Bordspel Even Dienke 181 zeêlaro Gemeente Middelburg naar drakenbootrace Dorpsfilm Oud-Sabbinge en Wolphaartsdijk klaar Een voorproefje. Muzikale kerkdienst met Capella Veerensis Makelaar vindt leges Reimerswaal te hoog Rocksessie Band in café Schuttershof Zeeuwse kanshebber kleine kernenprijs 20 vragen vrijdag 9 oktober 2009 w door Annemarie Zevenbergen MIDDELBURG - De gemeente Mid delburg heeft sinds maart dit jaar een eigen drakenbootteam, de Sea Dragons. Het kersverse team doet zondag mee aan de Nederlandse kampioenschappen Drakenbootva- ren op de Bosbaan in Amsterdam. Die deelname is opvallend, om twee redenen. Het team is nog zeer 'jong' en Middelburg is de eni ge gemeente in ons land met een eigen team. Vicky van Loon is be trokken bij de oprichting van het team als bestuurslid en is tevens re servedrummer aan boord. „Ik drum ook de wedstrijden omdat onze vaste drummer in de week einden niet kan." Vicky vertelt dat het idee voor een eigen gemeenteteam ontstond na deelname aan de King of the Chan nel op het Kanaal door Walche ren, vorig jaar. „We hebben toen met drie gelegenheidsteams meege daan en vonden het zo leuk, dat we zelf een team wilde formeren. We hebben nu genoeg collega's met name uit de buitendienst, voor een volledig team." Het team wordt getraind door Peter Jan Mulder, die ook de dra- kenbootroeiers van de Hogeschool VEERE In de Kleine Kerk in Veere is zon dag een muzikale kerkdienst met medewerking van het Christelijk gemengd koor Capelle Veerensis. Het koor brengt stukken uit het oratorium 'Elias' van Mendelssohn. Iryna Zhynkina zorgt voor begelei ding op de piano. Sopraan Lonne van Liere en alt Marja de Waard tre den eveneens op. De kerkdienst be gint om ro.oo uur. YERSEKE De leges voor bodemgegevens of in formatie over bestemmingsplan nen zijn in Reimerswaal te hoog in vergelijking met andere gemeen ten, vindt Neeskens Makelaars in Yerseke. Reimerswaal rekent per onderdeel 39,70 euro, in totaal 79,40 euro. Andere gemeenten zijn volgens Neeskens goedkoper. Vlis- singen vraagt 33,85 euro voor beide documenten en Goes 66 euro. De gemeente past de leges niet aan. Zeeland heeft sinds gisteren zijn eigen bordspel. Even Dienke, een idee van Kees en Seije Slager. Het is dé manier om te ontdekken hoeveel je over de provincie weet. De 2400 vragen over onder meer politiek, muziek, sport en geschiedenis maken Even Dienke tot een forse hersenkraker. Wie weet bijvoorbeeld nog hoeveel Zeeuwen in 1996 volgens een PZC-enquête vóór de Westerschelde- tunnel waren? Nou vooruit, precies de helft. De Middelburgse ambtenaren gebruiken de drakenboot van' de Hogeschool Zeeland, hier in actie in 2006. archieffoto Lex de Meester door Raymond de Frel K Zeeland onder zijn hoede heeft. Bovendien gebruiken de Sea Dra gons ook de drakenboot van de HZ omdat Middelburg nog geen ei gen boot heeft. Van Loon: „We hebben een eigen drakenboot op ons verlanglijstje staan, maar dat is nog toekomstmuziek. Dat kost veel geld en we zijn nog maar net begonnen, met niets. Wat we eerst willen, zijn wedstrijdpeddels. We gebruiken nu houten spanen, maar die zijn drie tot vier keer zo zwaar als de wedstrijdpeddels. Dat kost veel meer krachtsinspan ning." Dus moeten de Sea Dragons actief op zoek naar sponsors. Het drakenbootvaren is van oudsher een Chinese traditie, uit de vierde eeuw voor Christus. In een drakenboot, een soort open kano van 12 tot 14 meter, kunnen maximaal 18 roeiers die om en om links en rechts zitten. Ze moeten gelijktijdig peddelen. Om het rit me van de peddels aan te geven, zit voorop de drummer. Achterop de boot zit de stuurman. Vicky: „Het is een leuke ervaring voor ons. Normaal doen teams pas na twee, drie jaar trainen mee. Dus wij verwachten niet zo veel." De afstanden zijn 500, 200 en 2000 meter. De kampioenschap pen duren van 10.15 tot 18.00 uur. MIDDELBURG De Middelburgse zangeres Romy Uitdehaag is zondag de speciale gast van de vaste Rocksessie Band in café 't Schuttershof in Middel burg. Uitdehaag stond met haar band Central afgelopen zomer op het Survivorsland-festival in 't Schuttershof. Uitdehaag en de Rocksessie Band spelen vanaf 17.00 uur nummers van onder andere Queen en Supertramp. NIEUWDORP Nieuwdorp is uitgekozen voor de finaleronde van de dorpsvernieu- wingsprijs. Dat is een jaarlijkse prijs van de Landelijke Vereniging voor Kleine Kernen. Binnenkort ko men twee juryleden op bezoek. De winnaar wordt op 21 november be kendgemaakt. Ook Esbeek (N-B), Kootwijkerbroek (Gld), Meddo (Gld), Poppenwier (Fr), Spoordonk (N-H), Wijk aan Zee (N-H) en Zui- dermeer (N-H) zijn in de race. ees Slager mocht graag een beetje opschep pen tegen Jan Bruijns en Ellie Kloos van Uit geverij De Koperen Tuin in Goes. En zij tegen hem. Wie er nu echt het meest van Zee land en de Zeeuwen wist, werd nooit helemaal duidelijk. Maar het uitdagend bedoelde gepoch heeft vijftien jaar later wel geleid tot een heus Zeeuws bordspel. Even Dienke is een idee van de lan ge adem. Een aantal keer dreigde het idee te verzuipen, vooral toen Bruijns en Kloos snel na elkaar overleden. „Op dat moment had ik zo'n 1200 vragen en antwoor den", vertelt de in Poortvliet woonachtige Slager. „En ik had een grote kartonnen doos met honderden knipsels uit de regiona le kranten. Toen ik begin 2004 naar het eiland Tholen verhuisde, stuitte ik op die doos. Ik stond op het punt om hem bij het oud pa pier te zetten. Wat moest ik er nog mee? Toch maar niet gedaan. Toen ik in 2007 met mijn zoon Seije op vakantie ging naar Cuba, had ik het er met hem over. Hij is een fa natiek Triviant-speler en stelde voor mij te helpen." Met hulp van De Koperen Tuin en Uitgeverij De Groote Roeibaerse is 'de enige echte officieuze Zeeuwse inburgeringscursus' een leuk, fris en educatief geheel geworden. 'Van Jacob Cats tot Annie M.G. Schmidt', 'gegarandeerd honderd procent Randstadvrij' en 'Van Theo Middelkamp tot Johnny Hoo- gerland', meldt de doos. Daar is niets van gelogen. Vragen over re cente gebeurtenissen (de coniferen- branden in Middelburg), maar ook leuke, tijdloze weetjes. Heeft Zeeuws spek bijvoorbeeld wel of geen zwoerd? Slager kan 95 procent van de ant woorden op de 2400 vragen wel dromen. „Best vervelend, want ik ben een echte spelletjesman. Ik kan het dus niet meer spelen, want ik weet alles al. We hebben echt ontzettend veel proefge- speeld. Om doublures te voorko men en om na te gaan of alles wel helder was. En sommige vragen waren gewoon te lastig. Daar heb ben we multiple choice-vragen van gemaakt, zodat je altijd 33 pro cent kans op het goede antwoord hebt. Postuum hebben we er ook nog een veel te moeilijke vraag van Ellie Kloos in laten zitten: 'Wie kocht in 1961 in Goes voor 15 gulden twee antieke zoutvaatjes voor de schrijfster Maria Der- mout?'. Dat weet natuurlijk bijna niemand, dus hebben we er 'welke dagboekschrijver...' van gemaakt. Inderdaad, Hans Warren." Het spel bevat over elk Zeeuws dorp, hoe klein ook, tenminste één vraag. In het kerkje van Elle- woutsdijk werden gisteren de eer ste exemplaren overhandigd aan vertegenwoordigers van de vier re gio's. Als het spel aanslaat, willen de uitgevers over drie jaar een uit breidingsset samenstellen. Even Dienke is een spel voor deelnemers vanaf twaalf jaar en kan worden gespeeld met twee tot zes deelnemers. Op het bord is Zeeland verdeeld in vier regio's: Zeeuws-Vlaanderen, Walcheren, de Bevelanden en Noord-Zeeland. Voordat het spel begint, worden in elke regio 'Zee landmuntjes' gelegd, waarop kru- kels, palingen, babbelaars en mos selen staan. De bedoeling is dat ie dere deelnemer zo snel mogelijk in elk van de vier regio's een munt je verovert. De route naar de finish begint en eindigt in Bergen op Zoom. Bij elke beurt krijgt een deelnemer twee vragen: een alge meen Zeeuwse vraag en een op een regio toegespitste vraag. Is het antwoord op de algemene vraag fout, dan krijgt een speler naast hem de kans om met een goed ant woord een 'boluskaart' (een joker) te scoren. Kom je langs een Zee landmuntje, dan mag je die als buit meenemen. door Lilian Dominicus WOLPHAARTSDIJK - De dorpsfilm van Oud-Sabbinge en Wolphaarts dijk is klaar. Dit weekeinde kun nen dorpsbewoners en andere be langstellenden de film bewonde ren in het dorpshuis De Griffioen in Wolphaartsdijk. Twee enthousiaste, jonge dorpsge noten zijn in 2004 begonnen met het opnemen van ruw materiaal. In totaal verzamelden ze tien uur aan beelden met dorpsactiviteiten, zoals brandweeroefeningen, de kin dervakantieweek, het koersbal en de bingo. „Een echte film over de bewoners, dus", zegt voorzitter 1 Waar ligt het dorp Hontenisse? 2 Waar kreeg het omstreden monument voor de verdronken dorpen in 2009 uiteindelijk een plaats? 3 Waarop had de pyromaan die in 2009 Middelburg teisterde, het voorzien? 4 Wat is de afstand tussen Oostburg en Turkeye: 5000 of 5 kilometer? 5 Het nieuwe raadhuis in Zierikzee en het gerechtsgebouw in Middelburg zijn gebouwd door de WBU. Waar staan die letters voor? 6 Welk eiland is bekend om zijn vroege aardappelen? 7 Welke popgroep maakte furore met het Zeeuwse liedje 'Meriete'? 8 Waar heeft de rijvereniging De Weelruiters haar manege? 9 Staat het schoolmuseum 'Schooltijd' in Middelburg, Kortgene of Terneuzen? 10 Reimerswaal was in 2005 de gemeente waar in de meeste gezinnen Zeeuws de voertaal was. Was dat in 55%, 27% of 19% der gezinnen? 11 Hoe heet het dorp dat in 1953 inde Schouwse duinen werd gebouwd van Oostenrijkse houten woningen? 12 In welk Schouws dorp lieten de Duitsers in december 1944 tien verzetsstrijders in het openbaar ophangen? 13 Maatje de Baar was de eerste vrouwelijke buschauffeur van Nederland. Ze reed met een T-Ford de dienst tussen Goes en 14 Welke gemeente plaatste in 1983 borden op het strand met 'Naaktrecre- atie verboden': Zoutelande, Westkapelle ofVeere? 15 Hoeveel steden telt Schouwen- Duiveland? 16 In welk dorp zwaaien tijdens carnaval de vrouwen de scepter? 17 Waar wordt om de twee jaar de Van Randwijklezing gehouden? 18 Hoeveel Zeeuwen behoorden eind 20ste eeuw tot de islam: circa 4% of minder dan 1 19 Waar trouwde Jacoba van Beieren, gravin van Holland en Zeeland in 1434 met haar vierde man, Frank van Borselen? 20 Is Jan Peter Balkenende de enige Zeeuw die premier werd? Even Dienke is een uitgave van De Koperen Tuin in Goes en De Groote Roeibaerse in Kloetinge en is verkrijgbaar in de Zeeuwse boek- en speelgoedwinkels voor 29,95 euro. De eerste druk bestaat uit drieduizend exemplaren. ij Willem Adriaansens bron Raymond de Frel foto Willem Mieras Sjaan Huissoon van de vereniging Wolphaartsdijk. Ze hoopt op een grote opkomst. „Hoewel we maxi maal 200 plaatsen hebben. Vol is vol." De opnames zijn indertijd ge maakt door Robert Proos en Ré- mon Braamse, in opdracht van de dorpsraad. Maar aan de montage zijn ze niet meer toegekomen, om dat de vriendschap was bekoeld. Toen besloot de vereniging de montage uit te besteden. Een deel van het dorpenbudget is voor de film aangewend. Dorpsfilm Wolphaartsdijk en Oud-Sabbinge, zaterdag 10 oktober in De Griffioen, (gratis) voorstellingen om 15.00 en 20.00 uur. MUIDERBRUG Kijk op www.pzc.nl/walcheren voor foto's van het brugdeel dat Konstruk- tiebedrijf Hillebrand heeft gebouwd. MEEST GELEZEN 1Vrouw dood gevonden 2. Transport brugdeel begonnen 3. OR gemeente Veere stort in STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/fotoalbum

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 20