2 zeeland Winnaars én verliezers voelen zich gesteund Vakbonden botsen met Zorgstroom over behandeling van personeel Dick S. dinsdag ONTPOLDERING De één heeft het gevoel de zwartepiet toegespeeld te krijgen, de ander wordt overstelpt met steunreac- ties: organisaties over het ontpoldereffect. r De krant 5 weken voor 15 euro! PZC i dinsdag 13 oktober 2009 door Marleen Blommaert Nee, ik doe er niet aan mee. De man heeft het moeilijk, ligt al op de grond en ik ga hem geen trap na geven. Dirk, de baas van de DSB is boos. En terecht, heb je zoveel gedaan voor voetbal en schaatsen, zetten ze je bedrijf onder curatele. Hij uit zijn woede in een inter view. Hij is boos en slikt zijn woorden halfin. Verantwoorde lijkheid wordt dan 'Franwordl- kijt' en van dat woord neem je na tuurlijk afstand. Dirk legde dan ook de franwordlkijt bij Bos en Wellink. Ik zou zeggen: 'Kop op, Dirk'. Het is niet de eerste keer dat Wognum onder curatele komt te staan. In 1426 raakte Wognum zijn stads rechten kwijt en kwam het onder Hoornse supervisie. Dat was de straf voor het kiezen van het ver keerde kamp in de Hoekse en Ka beljauwse twisten. Nou zijn die twisten een vrij ingewikkeld hoofdstuk maar het komt erop neer dat Graaf Willem van Hol land eigenlijk boven z'n stand had geleefd en te veel privileges had uitgedeeld, zeg maar te veel krediet. Zo vlogen de edelen en uiteindelijk ook het volk elkaar in de haren. Zeshonderd jaar later probeert Wellink met een vooroorlogse ra diostem het morrende volk totibe- daren te brengen en probeert de regent Wouter alles tot op de bo dem uit te zoeken. Ben benieuwd wie die commissie gaat voorzit ten. Zalm? Nee, kan niet, was Fi nanciële baas daar. Nijpels? Nee, kan niet, zat in de Raad van Com missarissen tot vorige maand. De Grave? Nee, heeft er ook twee maanden gewerkt en heeft be loofd niks te zullen zeggen. Een onkreukbaar Kroonlid van de SER? Goed idee. Robin Linscho- ten? Oh nee, jaren lid van de raad van commissarissen en nu Chief Risk Officer. Wouter heeft de onmogelijke op gave een 'eerlijk man' te vinden, net als de Griekse filosoof Dioge nes 2400 jaar geleden. Wist u trou wens dat de vader van Diogenes een bankier was? Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118-43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt woreden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NA14) een vast abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 99 10 Naam voorletters m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening i\rr/3 De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere infoim3tie De opzegging van Statenlid Sjoerd Heijning naar aanleiding van de discussie over ont- poldering was één van de weinigen, zegt Jolein Meijers van het Zeeuwse Land schap. „We krijgen wel opzeggingen, maar niet veel. Na het PZC-debat hebben we vijf reacties gekregen, waarvan drie opzeggingen. Maar het signaal is wel duidelijk, vooral omdat we weten dat niet iedereen zich geroepen voelt om een brief te schrijven als ze het ergens niet mee eens zijn. Dat we de zwartepiet toegeschoven krijgen, dat lijkt wel zo te zijn." Aan de andere kant: op de publieksdag die de stich ting onlangs hield bij de Hoeve Van der Meulen in 's Heer Abtskerke kwamen vierduizend mensen af. „Die publieksdag heeft veertig nieuwe donateurs op geleverd. Dat is natuurlijk ook een project dat men sen echt mooi vinden. We hebben 11.000 donateurs, dat is één op de tien huishoudens in Zeeland." De ontpolderingskwestie heeft de Zeeuwse Milieufederatie alleen maar steunbetuigin gen opgeleverd, zegt woordvoerder Gijs van Zonneveld van de ZMF. „Ik heb het aantal niet bijgehouden, maar we hebben er dona teurs bijgekregen. Met nadrukkelijke verwijzing naar de ontpoldering als reden." Van Zonneveld benadrukt dat hij desondanks geen re den ziet tot vreugde. „Ik ga nu niet roepen dat ik zo blij ben met deze situatie. Al is het een goede zaak voor de Westerschelde, het pad er naartoe was een lij densweg en ik begrijp dat het een hard gelag is voor de mensen in de Hedwigepolder en een bittere pil voor degenen die zich voor hen ingespannen heb ben." De speciale woordvoerder Schelde van Vo gelbescherming Nederland, Hans Peters, kan niet zeggen of de steun voor ontpolde- ren de Vogelbescherming extra leden of draagvlak opgeleverd heeft. „Dat soort dingen wordt pas op de langere termijn inzichtelijk. We ontvangen veel bijval, van mensen die vinden dat we er goed aan hebben gedaan om voor de belangen van vogels in de Schelde op te komen." Opzeggers waren er niet, weet Peters zeker. „Bij op zeggingen vragen we altijd naar de reden, dus daar kan ik nu gelijk al van zeggen dat er geen verband was." Wel waren er twee zéér nare e-mails van niet-leden. „Zo ongenuanceerd dat we daar verder niet op in gaan. Scheldkanonnades, en méér dan dat." Bij De Levende Delta stroomden de e-mails binnen. Van heinde en verre kwamen ze: vanuit de Achterhoek, vanuit Bilthoven. „Het leeft blijkbaar in heel Nederland", zegt woordvoerder Jaap Geleijnse. „En iedereen reageert verbijsterd: hoe dat allemaal mogelijk is, in Zeeland. 'Hoe bestaat het', schrijven de mensen, 'hebben ze niet naar jullie geluisterd? Wat is dat allemaal voor flauwekul?'. Er zijn erbij met heel pittige taal." Het ongenoegen heeft zich echter niet vertaald in een sub stantiële aanwas van donateurs. Ook Tweede-Kamerlid Kees van der Staaij (SGP) vindt het opvallend dat de reacties niet alleen van Zeeuwen, maar vanuit het hele land komen. Kort voor debatten is er vaak een piek, zegt de SGP'er. Ook na het kabinetsbe sluit was er weer een hausse aan teleurgestelde reac ties. Van der Staaij weet dat het ontpolderingsstandpunt van de SGP de partij in elk geval wat stemmen opgele verd heeft. „Ik heb wel reacties gehad van mensen die zeiden: 'Ik heb nooit op een christelijke partij ge stemd, maar sinds de laatste Tweede-Kamerverkiezin gen heeft de SGP mijn stem gekregen, vanwege het heldere en consequente standpunt." De telefoon rinkelt doorlopend, constant floepen er nieuwe e-mails binnen bij Jo- han Robesin. „Ik heb geen rust", verzucht de voorman van de Partij voor Zeeland. De fervente tegenstander van ontpoldering blijkt de zer dagen grote aantrekkingskracht te hebben op tra ditionele CDA'ers die zich teleurgesteld van hun par tij afwenden. „Als ik alleen al kijk naar wat ik persoonlijk aan mails en brieven ontvang, kan ik zeggen: het was het afgelo pen weekeinde inderdaad de moeite. Behoorlijk wat mensen die eerst WD en CDA stemden, maar nu voor de PvZ kiezen. Vooral bij het CDA. Daar zitten veel boeren bij en die hebben nu sterk het gevoel 'Ze hebben ons laten stikken'. Buitengewoon emotionele reacties zijn het." Magda de Feijter van Actiecomité Red on ze polders: „De mensen maken hun on genoegen luid kenbaar. Ik heb van'veel mensen gehoord dat ze hun lidmaat schap van politieke partijen en natuurorganisaties gin gen opzeggen. De politiek heeft het gedaan, samen met onze groene vrienden." «MtMUl IM I HUI» door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De vakbonden CNV en Abvakabo zijn niet te spreken over de manier waarop Zorg stroom probeert om werknemers in de thuiszorg salaris te laten inle veren. Ze vinden dat de zorgorgani satie de financiële problemen af wentelt op het personeel. Zorg stroom spreekt tegen dat er onrust is ontstaan. Directeur Léon Pher- nambucq verwijt de bonden stem ming te maken. „Ik vind het jam mer dat ze geen poging doen om de werkgelegenheid te behouden." De problemen bij Zorgstroom be gonnen vorig jaar: de organisatie stelde toen dat de gemeenten te weinig betaalden voor huishoude lijke hulp. Zorgstroom deed - na protest - toch mee aan de aanbeste ding, maar de organisatie zei wel te moeten bezuinigen. Phernam- bucq vroeg het personeel toen al om vrijwillig salaris in te leveren. De onderhandelingen over een so ciaal plan tussen Zorgstroom en de bonden zijn op niets uitgelo pen. „We merken nu dat er indivi dueel met mensen wordt gespro ken", zegt Marlieze Warnaar van de Abvakabo. „Zorgstroom kan niet zomaar inbreken op arbeids overeenkomsten. Daar staan twee handtekeningen onder." Phernambucq zegt dat het perso neel een keuze is geboden: of een andere baan, of scholing. „En dan komt er een moment - 'en dat is pas over een half jaar - dat ze niet langer aan de slag kunnen in de zelfde schaal. We verplichten nie mand om in een lagere schaal te werken, maar als we volgend jaar weer willen inschrijven, moet het personeel wel op orde zijn." Zorgstroom moet de financiële problemen niet afwentelen op het personeel, vindt CNV-er Jacob Rie- pe. „Dat is bedrijfsrisico. Zorg stroom kan dat nog best betalen. Het zijn mensen die toch al onder in de markt zitten."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2