Natuur waar je niet omheen kunt 2 Beestachtig Adri Karman dinsdag 13 oktober 2009 Het Zwin in bloei van de paarse schorrebloemen foto Peter Nicolai De provincie wil meer mensen de natuur in heb ben. Er is zoveel moois in Zeeland. Daarom is er een lijst van 'toppers' samenge steld: natuurgebieden die je niet mag missen. door René Schrier Zouden er Zeeuwen zijn die elk weekeinde een natuurgebied intrek ken? Waarschijnlijk wel, al of niet beroepshalve. Als het aan de provincie ligt worden dat er veel meer. Met de aanwij zing van de Toppers van de Zeeuwse natuur wil de provincie die beweging op gang brengen. De provincie wil daarmee inspelen op de veranderende tendens dat na tuurgebieden meer en meer wor den opengesteld voor recreatief medegebruik. Daar waar vroeger die gebieden vooral werden ver worven en beheerd om planten, dieren en landschappen duurzaam te kunnen behouden. Dat laatste is nog absoluut niet buiten beeld, maar er zijn andere prioriteiten bij gekomen. Mede onder invloed van her on derzoeksprogramma 'Vitamine G', waarin het verband tussen groen en gezondheid centraal staat, zijn we wat anders tegen natuurgebie den aan gaan kijken. Daarnaast worden natuurgebieden ook steeds vaker ingezet voor de pro motie van de provincie als aantrek kelijk toeristisch gebied. Mensen willen om nogal uiteenlo pende redenen gebruik maken van de natuur. In een provinciale notie, genaamd 'Natuurlijk genie ten in Zeeland', staat daarover: „Voor een vogelaar is het van min der belang dat hij of zij in het ge bied staat, maar meer of het ter rein goed te overzien is. Deze groep is gebaat bij rust in combina tie met uitzichtpunten. Voor men sen die vooral gezelligheid zoeken is het van belang dat er veel voor zieningen zijn. Anderen willen het landschap beleven en het gevoel krijgen dat ze door een ongerept gebied struinen.Weer anderen er varen natuur als een groen decor voor fysieke inspanning." Voorwaarde is wel dat de natuur dan toegankelijk is. Dat zit in Zee land wel goed. Slechts ongeveer 5 procent is geheel afgesloten en nauwelijks beleefbaar. Het gaat dan om terreinen in particulier ei gendom. Voor terreinen in bezit bij natuurbeheerders geldt dat on geveer 29 procent van de terreinen goed beleefbaar is vanaf de randen van het gebied en/of dat regelma tig excursies worden aangeboden. Dit zijn doorgaans de open vogel- gebieden. Verder is 55 procent van de terreinen opengesteld. In de nota worden wat aanbevelin gen gedaan voor de Zeeuwse situa tie. Het merendeel van de Zeeuw se natuurgebieden is open, water rijk gebied, waar veel vogels zitten. Die zijn gevoelig voor verstoring door recreatie. Daar zijn voorzie ningen als insteken, vogelkijkhut- ten en optimale beleefbaarheid vanaf dijken van belang. Dat zijn overigens relatief dure voorzienin gen. In de nota staat verder dat het be perkte aantal gebieden met een ge sloten karakter, zoals bossen, met zich meebrengt dat deze optimaal ingericht moeten worden voor re creatie. En omdat recreanten toch al een voorkeur hebben voor bos sen, levert dat met name op Wal cheren een druk op de Manteling en het Veerse Bos op. En dat brengt ook weer extra verkeersbe wegingen met zich mee. In de no ta wordt geconstateeerd dat aanleg van nieuwe bossen en/of landgoe deren aan de zuidkust van Walche ren nabij Vlissingen en Middel burg verbetering van deze situatie op kan leveren. Overigens wordt in de nota nog een optie uitgewerkt, namelijk de natuurgebieden digitaal ontslui ten. Dat kan met behulp van web- cams, een spel dat in ontwikkeling is bij de Hogeschool Zeeland of via (zoek)tochten gegidst door MP3 geluidsbestanden. Op een zonovergoten mid dag ontdek ik een kruis spin in haar web. Het dier hangt er bij alsof ze zit te zon nen. Het lijkt een vredig beeld. Maar voor vliegen en muggen is het wielweb, dat de spin maakt, een verraderlijke val. Je zal maar in de kleverige draden terechtko men en vervolgens tussen de gif tanden van zo'n monster belan den. Elke herfst opnieuw komen ze weer tevoorschijn, de kruisspin nen. Knoeperds van beesten zijn het vergeleken bij, overigens tallo ze, andere soorten spinnen. Zelfs mensen komen er liever niet echt mee in aanraking. Tegen een web met de kleverige draden aanlopen is al vervelend, laat staan het idee dat zo'n dier via de draden tussen je kleren te rechtkomt. Zo gauw mogelijk weg dus al die spinnenwebben! Daar mee is meteen gezegd dat de mens een van de voornaamste be dreigingen voor de spinnen vormt. Daarnaast kan ook het weer een gevaar vormen. Extreme droogte of hevige regen val is voor de spinnen funest. In het eerste geval verdroogt het web snel waardoor de kleverigheid van de draden terugloopt en de kans op het vangen-van een prooi sterk afneemt. In het tweede geval kan een web door zware regen totaal verwoest worden. De spin zelf heeft er niet zoveel last van ge zien. Hij is best in staat een prooi in de stromende regen te verorbe ren. Behoudens de grotere insectene tende vogels heeft de* kruisspin niet zoveel vijanden. Voor sommi ge soorten wespen moet wel wor den opgepast. Zelfs de voorraad kast - verdoofde en ingesponnen prooien - wordt soms door wes pen belaagd. De ontdekking van een wesp die verwoede pogingen deed een ingesponnen vlieg uit het kleverige web te ontfutselen, verbaasde me. Temeer daar de spin op enige afstand lijdzaam toe liet dat zijn voedselvoorraad werd ontvreemd. En met succes! Nadat de wesp zijn buit en zichzelf had weten te bevrijden uit het kleveri ge dradenstelsel, nam hij de vlieg onder het lichaam mee. De spin droop af, morgen is er een nieuwe dag. En een nieuw web. Want al lijkt een op prooi wachtende spin lui te zijn, elke dag opnieuw wordt een nieuw web gesponnen. zie ook www.beesies.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 70