Beetje medelijden met de slak, aub Smullen in de slakkensmidse Sommige slakken eten andere slakken Op de schop Melita Lanting Grote wegslak, circa 12 cm. Fraaie jachthorenslak, circa 3 mm. Gewone tuinslak, 2,5 cm. Op een beschutte plek in de tuin, onder een struik, bij een kei of ander hard voor werp, ligt soms een berg kapotge slagen huisjes van de gewone tuinslak. Vanwege de naam zou je kunnen denken dat dit beestje in groten getale in tuinen rond kruipt, maar dat is niet zo, vertelt Harry Raad van de KNNV-slak- kenwerkgroep. Als ze er zijn, we ten vooral zanglijsters er wel raad mee. Die pakken ze met de sna vel beet en slaan de huisjes net zo lang hard op een steen, tot het pantser breekt. Zo ontstaan ware slakkenkerkhoven, of met een dichterlijker benaming: slakken- smidsen. Een verwijzing naar de smidse, waar de smid met zijn ha mer het staal op het aambeeld be werkt. door Ondine van der Vleuten Slakken brengen niet be paald het beste naar bo ven in de tuinier. Laten we het maar ronduit zeg gen: de meeste tuiniers krijgen moordgevoelens. Maar laten we eens wat vaker met de hand over het hart strijken, be pleit Harry Raad van de slakken- werkgroep van de KNNV Zee land. Vooral de waterslakken heb ben het al zo moeilijk, in het door zout water omringde Zeeland, waar zelfs het slootwater brak is. „Bovendien is Zeeland een kleipol- dergebied met vrij weinig variatie, waar voortdurend de wind door heen jaagt. De luwtes waar slak ken van houden, kom je betrekke lijk weinig tegen." Slechts een paar gespecialiseerde waterslakken kunnen in die barre omstandigheden overleven. Deze zomer kwam daar de langdurige droogte nog eens bij, vertelt Raad. „Ik heb zandslakken gezien die van ellende maar naar het laagste deel van een drooggevallen sloot ge vlucht waren, op de vochtige bed ding, omdat het gras te droog was." Tien jaar geleden werd het Atlas project Nederlandse Mollusken (onderzoek naar de verspreiding van weekdieren) opgezet. Raad is daar coördinator van. Binnen de KNNV afdeling Bevelanden richtte hij een slakkenwerkgroep op. Sa men met de vrijwilligers in die werkgroep ondernam Raad de afge lopen acht jaar bijna negentig ex cursies. Daarbij werden in heel Zee land circa 75 soorten landslakken geteld en ongeveer 20 soorten wa terslakken. „Dat aantal is behoor lijk geflatteerd door vondsten bij Rilland, waar we in een slootje de zelfde soortenrijkdom vonden als elders in Nederland. Daar haal je Slakken horen samen met de zoet watermosselen tot de weekdieren ofwel mollusken; daarvan zijn er zo'n 197 in Nederland. Landelijk zijn er zo'n 116 soorten landslakken en 81 watersoorten. In de gemiddelde tuin zullen er tus sen de vijftien en twintig soorten te vinden zijn. Zo'n vijf soorten vallen in de cate gorie 'plaagslakken': dat zijn de soorten die de sla belagen en ga ten in de hosta's maken. Vegetari sche slakken, dus. Maar er zijn ook vleesetende slakken. I Sommige vegetarische slakken eten alleen vers groen (zoals rabar ber en peterselie), andere fungeren als opruimers en eten halfverteerd groenafval. I Zo zijn er ook slakken die andere slakjes eten (jagers) en aaseters. er zo twintig op één plek uit de sloot, elders in Zeeland hoogstens drie." Slakken zijn niet aaibaar. Slijmeri ge 'onderkruipsels' zijn het, die eerder afschuw inboezemen dan iets anders. Mede daardoor was de belangstelling - ook vanuit de we reld van de natuurbescherming - lange tijd gering. Eigenlijk kwam de slak pas in beeld toen een groep Limburse actievoerders, die zich verzette tegen de aanlege van een weg, het daardoor bedreigde zeggekorfslakje tot boegbeeld van de actie bombardeerde. Inmiddels is er een Rode Lijst van bedreigde slakken samengesteld: behoorlijk statusverhogend. En zo saai als ze lijken, zijn slakken echt niet, als je je er een beetje in verdiept. „Zo is er een soort die een heel wild seks leven heeft. Als ze met elkaar gaan vrijen, hangen ze aan een slijm- draad aan de muur en gaan zo wild te keer dat je op een gegeven moment geen slak meer ziet, maar alleen een slijmprop." COLOFON Buitengebied: verschijnt elke dinsdag als bijlage bij de PZC en BN/DeStem. Buitengebied is een bijlage over landbouw, vissenj, landschap, natuur, recreatie en tuinen. U kunt ons informeren: E-mail: buitengebied@pzc.nl Website: www.pzc.nl/buitengebied Postadres: PZC-redactie- secretariaat - onder vermelding van Buitengebied, Postbus 91, 4330 AB Middelburg Telefoon: 0118 434010 Coördinatie: Jan van Damme telefoon: 0118 434 014 mobiel: 06 542 671 57 e-mail: j.vandamme@pzc.nl Advertenties: Verkoopteam Zeeland: 0118 434070, teamzeeland@bndestem-pzc.nl Het gras is weer gemaaid. Voor de laatste keer dit jaar? Ik durf het niet te zeg gen. Na de overvloedige regen van de afgelopen dagen is het gras aan een groeispurt begonnen. De gele plekken verdwijnen als sneeuw voor de zon en overal ste ken frisse groene sprieten de kop weer op. In het gras ontdekte ik ook al weer de blauwe druifjes. De bolle tjes hebben al flinke pruiken ge vormd die ver boven het gras uit steken. De blauwe druifjes zijn het afgelopen jaar neergezet. Ik had een paar potten met deze bol letjes gekregen. Eerst stonden die vrolijk te bloeien op de tuintafel en na de bloei heb ik in het gras veld neergezet. Een kwestie van een graszode uitsteken, beetje modder er uit en de bolletjes met wat verse aarde er weer in. Nadat het loof was afgestorven groeide er vanzelf weer gras overheen. Het zijn bolletjes die kunnen ver wilderen, dus nu hoop ik dat ik over een paar jaar ieder voorjaar een tapijt van blauwe bloemen heb. Ik wil binnenkort ook crocussen neerzetten in het gras. Ik ben ver zot op grasvelden vol crocussen en blauwe druifjes in het voorjaar. In de streek waar ik geboren ben zie je dat veel bij de oude Here boerderijen. Statige gazonnen die in het voorjaar veranderen in een kleurenpracht. Het geeft na de winter ook zo'n vrolijk gevoel, al die bolletjes, daarom gaan we ook weer narcis sen poten. Na het opknappen van de voortuin is de rand met narcis sen gesneuveld. In de achtertuin is nog een prima plek. Waar de zieltogende clematis stond is een ideale plek voor narcissen. In de luwte, tegen een muur aan en in de zon. Op diezelfde plaats ga ik ook stok rozen kweken. Ik heb zaadjes ge kregen die ik snel in de grond ga zetten. Misschien heb ik geluk, en kunnen de zaden nog voldoende uitgroeien zodat we het eerste jaar al bloemen hebben. Anders moe ten we gewoon wachten want stokrozen zijn twee-jarig. Met een beetje beleid en geluk hebben we daarna jaren plezier van de plan ten. Het zou de boel-flink opvrolijken denk ik. Het muurtje ligt pal te gen het terras aan en daar staan nu alleen potten met keukenkrui den die door het vele gebruik niet tot bloei komen. Krokusbolletjes voor in het grasveld foto Dirk-Jan Gjeltema Wormnaaktslak. Behaarde slak, circa 6 mm.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 143