Bordspel Even Dienke 181 zeeland Zierikzee heeft eerste zuinige lantaarnpalen Een voorproefje. Tent is niet van glas of steen, dus moet weg Kinderexcursie door Slotbos en duinen Vrouw stierf een natuurlijke dood Motor gestolen uit tuin aan Zeesterpad www.pzc.nl Meest gelezen Mantelzorgers in het zonnetje gezet Open huis bij alle vestigingen van ROC Nieuwdorp maakt kans op dorpsprijs ZVU verzorgt twee creatieve cursussen Stationsgebouw wordt hotel 20 vragen vrijdag 9 oktober 2009 door David Duijnmayer ZIERIKZEE - Dertig lantaarnpalen aan de Lange Blokweg in Zierik zee zijn woensdag voorzien van DynaDimmers, een apparaatje waarmee energie bespaard kan worden door de lichtsterkte te dimmen. Schouwen-Duiveland is daarmee de eerste Zeeuwse ge meente die de DynaDimmers in stalleert. Met de DynaDimmer kan per lan taarnpaal een 'lichtplan' opgesteld worden. Er kan op afstand inge steld worden hoeveel licht de lamp geeft en op welke tijden die dat doet. „Een lamp van honderd watt brandt normaal op zo'n 90 procent van de sterkte", zegt Jan Dalebout van de gemeente Schou wen-Duiveland. „We gaan de lan taarns nu zo instellen dat ze tus sen 23.00 en 06.00 uur maar op 50 procent branden. Dat verschil is met het blote oog nauwelijks te merken, hooguit als je recht de lamp inkijkt. Maar het bespaart wel een boel energie en geld. De prijs van de apparaten is verwaar loosbaar in vergelijking met de be sparing die het oplevert." De meeste bestaande lantaarnpa len kunnen echter niet met de Dy naDimmer uitgerust worden, om dat ze niet elektronisch voorgescha- keld zijn. Die allemaal vervangen zou weer te duur worden. Wel wil de gemeente vanaf nu alle nieuwe lantaarnpalen voorzien van het ap paraatje. Naast de dertig reeds ge plaatste dimmers, komen ze op korte termijn langs een deel van de Grachtweg en aan de twee nieu we rotondes en de nieuwe parallel weg van de Lange Blokweg. BURGH-HAAMSTEDE Kinderen tussen 8 en 12 jaar kun nen op zaterdag 24 oktober met een gids mee door het Slotbos en de Zeepeduinen bij Haamstede. De excursie begint om 10.00 uur bij het toegangshek van het slot aan de Noordstraat. Voor ouders is tegelijkertijd een andere tocht. Wie mee wil, moet zich aanmel den bij de VW via 0900 2020233 of via www.natuurmonumenten.nl. MIDDELBURG De Middelburgse vrouw die woens dagavond dood in haar woning is gevonden, is niet het slachtoffer van een misdrijf. Volgens de poli tie is uit onderzoek door de recher che gebleken dat zij een natuurlij ke dood is gestorven. De vrouw is onwel geworden toen ze de trap af liep. De politie vond de vrouw woens dagavond even na zeven uur. ZIERIKZEE Uit een tuin aan het Zeesterpad in de Zierikzeese wijk Poortambacht is in de nacht van woensdag op donderdag een rode Ducati motor fiets met het kenteken MR-03-FZ gestolen. De accu was leeg. Hoe de dieven de motor mee hebben geno men is niet bekend. 1. Vragen over ambulance Schouwen 2. Nieuwjaarsreceptie komt terug 3. Sportvelden vertroeteld met mest Tips? Schouwen-duiveland@pzc.nl Voor uw regionieuws, kijk op www.pzc.nl/schouwen-duiveland Zeeland heeft sinds gisteren zijn eigen bordspel. Even Dienke, een idee van Kees en Seije Slager. Het is dé manier om te ontdekken hoeveel je over de provincie weet. De 2400 vragen over onder meer politiek, muziek, sport en geschiedenis maken Even Dienke tot een forse hersenkraker. Wie weet bijvoorbeeld nog hoeveel Zeeuwen in 1996 volgens een PZC-enquête vóór de Westerschelde- tunnel waren? Nou vooruit, precies de helft. door Raymond de Frel ZIERIKZEE Het Welzijnshuis Schouwen-Duive land zet op 10 november, Dag van de Mantelzorg, de mantelzorgers op het eiland in het zonnetje. Ieder een die iemand kent die een naaste intensief verzorgt, kan die opge ven. Het gaat dus niet om hulp door beroepskrachten of vrijwilli gers. Opgeven moet voor 20 okto ber en kan via 0111 453444 of via www.hetwelzijnshuis.nl. MIDDELBURG Het ROC Zeeland houdt zaterdag een Open Huis in alle locaties in Middelburg, Vlissingen en Goes. De open dag is bedoeld voor ieder een, van student tot ouder en be langstellende. De bezoekers kun nen een kijkje nemen in de keuken van het mbo. Daarnaast wordt in formatie gegeven over de opleidin gen van het ROC. De open dag duurt van 23.00 tot 16.00 uur. NIEUWDORP Nieuwdorp is uitgekozen voor de finaleronde van de dorpsvernieu- wingsprijs van de Landelijke Vere niging voor Kleine Kernen. Binnen kort komen juryleden op bezoek. De winnaar wordt op 21 november bekendgemaakt. Ook Esbeek (N-B), Kootwijkerbroek (Gld), Meddo (Gld), Poppenwier (Fr), Spoordonk (N-H), Wijk aan Zee (N-H) en Zui- dermeer (N-H) zijn in de race. BURGH-HAAMSTEDE De Zeeuwse Volksuniversiteit houdt vanaf november cursussen monoprint en houtsnede maken in Burgh-Haamstede. De lessen mono print zijn op vier dinsdagochten den in november, te beginnen op 3 november. Het tijdstip van de cur sus houtsnede maken is nog niet bekend. Opgeven (voor 21 oktober) en meer informatie via 0118 634800 of op www.volksuniversiteitzeeland.nl. Kees Slager mocht graag een beetje opschep pen tegen Jan Bruijns en Ellie Kloos van Uit geverij De Koperen Tuin in Goes. En zij tegen hem. Wie er nu echt het meest van Zee land en de Zeeuwen wist, werd nooit helemaal duidelijk. Maar het uitdagend bedoelde gepoch heeft vijftien jaar later wel geleid tot een heus Zeeuws bordspel. Even Dienke is een idee van de lan ge adem. Een aantal keer dreigde het idee te verzuipen, vooral toen Bruijns en Kloos snel na elkaar overleden. „Op dat moment had ik zo'n 1200 vragen en antwoor den", vertelt de in Poortvliet woonachtige Slager. „En ik had een grote kartonnen doos met honderden knipsels uit de regiona le kranten. Toen ik begin 2004 naar het eiland Tholen verhuisde, stuitte ik op die doos. Ik stond op het punt om hem bij het oud pa pier te zetten. Wat moest ik er nog mee? Toch maar niet gedaan. Toen ik in 2007 met mijn zoon Seije op vakantie ging naar Cuba, had ik het er met hem over. Hij is een fa natiek Triviant-speler en stelde voor mij te helpen." Met hulp van De Koperen Tuin en Uitgeverij De Groote Roeibaerse is 'de enige echte officieuze Zeeuwse inburgeringscursus' een leuk, fris en educatief geheel geworden. "Van Jacob Cats tot Annie M.G. Schmidt', 'gegarandeerd honderd procent Randstadvrij' en 'Van Theo Middelkamp tot Johnny Hoo- gerland', meldt de doos. Daar is niets van gelogen. Vragen over re cente gebeurtenissen (de coniferen- branden in Middelburg), maar ook leuke, tijdloze weetjes. Heeft Zeeuws spek bijvoorbeeld wel of geen zwoerd? Slager kan 95 procent van de ant woorden op de 2400 vragen wel dromen. „Best vervelend, want ik ben een echte spelletjesman. Ik kan het dus niet meer spelen, want ik weet alles al. We hebben echt ontzettend veel proefge- speeld. Om doublures te voorko men en om na te gaan of alles wel helder was. En sommige vragen waren gewoon te lastig. Daar heb ben we multiple choice-vragen van gemaakt, zodat je altijd 33 pro cent kans op het goede antwoord hebt. Postuum hebben we er ook nog een veel te moeilijke vraag van Ellie Kloos in laten zitten: 'Wie kocht in 1961 in Goes voor 15 gulden twee antieke zoutvaatjes voor de schrijfster Maria Der- mout?'. Dat weet natuurlijk bijna niemand, dus hebben we er 'welke dagboekschrijver...' van gemaakt. Inderdaad, Hans Warren." Het spel bevat over elk Zeeuws dorp, hoe klein ook, tenminste één vraag. In het kerkje van Elle- woutsdijk werden gisteren de eer ste exemplaren overhandigd aan vertegenwoordigers uit de vier re gio's. Als het spel aanslaat, willen de uitgevers over drie jaar een uit breidingsset samenstellen. Even Dienke is een spel voor deelnemers vanaf twaalf jaar en kan worden gespeeld met twee tot zes deelnemers. Op het bord is Zeeland verdeeld in vier regio's: Zeeuws-Vlaanderen, Walcheren, de Bevelanden en Noord-Zeeland. Voordat het spel begint, worden in elke regio 'Zee landmuntjes' gelegd, waarop kruk- els, palingen, babbelaars en mosse len staan. De bedoeling is dat iede re deelnemer zo snel mogelijk in elk van de vier regio's een muntje verovert. De route naar de finish begint en eindigt in Bergen op Zoom. Bij elke beurt krijgt een deelnemer twee vragen: een alge meen Zeeuwse vraag en een op een regio toegespitste vraag. Is het antwoord op de algemene vraag fout, dan krijgt een speler naast hem de kans om met een goed ant woord een 'boluskaart' (een joker) te scoren. Kom je langs een Zee landmuntje, dan mag je die als buit meenemen. 1 Waar ligt het dorp Hontenisse? 2 Waar kreeg het omstreden monument voor de verdronken dorpen in 2009 uiteindelijk een plaats? 3 Waarop had de pyromaan die in 2009 Middelburg teisterde, het voorzien? 4 Wat is de afstand tussen Oostburg en Turkeye: 5000 of 5 kilometer?. 5 Het nieuwe raadhuis in Zierikzee en het gerechtsgebouw in Middelburg zijn gebouwd door de WBU. Waar staan die letters voor? 6 Welk eiland is bekend om zijn vroege aardappelen? 7 Welke popgroep maakte furore met het Zeeuwse liedje 'Meriete'? 8 Waar heeft de rijvereniging De Weelruiters haar manege? 9 Staat het schoolmuseum 'Schooltijd' in Middelburg, Kortgene of Terneuzen? 10 Reimerswaal was in 200S de gemeente waar in de meeste gezinnen Zeeuws de voertaal was. Was dat in 55%, 27% of 19% der gezinnen? 11 Hoe heet het dorp dat in 1953 in de Schouwse duinen werd gebouwd van Oostenrijkse houten woningen? 12 In welk Schouws dorp lieten de Duitsers in december 1944 tien verzetsstrijders in het openbaar ophangen? 13 Maatje de Baar was de eerste vrouwelijke buschauffeur van Nederland. Ze reed met een T-Ford de dienst tussen Goes en 14 Welke gemeente plaatste in 1983 borden op het strand met 'Naaktrecre- atie verboden'; Zoutelande, Westkapelle of Veere? 15 Hoeveel steden telt Schouwen- Duiveland? 16 In welk dorp zwaaien tijdens carnaval de vrouwen de scepter? 17 Waar wordt om de twee jaar de Van Randwijklezing gehouden? 18 Hoeveel Zeeuwen behoorden eind 20ste eeuw tot de islam: circa 4% of minder dan 1 19 Waar trouwde Jacoba van Beieren, gravin van Holland en Zeeland in 1434 met haar vierde man, Frank van Borselen? 20 Is Jan Peter Balkenende de enige Zeeuw die premier werd? Even Dienke is een uitgave van De Koperen Tuin in Goes en De Groote Roeibaerse in Kloetinge en is verkrijgbaar in de Zeeuwse boek- en speelgoedwinkels voor 29,95 euro. De eerste druk bestaat uit drieduizend exemplaren. Willem Adriaansens bron Raymond de Frel foto Willem Mieras ARNEMUIDEN - Waar ooit mensen wachtten op de trein, komt straks een master bedroom. Als de gemeente Middelburg de vergunningen verleend, is het stationsgebouw in Arnemuiden straks een hotel met zeven kamers. De buitenkant van het pand blijft ongewijzigd. Wie het hotel gaat exploite ren is nog niet duidelijk. foto Lex de Meester RENESSE - Strandpark De Zeeuwse Kust aan de Rampweg bij Noord- welle mag geen tent meer neerzet ten voor het recreatieteam. Het park had een bouwvergunning aangevraagd om die jaarlijks van 1 april tot 1 oktober te plaatsen. De gemeente Schouwen-Duiveland meldt nu dat het 'bouwwerk' niet past in het bestemmingsplan. De tent is niet van een natuurlijk ma teriaal als hout, steen of glas. Bo vendien omvat het 'gebouw' geen 'bouwlaag met kap', zoals ter plaat se wel verplicht is. De gemeente raadt het park aan een gebouw neer te zetten dat wel aan de re gels voldoet of het team onder te brengen in een bestaand gebouw.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 64