zeeland 127 het kan allemaal in Nieuwdorp te/ar (^VoorcT ZOAI#, In Balans 350 aanmeldingen voor reünie 150-jarige christelijke school Nova Musica viert jubileum in De Mythe Met gepaste trots hebben Jan PolderdijkFrits Heuckelbach en Peter In 1966 moet De Regenboog afscheid nemen van reformatorische van Netten de geschiedenis van de school op schrift gesteld. kinderen, die gaan voortaan naar een eigen school in Borssele. voor Brabant en Zeelandfil 'Goed idee', de scholen in Nieuwdorp onder één dak brengen, maar dat is nog altijd een stap te ver. zaterdag 10 oktober 2009 B Op 11 november verschijnt de zorgspecial -• In Balans verschijnt bij BN/DeStem, PZC, Brabants Dagblad, en Eindhovens Dagblad. Wilt u deze uitgelezen kans niet missen om uw boodschap over te brengen op uw doelgroep? Bel dan voor informatie of een afspraak: 076 53122 77 WGGGNGR NieuwsMedia door Harmen van der Werf Het is dierendag 1970. Leerlingen van de chris telijke basisschool in Nieuwdorp mogen hun lievelingsdier meenemen. Al leen honden en katten zijn taboe. Een meisje besluit op haar paard te komen. Een mooier voorbeeld van hoe de christelijke school in Nieuwdorp al 150 jaar standhoudt, als plattelandsschool, is er bijna niet. Typisch is ook de ontvangst van het paard. Het dier mag op het ga zon voor de school aan de Prinses Irenestraat grazen. Jongens maken er snerende opmerkingen over. 'Zo, die is rijp voor de slager'. En: 'Wat een oude knol'. De trotse ei genaresse neemt plaats op haar paard en zet de aanval in op de jongens. 'Hup, pak ze'. Het verhaal van het paard op die rendag 1970 is één van de anekdo tes die het binnenkort te presente ren jubileumboek over 150 jaar christelijke school in Nieuwdorp sieren. Uit de oude doos zijn er ook enkele die typerend zijn voor de 'primitieve' begintijd. Een jongetje moet dringend plas sen. Hij kan het niet meer hou den, zoekt een hoek in het klaslo kaal op en laat zijn urine lopen. Meester Lein Melse pakt de jongen op, zet hem met zijn broek in het vocht en wrijft net zo lang tot alles is verdwenen. Zijn moeder komt klagen, waarop Melse laat weten: 'Neem hem maar mee'. Ze bindt direct in. Melse zal ruim 43 jaar, van 1888 tot 1932, op de school blij ven. Jan Polderdijk, Frits Heuckelbach en Peter van Netten hebben het ju bileumboek geschreven. Ze heb ben het met gepaste trots gedaan, want Nieuwdorp herbergt één van de oudste christelijke scholen in Zeeland. Het dorp had bij de op richting in 1859 niet de primeur, maar zat wel in de kopgroep van doorzetters die - toen nog - zon der overheidssteun een eigen school stichtten. De gereformeer de kerk stond in Nieuwdorp aan de basis. Tot meer dan honderd leerlingen heeft de school gekend. Twee ge bouwen heeft ze versleten. Sinds 1961 huist de - wat nu heet - chris telijke basisschool De Regenboog aan de Prinses Irenestraat. Zo'n vijftig kinderen volgen daar les. Het zijn er meer en minder ge weest, met als dieptepunt het jaar 1975, met 25 leerlingen. Het vertrek van boerengezinnen die voor in dustrie weg moeten uit het Sloege- bied, tikt door. En, niet te verge ten, kinderen van de gereformeer de gemeente gaan vanaf 1966 naar de eigen school in Borssele. Nieuwdorp heeft nog altijd twee scholen, een luxe voor een dorp met bijna 1200 inwoners, een te grote luxe wellicht. In 2004-2005 is geprobeerd tot een fLisie te ko men tussen De Regenboog en de plaatselijke openbare basisschool De Octopus. De poging mislukte, al waren ouders in meerderheid voor. Het water stond en staat bei de scholen nog niet tot aan de lip pen. Allebei hebben ze genoeg leer lingen. De actieve dorpsraad Nieuwdorp pleitte eerder dit jaar nog voor een samenvoeging van beide scholen in het dorp, onder één dak als bre de school met ook kinderopvang, om te beginnen. Han Michielsen, directeur van De Regenboog, toon de zich in een eerste reactie en thousiast. „Laten we het gesprek maar snel weer op gang brengen", zei hij. Sindsdien is er niks meer van vernomen. De Regenboog staat sterk als onderdeel van de christelijke Alpha-scholengroep waarin zestien christelijke basis scholen op Zuid-Beveland sinds 2006 bestuurlijk verenigd zijn. Het openbaar onderwijs in Borsele wil de (ongeveer vijftig) leerlingen in Nieuwdorp ook niet kwijt, tenzij de Alpha-scholengroep bereid is bijvoorbeeld de christelijke basis school De Rank in 's-Gravenpol- der op te geven. Zover is het nog lang niet. Een fu sie in Nieuwdorp ligt gevoelsmatig gewoon moeilijk, waarbij het verle den zonder meer een rol speelt. Uit het jubileumboek Geschiede nis van de christelijke in Nieuw dorp spreekt niet voor niets een ge voel van trots. foto Willem Mieras Afstemming heeft plaats gevonden met Dorcas en Red een Kind. tegen armoede Dflfld vluchtelingenzorg www.tear.nl giro 41400, Zeist www.woordendaad.nl giro 733, Gorinchem www.zoa.nl giro 550, Apeldoorn NIEUWDORP - De jubileumcommis sie van de 150-jarige christelijke ba sisschool De Regenboog in Nieuw dorp is niet voor niets bezig ge weest. Voor één van de hoogtepunten van de jubileumviering, de reünie op zaterdag 24 oktober, van twee uur 's middags tot acht uur 's avonds, hebben zich al 350 oud-leerlingen, -leerkrachten en -bestuursleden aangemeld. Uit praktisch heel Nederland, maar ook uit België, Ierland en Canada. Het schooljubileumboek Geschie denis van de christelijke school te Nieuwdorp wordt ook op de reü nie gepresenteerd. Het tachtig pagi na's tellende boekwerk kost twin tig euro, inclusief cd-rom met veel klassefoto's en pasfoto's van leer lingen sinds 1984. De reünie is in de school waar van af 19 oktober al allerlei activiteiten in het kader van het jubileum plaatsvinden. De feestweek wordt zondag 25 oktober vanaf 10.00 uur afgesloten met een kerkdienst in de kerk van protestantse gemeen te. Siebe Roozeboom treedt op als voorganger. Hij was predikant in Nieuwdorp van 1985 tot 1993. Een gelegenheidskoor van oud-leerlin gen werkt mee aan de kerkdienst. Een feestje kan niet meer zonder website, zo ook niet het jubileum van De Regenboog: www.deregen- b00g150jaar.nl Wie dat wil, kan zich via die website nog aanmel den voor de reünie. Er staan ook leuke weetjes ook. Jan is de popu lairste jongensnaam en, jawel, Jan- nie de populairste meisjesnaam. De oudste schoolfoto dateert uit 1904. De namen van de kinderen zijn niet Dat verzin je niet. meer te achterhalen. GOES - Het koor en combo Nova Musica viert vanavond en morgen middag zijn twintigjarig bestaan met twee concerten in theater De Mythe in Goes. Nova Musica is uitgegroeid tot een koor 'met 55 zangers, zangeressen en een combo met piano, key board, fluit, gitaar, bas en drums. Voor de jubileumconcerten wordt het combo versterkt door een drie koppig blazersensemble en een dwarsfluit. Stoffelen den Dekker leidt de muzikanten. Het thema van de concerten is Turn, Turn, Turn. Daarin is ruimte voor eigen tijdse gospel-, praise- en popsongs. Het concert begint vanavond om 20.00 uur, morgen om 14.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 111