auto7 Autoprijzen 2010 roulette licht' 'Door wrijving ontstaat KORT MARKT Aanschaf voertuig wordt komende maanden kwestie van rekenen VRAAC VAN DE WEEK Range Rover komt in compacte versie Nieuwste Honda heeft één wiel Ook Varta wordt accupartner VW Toyota nummer één bij autokoper Hoe werken LED-koplampen? vrijdag 9 oktober 2009 De wereld op zijn kop: sommige zuinige auto's duurder en luxe limousines juist goedkoper. foto GPD Kopen of wachten? Veel klei ne en zuinige auto's worden volgend jaar duurder. Terwijl grote en zeer luxe limousi nes niet zelden duizenden euro's in prijs dalen. Wie het snapt, mag het zeggen. door Rob van Ginneken n de autoshowroom gaan de meeste brochures binnenkort bij het grof vuil. Vrijwel alle prijzen gaan veranderen. De consument moet zichzelf de vraag stellen: 'Nu kopen of na de jaarwisseling?' Vanaf t januari tel len de befaamde milieulabels na melijk niet langer mee. Vooral de uitstoot van verbrandingsgassen gaat tellen. In dezer"tijd van 'ver groening' een heel redelijke ge dachte, zo lijkt het. Maar blader door de strikt geheime voorlopige prijslijsten voor januari 2.010 heen en je valt van de ene verbazing in de andere. Er gaat kennelijk veel mis in de ombouw naar dat nieuwe sys teem. Zo worden kleine auto's als de Opel Agila en Corsa in veel uit voeringen gek genoeg duurder. Vooral de compacte dieselmodel len krijgen het zwaar voor de kie zen. Zo zou een Toyota Yaris 1.4 D4-D tot ruim 700 euro meer gaan kosten. En de Renault Clio 1.5 DCI diesel en Corsa 1.3 CDTI in bepaalde uitvoeringen zelfs meer dan 1000 euro. Op zijn minst merkwaardig als je nagaat dat der gelijke auto's niet ten onrechte na men als 'Ecoflex' dragen en zon der problemen 1 op 20 rijden. Merken als Audi, BMW en Merce des hangen gek genoeg juist de vlag uit. Een paar voorbeeldjes uit de vertrouwelijke berekeningen? De verlengde A8 Quattro 4.2 liter TDI Tiptronic zou dik 4500 euro goedkoper worden. Een chique BMW 730 LD bijna 5 mille. De ver lengde Mercedes S-klasse 350 CDI 4Matic 4250 euro. Een VW Phae- Josephine Heestermans uit Vlissin- gen mailde ons: Hoe werken LED-koplampen en wanneer vind je ze terug in middenklasse auto's Eric Weidema van Hella B.V. geeft tekst en uitleg. door Lucas Boot Om verwarring te voorko men: het gaat in dit arti kel niet om LED-dagrij- verlichting, maar om dimlicht en groot licht met LED-techniek. Eric Weidema: „Momenteel wor den alleen LED-koplampen toege past bij auto's in het hoge seg ment. Zo heeft Hella een lamp ont wikkeld voor de Cadillac Escalade. ton V6 TDI ruim 4 mille. Ook in de benzineafdeling lijken gekke dingen te gebeuren. Wat dacht u van bijna 6500 euro op een BMW 750? Of 11 mille op een Mercedes SL 65 AMG? Het zal de kopers van dat soort au to's waarschijnlijk worst zijn, maar wie veel minder te besteden heeft, moet de komende maanden zeker opletten. Vooral als er een com pact dieselmodel op de verlanglijst staat. Maar ook in heel andere klas sen kijk je soms raar op van de voorspelde prijzen. Een treffend voorbeeld is de Ford Mondeo, die in een aantal versies tot meer dan 2 mille duurder zou worden. Dat weten we pas in de loop van november echt zeker, om dat de voorstellen dan in de Twee de Kamer worden behandeld. Wat dat betreft is er goed nieuws: het wordt vanwege de ombouw van het belastingsysteem mogelijk om een auto wel vóór de jaarwisseling te kopen, maar pas in januari als '2010 auto' te laten afleveren. Autokopers die helemaal op zeker gaan kunnen kiezen voor de reeds bestaande groep van 'zeer zuinige automobielen'. Die krijgen de ko mende jaren namelijk nog meer voordelen mee. We zetten ze even De kosten van deze techniek zijn hoog. Omdat er ontzettend veel hitte vrijkomt, moet er bijvoor beeld ook een thermomanage- mentsysteem in de lamp zitten om hem te beschermen tegen die hitte. Er komt dus veel meer bij kij ken dan alleen het genereren van licht. Het is moeilijk in te schatten wanneer de LED-koplampen ook op middenklasse auto's toepasbaar zijn. De techniek evolueert name lijk zo ontzettend snel." Hoe werken LED-koplampen? „Een LED bestaat uit twee lagen met elektroden. De ene laag heeft meer elektroden dan de andere. Door de wrijving tussen die twee lagen ontstaat licht. De lichttempe- ratuur van zo'n LED bedraagt on geveer 60000 Keivin. Dat is bijna gelijk aan daglicht. LED-koplam pen zijn daarom ontzettend hel der en beter zichtbaar dan halo geen (3000° Keivin) - en xenonver- op een rijtje: de spaardrieling Citroen Cl, Toyota Aygo en Peu geot 107, hun chique broer Toyota iQ, de Daihatsu Cuore, de eeneiige tweeling Suzuki Alto en Nissan Pixo, enkele Smart ForTwo versies en de zuinigste Fiat 500. Plus de duurdere hybride modellen Toyo ta Prius en de Honda's Civic Hy brid en Insight. Vanaf 1 januari worden ze niet al leen geheel vrij van luxebelasting verkocht, maar hoeft de eigenaar ook geen motorrijtuigenbelasting meer te betalen. Dat is des te aan trekkelijker omdat die 'MRB' de komende jaren telkens met een flinke stap zal worden verhoogd. Ook dat is een onderdeel van het omgebouwde autobelastingsys teem. U voelt: dat scheelt voor een gangbare auto nu al tussen de 250 en 900 euro per jaar. En dat voor deel wordt voor de genoemde be lastingvrije zuinigaards dus steeds groter. Over een jaar of vier gere kend al gauw duizenden euro's. Goed om te weten: volgend jaar worden aan dat lijstje bijvoorbeeld de nieuwe VW Polo 1.2 TDI Blue- Motion en de hybrideversie van de Toyota Auris toegevoegd. Ook interessant voor zakelijke rijders die profiteren van hun andere lichting (4200 - 43000 Keivin). Wel heeft xenon nog een groter lichtoppervlak en verbruikt het met 35 Watt minder stroom dan een LED-koplamp (95 Watt). voordeel: de zeer lage fiscale bijtel ling (14 procent). Meer dan ooit wordt de aanschaf van een auto de komende maan den een kwestie van rekenen. Dat geldt zeker voor rijders van wat oudere diesels. Vrijwel iedereen gaat als gezegd meer motorrijtui genbelasting betalen, maar het was de bedoeling om die van oude re en meer vervuilende dieselmo dellen volgend jaar in één klap een flink stuk éxtra te verhogen. Dat is echter (nog) niet doorgegaan. Het zou gaan om modellen van voor ongeveer het jaar 2000. De belas tinginspecteur ziet alleen nog geen kans om via het kenteken vast te stellen welke auto's daar precies onder vallen. Inmiddels wordt daar nu via de kentekenregistratie hard aan gewerkt. Reken er dus maar op dat het over een jaartje alsnog gebeurt. Misschien schiet een wat zwaardere middenklasse diesel dan hard richting de 2 mille MRB per jaar? En van de toch al geringe restwaarde van oudere die sels blijft dan helemaal niks over. Wellicht een reden om hem als het even kan tijdig in te ruilen op' een jonger exemplaar. Met sloop- premie, want in principe gaat het om dezelfde groep auto's. foto Hella Maar zoals ik al zei gaat de tech niek zo snel dat het verbruik in de toekomst zal afnemen." Hebt u ook een vraag? Mail dan naar de redactie van deze krant. Land Rover heeft bevestigd dat een productieversie van de LRX conceptcar volgend jaar wordt geïntroduceerd als compac te Range Rover die vanaf 2011 in de showroom staat. Hij wordt ge bouwd in de fabriek in het Britse Halewood en in ruim honderd lan den verkocht. Volgens design direc tor Gerry McGovern zal 'het nieu we model een natuurlijk verleng stuk zijn van het Range Rover pro gramma en zal de auto zich onder scheiden door veel bekende Range Rover ontwerpelementen, zoals de in de voorspatborden doorlo pende motorkap en het 'zwevende dak'. Meer details over de compac te Range Rover worden volgend jaar bekendgemaakt. Op de Tokyo Motor Show (van 24 oktober tot en met 4 no vember) heeft Honda, naast op merkelijke hybrides, weer een gein tje: een circus-achtige éénwieler met een elektromotor en li- thium-ion-accu's die hem een uur kunnen laten rijden. Deze U3-X be vat techniek uit Honda's bekende robot Asimo en vraagt daarmee van de berijd(st)er geen acrobati sche vaardigheden. Het apparaatje weegt nog geen tien kilo en is mak kelijk inklap- en draagbaar. Honda spreekt zelfs van een 'nieuwe mo- biliteitsvorm'. Hoewel Volkswagen openlijk nog maar nauwelijks bezig is met elektrische aandrijving (afge zien dan van de in Frankfort ge toonde e-versie van de komende mini Up) blijkt uit de cont(r)acten met batterijleveranciers dat achter de schermen wel degelijk hard over elektrische tractie wordt ge dacht. Naast de al bestaande deals met Toshiba en Sanyo is ook een joint venture gesloten met Varta Microbatterie GmbH, een oer- Duitse firma dus. Ook al gaat het om 'de ontwikkeling van accu's voor elektrische tractie' te bevorde ren, VW stelt nog wel even na drukkelijk dat de verbrandingsmo tor in de nabije toekomst de hoofd rol zal blijven spelen. Toyota heeft dit jaar de meeste auto's verkocht in Nederland. In september gingen de Japanners Volkswagen voorbij op de verkoop lijst. Nog nooit was een Aziatisch merk favoriet bij de Nederlandse autokoper. Opel was decennialang de onbetwiste nummer één van ons land, tot Volkswagen in 2005 de macht greep. Toyota wist tot en met september 31.458 auto's te slijten, negentig meer dan de Duitsers. Voor de au tobranche is 2009 een rampjaar. De dealers hebben tot nu toe een kwart minder auto's verkocht dan in 2008. De crisis slaat het hardst toe bij Alfa Romeo (min 53 pro cent), Chevrolet (min 52), Dai hatsu (min 51), Kia (min 50), Mits ubishi (min 45) en Renault (min 43). Zelfs Toyota, dat dus de toppo sitie verovert, staat op min zeven procent. Hella heeft een LED-lamp ontwikkeld voor de Cadillac Escalade.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 47