Bordspel Even Dienke 181 Makelaar vindt leges Reimerswaal te hoog O w Dorpsfilm Oud-Sabbinge en Wolphaartsdijk klaar Een voorproefje. Aanzienlijke schade door brand op zolder Noord-Bevelands koor viert 50-jarig jubileum CV-ketels gestolen uit woningen in aanbouw www.pzc.nl Informatieavond over fairtrade-gemeente Kromsnavels op show in dorpshuis Meiboom Reimerswaal verlengt optieperiode grond Zeeuwse kanshebber kleine kernenprijs RECLAME vrijdag en zaterdag: Room broodjes 20 vragen vrijdag 9 oktober 2009 door Luc Oggel YERSEKE - De leges die moeten wórden betaald voor bodemgege- vens of informatie over bestem mingsplannen zijn in Reimers waal te hoog in vergelijking met andere gemeenten. Dat vindt Nees- kens Makelaars in Yerseke. Sinds enkele jaren zijn makelaars verplicht om onderzoek te doen bij de gemeente voor informatie over bestemmingsplannen en bo demgesteldheid. „Niet elke make laar doet het, maar wij wel. Ik hecht er namelijk aan om juiste in formatie te verschaffen aan ko pers", zegt Wilco Neeskens van het Yersekse makelaarskantoor. Reimerswaal rekent per onderdeel 39,70 euro, dus in totaal 79,40 eu ro. „Ik vraag die informatie zo'n 120 keer per jaar op, dus dat kost THOLEN Een brand op zolder van een huis aan de Touwslagerdreef in Tholen heeft gisteravond aanzienlijke scha de aangericht. De brand ontstond rond kwart over negen. De vermoe delijke oorzaak was een oververhit te wasdroger. Volgens de eerste melding zou in het huis nog een persoon zijn. Toen de politie arriveerde bleek er niemand meer te zijn. KORTGENE Het Noord-Bevelands Mannenkoor viert zaterdag om 20.00 uur zijn 50-jarig bestaan met een concert in de Nikolaaskerk in Kortgene. Op die plek is het koor ook opgericht en wordt wekelijks gerepeteerd. Het koor telt 21 leden en wordt ge leid door Willie den Hollander. In Kortgene zijn ook het Smalstads Gemengd Koor Brouwershaven en duo L'Escaut present. KAMPERLAND Tussen dinsdag 16.00 uur en woensdag 07.00 uur zijn uit wonin gen in aanbouw aan de Peppel- dreef in Kamperland cv-ketels en gereedschap gestolen. De ketels moesten nog in de woningen wor den geïnstalleerd. De waarde van de goederen is niet bekend. me een kleine tienduizend euro." Andere gemeenten zijn volgens Neeskens goedkoper. „In Vlissin- gen betaal ik 33,85 euro voor beide documenten en krijg ik ze digitaal aangeleverd. Goes zit met 66 euro ook vrij hoog, maar nog altijd een stuk lager dan Reimerswaal. Ik klaag niet over hoe ik de spullen in Reimerswaal krijg, want dat is prima, maar alles gebeurt handma tig. Ik vraag me dan af of dat niet anders kan", aldus de makelaar. Neeskens heeft bij de gemeente een verzoek ingediend om aanpas sing van de verordening, maar dat wordt niet gehonoreerd. „De raad heeft: nu eenmaal bepaald dat le ges kostendekkend moeten zijn", aldus een woordvoerster. „Boven dien hebben we de bouwleges juist aangepast aan de omliggende gemeenten." Zeeland heeft sinds gisteren zijn eigen bordspel. Even Dienke, een idee van Kees en Seije Slager. Het is dé manier om te ontdekken hoeveel je over de provincie weet. De 2400 vragen over onder meer politiek, muziek, sport en geschiedenis maken Even Dienke tot een forse hersenkraker. Wie weet bijvoorbeeld nog hoeveel Zeeuwen in 1996 volgens een PZC-enquête vóór de Westerschelde- tunnel waren? Nou vooruit, precies de helft. door Raymond de Frel SIHMiM MEEST CELEZEN 1Zwaardere straf wegpiraat 2. Zeeuwse economie 3. Zeeuws spel Even Dienke STUUR UW TIPS NAAR redgoes@pzc.nl Reageer op de stelling: 'Goes heeft de beste binnenstad van Nederland' HEINKENSZAND Het provinciaal centrum voor inter nationale samenwerking COS Zee land houdt dinsdagavond in de raadsboerderij in Heinkenszand een informatieavond over de weg die een gemeente moet bewande len om fairtrade-gemeente te wor den. De gemeente Borsele wil deze titel krijgen. De avond is bedoeld voor politici, ondernemers en maatschappelijke organisaties. KRABBENDIJKE De Parkieten Speciaal Club regio Midden-Zeeland houdt vandaag en morgen zijn twintigste regioshow in dorpshuis De Meiboom in Krab- bendijke. Er zijn ongeveer vierhon derd kromsnavels te bewonderen. Ook zijn er vogels te koop. De show is vandaag van 19.00 tot 22.00 uur. Morgen zijn de deuren van 13.00 tot 17.00 uur open. De toe gang is gratis. KRUININGEN De gemeente Reimerswaal ver lengt de optieperiode voor de reser vering van bouwgrondkavels tot 17 weken. Nu is dat twee maanden of maximaal drie na verlenging. Het college heeft daartoe besloten van wege de recessie, de doorlooptijd voor het verkrijgen van een bouw vergunning en de terughoudende opstelling van banken bij het finan cieren van bouwplannen. NIEUWDORP Nieuwdorp is uitgekozen voor de finaleronde van de dorpsvernieu- wingsprijs. Dat is een jaarlijkse prijs van de Landelijke Vereniging voor Kleine Kernen. Binnenkort ko men twee juryleden op bezoek. De winnaar wordt op 21 november be kendgemaakt. Ook Esbeek (N-B), Kootwijkerbroek (Gld), Meddo (Gld), Poppenwier (Fr), Spoordonk (N-H), Wijk aan Zee (N-H) en Zui- dermeer (N-H) zijn in de race. Kees Slager mocht graag een beetje opschep pen tegen Ian Bruijns en Ellie Kloos van Uit geverij De Koperen Tuin in Goes. En zij tegen hem. Wie er nu echt het meest van Zee land en de Zeeuwen wist, werd nooit helemaal duidelijk. Maar het uitdagend bedoelde gepoch heeft vijftien jaar later wel geleid tot een heus Zeeuws bordspel. Even Dienke is een idee van de lan ge adem. Een aantal keer dreigde het idee te verzuipen, vooral toen Bruijns en Kloos snel na elkaar overleden. „Op dat moment had ik zo'n 1200 vragen en antwoor den", vertelt de in Poortvliet woonachtige Slager. „En ik had een grote kartonnen doos met honderden knipsels uit de regiona le kranten. Toen ik begin 2004 naar het eiland Tholen verhuisde, stuitte ik op die doos. Ik stond op het punt om hem bij het oud pa pier te zetten. Wat moest ik er nog mee? Toch maar niet gedaan. Toen ik in 2007 met mijn zoon Seije op vakantie ging naar Cuba, had ik het er met hem over. Hij is een fa natiek Triviant-speler en stelde voor mij te helpen." Met hulp van De Koperen Tuin en Uitgeverij De Groote Roeibaerse is 'de enige echte officieuze Zeeuwse inburgeringscursus' een leuk, fris en educatief geheel geworden. 'Van Jacob Cats tot Annie M.G. Schmidt', 'gegarandeerd honderd procent Randstadvrij' en 'Van Theo Middelkamp tot johnny Hoo- gerland', meldt de doos. Daar is niets van gelogen. Vragen over re cente gebeurtenissen (de coniferen- branden in Middelburg), maar ook leuke, tijdloze weetjes. Heeft Zeeuws spek bijvoorbeeld wel of geen zwoerd? Slager kan 95 procent van de ant woorden op de 2400 vragen wel dromen. „Best vervelend, want ik ben een echte spelletjesman. Ik kan het 'dus niet meer spelen, y*. 4 v°°r 199 Brood- en banketbakkerij Opril Grote Markt 4 J.D. van Mellestraat 32 Goes *tel. (0113) 21 56 14 UW WARME BAKKER want ik weet alles al. We hebben echt ontzettend veel proefge- speeld. Om doublures te voorko men en om na te gaan of alles wel helder was. En sommige vragen waren gewoon te lastig. Daar heb ben we multiple choice-vragen van gemaakt, zodat je altijd 33 pro cent kans op het goede antwoord hebt. Postuum hebben we er ook nog een veel te moeilijke vraag van Ellie Kloos in laten zitten: 'Wie kocht in 1961 in Goes voor 15 gulden twee antieke zoutvaatjes voor de schrijfster Maria Der- mout?'. Dat weet natuurlijk bijna niemand, dus hebben we er 'welke dagboekschrijver...' van gemaakt. Inderdaad, Hans Warren." Het spel bevat over elk Zeeuws dorp, hoe klein ook, tenminste één vraag. In het kerkje van Elle- woutsdijk werden gisteren de eer ste exemplaren overhandigd aan vertegenwoordigers uit de vier re gio's. Als het spel aanslaat, willen de uitgevers over drie jaar een uit breidingsset samenstellen. Even Dienke is een spel voor deelnemers vanaf twaalf jaar en kan worden gespeeld met twee tot zes deelnemers. Op het bord is Zeeland verdeeld in vier regio's: Zeeuws-Vlaanderen, Walcheren, de Bevelanden en Noord-Zeeland. Voordat het spel begint, worden in elke regio 'Zee landmuntjes' gelegd, waarop kruk- els, palingen, babbelaars en mosse len staan. De bedoeling is dat iede re deelnemer zo snel mogelijk in elk van de vier regio's een muntje verovert. De route naar de finish begint en eindigt in Bergen op Zoom. Bij elke beurt krijgt een deelnemer twee vragen: een alge meen Zeeuwse vraag en een op een regio toegespitste vraag. Is het antwoord op de algemene vraag fout, dan krijgt een speler naast hem de kans om met een goed ant woord een 'boluskaart' (een joker) te scoren. Kom je langs een Zee landmuntje, dan mag je die als buit meenemen. 1 Waar ligt het dorp Hontenisse? 2 Waar kreeg het omstreden monument voor de verdronken dorpen in 2009 uiteindelijk een plaats? 3 Waarop had de pyromaan die in 2009 Middelburg teisterde, het voorzien? 4 Wat is de afstand tussen Oostburg en Turkeye: 5000 of 5 kilometer? 5 Het nieuwe raadhuis in Zierikzee en het gerechtsgebouw in Middelburg zijn gebouwd door de WBU. Waar staan die letters voor? 6 Welk eiland is bekend om zijn vroege aardappelen? 7 Welke popgroep maakte furore met het Zeeuwse liedje 'Meriete'? 8 Waar heeft de rijvereniging De Weelruiters haar manege? 9 Staat het schoolmuseum 'Schooltijd' in Middelburg, Kortgene of Terneuzen? 10 Reimerswaal was in 2005 de gemeente waar in de meeste gezinnen Zeeuws de voertaal was. Was dat in 55%, 27% of 19% der gezinnen? 11 Hoe heet het dorp dat in 1953 in de Schouwse duinen werd gebouwd van Oostenrijkse houten woningen? 12 In welk Schouws dorp lieten de Duitsers in december 1944 tien verzetsstrijders in het openbaar ophangen? 13 Maatje de Baar was de eerste vrouwelijke buschauffeur van Nederland. Ze reed met een T-Ford de dienst tussen Goes en 14 Welke gemeente plaatste in 1983 borden op het strand met 'Naaktrecre- atie verboden': Zoutelande, Westkapelle of Veere? 15 Hoeveel steden telt Schouwen- Duiveland? 16 In welk dorp zwaaien tijdens carnaval de vrouwen de scepter? 17 Waar wordt om de twee jaar de Van Randwijklezing gehouden? 18 Hoeveel Zeeuwen behoorden eind 20ste eeuw tot de islam: circa 4% of minder dan 1 19 Waar trouwde Jacoba van Beieren, gravin van Holland en Zeeland in 1434 met haar vierde man, Frank van Borselen? 20 Is Jan Peter Balkenende de enige Zeeuw die premier werd? Even Dienke is een uitgave van De Koperen Tuin in Goes en De Groote Roeibaerse in Kloetinge en is verkrijgbaar in de Zeeuwse boek- en speelgoedwinkels voor 29,95 euro. De eerste druk bestaat uit drieduizend exemplaren. Willem Adriaansens bron Raymond de Frel foto Willem Mieras door Lilian Dominicus WOLPHAARTSDIJK - De dorpsfilm van Oud-Sabbinge en Wolphaarts dijk is klaar. Dit weekeinde kun nen dorpsbewoners en andere be langstellenden de film bewonde ren in het dorpshuis De Griffioen in Wolphaartsdijk. Twee enthousiaste, jonge dorpsge noten zijn in 2004 begonnen met het opnemen van ruw materiaal. In totaal verzamelden ze tien uur aan beelden met dorpsactiviteiten, zoals brandweeroefeningen, de kin dervakantieweek, het koersbal en de bingo. „Een echte film over de bewoners, dus", zegt voorzitter Sjaan Huissoon van de vereniging Wolphaartsdijk. Ze hoopt op een grote opkomst. „Hoewel we maxi maal 200 plaatsen hebben. Vol is vol." De opnames zijn indertijd ge maakt door Robert Proos en Ré- mon Braamse, in opdracht van de dorpsraad. Maar aan de montage zijn ze niet meer toegekomen, om dat de vriendschap was bekoeld. Toen besloot de vereniging de montage uit te besteden. Een deel van het dorpenbudget is voor de film aangewend. Dorpsfilm Wolphaartsdijk en Oud-Sabbinge, zaterdag 10 oktober in De Griffioen, (gratis) voorstellingen om 15.00 en 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 76