auto 13 Piet Vogelaar TIEN AUTOVRAGEN AAN: Charles Linssen is oud-wethouder van de gemeente Goes. Hij is Renault-liefhebber. „Ik heb vijftien au to's gehad in mijn leven, allemaal Renaults." als je 'm nodig hebt! AUTOTEST Nieuweling is mengvorm tussen suv, stationcar en mpv, maar zonder vierwielaandrijving Bas Anröchte, Toyota De Jonge, Goes m v vrijdag 9 oktober 2009 door Cornelleke Blok Wat voor auto rijdt u? Een grijze Renault Grand Modus. Hij is lekker klein, zuinig en heeft een hoge instap. Welke auto zou u willen rijden? De nieuwste Renault Scenic. Die lijkt veel op de Grand Modus, maar heeft nét wat meer lijn. Wat vindt u een lelijke auto? Van die bakken op hoge wielen, die namaak-terreinauto's. Dat is meer status dan schoonheid. Wat irriteert u in het verkeer? Het ik-gedrag neemt toe. Mensen houden geen rekening met elkaar. Heeft u zelf ook een onhebbe lijkheid in het verkeer? Soms rijd ik iets te hard op de Rijksweg, maar nooit binnen de bebouwde kom. Wat is de hoogste snelheid die u ooit reed en waar was dat? Honderdvijftig, op de Rijksweg. Éven de nieuwe auto uitproberen. Wanneer kreeg u voor het laatst een bekeuring en waarvoor? Een week of vier geleden. Ik reed zeven kilometer te hard. In hoeveel keer slaagde u voor uw rijbewijs? In twee keer. Welke verkeersregel wilt u ver anderen? Als je vijf kilometer te hard rijdt op de snelweg, maar de veiligheid komt niet in het geding, dan is een boete niet nodig. Hoe zou u zich als automobilist willen omschrijven? Ik ben een galante weggebruiker. Ik houd rekening met zwakke weg gebruikers. Het moet heel gek lo pen, wil ik een moeder met kind geen voorrang geven. „De veiligheid, wegligging en het beperkte geluidsniveau zijn sterke punten van dè Urban Cruiser. Daarnaast beschikt hij over een variabel interieur en zijn er uitgebreide mogelijkheden om de auto te personaliseren." z'n naam heeft staan, bevestigt het voorvoegsel Urban dat vier wielaandrijving hier ontbreekt. Die heb je voor de boulevardsafari ook helemaal niet nodig en al die extra's kosten maar geld en brand stof. Natuurlijk plakt Toyota op de Urban Cruiser, die er ondanks alle goede bedoelingen alles behalve opmerkelijk uitziet, het etiket 'crossover' maar daar worden te genwoordig zoveel modellen mee getypeerd, dan het een volstrekt lo ze kreet is geworden. Als het dan al een mengvorm is, dan eentje tussen een heel klein beetje suv en een tikkeltje stationcar, plus een snufje MPV, al is het meubilair niet zo uitbundig verstelbaar als in een échte mini-MPV als de Citroen Picasso. Wat er 'stads' aan is mag Joost weten: een wielbasis van 2,46 maakt hem niet méér ge schikt voor de urban jungle dan een Volkswagen Polo. Ruim is de Urban Cruiser wel. Met de bank in de positie om twee volwassenen waardig te ont vangen kan daarachter tot een vo lume van 380 liter worden ver stouwd; gaat die bank plat dan kunnen we 1450 liter vullen. Plaats genoeg en ook voorin gaat het alle maal best. Daar heeft Toyota ook leuke din gen voor, als aardig gekleurde be kledingen en zo, waarbij het dash board zelf netjes strak en overzich telijk is. Een sterk punt is de ach- teruitkijk-camera, die maar 415 eu ro kost, maar dan krijg je het beeld op de middenconsole-monitor en dat wil je liever niet. Met het beeld op de optimale plek, namelijk in een extra venster in de achteruit kijkspiegel, komt deze uitrusting op 876. Een onbegrijpelijk, maar niettemin aan te bevelen prijsver schil. Over het rijden kunnen we kort zijn: niets bijzonders. Erg verrukt zijn we ook niet met het feit dat er maar één motor leverbaar is, een verder absoluut niet onverdienste lijke zestienklepper van 1,3 liter en 100 pk (tikje aan de iele kant is dat). Maar de zesbak maakt het beste van de aanwezige krachten (top 176 km per uur, 0-100 in 12,5 seconde) en betoont zich netjes qua dorst (5,5 liter) en uitstoot (129 gram per km). Uiteraard geldt voor dit brokje Ja panse eenheidsworst ook een een heidsprijs: 17.750 euro en dat be drag hebben er tot en met augus tus al 912 mensen voor neergeteld. Het smaakt dus kennelijk wel. Zelfs Toyota wil op designgebied wel eens uit de band springen. Toch moet ook voor de daarvoor bedoelde Ur ban Cruiser degelijkheid de boventoon voeren. door Robbert Keegel Van Toyota kan veel posi tiefs worden gemeld. In de loop der jaren hebben hun producten een stevige reputatie van onverwoestbaarheid opgebouwd en daar kan niemand ook in de geringste mate maar iets op afdingen. Hoewel dat tegen woordig nauwelijks meer een fac tor van betekenis is, gold het tot voor kort wel als buitengewoon aangenaam als je auto het altijd deed. En Toyota's gaan nu een maal weinig kapot. Maar de iets avontuurlijker inge stelde automobilist wil toch ook wel eens wat anders dan de door gaans slaapverwekkende stilering die Toyota te bieden heeft. We doen een greep: de kleintjes Aygo (en dus diens tweelingbroer tjes Citroen Cl en Peugeot 107) zijn gedrochtjes en de iQ_doet daar nog een fors schepje bovenop. De Yaris oogt al wat beter en gelukkig is de Yaris Verso na aanhoudend aandringen van diverse mobiele schoonheidscommissies uit de handel genomen. Corolla en gedeeltelijke plaatsver vanger Auris vallen op door welge meende onopvallendheid en pas bij de nieuwe Avensis begint het zonnetje een beetje door te bre ken. Een tijdje geleden hadden we een zwarte Wagon, met mooie gro te wielen en ingetogen opsmuk, die we echt chique vonden. En dan is het contingent suv's er, die nooit mooi zijn en van geen enkel merk zijn (of misschien de originele Range Rover?), maar dat hoeft ook niet. Die moeten er stoer bijstaan en onverzettelijk heid uitstralen, hoewel het meren deel van de hier te lande verkoch te suv's in de categorie 'blufsuv' valt, want ze beschikken niet over de voor een echte terreinauto on ontbeerlijke vierwielaandrijving. Bij de suv's is Toyota altijd sterk vertegenwoordigd geweest, want in dat genre telt de mythe nooit ka pot te gaan misschien wel extra. De grote Land Cruiser is de kam pioen bij taken waar het er écht om gaat. Het is niet alleen stan daardgereedschap voor iedere se rieuze safarifirma, ook de kod debeiers in onherbergzame en exo tische gebieden zweren er bij. De kleinere Land Cruiser deelt in die puike reputatie, die ook afstraalt op de populairste, de RAV. Urban Cruiser van binnen: keurig afgewerkt en zeer overzichtelijk. Nu heeft Toyota in zijn wijsheid, die tegenwoordig inperking van modelvarianten inhoudt, besloten de iets minder populaire vierdeurs versie van de RAV ook maar te schrappen. Erg veel onstelpbare huilbuien heeft dat niet opgele verd, maar als pleister op de even eens spaarzame wonden toverde Japans (en echt ook wel 's we relds) grootste autobedrijf de Ur ban Cruiser uit de hoge hoed. Geen pleister met buitengewoon heilzame werking, want hoewel de nieuweling dan wel Cruiser in foto GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 43