Vluchten kan niet meer i8l 'Onhoudbare toestand' bij bushalte Schoondijke Masterplan versterking leefbaarheid wordt opgediend als hoofdgerecht Nek Inbrekers supermarkt Philippine in hoger beroep zwaarder gestraft Project voor thuiswonende mensen met dementie 'uniek* voor Zeeland almanak Twee hoppers lossen straks zand ONDERZOEK Een op de drie inwoners in 2030 ouder dan 65 jaar Leefbaarheid dinsdag 13 oktober 2009 PHILIPPINE - Twee leden van een in brekersbende, die onder meer in Philippine toesloeg, zijn in hoger beroep tot hogere straffen veroor deeld. Het Haags gerechtshof acht te de bende schuldig aan een forse reeks professionele inbraken in plattelandssupermarkten, waarbij de daders steevast het dak openbra ken om binnen te komen. In Dordrecht waren twee bendele den, twee Kosovaars-Albanese ach terneven (32 en 36) uit Ridder kerk, eerder tot zestien maanden cel veroordeeld. Gisteren kregen ze celstraffen opgelegd van twee en tweëenhalf jaar. Voor hun even eens Kosovaars-Albanese vriend (31) uit Dordrecht - die vijf maan den cel van de rechtbank had ge kregen - blijft de straf gelijk. In Philippine werd half mei 2007 voor 5.000 euro aan sloffen sigaret ten buitgemaakt. Ook poogden de daders daar een kluis open te bre ken. Ze kwamen net als bij super markten in Den Bosch, Kerkdriel (Brabant), Ulestraten (Limburg), Harskamp (Veluwe), en nog zes an dere plaatsen in Nederland, tel kens op dezelfde manier door het dak naar binnen. Er is in totaal voor tonnen schade aangericht. De buit bestond uit grote hoeveel heden sigaretten, aanstekers, batte rijen en waardebonnen. door Eugène Verstraeten AXEL - Stichting Voor Regionale Zorgverlening (SVRZ) startte deze maand in Axel met een ontmoe tingscentrum voor thuiswonende mensen met dementie en hun mantelzorgers. Het is het eerste ontmoetingscentrum in Zeeland. De komende tijd begint SVRZ ook op andere locaties in de pro vincie met dergelijke ontmoetings centra 'naar Amsterdams model'. „Het project onderscheidt zich van de reguliere dagverzorging en dagbehandeling, omdat het zich ook op mantelzorgers richt", zeg gen Marianne Vermeulen, Anke Duysserinck en Lucia Hamelink van het Axelse centrum. „We wil len vooral een laagdrempelige door René Hoonhorst SCHOONDIJKE - Schoondijkenaren die met het openbaar vervoer rei zen, lopen de komende tijd grote kans verkleumd en nat de bus in te stappen. Als ze tenminste al on geschonden de bus in komen, want er is geen verhoogde opstap plaats en de bestrating bij de halte is glad en loopt af. Dat constateert de Sluise raadsfrac tie Gemeentebelangen. Fractie voorzitter William Gijsel spreekt van een 'onhoudbare situatie'. „De opstapplaatsen liggen er belabberd bij en zijn zo goed als ontoeganke lijk voor busreizigers. De meest ele mentaire voorzieningen ontbre ken", meldt Gijsel in een brief aan het college. Het raadslid verwijt het dagelijks 9 Tijdens de maaltijd vertelde de zeven jarige Perry dat hij de dag daarvoor 'zijn nek had gebroken op de trampo line! Zijn moeder vertelde hem dat dat niet kon: je nek breken én ge woon aan tafel aan de warme hap zitten. Als Perry echt zijn nek had ge broken, dan zou hij nu in het zieken huis liggen en misschien wel nooit meer kunnen lopen. Je kunt wel zeg gen: 'ik kwam verkeerd terecht en mijn nek doet zeer'", onderwees zijn moeder. Die taalkundige opmerking viel helemaal verkeerd bij zoonlief. De tranen sprongen in z'n ogen en half huilend zei hij tegen zijn moe der: Je gelooft me ook nooit! Als ik van jou m'n kamer moet opruimen, zeg jij toch ook altijd: Ik breek m'n nek." voorziening zijn: een instelling, waar mensen met dementie socia le contacten opdoen en (weer) ac tiviteiten ondernemen, afgestemd op individuele behoeften." Men sen kunnen gebruik maken van de dagsociëteit en meedoen in groe pen van maximaal acht personen. Mantelzorgers kunnen elkaar ont moeten, ervaringen uitwisselen en informatie en emotionele steun krijgen. Nieuw is dat het ontmoe tingscentrum zich ook richt op jonge mensen met dementie. Daarover gaat donderdag 15 okto ber ook de eerste informatieavond in de Orangerie aan de Willem de Zwijgerlaan 1 in Axel. Er is een pre sentatie door neuroloog Jos van de Nes. Aanvang 19.00 uur. Meer info via Lucia Hamelink 0115- De gemeente Sluis bindt de strijd aan met de drastische afname van het aantal inwo ners in de komende jaren. „Vluchten kan niet meer", zegt wethouder Bolijn. door Frank van Cooten De cijfers zijn keihard. Het aantal leerlingen is in 2020 met 21 procent gedaald. De vergrijzing neemt zienderogen toe. In 2005 was nog eenvijfde deel van de West-Zeeuws-Vlamingen ouder dan 65 jaar, in 2030 is dit opgelo pen tot eenderde deel. Sluis moet de komende tijd dus knopen doorhakken en duidelijke keuzes maken. Zo zal het moeilijk zijn alle basisscholen en sportac commodaties overeind te houden. „We moeten keuzes maken. De krimpprognoses en onze financi ën bieden geen ruimte meer", zegt Bolijn. „Door de voortschrijdende vergrijzing komt ons onderwijs on der geweldige druk te staan. We moeten met elkaar zoeken naar creatieve oplossingen." Sluis liet door het Zeeuws insti tuut voor sociale en culturele ont wikkeling Scoop een leefbaarheids- onderzoek houden onder de 6213 inwoners van de tien kleinste dor pen in West-Zeeuws-Vlaanderen. Het doel is onder meer aan de weet te komen wat de inwoners belangrijk vinden voor het over eind houden van de leefbaarheid in hun dorp. Onderzoeker Dick van der Wouw noteert twee opvallende zaken. „Het is niet zo dat meer voorzie ningen zorgen voor gelukkiger in woners. Cadzand heeft veel voor zieningen, maar de inwoners zijn ontevreden. Sint Kruis heeft wei nig voorzieningen maar de dorpe lingen zijn zeer tevreden. Ook op vallend is de rol van de basis school in een dorp. De school wordt nog altijd gezien als hét icoon van de leefbaarheid. Ik denk De meeste dorpen in de gemeente Sluis krijgen te maken met een da lend inwoneraantal. Sluis pakt de krimp aan met een leefbaarheidsonderzoek als aperi tief. Dit onderzoek mondt uit in een masterplan voor de versterking van de leefbaarheid in de tien kleinste dorpen. Onderdeel van het onderzoek was een enquête onder 6213 inwoners van de tien kleinste dorpen. Driekwart is tevreden met hun dorp als woonplaats. Er was nog meer tevredenheid verwacht. op grond van het onderzoek dat het dat niet is. Kijk weer naar Sint Kruis. Het enige dorp in West- Zeeuws-Vlaanderen zonder basis school, maar een dorp dat als zeer leefbaar wordt ervaren." Een van de aanbevelingen van de onderzoeker luidt daarom: 'in plaats van in te zetten op het be houd van (te) kleine basisscholen kan de gemeente beter inzetten op bereikbaarheid en kwaliteit'. Met andere woorden: hef kleine scho len op en laat schoolbussen rijden. Dat doet Sint Kruis immers ook (schoolbus naar Aardenburg). Wethouder Bolijn beseft dat het maken van dit soort keuzes politie ke moed vergt. „Ik hoop van harte dat alle politieke partijen in aan loop naar de verkiezingen de reali teit inzien. Ze moeten de inwo ners gaan vertellen dat niet meer alles kan. Onze regio blijft perfect om te wonen, maar het zal niet meer zo luxe zijn." Gedeputeerde George van Heukel- om prijst het initiatief van de ge meente Sluis. „Sluis is de eerste ge meente die krimp erkent. Hulst is nu ook krimpgemeente. Dat blij ven ontkennen is zinloos." Dat de discussie over behoud of af stoten van voorzieningen onder het juk van bezuinigingen en krimp moeilijk wordt, beseft Van Heukelom. „Ik adviseer dat Sluis niet blijft hangen in lokale oplos singen. Werk samen onder Zeeuws-Vlaamse vlag met Terneu- zen en Hulst." bestuur van Sluis en vervoersmaat schappij Veolia dat de service aan de openbaar-vervoerreiziger in Schoondijke 'beneden alle peil is'. Gemeente en vervoerder kunnen niet wachten met de aanleg van een nieuwe bushalte tot de rond weg om Schoondijke is gereali seerd, vindt Gemeentebelangen. Woordvoerder Charles Tournoy meldt dat niet Veolia, maar Rijks waterstaat verantwoordelijk is voor dé busopstapplaats. De ver voersmaatschappij heeft eerder voorgesteld om de haltes aan de Lange Heerenstraat op te heffen en de bus een rondje te laten ma ken over het Dorpsplein. Op die plek is al een halte met hokje, maar de gemeente Sluis vreest dat omwonenden overlast van langsrij dende bussen zullen ervaren. Tip? redactie@pzc.nl SLUIS - Het leefbaarheidsonder zoek in de gemeente Sluis van in stituut Scoop is opgediend als ape ritief. Hoofdgerecht is een master plan voor versterking van de leef baarheid in de dorpen. De inwoners van de tien kleinste dorpen in West-Zeeuws-Vlaande- ren leveren de komende maanden de ingrediënten aan. Dat gebeurt tijdens dorpspresentaties van het eindrapport van het leefbaarheids- onderzoek. Alle stadjes en dorpen in de ge meente Sluis, op Breskens na, krij gen naar verwachting te maken met afname van het inwonertal. De toeristisch kleine dorpen aan de kust scoren hoog in verhouding tot de bevolkingsomvang. Water landkerkje, Schoondijke en Hoofd plaat hebben een lagere score dan op basis van het inwonertal werd verwacht. Deze dorpen verdienen dus extra aandacht, concludeert het eindrapport. Driekwart van de inwoners is ove rigens tevreden met hun dorp als woonplaats. Een kwart is matig te vreden of zelfs ontevreden. Een van de aanbevelingen luidt daarom om bijvoorbeeld voor Schoondijke een dorpsverbete ringsplan te maken. „Belangrijkste is echter het doorbreken van de au tomatische reflexen op krimp. Dat partijen samenwerken en samen optrekken", stelt onderzoeker Van der Wouw van Scoop. Wethouder Carien Bolijn heeft daar wel oren naar. „We moeten met elkaar crea tieve oplossingen vinden." Wethouder Carien Bolijn door Frank van Cooten MEEST CELEZEN 1Celstraf geëist bezit kinderporno. 2. Wijken Terneuzen verpauperen. 3. Politie onderzoekt schietincident. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto Het ei is nu echt gelegd. Aanne merscombinatie Van Oord/ Boska lis start in de eerste week van no vember met de strandophoging en zet een extra hopper (schip) in om het werk op 31 december klaar te hebben. Deze strakke planning is belang rijk omdat begin volgend jaar ook begonnen moet worden met de wederopbouw van de drie strand paviljoens Carrousel, Toko Loco en Beach House. Veel strandgan- gers keken vorige week wat onwen nig naar de containers waar de res ten van de strandpaviljoens in zit ten. Het vertrouwde paviljoen was opeens weg. De drie komen echter terug in een nieuwe behuizing, zestig meter verderop richting de zee. Op het strand bij Nieuwvliet ko men straks twee locaties waar de hoppers hun zand lossen. Ter hoogte van 't Killetje bij Nieuwe Sluis (Breskens) en ter hoogte van strandpaviljoen Matour (Nieuw vliet). Het strand wordt op de plaats van de suppletie afgesloten vanwege kans op drijfzand.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 108