De Zeeuwse toppers Natuurjournaal Chiel jacobusse dinsdag 13 oktober 2009 t (T De zulte of zeeaster is in Zeeland vanouds een be kende plant. In het voor jaar wordt het jonge blad gesne den voor de consumptie. Het staat bekend als lamsoor, hoewel de plant die in plantenboeken lamsoor genoemd wordt een heel andere soort is. Zulte wordt niet alleen door men sen gegeten. Er is een hele reeks van gespecialiseerde dieren die zich uitsluitend of voornamelijk met zeeaster voeden. Elk zijn ze gespecialiseerd op een ander deel van de plant, zodat ze elkaar nau welijks in de weg zitten. De bloemen worden, behalve door allerlei zweefvliegen bezocht door enkele gespecialiseerde soor ten. Om te beginnen is er de be kende schorzijdebij die zijn nest cellen vult met stuifmeel van de zeeaster, om zo de jonge larven van voedsel te voorzien. De bijen zelf drinken vooral van de nectar, om daarmee in de eigen energiebe hoefte te voorzien. De bloemen van zeeaster worden ook gegeten door de rupsen van de astermon nik. Dat is een flink uit de kluiten gewassen nachtvlinder, waarvan de rups twee kleuren kan hebben: grasgroen of lichtpaars. Beide va rianten hebben gele strepen over de hele lengte. De groene rupsen zijn prima gecamoufleerd tussen de bladeren; de paarse vallen juist helemaal niet op als ze tussen de bloemen zitten. Behalve op de bladeren is er ook een rups die in de bladeren leeft. Dat is de rups van het zultemi- neermotje, een klein nachtvlinder tje dat vliegt in de avondscheme ring. De rupsjes vreten een dool hofachtige gang door het blad moes. Als je zo'n blad tegen het licht houdt zie je behalve het rups je aan het einde van de gang, ook allemaal bruine puntjes van de uit werpselen van.het rupsje. Op de stengels en het jonge blad leven verschillende soorten bladluizen. Binnenin de stengel leeft een gro te larve, die zich voedt met het merg van de plant. Het is de larve van de distelboktor. In de jonge bloemknoppen zit de larve van een fraai gekleurd vlieg je: de zeeasterboorvlieg. Zelfs de wortels van de zeeaster worden gegeten. In de wortelhals leeft een mineervlieg en op de wortels leven bladluizen. En daar mee is het palet nog lang niet com pleet. Het is maar een greep uit de vele specialisten aan wie de zeeas ter een plaats biedt. Zeeasterboorvlieg. foto Chiel Jacobusse IliiiË De provincie wil het voor iedereen mogelijk maken om de natuur dicht bij huis te beleven. Daarom wordt er naar gestreefd om op ieder eiland of in iedere regio een natuurgebied optimaal in te richten om er uit te waaien, bijzondere diersoorten te spotten, te sporten ofte socialiseren: De Zeeuwse Topper. Grevelingen: Brouwersdam en Crevelingendam Schouwen-Duiveland: Boswachterij Haamstede en de Zuidkust van Schouwen Oosterschelde: Neeltje Jans Tholen/Sint Philipsland: Rammegors/Slikken van de Heen Walcheren: de Mapteling/Oranjezon en de Zuidkust van Walcheren Zuid-Beveland: het Heggengebied/Zwaakse Weel en Oranjeplaat bij de Piet West Zeeuws-Vlaanderen: 't Zwin en de kust van west Zfeeuws-Vlaanderen Midden Zeeuws-Vlaanderen: de Braakman Oost Zeeuws-Vlaanderen: Sint-Jansteen/pirtge - Willem Adriaansens foto's Dirk-Jan Gjeltema, Wim Kooyman, Lex de Meester, Willem Mieras en Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 139