binnenland 17 Premier is 'beter in vorm' Gratis toestel uit de BuffelCollectie bij de BedrijfsBundel van KPN. hoeft villa Mozambique niet op te geven Politie erkent falen in zaak Tompoes vrijdag 9 oktober 2009 Er is 'te veel gedoe' rondom het Koninklijk Huis, vindt een Kamermeerderheid. Bal kenende moest zich verdedi gen tegen het verwijt dat hij te weinig regie heeft. De bondscoach, de pre sentator van Zomergas ten en de minister-presi dent. „Op hen klinkt al tijd kritiek", verweerde premier Balkenende zich gisteren tijdens het debat over de begroting van het koningshuis. Met wat grapjes en door een paar wensen van de Kamer in te willi gen, trachtte Balkenende de com mentaren over zijn gebrek aan re gie te pareren. Over zijn hoofd werd sinds de zo mervakantie een karrenvracht van kritiek uitgestort. Tijdens de alge mene politieke beschouwingen stak hij slecht in zijn vel, bij het de bat over Uruzgan schoffeerde mi nister Maxime Verhagen hem met speculaties over een vervolgmissie ondanks het spreekverbod hier over. De kritiek op het Koninklijk Huis, waar de premier staatsrechtelijk verantwoordelijk voor is, zwelt de laatste tijd aan. Waarom levert dat geen geld in nu heel Nederland de broekriem moet aanhalen? En er zijn geruchten over onfrisse prak tijken van de projectontwikkelaar die het vakantiehuis van prins Wil lem Alexander in Mozambique bouwt. „Heeft u wel de regie?", vraagt GroenLinks-Kamerlid Van Gent zich af. „Ik denk dat de Oran jes soms paars aanlopen vanwege het politieke geklungel van hun zaakwaarnemer." Balkenende heeft geleerd van de eerdere debat ten. Hij raffelt zijn betoog niet on verstaanbaar af zoals bij de politie ke beschouwingen. Hij legt uit dat zijn positie soms zorgt dat de regie rol wordt bekritiseerd. „Een regis seur voert de regie achter het to neel." Dat ziet de Kamer dus niet. Zo heeft hij uitgebreid onderzoek laten doen naar het Afrikaanse va kantiehuis van de prins, zegt hij. Zelfs is gekeken naar de medische zorg ter plekke voor de troonopvol ger en zijn gezin. De oppositie en coalitiepartij PvdA krijgen gedeeltelijk hun zin van Balkenende op het gebied van de koninklijke uitgaven. Hij kijkt naar een versobering voor na 2010. Van een ceremoniëler koning schap wil hij echter niet weten, tot spijt van de oppositie. Zijn belof ten over beperking van de vliegkos ten voor de Oranjes leveren Bal kenende echter complimentjes op. Zoals van WD en SP. Die wilden het kabinet vorige maand toch wegstemmen met een motie van wantrouwen? „U bent beter in vorm", oordeelt SP'er Van Raak. 2005 6.263 24.168 53.004 Totaal: 83.435 2006 5.651 21.465 71.696 98.812 2007 5.908 24.177 66.560 96.645 2008 6.102 Waarschijnlijk is niet al het overheidsgeld dat naar het Koninklijk Huis gaat in de begroting opgenomen. 113.923 Balkenende maakte duidelijk dat Willem-Alexander en Maxima zich na alle kritiek over onder meer de kosten nog eens goed achter de oren hebben gekrabd. „Ze beseffen dat het ongelukkig overkomt in de ze omstandigheden", zei de pre mier. De plannen dateren van voor de economische crisis. Balkenende verzekerde dat de prins hem tijdig van de plannen op de hoogte heeft gesteld. „We heb ben alles samen besproken." De premier is toen ook 'alle risico's nagegaan. „We zijn niet over één nacht ijs gegaan." Het prinselijk paar wil aangegane verplichtingen nu niet opgeven. „Het is kwetsbaar project. Je kunt er vraagtekens bij zetten, maar ik kan dit verantwoor den." Over kosten van beveiliging en inschattingen van veiligheidsri sico's, wilde de premier alleen de 'commissie stiekem' van de Kamer, zoals gebruikelijk, informeren. Groenlinks en WD vonden dat de prins zelf voor beveiligingskosten moet opdraaien. SP, PW en D66 willen dat de prins zich terugtrekt uit Mozambique. Nog altijd veel steun monarchie in 2009 infographic: CRW bron: TNS NIPO (WD), Anja Timmer (PvdA), Hero Brinkman (PW), Ed Anker (Christenunie), Ineke van Gent (Groenlinks), Boris van den Ham (D66) en Bas van der Vlies (SGP). 100% 90% foto David van Dam/GPD Nokia E75 Met navigatie via Nokia Maps Nokia 6700 Classic. Met 5-mega- pixelcamera De BedrijfsBundel van KPN. Eén tegoed voor mobiel bellen, sms, e-mailen internet. Vanaf 22,50 {exd.wwi En: automatisch tegoed verrekenen met collega's. Verkrijgbaar via kpn.com/bundel KPN Business Center 0800-0105 HTC Snap Met qwerty- toetsenbord sluit je aan '64 '69 '76 '80 '95 '96 '99 '00 '03 '03 '04 '05 '07 '07 '08 '09 mrt apr apr nov APELDOORN - De leiding van de re giopolitie Noord- en Oost-Gelder land erkent dat het korps heeft ge faald in het Tompoes-onderzoek, dat woensdag door de rechtbank in Zutphen naar de prullenbak is verwezen. In een verklaring maakt korpschef Annelore Roelofs duide lijk dat er sprake is van fouten bin nen het rechercheteam. „De uitspraak van de rechtbank heeft grote impact. Tegelijkertijd is er het besef dat eigen handelen op de door de rechtbank genoemde punten, heeft bijgedragen aan de ontstane situatie." Door het geblunder bij zowel poli tie als Openbaar Ministerie is het drugsonderzoek, dat drie jaar duur de en naar verluidt 9 miljoen euro- kostte, op niets uitgelopen. Alle zestien verdachten gaan vrijuit, ter wijl het Openbaar Ministerie dacht een criminele drugsorganisa tie op te kunnen rollen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 7