2 zeeland Dromen van de gouden gogo PZC vrijdag De krant 5 weken voor 15 euro! Groep Zeeuwen stuurt hartenkreet aan kabinet over ontpoldering ■HHlii FAUNABEHEER Ieder diersoort krijgt eigen behandeling De FBE heeft een nieuw faunabeheer- plan. Daarin zijn de beheermethoden voor de komende vijfjaar vastgelegd. „De terreinbeheerders zijn trots dat deze beesten er zijn maar alles heeft z'n grens." Ganzen komen veelvuldig en in allerlei soorten voor in Zeeland. Soms strijken ze met duizenden te gelijkertijd neer in natuurgebieden of op akkers en eten de buik vol. Vooral de overzomerende Grauwe Gans zorgt daarbij voor veel schade. Ganzen worden in bepaalde perio des bejaagd en verstoord. Ook wordt broedsel 'onklaar' gemaakt. In natuurgebieden en op water wor den ganzen met rust gelaten. www.pzc.nl MOOISTE GEDICHT vrijdag 9 oktober 2009 door Ondine van der Vleuten Ik denk soms dat ik zelf be paal wat ik doe en laat, maar dat is niet helemaal waar. „Je moet naar Ciooo", deelde mijn zesjarige zoon mij drie we ken geleden mee. „Want daar krijg je gogo's." Waarna hij die boodschap als een mantra bleef herhalen tot ik inzag dat ik echt beter naar Ctooo kon gaan. Bij de supermarkt gekomen zagen we dat de gogo's hun schaduw vooruit wierpen: zakjes van blauw folie sïingerden overal rond de super op de grond. „Daar hebben gogo's in gezeten", zei mijn zoon met ontzag. Een supermarktmedewerker was juist bezig een poster op te han gen met een levensgrote afbeel ding van een piepklein plastic monstertje. Dat was dus een gogo! „Jazeker", bevestigde de medewerker, „en er zijn er driehonderd! Bij elk tientje krijg je er één, dus u moet driedui zend euro uitgeven om ze alle maal te krijgen. In vier weken, want zo lang duurt de actie. Maar we zijn nu al in de tweede week." Hij keek heel tevreden. „Inderdaad, het is een groot suc ces. Er hangen hier elke dag kinde ren rond die klanten om hun go go's vragen, als zij ze zelf niet spa ren. Soms moeten we kinderen wegsturen omdat ze te lastig wor den." Bevangen door gogo-koorts reken de ik uit hoeveel blikken tomaten puree en worteltjes er in de kast konden en hoeveel gogo's ik kon krijgen. „Gaat niet lukken", zei ik tegen mijn zoon, die fanatiek lege folie zakjes aan het checken was. Dankzij de buurvrouw is het aan tal gogo's hier in huis inmiddels gestegen tot 20. Ik moet er dus nog maar 280. Ook hebben we in middels een gogo-spaarberg (daar voor moest ik dan wel vruchten hagelslag kopen, die niemand eet.) We hebben nog één week. Intussen droom ik, samen met mijn zoon, van de gouden gogo. Als je die krijgt, wordt je met een limousine naar school gebracht en bedolven onder de gogo's. Bedolven onder de gogo's! Iets mooiers kan ik me echt niet voor stellen. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON WÊÊÊÊÊÊÊM PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc,nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111- 45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €.71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NA14) een vast abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (NA 14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor-€ 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuurde bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 99 10 voorletters Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. RekeningnummerHandtekening De PZC gaat zorgvuldig om mei peisoonsgegevens. In hei colofon treft u nadere informatie Koesteren, vangen door Melita Lanting Op welke dieren mag worden gejaagd? Waaróm wordt op sommige dieren ge jaagd en op welke plekken in Zeeland lopen de die ren de meeste risico's? Voor de tweede keer heeft de Fauna Beheer Eenheid (FBE) een vijfjarig beheer splan opgesteld. In het plan wor den 28 verschillende diersoorten beschreven. In de FBE zijn natuurorganisaties, de jagers, de boeren en particuliere grondeigenaren vertegenwoordigd. „Hele diverse partijen met tegenge stelde belangen", zegt voorzitter Jan Ramondt. „Ondanks dat wordt het plan door alle partijen gedra gen." In Zeeland springen drie thema's er uit: de vossen in Zeeuws-Vlaan deren, de overlast van ganzen en de damhertenkwestie. Het groot ste probleem vormen de ganzen. Daarvan zijn ér nogal wat. Grauwe ganzen, rotganzen, kolganzen, brandganzen, nijlganzen en dan is er ook nog een verschil in broedpa- ren en passanten (die alleen ko men fourageren) of vogels die in de winter neerstrijken en de zo mergasten. „In het vorige beheersplan is uitge gaan van een streefstand per ge bied. Nu gaan we er van uit dat we de ganzen in de natuurgebieden met rust laten en daarbuiten doen we al het mogelijke om de overlast te bestrijden." Dat bestaat uit het schudden en prikken van eieren, het afschieten, het vangen in vang- kooien en daarna naar de poelier brengen en het plaatsen van ras ters zodat de jonge ganzen niet bij voedselrijke akkers kunnen komen en velen niet groot worden. De maatregelen zijn nodig omdat ganzen in hele korte tijd veel scha de kunnen aanrichten. De vogels beperken zich niet tot de natuurge bieden en akkers zijn in mum van tijd kaalgevreten en volgepoept. Vossen zorgen met name in Zeeuws-Vlaanderen voor overlast. Daar is de populatie het grootst. Er komen bijvoorbeeld klachten van houders van hobbyvee, zoals kip pen. Toch ziet de FBE geen aanlei ding om te jagen met lichtbakken zoals de jagers graag willen. Daar mee zouden meer vossen gescho ten kunnen worden. „De FBE houdt vast aan reguliere jaagmetho- des." De populaties damherten op Wal cheren en in de Kop van Schou wen worden ook de komende ja ren bejaagd. Op Walcheren is De Manteling aangewezen als leefge bied en op Schouwen de 'Kop'. Alle dieren die buiten deze gebie den komen worden bejaagd om schade, verkeersongevallen en het ontstaan van populaties te voorko men. Ook binnen de leefgebieden wordt gejaagd omdat daar meer dieren leven dan het gebied aan kan. „Het streven is om in vijf jaar het aantal dieren terug te brengen tot de streefgetallen van 80 in de Manteling en 325 in de Kop van Schouwen", zegt Ramondt. Dat be tekent dat opnieuw binnen natuur gebieden geschoten wordt. „Gege ven de huidige problematiek zal dat gebeuren", zegt Anton van Ha peren, van Staatsbosbeheer en be stuurslid FBE. „De terreinbeheer ders zijn trots dat deze beesten er zijn maar alles heeft z'n grens." Om confrontaties tussen dieren vrienden en jagers te voorkomen (zoals begin dit jaar gebeurde) zal minder expliciet bekend worden gemaakt wanneer gejaagd wordt. De fazant komt in heel Zeeland voor. In tegenstelling tot de rest van Nederland blijft de populatie hier stabiel. Elders is het aantal fazanten flink afgenomen. Op fazanten mag worden gejaagd van oktober tot januari. Daarnaast vraagt de FBE ontheffing om de die ren te verontrusten en/of af te schie ten in het voorjaar. Dat laatste al leen op percelen waar gewassen staan waar fazanten dol op zijn. Vossen komen voor in Zeeuws- Vlaanderen, Tholen, Sint Philipsland en Zuid-Beveland. In Zeeuws-Vlaan deren groeit de populatie het hardst. Vossen zijn berucht om het roven van hobbyvee zoals kippen en konijnen. Maar ze hebben het ook voorzien op (bedreigde soorten) vo gels zoals weidevogels en grauwe ganzen. Bovendien ondergraven vos sen soms dijken en waterkeringen. Op vossen mag worden gejaagd. MIDDELBURG - Een groep van bijna zestig Zeeuwen heeft in een open brief aan het kabinet en de Twee de Kamer gevraagd om de verdie ping van de Westerschelde los te koppelen van de ontpoldering van de Hedwigepolder. De groep vindt dat verdieping op korte termijn mogelijk moet worden gemaakt, maar dat over ontpoldering met al le betrokken partijen overlegd moet worden. De ondertekenaars zijn bezorgd dat de 'verhoudingen tussen belanghebbenden onder ling en tussen Zeeuwen in het alge meen langdurig en in ernstige ma te verstoord zullen worden'. „We wilden op de valreep toch proberen om wat te onderne men", zegt Joop Dees (onder meer bestuurder van het waterschap Zeeuws Vlaanderen) die samen met Johanna Boogerd (oud-euro parlementariër voor D66) het ini tiatief nam voor de brief. „Het is een cri de coeur, een hartenkreet." Het kabinet neemt vandaag een be sluit over de Hedwigepolder. Kies een gedicht en maak kans op deel 21 van het Geheim Dagboek. www.pzc.nl/hanswarren STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl De PZC-site op uw mobiel: www.pzc.mobi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2