m media 39 heimwee tv Jan Slagter (55) is de onvermoeibare kracht achter Max. Met dank aan 240.000 leden is de ouderenomroep volgend jaar een volwassen speler in het publieke bestel, door Bernice Breure H Voorstellen nieuwe programma's Max media@wegener.nl 024-3650570 Zaterdag 10 oktober 2009 heeft plots veel vrienden Max mag een volwaardige omroep worden, oordeel den de hoeders van de publieke omroepen: de Nederlandse Publieke Omroep (NPO), de Raad voor Cultuur en het Commissariaat voor de Media. Feest bij Max? Oprichter Jan Slagter: „Het grote feest barst pas los als minister Plasterk definitief besluit ons een licentie te geven. We hebben wel een taartje besteld, maar na tien minuten roep ik: 'jongens we gaan weer aan de slag'. Ik vind het moeilijk te genieten van dit succes. Iedereen denkt dat ik graag in de belangstelling sta en dat is ook zo. Maar ik ben ook de man die op een feestje achter de pilaar staat." In 2005 klopten Max en Llink als buitenstaan ders op de deur van Hilversum. Nu gaat uw 'me destrijder' waarschijnlijk roemloos ten onder. „Wat daar is gebeurd, kan niet. Llink heeft er in het begin een zooitje van gemaakt. De huidige directeur en medewerkers hadden daar niets mee te maken, dus voor hen is het heel bitter. Maar 'medestrijder' gaat te ver. In dit dorp geldt: ieder voor zich en God voor ons allen. Hoewel ik me realiseer dat deze houding het einde van het bestel kan betekenen. We moeten eens goed gaan kijken naar samenwerkingsverbanden." Ook Max? „Ik besef dat het raar klinkt als iemand die pas vier jaar bezig is, al praat over een fusie. Maar als wij het niet doen, regelt de politiek het voor ons. Het is te zot voor woorden dat op het Mediapark dertig kopieermachines staan. Als het CDA ooit heeft kunnen ont staan uit de ARP, KVP en CHU, waarom kunnen de EO, KRO en NCRV dan niet sa men? Max zou kunnen fuseren met de Tros of de Avro en de Vara met de VPRO en mis schien BNN. Uiteindelijk moeten drie of vier grote omroepen vanuit hun eigen mis sie programma's maken. Ik zal me altijd hard maken voor programma's voor 50-plus- sers, maakt niet uit of ik nog directeur ben. Maar dan moet het geld dat onder aan de streep overblijft rechtstreeks naar de pro gramma's gaan." Max krijgt volgend jaar 16 uur zendtijd op tv en het budget wordt verhoogd van 8 naar 24 miljoen euro. Is er nooit de angst dit niet alle maal waar te kunnen maken? „Ik zie nooit beren of andere beesten op de weg. Ik zie kansen. We moeten de organisa tie flexibel inrichten, niet opeens enorme panden huren of iedereen een vast contract geven. Zo gaat Max niet zelf een dramaserie of quiz maken, dat besteden we uit. Maar een thema-avond over de AOW wordt altijd in eigen huis gedaan. We praten met John de Mol, ook Paul de Leeuw heeft zich al ge meld. Ha, als je 24 miljoen hebt, krijg je in eens veel vrienden. Zeker nu alles bij de meeste andere omroepen minder wordt. „Er zal vast discussie komen over het geld dat ik vrij wil krijgen bij de NPO voor dag programmering. Rond een uur of tien moet een Koffietijd-achtig programma komen. Buurlanden hebben een fatsoenlijke och tendprogrammering, wij herhalen zes keer per uur het NOS Journaal. De NPO wil niet dat geld onttrokken wordt aan de avondpro grammering, maar die knop moet om. Tele visie is meer dan alleen de avond." Een opinieprogramma waar kijkers live kunnen reageren op een stelling. „Het gaat om de mening van mensen in het land, zonder al die deskundigen." Een mediaprogramma: „De Leugen Regeert was een onderonsje van journalisten. Wij willen dat kijkers hun mening geven over hoe nieuws wordt gebracht." Een relatieprogramma waarin oudere echtparen tips geven aan jongeren. „Een 60-jarig huwe lijk blijft fascinerend. Maar ging alles altijd van een leien dakje?" Een dramaserie: „Regisseur Johan Nijenhuis wil onder meer een drama-comedy maken, geba seerd op liedjes van Sonneveld. Een soort 't Schoep met de 5 Pooten." Volgend jaar wordt een Raad van Toezicht inge steld. Is dat om het beeld van Jan Slagter als grote roerganger wat te corrigeren? „Ik heb Max opgericht en was tot nu toe het gezicht. Dat heeft ons tijdens de ledenwer ving geen windeieren gelegd. Als ik op straat loop, roepen mensen 'hé Max'. Tot nu toe moest ik als lid van de Raad van Be stuur mezelf als uitvoerende controleren. Nu is de tijd gekomen voor een scheiding." Kunt u tegen een weerwoord? „Zeker, als het maar afkomstig is van men sen van wie ik weet dat ze het goed bedoe len. Zolang niet op iedere slak zout wordt gelegd. Ik zeg: 'kijk mee, doe mee, maar houd afstand'. Ik weet welke kant ik op wil en laat mij niet een andere kant opduwen. Overigens garandeert een Raad van Toe zicht niet dat er niets meer mis kan gaan. Kijk maar naar de banken en de ellende waarin die ons nu hebben gebracht." Met een registratie van het bloemencorso van Zundert krijgt Max bij de babyboomers de han den nog niet op elkaar. Schuift u straks wot op richting uw eigen leeftijdsgenoten? „Die groep moet je niet aanspreken op leef tijd, maar op onderwerp. We gaan probe ren hen meer aan te spreken, maar veruit de meeste Max-leden zijn 60-plus. Die groep zal ik nooit verloochenen om ande ren te bereiken. Ach, beginnende 50'ers zit ten nog in de ontkenningsfase: 'Max is voor mijn vader en moeder'. Maar uiteindelijk krijgt iedereen zijn eigen Max-moment." Reageren? redactie.media@wegener.nl Jan Slagter pleit voor fusies in omroepland: „Uiteindelijk moeten drie of vier grote omroe pen vanuit hun eigen missie programma's ma ken." foto David van Dam/CPD DAAR KOMEN DE SCHUTTERS In de serie Heimwee TV worden elke week tv-series uit het verleden belicht die de geur van nostalgie ademen. foto CPD Een van mijn vroegste en dierbaarste tv-herinnerin- gen: mijn vader schud debuikend met een bak Japanse zoutjes voor de Philips zwart-wit tv, bulderend om mannetjes in legerkleding in de serie Daar komen de schutters. Die mannetjes waren de schutters. Of beter: de Home brigade van het fictieve dorp Walmington on Sea, aan de zuidkust van Engeland, tij dens de Tweede Wereldoorlog. Vrijwilligers die in actie moesten komen als de Duitsers vaste voet op Engelse bodem zouden zetten. 'Helaas' deden de Duitsers dat niet, zodat de mannen zichzelf be zighielden met militairtje spelen. Dat leverde Allo A/Jo-achtige tafere len op, maar dan nóg leuker. De lol begon met de geweldige ope ningstune (Who do you think you are kidding, mister Hitler) en de landkaart van Europa, waarop drie nazipijlen achter het kleine Britse pijltje aanjoegen. De schutters wa ren een'afspiegeling van de Britse standenmaatschappij in de jaren veertig. De plaatselijke bankdirec teur George Mainwaring benoem de zichzelf tot leider (Captain). Zijn bekakte bankassistent Arthur Wilson werd sergeant en de panie kerige plaatselijke slager Jack Jones (Permission to panic, sir!) korporaal. Verder was er de Schotse soldaat Frazer, charmeur en ritselaar Wal ker, de oude soldaat met zwakke blaas Godfrey en moederskindje Pike, door Mainwaring conse quent you stupid boy! genoemd. De humor zat vooral in de kluchti ge oefeningen, die uiteraard steeds in het honderd liepen. Ging het pe loton op oefening, dan regelde Walker het vervoer en kwam aan zetten met de door hem volledig verbouwde slagersbus van Jones. Daar zaten de mannen, hun gewe ren gestoken door geïmproviseer de schietgaten, achter in de gam mele slagersbus, bestuurd door een huilende Jones. Iedere zaterdag, van 1972 tot 1977, was het een half uur schuddebui ken. In Engeland liep de serie al vanaf 1968 en dat was gewaagd. Grappen over de oorlog? Kon dat? De schutters bewezen dat het kon, door met zelfspot de Britse rol in WO II te relativeren. De serie werd door de Britse tv-kijkers ge kozen als nummer vier van de lijst beste sitcoms aller tijden. In Nederland is de serie al een tijd niet meer herhaald. Gelukkig zijn de eerste seizoenen verkrijgbaar op dvd. Nu nog ergens die jaren- zeventig, oranje snackschaal opdui ken en Japanse zoutjes kopen. Ivar Hoekstra

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 97