zeeland 13 Curiosa- mmmm en inboedelveiling commentaar Touwtrekken om vervanging reactor Petten P a u i PI M i vrijdag 9 oktober 2009 diersoorten worden beschreven „Wie gaan er van uit dat we de ganzen in de natuurgebieden met rust laten." jan Ramondt, voorzitter FBE verjagen of schieten De Fauna Beheer Een heid in Zeeland heeft een nieuw vijf jarenplan. Dat bete kent discussie over de jacht. En natuurlijk vooral over de dam herten, die met hun hoge aai baarheidsfactor symbool zijn geworden van de strijd tussen de jagers en hun tegenstanders. Die confrontatie liep begin dit jaar uit de hand toen er op de ja gers werd gejaagd. Nu denkt faunabeheer het wat slimmer aan te pakken door nogal schimmig te doen over waar en wanneer er geschoten wordt. Volstrekt helder is de FBE wél over de aantallen. Al thans, over de gewenste om vang van de populaties. Niet over de feitelijke aantallen. Zou dat een bewuste keuze zijn? Juist over de tellingen werd zeer fel gestreden. Na die harde confrontatie zullen de partijen er nu weinig voor voelen om sa men te tellen. Toch ligt daar een begin van een kans op be grip tussen de jagers en hun op ponenten. Voordamherten zijn in Zeeland twee gebieden aangewezen als leef gebied: de Manteling op Walcheren (bij Oostkapelle) en de Kop van Schouwen. Het damhert is in Neder land een door de mens geïntrodu ceerde soort. Het dier past zich snel aan en de populatie heeft het ver mogen snel te groeien. Zowel in de Manteling als in de Kop van Schou wen wordt de populatie beheerd door middel van jacht. Het konijn klimt uit een diep dal. Door ziektes was de populatie sterk afgenomen, maar groeit nu weer. In Zeeland blijft de groei overigens iets achter bij de rest van Neder land. Konijnen zijn holengravers en daarom richt het beheer zich op het minimaliseren van de populaties bij zeeweringen en (waterkerende)dij- ken. Konijnen zijn (net als hazen) niet beschermd en daar mag op ge jaagd tijdens het jachtseizoen. De Vlaamse Gaai doet het goed. De van oorsprong bosvogel komt in heel Zeeland voor, maar het meest op Zuid-Beveland. De vogel zorgt in toenemende mate voor schade aan met name appels en pe ren. Tot nu toe werd niet gejaagd op de Vlaamse Gaai. De FBE vraagt nu ontheffing om in Zuid-Beveland gaaien in de periode van juni tot en met oktober te kun nen doden met het geweer. MIDDELBURG - De strijd om de ves tiging van een nieuwe kernreactor voor onderzoek en voor productie van medische isotopen is losgebar sten. Deze week besloot het dage lijks provinciebestuur van Noord-Holland 40 miljoen euro te reserveren voor een schetsont werp voor een vervanger van de bijna vijftig jaar oude hogefluxreac- tor in Petten. Zeeland heeft toege zegd dat op een bijdrage kan wor den gerekend als de keus voor een nieuwe reactor op Borssele valt. Een exact bedrag is daarbij niet ge noemd. Commissaris van de ko ningin Karla Peijs voert de Zeeuw se lobby voor Borssele aan. Zij er kent dat de kansen van Noord-Hol land met het bod van 40 miljoen zijn gestegen. Verwacht wordt dat het kabinet vandaag een princi pe-besluit neemt over de vervan ging van de reactor. Een plaatskeu ze is nog niet aan de orde. De populatie kauwen groeit. De meeste vogels worden geteld op Walcheren, Zuid-Beveland en in West-Zeeuws Vlaanderen. Het aan tal schademeldingen in de appel- en perenboomgaarden door kauwen stijgt, net als de schademeldingen over zwarte kraaien. De FBE vraagt ontheffing om kau wen en zwarte kraaien te mogen vangen in de periode juni tot en met oktober. Koopzondag 11 okt van 12.00 - 17.00 uur Jan Gielenplein 6 Oudenbosch T: 0165 330620 www.PaulPim.nl OPENINGSTIJDEN: di - do. 9.30 -18.00 uur vi. 9.30 -21.00 uur za. 9.30 -17.00 uur DAMES Brunello Cucinelii Etro Sonia Rykiel Paul Smith Armani Collezioni Marithe+Francois Girbaud Gunex Luisa Cerano Jacob Cohën Paige Premium Jeans Fay Marccain Anne Fontaine Cambio Allude Tod's schoenen Tassen: Tod's - Etro - Brunello HEREN Brioni Brunello Cucinelii Luigi Borrelli Etro Raffaele Caruso Canali Corneliani Hiltl Incotex Fay Jacob Cohën For All Mankind Polo Ralph Lauren Gant Fajonnable Coast Weber Ahaus Tod's - Santoni schoenen Tijdens de Kijkdagen: maandag 12 oktober curiosaveiling (van 13.00 tot 21.00) en dinsdag 13 zullen o.a. de oktober (van 10.00 tot 16.00). afgebeelde artikelen Kipstraat 54, 3011 RT Rotterdam worden geveild. oio 411 85 44 vendu@notarishuis.nl www.notarishuis.nl Afó VENDU NOTARISHUIS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 3