Als de berg niet naar Mo hammed komt, moet Mohammed maar naar de berg komen. Dat is zo ongeveer de gedachte achter de Streektruuk, een initiatief van Adri de Zeeuw uit Kapelle. Want hoewel de interesse in lokaal ge produceerd voedsel toeneemt, heb ben de producenten toch wat moeite om ze aan de man te breng en. Neem bijvoorbeeld de Zeeuw se Vlegel. Onder die naam wordt brood gebakken van Zeeuws graan dat niet bespoten is en waar geen Streektruuk brengt Zeeuwse producten naar de mensen toe J I rj tm Nieuwe weerverzekering boeren dinsdag 13 oktober 2009 is I b P r y I I - v.. door Ondine van der Vleuten kunstmest op gebruikt is. Zonder toevoeging van hulpstoffen. Bij de aanvang van het veelgeprezen ini tiatief deden er nog zo'n twintig boeren aan mee, maar inmiddels is hun aantal geslonken tot acht. Omdat de klanten het Zeeuwse Vlegelbrood niet weten te vinden, denkt teler Frans Lokerse uit 's-Heer Arendskerke. Daar heeft Adri de Zeeuw met zijn bedrijf Interregio Food Center (IFC) iets op bedacht: de Streektruuk. De Streektruuk brengt Zeeuwse streekproducten naar de consu ment. Ze mogen niet alleen zien, Boeren en tuinders kunnen vanaf komend jaar hun risi co's als gevolg van extreme weersomstandigheden - zoals wa teroverlast, droogte en vorst - on derbrengen bij een Brede Weer verzekering. Deze nieuwe calami teitenverzekering is aantrekkelij ker dan eerdere verzekeringen; dankzij overheidssubsidies zijn de premies een stuk lager. LTO is nauw betrokken geweest bij de op zet van de nieuwe verzekering. In 2010 en 2011 dragen de Europe se Unie en het ministerie van LNV jaarlijks maximaal 13 miljoen euro bij. De verzekering is be doeld voor alle open teelten zoals akkerbouw, tuinbouw, fruitteelt, sierteelt, boomkwekerij, bollen teelt en de maïsteelt. Grasland valt er niet onder. Verzekerden lopen niet het risico van een naheffing Streektruuk De Streektruuk van IFC (Inter regio Food Center) in Kapelle is te huur maar rijdt ook op eigen initiatief. De Streektruuk is gevuld met lokaal geproduceerd voedsel. Klanten kunnen de truck met of zonder koks bestellen, of hun eigen koks er in laten werken, bijvoorbeeld voor een workshop koken met streekproducten. Contact: Adrie de Zeeuw, e-mail adrie@de-zeeuw.biz Telefoon: 06-51421456. maar ook beleven wat een streek product is. Daarom zit er in de Streektruuk niet alleen een showroom voor lokaal geprodu ceerde producten, maar ook een strakke keuken waarin die lekker nijen uit eigen streek in heerlijke hapjes verwerkt kunnen worden. De Streektruuk oogt van binnen momenteel nog een beetje kaal, maar daar wordt aan gewerkt, ver zekert De Zeeuw. Er komt nog een mooie zithoek met hout en mee kraprode kussens - want ook mee krap is een streekproduct - en op een tv-scherm kunnen promotie films voor Zeeuwse fietsroutes of bedrijven vertoond worden. Als de klant dat wenst - want de truck rijdt vooral op bestelling. De Zeeuw: „Misschien wil Coroos iets met z'n appelmoes gaan doen. Mis schien wil de provincie een evene ment promoten. Of misschien wil een opleidingsinstituut als het ROC de truck tien keer op de Markt parkeren, voor praktijkerva ring in de verkoop." s. 1^ 1 v.n* De schappen zijn wel al flink ge vuld. We zien mosterd van Tons Mosterd in Zierikzee, bieren met namen als Schoenlapper, Strandga- per en Zeeuwse witte (van De Hal ve Maan in Goes en de Schelde- brouwerij, bij Meer), appel- en pe- renstroop uit Biervliet, chutneys uit 's-Heerenhoek, brood en meel- mengsels van de Zeeuwse Vlegel, kapucijners en bruine bonen uit Zeeuws-Vlaanderen, jammetjes en blauw maanzaad uit de hele pro vincie. Het is maar een greep uit het assortiment. De Zeeuw wil het uitbreiden met seizoensgroenten, zoals lamsoor en zeekraal, en fruit uit de Zak van Zuid-Beveland. Het belangrijkste criterium is dat het lokaal geproduceerd voedsel is, legt de 'streekproductenmakelaar' uit. In de bus moet een lijst met verkooppunten komen, zodat men sen voortaan ook weten waar ze de lekkernijen in hun buurt kun nen kopen. De prijzen liggen wat hoger dan in de supermarkt, maar onder het ni veau van biologisch geproduceerd voedsel. Voor mensen die begaan zijn met het milieu, biedt lokaal ge produceerd voedsel - van de boer om de hoek - het voordeel dat het weinig 'kilometers' gemaakt heeft. Voor wie graag zelf wil zien waar alles precies vandaan komt, wil De Zeeuw komende lente fietsroutes uit gaan zetten, zodat je als het wa re langs je eten kunt fietsen. „Plannen genoeg!" en de schade zal niet per bedrijf maar per perceel worden beoor deeld en afgehandeld. LTO-bestuurder Antoon Vermeer, voorzitter van een landelijke werk groep die de verzekering heeft voorbereid, is opgelucht: „De uit werking van de verzekering is in goede samenspraak met LNV aan gepakt. Uit eerdere verzekeringen is gebleken dat risico's en premies te ver uiteenliepen. Er ligt nu een goed en betaalbaar product. Voor de komende jaren kunnen telers mogelijke schade op een fatsoenlij ke manier afdekken." Het opzetten van een nieuwe ver zekering heeft veel tijd en inspan ningen gekost. Voor eerdere, soort gelijke verzekeringen bestond te weinig draagvlak. Lange tijd heeft de overheid bij bijvoorbeeld .water schade door hevige regenval finan cieel bijgesprongen. Een paar jaar terug heeft de minister van LNV echter aangegeven dat niet meer te zullen doen en helder gemaakt dat het bedrijfsleven een eigen voorziening moest treffen. Wel heeft de toenmalige minister van LNV toen toegezegd een bij drage te zullen leveren om een nieuwe, breed opgezette weerver zekering uit de startblokken te krij gen. Binnenkort wordt in een rege ling in de Staatscourant gepubli ceerd waaraan verzekeraars moe ten voldoen om de nieuwe verze kering aan te kunnen bieden. Uitgangspunt van de Brede Weer verzekering is de bestaande hagel- verzekering, waaraan calamiteiten als extreme wateroverlast, droog te, hagel, storm, (nacht-)vorst, ero sie en brand (blikseminslag) wor den toegevoegd. Brede Weerverzekering voor boer en tuinder komt eraan, foto Frank Viergever

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 141