fenomeen uit Uruguay sport |3i in Nederlandse schaatsers willen naar Spelen via Kazachstaanse omweg Vitesse-arend Hertog overleeft infectie niet Amsterdam biedt op EK atletiek 2016 @MD IM3IM®EE0[IEmJin3 EGQËS3D 0 Vaak enkele dagen achter elkaar guiso, een stoofpot' 'Hij was enorm nerveus in het veld, en Luis maakte altijd doelpunten' vrijdag 9 oktober 2009 'We aten soms wel slecht. B I Paolo Suarez, broer Mm 1 KiftJ Floreal Neira, jeugdtrainer Luis Suarez heeft gescoord in het shirt van Uruguay en wordt bejubeld door Edinson Cavani (rechts). Morgen speelt de Ajacied tegen Ecuador, woensdag is Argentinië de tegenstander. foto Sandro Pereyra/EPA nen helpen. Duizenden kilometers verderop in de Amsterdam Arena herinnert Luis Suarez zelf zich zijn voetbaljeugd daarom evenmin in doelpunten. „Ik had het gevoel dat ik geld wilde verdienen voor mijn familie en voor mezelf" Misschien zijn de verhalen van de broers Paolo, Maxi en Luis Suarez exemplarisch voor de duizenden voetballers die dat ook geprobeerd hebben. Paolo, die door de trai ners van Luis herinnerd wordt als geweldige voetballer, speelde bij het Uruguayaanse Basanez en daar na in El Salvador. Nu is hij terugge keerd in zijn geboorteland, bij Fé- nix, dat ondanks die naam strak laatste staat in de eredivisie. Maxi (21), die door de trainers van Luis herinnerd wordt als het groot ste talent van de familie, had niet het heilige vuur profvoetballer te worden. Hij werkt in de bakkerij van één van zijn zussen. Luis Suarez, die door zijn trainers herinnerd wordt als een onrustige doelpuntenmaker bij wie aanwij zingen vaak in weinig vruchtbare bodem vielen, is aanvoerder van Ajax. Daarom is hij degene die voor zijn moeder en een zus hui zen heeft gekocht in de voorstad Solymar, aan de zee. Paolo vindt zichzelf in sommige opzichten een betere voetballer dan Luis. En Maxi was in alle op zichten een betere voetballer dan zij beiden samen. En toch is Luis degene die het shirt van Uruguay draagt tijdens de komende WK- kwalificatiewedstrijden. Zijn vroe gere trainer Perdomo: „Luis schreeuwde anders dan anderen als hij een doelpunt had gemaakt. Dat gezicht van hem, die ogen die bijna uit hun kassen kwamen. Die emotie zie je bij weinig spelers." dan het 'gras' in Moskou.Behalve het kunstgras vreest Duitsland de improductiviteit van de eigen spit sen. Löw kreeg veel kritiek omdat hij Stefan Kiessling van Bayer Le- verkusen, met zes goals topscorer in de Bundesliga, niet in zijn selec tie opnam. Hij hield vast aan het kwartet Gomez, Podolski, Klose en Cacau, die allemaal met een vormcrisis kampen. „Er zijn altijd fasen in een jaar dat een spits geen serie doelpunten maakt. Dat zegt niets. Klose zou een jaar geleden ook in een crisis zitten, maar scoor de vervolgens wel driemaal tegen Finland. Mijn spitsen scoren niet op gras. Misschien lukt het wel op kunstgras." door Gerrit Hendriksen BIDDINGHUIZEN - Marathonschaat sers hebben zich nog nooit ge plaatst voor de Olympische Win terspelen. De route naar Vancou ver lijkt dit seizoen voor een vijftal Nederlandse diesels via een enor me omweg haalbaar. Het vertrek punt ligt in Kazachstan, waar Rob Hadders, Arjan Stroetinga, Jorrit Bergsma, Christijn Groeneveld en Robert Bovenhuis een halfjaar ge leden hun tweede paspoort kre gen. Een emotionele band met hun nieuwe vaderland hebben ze niet. „We richten ons alleen op het olympische onderdeel ploegenach- tervolging", zei Stroetinga, de hui dige KNSB Cuphouder, tijdens de presentatie van zijn team in Bid dinghuizen. „In Nederland zijn we kansloos." In Kazachstan ontkomt het vijftal niet aan de afstandskampioen- ARNHEM - Vitesse is in mineur. Woensdagmiddag overleed het clubsymbool, de Afrikaanse vecht- arend Hertog, aan de gevolgen van een schimmelinfectie. De vogel, iets meer dan een jaar oud, werd vorige week ziek. Hertog was sinds augustus vorig jaar de mascotte van de club en opende elke thuis wedstrijd in Gelredome met een vlucht over het veld. Het laatste thuisduel, vorige week vrijdag te gen Sparta, moest Hertog wegens de ziekte al verstek laten gaan. De Afrikaanse vechtarend stond symbool voor de 'onverzettelijk heid, kracht, schoonheid en eigen zinnigheid' die Vitesse wil uitstra len. Vitesse beraadt zich nog over een eventuele opvolger van Hertog. schappen, die op 20 oktober in het Russsche Tsjeljabinsk beginnen. Daar moet kwalificatie voor de we reldbekerwedstrijden worden afge dwongen. Evgeni Lalenkov en Di- rnitri Babenko zijn de grootste kanshebbers voor de titel op de 5000 meter. Bovendien moet afge rekend worden met de Nederlan der Frank Vreugenhil, die al eerder voor de Kazachstaanse sluiproute koos. Stroetinga: „Als selectiecriterium volstaat een klassering in de top vier op de 5 kilometer. Maar dan moet er wel onder de 6.45 gereden worden. Dat laatste is geen pro bleem. Vorige week zette ik in Ber lijn al 6.36 op de klokken. Nee, voor de individuele afstanden kie zen we niet. We hebben geen zin om in de achterhoede te eindigen. Onze kansen liggen bij de ploegen- achtervolging. Dat is specialisten werk en daar zijn wij marathonrij ders goed in." DEN HAAG - De Atletiekunie en de gemeente Amsterdam willen het Europees kampioenschap atletiek van 2016 organiseren. De plaats van handeling wordt het Olym pisch Stadion in de hoofdstad. Een EK atletiek duurt tien dagen en wordt - in een olympisch jaar - in juni georganiseerd. Het EK is daarom een belangrijk kwalificatie- moment voor de Olympische Spe len, die in augustus van 2016 in Rio de Janeiro worden gehouden. Het bid kan niet los worden ge zien van het Olympisch Plan 2028. Het plan bestaat om in dat jaar de Spelen naar Nederland te halen, een eeuw na de olympiade van 1928. In de jaren tot de bieding moet Nederland zo veel mogelijk grote evenementen organiseren. SRIC d^S~y" Guus Hiddink verwacht niet dat zijn Rusland veel voordeel zal halen uit het spelen op kunstgras. foto Yuri Kochetkov 1Ü '®DtS56t. inBev locatieSportpark 'Denoek'- Lovenpolderstraat 2a, 4542 NS Hoek meer informatie op www.hsvhoek.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 33