binnenlandI 7 Harde aanpak asiel-radicalen Zwangere vrouwen in verwarring over vaccin Lipton. Niet voor niets de meest gedronken thee ter wereld. ïjke EXTREMISME 'Illegaal verzet grijpt diep in in levens van slachtoffers en in de samenleving' 3'^ dinsdag 13 oktober 2009 AIVD constateert verharding il legaal verzet tegen vreemdelin genbeleid. Extremisten maken zich schul dig aan bekladding, bedreigin gen en brandstichting. Kabinet wil weerbaarheid te gen extremisme vergroten. DEN HAAG - Minister Guusje ter Horst van Binnenlandse Zaken wil de radicalisering van het verzet tegen opsluiten en uitzetten van vreemdelingen 'stevig aanpakken'. Dat zei ze gisteren in een reactie op de resultaten van een onder zoek van inlichtingendienst AIVD, waarin de toename van dit soort extremisme wordt geconstateerd. „Het illegaal verzet tegen het asiel en vreemdelingenbeleid grijpt diep in in de levens van slachtof fers en in de samenleving", vindt de bewindsvrouw. Burgemeesters hebben volgens haar verschillende mogelijkheden om het fenomeen bestuurlijk aan te pakken door bijvoorbeeld het opleggen van gebieds- en contact verboden en het reguleren of ver bieden van demonstraties. Ook kunnen gemeenten subsidies en vergunningen weigeren of intrek ken. „Verder worden strafbare acties van extremisten uiteraard straf rechtelijk aangepakt door de poli tie en het Openbaar Ministerie", zegt Ter Horst. „Voor de AIVD is asielgerelateerd extremisme een prioriteit vanwege de mogelijke dreiging voor de democratische rechtsorde." Het kabinet wil ook de weerbaarheid van gemeenten, bedrijven en instellingen tegen de ze vorm van extremisme vergro ten. De inlichtingendienst AIVD waar schuwde gisteren voor de toena me van extremistisch geweld door de tegenstanders van het opsluiten en uitzetten van vreemdelingen. Deze kleine groep mensen verzet zich op radicale wijze tegen het asiel- en vreemdelingenbeleid van de Nederlandse regering. De inlich tingen- en veiligheidsdienst nam de afgelopen jaren steeds meer in cidenten waar. De aard daarvan wordt steeds radicaler en agressie ver, constateert de dienst na onder zoek. Niet alleen de direct betrokken in stanties zoals de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND), de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI) en bijvoorbeeld gemeenteraden zijn doelwit van de extremisten. Zelfs ontwerpers en bouwers van asielcentra worden op de korrel ge nomen. Iedereen die op een of an dere manier betrokken kan zijn bij het asielbeleid, is een potentieel doelwit, aldus de AIVD. De extremisten maken zich schul dig aan brandstichting, bekladdin- De besmeurde voordeur van iemand van de vreemdelingenpolitie. gen en bedreiging. Slachtoffer van deze intimidatie zijn mensen, zo als wethouders of directeuren van bijvoorbeeld bouwbedrijven. Ook het bedrijf dat toiletpapier aan jus titie levert en de drukkerij die voor het ministerie werkt, zijn doelwit geweest. Dit jaar zijn er al drie zogenoemde 'huisbezoeken' geweest. Daarbij worden bijvoorbeeld huizen en au to's beklad en beschadigd van di recteuren van in de ogen van de extremisten 'foute bedrijven'. In februari kreeg de directeur van EGM architecten uit .Rotterdam zo'n 'huisbezoek'. Zijn woning werd beklad en zijn autobanden werden vernield. Op Rotterdam Airport legden radi calen in augustus een bouwkeet in de as. Een actiegroep die zich Anarchist Fire noemt, claimde de brandstichting. Het terrein rond de keet is bestemd voor de bouw van een nieuw detentiecentrum voor asielzoekers. „Bedrijven die zijn betrokken bij de planning, het ontwerp, de bouw en exploitatie van het detentiecentrum maken winst over de ruggen van mensen die er worden opgesloten om gede porteerd te worden", meldde de ac tiegroep. De AIVD vreest dat dit niet de laat ste brandstichting zal zijn. Het gaat om enkele cellen - kleine groepjes van enkele personen - die de radicale acties uitvoeren. Die aanvallen lijken veel op die van ex tremistische dierenrechtenactivis ten. Hoeveel radicalen er precies achter de acties zitten, is niet dui delijk. Tot nu toe kon er namelijk nog geen extremist worden ge pakt. De inlichtingendienst heeft inmid dels met justitie (IND en DJI) en de marechaussee overlegd waar ze in de toekomst rekening mee moe ten houden. Ook is gesproken over te nemen maatregelen die daaruit voortvloeien. HILVERSUM - Zwangere vrouwen, gynaecologen en verloskundigen zijn in verwarring over de Mexi caanse griepvaccinatie. Verloskun digen adviseren zwangere vrou wen over het algemeen zich niet te laten inenten, terwijl gynaecolo gen vinden dat ze dat wel moeten doen. Dat bleek gisteren uit onder zoek van het Radio i-programma 'Dit is de Dag' van de EO. Volgens de EO baseren zowel ver loskundigen als gynaecologen zich op advies van de Gezondheids raad. Die stelt dat zwangeren een verhoogd risico hebben op compli caties bij de Mexicaanse griep. Daarom vindt het adviesorgaan dat de prik voor gezonde zwange re vrouwen beschikbaar moet zijn. Wel wordt vrouwen ontraden zich in de eerste drie maanden van de zwangerschap te laten inenten. De raad vindt verder dat vrouwen de keus voor vaccinatie zelf moeten maken en komt daarom niet met een nieuw, uitgebreider advies. Eén enkele vaccinatie tegen de Mexicaanse griep moet bescher ming bieden tegen de infectie, zei Marie-Paule Kieny, hoofd van het vaccinonderzoek van de Wereldge zondheidsorganisatie WHO, giste- iï« (COfj)eS 'a-q_t ^ke/ M Pe PlR^MTn^Vog^IG.g zakjes de sf.kke. +hee G_||öi i trekken zo U+W.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 85