren de Verenigde Staten de oorlog aan de tali ban, omdat zij Al Qaida kopstuk Bin Laden niet willen uitle veren. foto EPA Niet zozeer het plegen van terroristische aanslagen kost veel geld, maar het instandhouden van het netwerk. Naar schat ting bedroeg het budget van Al Qaida ten tijde van de aansla gen op 11 september 2001 tussen de 20 en 50 miljoen dol lar. De acties zelf kostten volgens de FBI tussen de 400.000 en 500.000 dollar. de donateurs naar terroristische activiteiten, in plaats van naar armen en zieken. Legale economische activiteiten. Al Qaida zou sinds de ja ren negentig in meerdere landen ondernemingen hebben op- gezet in de bouw- en transportsector. Terroristische organisaties financieren hun activiteiten op tal van manieren. Grofweg zijn er vier verschillende metho den: Steun door staten. In het verleden konden verschillende or ganisaties rekenen op steun van staten, zoals de Noord-Ierse IRA (steun van Libië), de West-Duitse RAF (voormalige DDR) en de Contra's in Nicaragua (VS). Met het einde van de Kou de Oorlog is deze steun flink afgenomen. De VS beschouwt Iran nog steeds als een van de actiefste sponsoren van terro risme. Met geld en wapens, maar ook door het toestaan van trainingskampen op het eigen grondgebied. Criminele activiteiten. De belangrijkste inkomstenbron voor de Baskische afscheidingsbeweging ETA is de zoge noemde 'revolutionaire belasting', oftewel afpersing en ont voering. Een van de grootste inkomstenbronnen is de smok kel van drugs, sigaretten en drank. Drugshandel is belangrijk voor onder meer taliban (opium) en de Turks-Koerdische ter reurbeweging PKK (heroïne). De Colombiaanse FARC zou dankzij grootschalige cocaïnesmokkel een jaarbudget heb ben van maar liefst 3 miljard dollar. De Duitse terreurgroep RAF bekostigde haar werk met onder andere afpersing, bank overvallen en diefstallen. Fraude met creditcards, paspoor ten of uitkeringen zijn bij alle groeperingen populair. Donaties van sympatisanten. Internationaal opererende 'goede doelen' zijn belangrijke geldschieters voor terroris tische groeperingen. Met name immigranten heb ben de gewoonte.geld te sturen naar hun moe derland. Amerikaanse katholieken van Ierse kom af hebben sinds de jaren zeventig de IRA finan cieel ondersteund. De ook in Nederland opere rende 'Al Aqsa Stichting' bleek financiële steun te verlenen aan de Islamitische verzetsbeweging Ha rnas. Soms gaat het geld zonder medeweten van Met name na '11 september' staat bestrijding van terroris- mefinanciering hoog op de politieke agenda. Zo zijn alle lid staten van de Verenigde Naties verplicht tegoeden van terroristen en hun organisaties te bevriezen. In de praktijk blijkt de aanpak lastig, onder meer door onderlinge verdeeldheid over afstemming van het beleid. (Bron: 'Bestrijding van terrorismefinanciering', Instituut Clingendael)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 11