auto 5 'Het is net een vrouw' Ook Volvo mikt op stroom S0NKE City safety stopt voor voetgangers KLASSIE Bert Allewijn en zijn Peugeot 404 cabriolet Bestaande V70 uitgerust met conventionele dieselmotor én elektromotor zonder bijladen onderweg AUTOBEDRI vrijdag 9 oktober 2009 unHHnm door Lucas Boot Het aantal Peugeot-schaal- modellen dat hij bezit, staat bijna gelijk aan het typenummer van zijn fa voriete auto. „Het zijn er zo'n vier honderd", vertelt Bert Allewijn uit Stavenisse. Hij is de trotse eigenaar van een Peugeot 404 cabriolet. Een ware Peugeot-gek, mogen we stellen. „De gekte ontstond op jon ge leeftijd. Ik kom echter uit een echte Opel-familie. Elke keer als ik met mijn vader meeliep naar de ga rage om de Opel Kapitein op te ha len, zag ik daar een crèmekleurige 404 rondrijden. Die vond ik veel mooier dan de auto van mijn va der." Na het halen van zijn rijbewijs zocht Allewijn dan ook meteen naar een 404. Hij vond er eentje, maar die was te duur. „Toen maar een Fiat 1800 gekocht. Die leek im mers op de Peugeot, ook ontwor pen door Pininfarina." In dat Itali aanse ontwerphuis in Turijn wer den de koetswerken van de 404 cabrio's gemaakt. Daarna gingen ze op transport naar Frankrijk voor de eindassemblage. Tussen 1962 en 1968 werden de Peugeots gebouwd, die van Allewijn stamt uit 1966. „Zo'n tienduizend exemplaren rol den van de band. Ik geloof dat daar nog één procent van over is. Een Canadese 404-rijder is mo menteel bezig om alle cabriolets te registreren." De Fransman is dus een zeldzame verschijning. „Als je er al eentje vindt, verkeert-ie vaak in zeer slechte staat", vertelt Allewijn. Zijn exemplaar ziet na een grondi ge restauratiebeurt piekfijn uit. „Ik vind het een heerlijke auto om naar te kijken, de lijn is zo zuiver. Het is net een vrouw: een mooie heuplijn en éen fraai afgewerkte achterkant." De cabriolet is niet de enige 404 waar Allewijn fan van is. Hij bezit ook een sedan. Als het aan de Zeeuw ligt, zou hij het liefst alle vijf de carrosserievarianten verza melen. „Maar ja, dan loop je tegen praktische problemen op. Waar stal je ze bijvoorbeeld? Mijn vrouw vond het bovendien geen goed plan en stelde me voor een keuze: of de Peugeots of ik. Dan hoefje natuurlijk niet lang na te denken." Hebt u ook een bijzondere auto? Mail dan naar de redactie van de ze krant. Bert Allewijn en zijn Peugeot 404 cabriolet. foto Robert van den Berge/het fotoburo door Robbert Keegel Uiteraard doet ook Volvo mee aan de rage om zo snel mogelijk hybrides of zelfs geheel elektrische au to's op de markt te zetten. In 2012 beginnen ze met de pro ductie van hun eerste hybride en momenteel wordt met een vloot van geheel elektrisch aangedreven C3o's ervaring opgedaan. Voor de hybride hebben de Zwe den een zeer simpele oplossing ge kozen: in een bestaande V70 (of liever: gezegd een XC70) wordt een elektromotor gemonteerd die de achterwielen aandrijft, terwijl de conventionele dieselmotor op gebruikelijke wijze de voorwielen blijft bedienen. Deze hybride kan wel een tijdje op alleen stroom rij den, maar de verbrandingsmotor zorgt niet voor oplading van de boordbatterijen. Volgens de voorleugenaars van Vol vo is dat bijladen tijdens het rijden nergens voor nodig, omdat de ac tieradius op stroom zo'n vijftig ki lometer bedraagt, genoeg voor de gemiddelde dagelijkse rit naar het werk - waar de hybride dan weer aan de stekker kan. In ieder geval bespaart deze filoso fie de ingenieurs de wat lastiger taak elektronica te ontwikkelen die dat bijladen onderweg regelt. Omdat er ook nog de standaard brandstoftank aan boord zit, heeft de stekkerhybride op de dieselmo tor nog eens een actieradius van zo'n twaalfhonderd kilometer. Het is dus een auto die voor dagelijks gebruik geheel emissievrij kan rij den, maar voor grotere tochten netjes ruimschoots op diesel voor uit kan. Hoe de wetgever zo'n auto gaat waarderen is nog onbekend. Vol gens de nieuwe Europese norm voor hybrides komt het gemiddel de brandstofverbruik uit op 1,9 li ter per 100 km, terwijl de kool- zuurgasuitstoot neerkomt op 48 gram per km. Wat de meerprijs van zo'n stekker hybride XC70 gaat worden is nog niet bekend en hangt ook af van wat regeringen aan subsidies wil ln 2012 wil Volvo een hybride XC70 in productie nemen. foto CPD De Volvo remt geheel vanzelf voor voetgangers. foto GPD len geven. Alleen het accupakket zou op dit moment een tien mille extra betekenen. Tijdens de persvoorstelling van de emissiearme Volvo waren welis waar twee conceptauto's aanwe zig, maar daarvan was alleen het elektrische deel van de aandrijving operationeel. Van het rondje over te testbaan kan ik dan ook niet méér zeggen dan dat hij rijdt als een keurige elektrische auto, zij het dat vanwege stroombesparing de anders zo verbluffende accelera tie beperkt is tot zo'n tien tellen tot de honderd. Ook voor de aanwezige elektrische C3o's geldt dat er geen opzienba rende techniek aan boord was. On danks alle optimisme van vooral politici heeft ontwikkelingsdirec teur Uchiyamada van Toyota volle dig gelijk als hij stelt dat sinds 1990 geen werkelijke vooruitgang op dit gebied - en vooral op dat van de batterijen - is geboekt. In dat jaar reed'ik in een Italiaans kustplaatsje al met een Panda Elet- tra met in wezen dezelfde tech niek als in deze Volvo - of in de elektrische Mini, die Lo- tus-op-stroom, of de peperdure Noorse Think! Of Volvo de geheel op batterijen rijdende (actieradius nu 150 km, opladen acht uur) C30 ook in pro ductie neemt is niet bekend. Maar ze hebben ons in ieder geval laten zien dat ze ergens mee bézig zijn. door Robbert Keegel Volvo is als automerk altijd een pionier geweest op vei ligheidsgebied. Uiteraard zijn er meer merken die zo'n voortrekkersrol claimen, maar de Zweden waren - en zijn - echt altijd in de voorhoede te vin den. Ook bij de moderne elektronische engelbewaarders loopt Volvo in de voorste gelederen. Van bijvoor beeld de slimme cruise control, die automatisch de afstand tot een voorligger bewaakt, hadden ze dan wel niet de eerste werkende uitvoering, maar wel de eerste die het in de praktijk echt lekker deed. Een eerdere versie van dit pracht- systeem bij Mercedes bijvoorbeeld wilde in snelle bochten de vang rails nog wel eens voor een voorlig ger aanzien, hetgeen je dan op een onverwacht en mede daardoor on aangenaam afremmen kwam te staan. Bij de daaropvolgende editie bij Volvo niets van die ellende (bij Mercedes is het systeem inmiddels ook geperfectioneerd), terwijl de Zweedse ingenieurs vlijtig aan uit breiding knutselden. De volgende fase heette City Safety en die voor zag in het bewaken van de afstand tot de voorligger bij lage snelhe den, in stads- of fileverkeer - zoals de naam ook al aanduidde. Volvo, zo lieten ze ons twee jaar geleden al tijdens een uitgebreide 'workshop' zien, liet het daar niet bij. Ze waren hard op weg het sys teem niet alleen grote metalen voorwerpen, zoals auto's nu een maal voornamelijk zijn, te herken nen, maar ook lastiger objecten als voetgangers. Toen was City Safety in staat bij een lage snelheid (on der de 25 km per uur) de Volvo in kwestie tot vlak voor een stilstaan de voorganger bijna helemaal tot stilstand te brengen - om helemaal te stoppen was nog een rem ingreep van de dan allang akoes tisch en visueel gealarmeerde be stuurder zelf nodig. Dat laatste was niet technisch bepaald, maar had met wettelijke bepalingen te maken. Die zijn inmiddels uit de weg en City Safety remt de Volvo helemaal tot stilstand, tot zo ruim mogelijk voor een stilstaande auto - of ander massief object. Bij hoge re snelheden wordt de Volvo zo veel als kan afgeremd en heeft de bestuurder alle kans om een uit wijkmanoeuvre te maken - of als nog verder te remmen. Met de voetgangersherkenning is Volvo nu zpver dat het in City Safe ty is geïntegreerd. Dus wat voor een stilstaande auto geldt, gaat nu (vanaf modeljaar 2010, te begin nen bij de geheel nieuwe S60) ook op voor een onoplettende voetgan ger of een plotseling overstekend kind: de Volvo remt af en al naar gelang de gereden snelheid wordt maximaal vertraagd of zelfs hele maal gestopt. Op weer een workshop in Gothen- borg hebben we een en ander ruimschoots aan de tand kunnen voelen. Wat mij betreft wordt het zo spoedig mogelijk overal wette lijk verplicht. Op alle auto's. Altijd 150 APK gekeurde auto's op voorraad! De goedkoopste en de beste service van zeeland. Industriestraat 8-10 4462 EZ Goes (t) 0113-215415 info@autosonke.nl www.autosonke.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 45