zeeland 13 Informatie voor oude hofstedes WD'er is vanaf nu donateur-af DSB Voortbestaan Zeeuwse duikteams brandweer lijkt gegarandeerd Eén rijstrook A58 's nachts tot 2010 afgesloten commentaar MOOISTE GEDICHT TWITTER 'Het belang van de mensen wordt wel erg ondergeschikt gemaakt aan het belang van de natuur' www.pzc.nl dinsdag 13 oktober 2009 MIDDELBURG - In de periode van maandag 19 oktober tot eind 2009 is er voor het verkeer over de A58 's nachts maar één rijstrook be schikbaar. Dit vanwege het aanbrengen van lussen in het wegdek. Deze lussen moeten straks realtime verkeersge gevens doorzenden aan de Natio nale Databank Wegverkeersgege- vens (NDW). Momenteel is er op de rijkswegen in Zeeland geen sys teem om automatisch files te signa leren. Met de komst van NDW kunnen de organisaties als de ANWB en de Verkeersinformatie dienst weggebruikers beter infor meren over files op de A58, via ra dio, internet of navigatiesysteem. Nog vier dagen om te stemmen op het mooiste gedicht van Hans Warren, www.pzc.nl/hanswarren Volg de PZC op Twitter: www.twitter.com/pzcredactie STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl De website van de PZC op uw mobiel: www.pzc.mobi door Marcel Modde MIDDELBURG - Het voortbestaan van de Zeeuwse brandweerduik team staat niet op het spel. Vol gens voorzitter Jan Lonink van de Veiligheidsregio (VRZ) zijn de vier betrokken korpsen in staat te voldoen aan de nieuwe landelijke veiligheidseisen. De strengere arbo-regels zijn on der meer ingegeven door het dode lijk ongeluk met een duiker van de Terneuzense brandweer maart vo rig jaar. Volgens de WD-fractie in de Tweede Kamer gaat de aan scherping te ver en is het voor veel gemeenten in feite onmogelijk aan de gestelde eisen te voldoen. Minis ter Guusje ter Horst betwist even wel de suggestie dat duikteams er nu massaal de brui aan geven. Vol gens de minister beperkt zich dat vooralsnog tot 5 van de 75 gemeen telijke teams. Daaronder zitten geen Zeeuwse brandweerduikers, reageert Lonink. Het duikteam van zijn eigen gemeente Terneu- zen staat weliswaar nog steeds op non-actief, maar dat is louter in af wachting van de rapportage van de Onderzoeksraad voor de Veilig heid. „Zo lang we van die kant geen antwoord hebben op de oor zaak van het ongeval, vinden we het onverantwoord onze duikers in te zetten." Tussentijds houdt Terneuzen de duikvaardigheid met trainingen op peil. Ook de teams van Goes, Tholen en Middelburg/Vlissingen kunnen de strengere eisen aan, aldus Lonink. Het sprookje van de Dirk Scheringa Bank is uit. Het financiële imperium dat ont stond op basis van kredieten aan consumenten is door ban ge spaarders onderuit gehaald. Publiciteit over onverantwoord hoge leningen en absurde winstmarges op verzekeringen deed de DSB de das om. Klan ten haalden massaal hun geld weg. Daar kan geen bank tegen op. De genadeloze reactie van spaarders na de oproep van de fraudejager Pieter Lakeman mag onredelijk lijken, maar de DSB verkocht eveneens zonder scrupules financiële wanpro ducten. Toen dit uitkwam, bleek de bank slechts bereid om de pijn van de benadeelden over meerdere jaren uit te sme ren. Die geste was niet goed ge noeg en dus hield het rumoer aan. De beste manier om deze ellen de te voorkomen, is dat bank- bestuurders zich bewust blij ven van hun maatschappelijke verantwoordelijkheid. Winst maken? Geen probleem. Maar het uitmelken van mensen tot ze erbij neervallen kan niet. WILHELMINADORP - Voor eigenaren van historische boerderijen wordt donderdag een centraal informatie punt geopend. Op de website www.boerderijenzeeland.nl kun nen ze terecht voor financiële, bouwkundige planologische, bouwhistorische en cultuurhisto rische informatie. Ook verschijnt er een folder die verkrijgbaar is bij de gemeentearchieven, bibliothe ken, musea en archieven. De Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ) vindt het belang rijk dat er een informatiepunt komt voor agrarisch erfgoed. De laatste tientallen jaren zijn veel cul tuurhistorische waardevolle boer derijen in de provincie verpauperd of zelfs helemaal verdwenen. Die ontwikkeling gaat trouwens nog steeds door. Veel boerderijen ver liezen hun oorspronkelijke functie door bedrijfsbeëindiging. Daar naast gaat de modernisering ook steeds verder. Dat vereist goedko pe en praktisch ingerichte gebou wen. Historische bestrating, hek werken en streekeigen beplanting verdwijnen daardoor. Volgens de SCEZ hebben veel eige naren hart voor hun bezit. Kosten van onderhoud en restauratie zijn erg hoog. Het digitale informatie punt moet de boeren een handje helpen hun weg te vinden in het woud van financiële regelingen. Specifieke vragen kunnen worden gesteld door een formulier in te vullen via de site. VVD-Statenlid Sjoerd Heijning Het Zeeuwse Land schap heeft alvast één donateur min der. WD-Statenlid Sjoerd Heijning neemt het de stichting kwalijk dat ze stelling heeft genomen in het ontpolderdebat. Hij zegde zijn do nateurschap op en stuurde een af schrift van die opzegging naar de media. „Ik heb een openbare func tie, en ik vind het niet verkeerd om dit openbaar te maken", zegt hij. „Ik ben verontwaardigd over de hele gang van zaken. Het be lang van de mensen wordt wel erg ondergeschikt gemaakt aan het be lang van de natuur. De Hedwige is een prachtig poldertje." „Stichting het Zeeuwse Landschap zou zich wat meer van de eigen achterban mogen aantrekken. Het is natuurlijk geen vereniging met leden, dus het enige wat een dona teur kan doen als hij het ergens niet mee eens is, is zijn rekening niet meer betalen." Zijn actie moet niet als een oproep worden beschouwd aan andere Zeeuwen om ook het donateur schap op te zeggen, zegt Heijning: „Iedereen moet zelf weten waar van hij donateur is. Dit was een persoonlijke uiting van onvrede." Of er - naast persoonlijke - ook nog politieke actie volgt? „Wij heb ben er al eerder voor gepleit om de bijdrage van de provincie aan de Zeeuwse Milieu Federatie te ver lagen. Het Zeeuwse Landschap geeft ook een boel geld uit aan za ken die we wel ondersteunen: het onderhoud van landgoederen bij voorbeeld, en dat moet ook blij ven gebeuren." Heijnings WD heeft samen met de Partij voor Zeeland gevraagd om een spoeddebat over de Wes- terschelde in Provinciale Staten. Ze vinden dat de Staten duidelijk moeten maken waar ze staan. Het debat is aanstaande donderdag om 19.00 uur. haatmails kreeg Vogelbescherming Nederland voor haar steun aan de ontpoldering. $0, m .ia« Diverse tegenstanders van de ontpoldering van de Hedwigepolder kregen het afgelopen weekeinde steunbetuigin gen; sommige voorstanders kregen kritiek, maar ook bijval. foto Koen Suyk/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 81