81 buitenland Bekoeling vriendschap Israël en Turkije Kind doodt bij aanslag tientallen Pakistanen Fransen steunen ondanks pedofilie Mitterrand België houdt kerncentrales open tot 2025 Kinderen te koop in Karachi dinsdag 13 oktober 2009 KARACHI - Muhammad Zahid huilt omdat hij zijn kinde ren, Hamna en Jawwad (voorgrond), 'ter adoptie' moet aanbieden in het Pakistaanse Karachi. Zahid woont in Liaqat Abad en is al vier jaar op zoek naar een baan. Hij kan niet langer voor de twee jonge kinderen zorgen. Het komt vaker voor dat families in Pakistan hun kinde ren verkopen omdat ze niet meer kunnen voorzien in het levensonderhoud van de rest van het gezin. Ook worden organen verkocht. foto Rehan Khan/EPA ISLAMABAD - De geweldspiraal in het noordwesten van Pakistan neemt steeds bloediger vormen aan. Gistermiddag maakte een he le jonge zelfmoordenaar een einde aan zeker 41 mensenlevens. Dat ge beurde op een markt in Alpurai, de hoofdstad van het straatarme district Shangla. De autoriteiten lieten weten dat de aanslag is uitgevoerd door een 13- of 14-jarige jongen. Hij sloeg toe toen een paramilitair konvooi een controlepost op de drukst be zochte markt in het district pas seerde. Naast de zelfmoordterrorist ont ploften ook enkele vrachtwagens die munitie vervoerden. Tiental len mensen raakten gewond. Het getroffen district grenst aan de Swat-vallei. Het leger hield daar eerder dit jaar een offensief tegen de Pakistaanse Taliban. De radicaal- islamitische beweging verloor de controle over de hoog gelegen re gio, maar heeft er nog altijd veel in vloed, met name buiten de grote steden. De aanslag kwam een dag nadat commando's een einde hadden ge maakt aan een gijzelingsactie in het hoofdkwartier van het Paki staanse leger in Rawalpindi. Zeker 23 mensen, onder wie elf sol daten, acht militanten en drie ge gijzelden, kwamen om het leven. Het complex geldt als een van de best beveiligde, locaties van Paki stan. Waarnemers karakteriseer den de geslaagde aanval dan ook als een blamage voor het leger. De actie werd gisteren opgeëist door de taliban. „We hebben de mogelijkheid om op iedere plek in Pakistan toe te slaan. We kunnen meer belangrijke plekken aanval len", zei een zelfverzekerde woord voerder van de moslimrebellen. Volgens de zegsman heeft een lo kale tak van de Taliban in de pro vincie Punjab de aanval uitge voerd. Het aantal aanslagen en aanvallen dat in Pakistan wordt gepleegd door de Taliban en Al Qaida, is de afgelopen twee jaren onrustba rend toegenomen. De extremisten, die de macht claimen met terreur en een puriteinse interpretatie van de islam, teisteren een steeds gro ter gebied. PARIJS - Een tweederde meerder heid van de Fransen staat achter minister van Cultuur Frédéric Mit terrand, dat blijkt uit een gisteren gepubliceerde peiling. Rond Mitterrand is een politieke rel ontstaan vanwege zijn autobio grafie, waarin hij spreekt van zijn 'slechte gewoonte voor jongens te betalen' in Thailand. Het extreem-rechtse Front Natio nal, dat hem van pedofilie beticht te, en de Socialistische Partij heb ben aangedrongen op zijn aftre den. Het Franse publiek wil echter niet dat de minister, een neef van wij len president Francois Mitterrand, vertrekt. Van de ondervraagden wil 67 procent dat hij juist aan blijft. Slechts 20 procent van de Fransen wil dat de man, die niet uitgespro ken rechts of links is, vertrekt. De overigen hebben geen uitgespro ken mening over de kwestie. Mitterrand, die voordat hij in juni minister werd zijn geld verdiende als schrijver, acteur en regisseur, publiceerde zijn autobiografie in 2005. Het boek gaat onder meer over zijn moeilijke'jeugd en over zijn homoseksualiteit. De passage waarin Frédéric Mitter rand beschrijft seks te hebben ge had met Thaise jongens kwam vol gens sommige Franse politici on langs in een ander daglicht te staan, toen de minister het opnam voor filmregisseur Roman Polans- ki. Polanski werd onlangs in Zwitser land op een Amerikaans arrestatie bevel opgepakt vanwege een ze denzaak die dateert uit 1977, waar bij de filmer seks had met een 13-jarig meisje dat hij eerst had ge drogeerd. door onze correspondent Ad Bloemendaal TEL AVIV - Israël is een militaire bondgenoot armer. Die conclusie dringt zich op nu de Turken Israël voor het eerst hebben geweerd op de jaarlijkse luchtmachtoefening 'Anatolian Eagle', die deze week in het Turkse luchtruim zou worden gehouden. Uit protest over het be sluit, besloten de VS en een aantal NAVO-bondgenoten - waaronder Nederland - ook weg te blijven, waarna de oefening is afgelast. Turkije schreef die afgelasting aan vankelijk toe aan 'technische pro blemen', maar gisteren erkende mi nister van Buitenlandse Zaken Ah met Davutoglu dat het ging om een politieke beslissing. De nieuwste crisis heeft te maken met het uitkomen van het voor Is raël uiterst kritische Goldsto- ne-rapport over de oorlog in de Gazastrook en met Israëls weige ring minister Davutoglu toe te la ten tot Gaza. Maar de crisis zou ook een relatie kunnen hebben met de Turkse buitenlandse politiek. De gema tigd islamistische regering neemt de laatste tijd meer afstand van het Westen. Het afgelopen jaar kwam de Iraanse president Machpaoud Achmadinejad naar Turkije, evenals president Omer Hassan al-Bashir van Soedan. En de regering in Ankara moet niets hebben van sancties regen Iran. Turkije was in 194S een van de eer ste landen die Israël erkenden en de lange relatie heeft sindsdien hoogte- en dieptepunten gekend. Het verrassende in de huidige cri sis is het militaire element. Hoe wel het land geregeerd wordt door gematigde islamisten, is het Turk se leger vanouds een stabiele, secu liere factor en een pleitbezorger voor nauwe samenwerking met Is raël. Voor het eerst hebben de poli tici de generaals ertoe overgehaald zich anti-Israël op te stellen. De hechte militaire relatie dateert van het begin van de jaren negen tig. In 1996 sloten de twee landen een overeenkomst die het Israëli sche gevechtsvliegers mogelijk maakte te oefenen in het grote Turkse luchtruim. Israël is verder een grote leverancier van wapens en militaire bijstand. De onderlin ge handel bedraagt tegen de drie miljard dollar en jaarlijks bezoe ken meer dan een half miljoen Is raëlische toeristen Turkije. Maar de overweldigende moslim meerderheid in Turkije staat min der sympathiek tegenover Israël. In tijden van Israëlisch-Palestijnse spanning is men in Ankara ge neigd gebaren te maken naar de publieke opinie. Na de moord op Hamas-oprichter sjeik Achmed Yassin, in 2004, noemde de Turkse premier Erdo- gan Israël een 'terreurstaat'. Als protest nodigde hij Hamas-leider Khaled uit. BRUSSEL - De federale regering in België heeft besloten dat de kern reactoren in het land tot 2025 openblijven. Dat meldden Bel gische media maandagavond. Tot nog toe was het de bedoeling dat de reactoren, die op twee loca ties staan, vanaf 2015 zouden stop pen met het opwekken van ener gie. Het zogeheten kernkabinet heeft het besluit genomen om finan ciële redenen. De energieproducen ten betalen tussen 2010 en 2014 215 a 245 miljoen euro aan de schatkist. Een commissie gaat bepalen welke bedragen de producenten moeten betalen tussen 2015 en 2025.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8