4l inenland Seksuele tolerantie moet groeien CDA vindt order marineschip JSS voor De Schelde geen automatisme T^, Kritiek op onderhoud medische apparatuur bij ziekenhuizen peter van straaten Jan Marijnissen houdt deur op kier voor terugkeer 'Bezit' u deze topstoel nog niet?! P/ hoekmatÜ vrijdag 9 oktober 2009 Leerlingen in het voortgezet onderwijs eisen vandaag van directies meer actie om de sfeer en veiligheid voor seksuele minderheden op scholen te verbeteren. door John Jas Op zo'n vijftig scho len voor voortgezet onderwijs bieden leerlingen die in een GSA zitten of er een oprichten de directies van daag het boekje Gay is Ok! aan met daarin persoonlijke verhaal tjes van scholieren over (intole rantie. Ze vragen ook om de onder tekening van een manifest waar mee een directie zich verplicht ho movijandigheid op school aan te pakken. „Voor directies zijn leerlingen die homo, bi of lesbisch zijn vaak niet zichtbaar", zegt Geert-Jan Edelen- bosch. „Dus denken directies: wat is het probleem? Maar die scholie ren zitten meestal nog in de kast. Lógisch dat je ze niet ziet. Als zich iets vervelends voordoet, ziet de leiding dat als incident." Edelenbosch is bij het COC pro jectleider Jongeren en Onderwijs. „Indirect, bijvoorbeeld via onze website Roze Olifant, vragen leer lingen toch of we hun onderwijs instelling kunnen benaderen. Om dat homo- of biseksualiteit een groot taboe is, of omdat ze te veel last hebben van pesterijen of be dreigingen." Het COC komt voor voorlichtin gen slechts op 15 procent van de scholen in het voortgezet onder wijs. De vereniging merkt dat ze het beleid op scholen moeilijk kan beïnvloeden. Daarom is gestart met de Gay-Straight Alliance, om 'van onderaf verandering op gang te brengen. Edelenbosch: „Leerlin gen in de GSA zeggen tegen de di rectie 'neem je verantwoordelijk heid'. Dat werkt beter dan wan neer wij ons ermee bemoeien. Er zijn scholen waar wij niet veel kon den uitrichten, maar een GSA wel. Dan blijkt er zelfs een GSA-week mogelijk waarin met projecten aandacht wordt besteed aan seksu ele diversiteit." Voor oprichters van een GSA is DEN HAAG - Veel ziekenhuizen kun nen niet aantonen dat het onder houd van hun medische appara tuur op orde is. Er zijn vaak ook geen duidelijke richtlijnen voor de overdracht van kennis over de patiënt. Daarbij wassen artsen en verpleegkundi gen hun handen niet goed genoeg en is er onvoldoende controle of patiënten de juiste medicijnen krij gen toegediend. Scholieren vertellen in Gay is ok over (in)tolerantie. foto Frans Eppink het een voordeel dat het bekend staat als een alliantie van seksuele voorkeuren. Wie niet hetero is, hoeft nog geen kleur te bekennen om met anderen te zorgen voor de batten, rollenspelen en workshops over seksuele diversiteit. „Van de schooldirecties wil niet meer dan een paar procent hiervoor beleid ontwikkelen", zegt Peter Dankme- ijer van Empowerment Lifestyle Services, een kenniscentrum voor seksuele diversiteit in het onder wijs. „De meesten vinden dat dit te veel tijd kost. Dan houd je zo'n 25 procent van docenten maat schappijleer of biologie over die zo nu en dan aandacht aan het onder werp besteden, van wie de helft het uitbesteedt aan vrijwilligers van homo-organisaties." Dankmeijer en zijn non-profitorga- nisatie geven op scholen trainin gen en workshops. „We brengen over hoe belangrijk het is dat je op school, tussen je 12de en 18de jaar, normaal kunt doen. Het is essen tieel voor hun.zelfontplooiing dat leerlingen zichzelf kunnen zijn. Ik zeg tegen heteroleraren soms dat ze eens moeten proberen het een maand niet over zichzelf te heb ben op school. Dus niet over kin deren, of partner. Dan zouden ze op een bepaalde manier een idee krijgen hoe het voelt." Waarom trekken leraren die zelf homo, bi of lesbisch zijn niet va ker de kar om het onderwerp be spreekbaar te maken? Dankmeijer: „Zij denken vaak dat andere leer krachten het zullen zien als per soonlijke hobby. Bovendien is 80 procent van de openlijke homo leerlingen en 4.0 procent van de homodocenten'wel eens is uitge scholden vanwege de geaardheid." Dat schrijft de Inspectie voor de Gezondheidszorg in een rapport dat gisteren is gepresenteerd. Al de ze zaken leveren te veel risico's op voor de gezondheid van de pa tiënt, vindt de inspectie. Ziekenhuizen krijgen tot juli vol gend jaar de tijd om de zaken op orde te hebben. Is het dan niet het geval, dan lopen ze kans om onder verscherpt toezicht te worden ge plaatst. door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Het CDA in de Twee de Kamer vindt het geen automa tisme dat scheepswerf de Schelde in Vlissingen de opdracht krijgt om de JSS te bouwen. Kamerlid Rendert Algra: „Er zijn meer wer ven in Nederland." Schelde Marinebouw rekent erop dat het van defensie de opdracht krijgt om de JSS te mogen bou wen. Dat marineschip is de opvol ger van bevoorrader de Zuider kruis en is voor de toekomst van de werf van 'eminent belang', al dus directeur Heijn van Ameijden. Nog dit jaar moet de Tweede Ka mer zijn goedkeuring er aan geven dat de order aan de Schelde wordt gegund. CDA en Christenunie denken dat de Schelde goede pa pieren heeft. „Maar het is geen au tomatisme", tekent CDA-Kamerlid Rendert Algra aan. „De Tweede Ka mer gaat niet over wie schepen bouwt. Dat is aan defensie. Ik ver moed dat de relatie die de Schelde met de marine heeft een voor sprong biedt. Maar er zijn meer scheepswerven in Nederland." Ook Joël Voordewind (Christen- Unie) schat in dat de werf'een goe de kans heeft' om de order te krij gen. „De Schelde heeft goede pa pieren in handen." Schelde Marinebouw heeft voorlo pig nog werk genoeg. Zo bouwt het drie fregatten voor de Marok kaanse marine, is het begonnen met de bouw van een tweede pa trouilleschip voor de Nederlandse Marine in de zogenoemde Hol land Klasse en bouwt de werf in Roemenië nog drie patrouillesche pen voor de Zweedse kustwacht. „Het risico bestaat dat de crisis in de scheepsbouw lang aanhoudt. Daarom is de opdracht voor de JSS, die ons werk geeft tot eind 2013, enorm belangrijk om ons door die crisis heen te helpen." Hoewel bijna acht op de tien sche pen is bestemd voor de export is de band met de Koninklijke Mari ne essentieel. „Vooral die orders zorgen voor innovatie en continuï teit. De marine heeft ons nodig voor de innovatie en om die sche pen te krijgen die het meeste waar voor hun geld opleveren." De Zuiderkruis levert op volle zee goederen, zoals brandstof, kleding, voedsel en munitie aan eigen en bondgenootschappelijke vlooteen- heden. De opvolger, de JSS, moet die taak in 2013 overnemen. Aan vankelijk stond dat gepland voor 2011. PIE. SNO&- STAAT j£ rviErr. DEN HAAG - Jan Marijnissen, die vo rig jaar om gezondheidsredenen stopte als fractievoorzitter, sluit niet uit dat hij ooit weer politiek leider van zijn partij wordt. In een interview met het week blad Binnenlands Bestuur verwijst hij deze week naar oud-D66-leider Hans van Mierlo. „Hij is na jaren ook nog eens een keer teruggeko men, en zeer succesvol. Op het mo ment dat er een beroep op mij wordt gedaan, dan ben ik er na tuurlijk", zegt Marijnissen, die vo rig jaar als fractievoorzitter werd opgevolgd door Agnes Kant. Marijnissen is nog wel landelijk partijvoorzitter van de SP en Twee de Kamerlid. 00 an totaalinrichter voor uw kantoor! De onweerstaanbare bureaustoel met de meeste Haworth 89 Proefplaatsing is altijd mogelijk. of kom naar onze showroom! Hoekman: dé kantoorinrichter van hoek tot hoek LnJ GOES-YERSEKE postadres Postbus 36 4400 AA Yerseke showroom Marconistraat 13 4461 HH Goes - T 0113-57 29 07 F 0113-57 38 73 M 06-53 15 47 11 info@piethoekman.nl www.piethoekman.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4