buitenland 19 Sekstoerisme breekt Franse minister op T verbluft door Nobelprijs Literatuur Jij bepaalt! 'Iraanse betoger krijgt doodstraf Tyfoon houdt huis in Japan 'Ga naar het toilet voor de vlucht' Britse conservatief streeft versobering na Baby overleeft val na bevalling in treintoilet Drie zeebevingen in Stille Oceaan Verbod op vloeistof Ex-gevangene in vliegtuig blijft Guantanamo in België vrijdag 9 oktober 2009 mm een stad in het hart van de Braziliaanse staat Sao Paulo, ontstonden overstromingen. Huizen kwamen blank te staan en auto's spoelden weg. Verscheidene automobilisten werden verrast door het water en moesten uit hun voertuig bevrijd worden. Volgens de berichten slaagden de mannen erin de vrouw te redden uit haar benarde situatie. foto Sidnei Costa/EPA der vaderland' te beschrijven. De in Berlijn woonachtige Müller zei „verbluft" te zijn door de onder scheiding. Corruptie, intolerantie en onderdrukking zijn de belang rijkste thema's in haar werk, dat vooral op haar ervaringen onder het regime van Nicolae Ceausescu in Roemenië is gebaseerd. De schrijfster groeide op in het stali nistische Roemenië in het dorp Nitchidorf in de Duitstalige streek Banat. Müllers ouders waren Duit stalige Roemenen. Haar vader De benoeming van Frédéric Mitterrand tot cultuurminis ter werd gezien als een meesterzet van Nicolas Sar- kozy. Maar de minister wordt van pedofilie beticht. door onze correspondent Cees van Zweeden oen Nicolas Sarkozy in 2007 de presidentsverkie zingen had gewonnen, verbaasde hij vriend en vijand met zijn personeelsbeleid. Een socialistische activist werd mi nister van Buitenlandse Zaken, een dochter uit een immigranten gezin belandde op Justitie. Maar de meesterzet kwam twee jaar la ter, toen Sarkozy de regering wij zigde en Frédéric Mitterrand op culturele zaken zette. De neef van wijlen president Franqois Mitterrand was een man van links, een schrijver, een docu mentairemaker, een culturele goe roe. Hij was ook een homosek sueel, die van zijn hart geen moordkuil maakte. In een autobio grafisch werk, Het Slechte Leven, noteerde hij over een reis naar Thailand: „Ik had de gewoonte voor jongens te betalen. Al die ri tuelen op de markt voor jongens, de slavenmarkt, winden me enorm op." Bij zijn benoeming was zijn oncon ventionele achtergrond nog een pre. President Sarkozy kon zo met een enkele pennenstreek zijn ei gen imago van cultuurbarbaar uit wissen. Maar vorige week maakte Mitterrand de fout het op te ne men voor de in Zwitserland gear resteerde cineast Roman Polanski. Aanvankelijk viel de steunbetui ging goed. Maar gaandeweg kreeg de veronderstelde misdaad van Po lanski meer aandacht: de verkrach ting van een 13-jarig meisje dertig jaar geleden. Het ultrarechtse Front National had weinig tijd nodig om de guillo tine op te poetsen. Marine Le Pen, dochter van partijleider Jean-Ma- rie, opende de aanval door op tv voor te lezen uit het autobiografi sche werkje van 'de pedofiel'. Ze voegde eraan toe: „Hoe kunnen we in dit land nog seksuele delin quenten opsluiten zolang we zo'n minister van Cultuur hebben?" De oppositionele Socialistische Par tij rook ook haar kans. Woordvoer der Benoit Hamon: „Als minister van Cultuur heeft Mitterrand alle aandacht op zich gevestigd door een cineast te verdedigen die er van wordt beschuldigd een kind te hebben verkracht, en heeft hij een boek geschreven waarin hij zich zelf als een seksuele toerist om schrijft. Ik vind dat, op zijn zachtst gezegd, schokkend." Mitterrand verdedigde zich met verve. „Als het Front National me door het slijk sleurt, is dat een eer voor mij", zei de minister in reac tie op de aanval. „Maar als een link se politicus dat doet, is dat een ver nedering voor hem." TEHERAN Een rechtbank in Iran heeft voor het eerst bevolen dat een deelne mer aan de protesten van deze zo mer tegen het islamitische bewind ter dood wordt gebracht. Dat heeft een website van de Iraanse opposi tie, gemeld. De 37-jarige man kan nog beroep aantekenen tegen de uitspraak. De autoriteiten hebben nog geen me dedeling gedaan over de zaak. TOKIO Tyfoon Melor is met zware regen val over Japan getrokken en heeft zeker twee mensen het leven ge kost. Ruim zestig mensen raakten gewond. Circa 2500 mensen moes ten hun huis verlaten. Het verkeer in de hoofdstad Tokio liep vast en treinen bleven staan. Honderden binnenlandse vluchten zijn gean nuleerd. Melor is de achttiende ty foon van het seizoenen en bewoog zich met windsnelheden van wel 160 kilometer per uur Elektrisch rijden? Kolen- of zonne-energie? Subsidies stoppen? C02-uitstoot remmen? diende tijdens de Tweede Wereld oorlog in de SS. Haar moeder zat na de oorlog vijf jaar in een werk kamp in de Sovjet-Unie. De auteur zelf vond na haar studie Duitse en Roemeense literatuur een baan als vertaalster in een fabriek. TOKIO Een Japanse luchtvaartmaatschap pij vraagt haar passagiers naar het toilet te gaan voor ze aan boord van het vliegtuig stappen, zodat ze een tikje lichter zijn. Met ongebrui kelijke verzoek wil All Nippon Air ways (ANA) de uitstoot van kooldi oxide verminderen. Als de helft van de passagiers voor de vlucht naar het toilet gaat, scheelt dat 4,2 ton CO, per maand, schat ANA. BRUSSEL MANCHESTER De leider van de Britse Conserva tieve Partij, David Cameron (42), heeft gisteren op de laatste dag van het conservatieve partijcongres be loofd de Tories weer aan de macht te brengen met een sober program ma dat economisch herstel teweeg moet brengen en de rol van de overheid verkleinen. Hij waar schuwde dat strenge maatregelen nodig zijn en dat de Britse bevol king zich moet opmaken voor een moeilijke periode. NEW DELHI Een pasgeboren baby in India is op wonderbaarlijke wijze aan de dood ontsnapt. De 28-jarige moeder moest plotseling bevallen op het toilet van een trein in de deelstaat West-Bengalen. De baby viel van uit de wc rechtstreeks op het spoor. De in paniek geraakte moe der sprong van de rijdende trein, waarop passagiers aan de noodrem trokken, denkende dat het om een zelfmoordppging ging. Moeder en dochter werden even later naast het spoor gevonden. Ze werden met de trein naar het ziekenhuis ge bracht. Daar constateerden de art sen dat ze beiden in goede gezond heid verkeerden. WELLINGTON Drie krachtige zeebevingen in het zuiden van de Stille Oceaan heb ben gisteren een kleine tsunami veroorzaakt. Kustbewoners van ei- landstaten vluchtten in allerijl naar hoger gelegen gebied. De tsunami- waarschuwing werd na korte tijd ingetrokken. De paniek was deson danks groot. Vorige week vielen bij een zeebeving in Samoa, Ameri kaans Samoa en Tonga 178 doden. BRUSSEL De EU-landen lijken niet van plan om op korte termijn een einde te maken aan het verbod om flesjes water of andere vloeistoffen mee aan boord van een vliegtuig te ne men. Het Europees Parlement wil dat de maatregel afgeschaft wordt, omdat die bij veel passagiers erger nis oproept. Maar de meeste EU-transportministers willen dat pas doen als het veilig kan. ammmmmmm/nm Op de militaire luchthaven van het Belgische Meisbroek is gisteravond een ex-terreurverdachte uit het Amerikaanse gevangenenkamp Guantanamo Bay aangekomen. Brussel had de VS aangeboden om een gevangene op te vangen, om dat Washington het kamp wil slui ten. De man is vrijgesproken en komt België als vrij man binnen. Hij krijgt een nieuwe identiteit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9