Teleurstelling in de Strijd gaat door tot de eerste woon marathon 4lzeelan< Hedwigepolder blijft nog tot in 2012 droog alle banken en relaxfauteuils i5°/o korting op 'Hedwige Vlaamse regering wil biedt kansen' eerst het baggeren zien leder zijn woonplezier zaterdag 10 oktober 2009 WmmWMMWMMMl ■■■■ffii door Ben Jansen De stappen die moeten wor den gezet om, zoals het ka binet heeft besloten, van de Hedwigepolder een estuarien natuurgebied te maken, kosten nog zeker tweeënhalf jaar. Er moe ten omvangrijke planologische en grondverwervingsprocedures wor den gevolgd. Voor de ruimtelijke kant van de zaak nemen de ministers van LNV en Vrom de verantwoordelijkheid. Zij voeren de rijkscoördinatierege- ling uit (vroeger de rijksprojecten- procedure), die moet leiden tot een rijksinpassingsplan. Een belangrijk deel van het voorbe reidende werk doet de provincie in samenspraak met het Vlaamse gewest. Het rijksinpassingsplan wordt gebaseerd op een milieuef fectrapport, inrichtingsvarianten voor de manier waarop het Schel- dewater toegang tot de Hedwige polder krijgt, een dijkverleggings- plan, een inrichtingsplan voor het natte natuurgebied en een kosten effectiviteitsanalyse. Veel voor werk - misschien wel 90 procent - is al gedaan. Het onderzoeks- en schrijfwerk kwam abrupt stil te lig gen na het besluit van het kabinet op 17 april te bezien of ontpolde- ring toch viel te voorkomen. Som mige onderdelen van de rapporten moeten nu worden geactualiseerd. De afronding van de rapporten vergt nog een maand of twee. Daarna kunnen de ministers een ontwerp-rijksinpassingsplan vast stellen. Dat komt zes weken voor inspraak ter inzage te liggen. Na de verwerking van de reacties op de inspraak kan een definitief besluit worden genomen over de aanwij zing van de Hedwigepolder als na- tuurgbied. Na de publicatie hier van hebben tegenstanders zes we ken de tijd in beroep te gaan bij de Raad van State. De grondverwerving is een afzon derlijk traject waarin LNV en de Dienst Landelijk Gebied (DLG) het voortouw nemen. Dat er maar één grondeigenaar, de Vlaming Gery De Cloedt, is levert op zich een overzichtelijke situatie op. De Cloedt heeft evenwel laten weten zich tot het uiterste tegen de ont- poldering van zijn bezit te zullen verzetten. Niettemin zijn LNV en DLG verplicht een serieuze poging te ondernemen om te bereiken dat de eigenaar zijn grond vrijwil lig verkoopt. Ze zijn al bezig ruil- grond te verwerven. Lukt het niet door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - De Tweede Kamer is bedroefd dat een zoektocht naar een alternatief voor ontpoldering niets heeft opgeleverd. Ernst Cra mer (Christenunie): „Er staat nie mand te juichen." Cramer zou 'het een lief ding waard geweest zijn als niet hoeft te worden ontpolderd. Hij be treurt het besluit en begrijpt het verdriet. „Maar het besluit is te recht. We moeten door." PvdA-Ka- merlid Lia Roefs is 'niet verrast' maar 'teleurgesteld'. De PvdA wil dat Nederland nu snel aan de slag gaat met de verdieping en het na- tuurherstel. „Helaas kan dat niet anders dan door ontpolderen." CDA-Kamerlid Ad Koppejan geeft niet aan of hij nu zijn motie tegen gedwongen ontpoldering in de Tweede Kamer in stemming gaat brengen. Als het CDA met deze motie komt, vindt de regering een meerderheid van het parlement te genover zich. Het is zeer de vraag of dat gebeurt, omdat Koppejan net als eerder deze week aangeeft Gijs van Zonneveld (Zeeuwse Milieu Federatie): „De weg naar dit besluit was er een van grote vraagtekens en valse hoop." foto Ronald den Dekker Fervent anti-ontpolderaar Kees de Broekert uit Baarland verzon kreten op rijm als Groene rakkers blijf van onze akkers. foto Mark Neelemans de grond langs minnelijke weg te verkrijgen, dan begint een onteige ningsprocedure, die tot aan de Ho ge Raad kan voeren. De al dan niet vrijwillige over dracht van de grond betekent dat de pachtovereenkomst voor de on geveer twintig pachters in de Hedwigepolder wordt ontbonden. Die pachters hebben recht op een schadevergoeding, waarvoor on der meer de resterende duur van de pacht, en de inkomensschade maatgevend zijn. Alles bij elkaar kunnen de planolo gische en de grondverwervingspro- cedure tweeënhalf jaar belopen. door Nadia Berkelder We voelen ons genomen en bedonderd", zegt Jaap Geleijnse van de stichting Levende Delta, die zich altijd heeft verzet tegen ontpolde ring. „Als je zag hoe politici rea geerden toen ze in de polder wa ren, hebben ze een flinke draai ge maakt." Van de Tweede Kamer heeft hij dan ook geen verwachtin gen meer. „Die laten hun minis ters niet vallen. Dat is natuurlijk al lemaal ouwe jongens-krenten brood." Hij vindt dat het kabinet geen serieuze poging heeft gedaan om een alternatief te vinden. „Maar opgeven komt in ons woor denboek niet voor. We zullen blij ven strijden tot de eerste druppel de polder ingaat." Natuurorganisaties zijn opgelucht. „Dit besluit is goed voor de Wes- terschelde", zegt Gijs van Zonne veld van de Zeeuwse Milieu Fede ratie (ZMF). „Maar de weg erheen was er één van grote vraagtekens en valse hoop. Ons bezwaar tegen de verdieping gaat van tafel als het plaatje van de natuur in de Wester- schelde compleet is, de provincie is nog bezig met het middenge- Tijdens de Morres Woon Marathon geven we t/m 11 oktober 15% korting op al onze banken en relaxfauteuils. Ook krijgt u introductie korting op een deel van onze nieuwe collectie. Kijk voor de voorwaarden en al onze andere acties op www.morres.com W O N IM Hulst (Zeeuws Vlaanderen) Alle dagen open van 10 tot 18 uur, ook op zondag Industrieterrein Tol-Morres Industrieweg 2 4561 GH Hulst Tel: 0114 - 388 388 Mail info@morres.nl AMSTERDAM - De ontpoldering van de Hedwigepolder biedt veel kansen voor het gebied. „Voor toe risten is het getijdengebied dat ont staat interessant. Misschien willen aan de rand ervan zelfs mensen wonen, met dat uitzicht." Harm Albert Zanting, directeur delta's en rivieren bij ingenieursbu reau Arcadis is enthousiast over de mogelijkheden die ontstaan na de beslissing van het kabinet om Hedwigepolder onder water te la ten lopen. „Ik weet dat er veel mensen in de provincie misschien teleurgesteld zijn, maar het is goed dat er een be sluit is genomen. Dat geeft duide lijkheid voor het gebied", aldus Zanting. „Het kan een prachtig natuurge bied worden, aantrekkelijk voor een dagje uit vanuit bijvoorbeeld Antwerpen." door Ben Jansen ANTWERPEN - De Antwerpse ha venschepen Marc Van Peel is er over verheugd dat het kabinet de knoop over het natuurherstel in de Westerschelde heeft doorge hakt. „Maar ik zal nog verheugder zijn wanneer alle procedures zijn afgerond en daadwerkelijk met de uitvoering is begonnen." Van Peel zei gisteren dat hij zich niet verantwoordelijk voelt voor het ontpolderingssyndroom in Zeeland. „Nederland wilde natuur herstel koppelen aan verbetering van de toegankelijkheid van Ant werpen. Voor ons hoefde dat niet. Dan gaat het niet aan met de be schuldigende vinger naar ons te wijzen wanneer de Nederlanders er zelf niet goed uitkomen hoe dat natuurherstel moet worden gere geld." De Vlaamse minister-presi dent Kris Peeters en minister van Havens Hilde Crevits noemden het besluit om de Hedwigepolder onder water te zetten een 'stap in de goede richting' van het Neder landse kabinet. Ze wezen erop dat nog niet allé hinderpalen voor een snelle uitdieping van de Wester schelde zijn opgeruimd. Het wach ten is op de uitspraak van de Raad van State. Peeters en Crevits lieten weten begrip te hebben voor de 'symboliek van deze ontpoldering in Nederland, en vooral in Zee land'. Van Peel vond het niet pas send om in te gaan op de vraag of Antwerpen al over een volgende - de vierde - verdieping peinst. Kar- la Peijs heeft daarover gezegd: 'Over mijn lijk'. Van Peel, hoffelijk: „De gezondheid van mevrouw Pe ijs is mij liever dan de vierde ver dieping. Maar ach, geen van twee ën hebben we het eeuwige leven."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4