IO li ©=L_, Hemel en aarde zijn niet door God geschapen. Genesis 1 bevat namelijk een vertaalfout, zegt wetenschapper Ellen van Wolde. Reden om de theologie te herzien? Niet echt: „God grijpt in de wereld in, daar gaat het om.' 'Ik moest toch even grijnzen toen ik de uitlatingen las' vrijdag 9 oktober 2009 gelijk leiden tot boosheid en spanning, met als gevolg dat ze nog orthodoxer worden. Maar ik denk niet dat velen hier echt van staan te kij ken. De meesten zullen het scheppingsverhaal primair als verhaal lezen. Zij maken onder scheid in wat er staat en wat dat betekent." „Dit weten we al 150 jaar", zegt Eep Talstra van de Vrije Universiteit, leerstoel Oude Testament. „Ik snap niet waarom er zoveel stennis over wordt gemaakt. De hele gedachte varr scheppen is het creëren van levensruimte, het opnieuw verdelen. God maakt ruimte voor mensen en dieren om te leven. Het woord bara komt ook voor bij de Profeten, zoals bij Jesaja waar God bezig is ruimte te scheppen zodat het volk uit ballingschap in Babylonië kan terugkeren." Van Hooydonk benadrukt dat het gaat om een wetenschappelijke discussie. „Het zal ongetwij feld waar zijn wat Van Wolde beweert, maar er komen ongetwijfeld wetenschappers die er iets tegenin brengen." Ook godsdienstsocioloog Gerard Dekker denkt dat de uitlatingen van Van Wolde vooral voor wetenschappelijke beroering zal zorgen. „Ze heeft een belangrijk theologisch verschil aange toond. Maar het gaat vooral om de overeen komst tussen de woorden 'scheppen' en schei den': God grijpt in in de wereld, daar gaat het om en dat is voor de meeste gelovigen het be langrijkst." Maar zullen orthodoxe christenen er niet veel meer moeite mee hebben? Immers, Van Wolde brengt een correctie aan in de basis van hun ge loof: de Bijbel. Dekker erkent dat in meer fun damentalistische kringen de schok heviger zal zijn. „Aan de andere kant, voor hen is iedere nieuwe Bijbelvertaling een schok. De conclusies van Van Wolde zullen niet harder aan komen." Gerard den Hertog, hoogle raar systematische theologie aan de orthodox christelijke Theologische Universiteit Apeldoorn bevestigt dat. „Ik moest toch even grijnzen toen ik de uitlatingen van Van Wolde las. Al 75 jaar geleden verkondigde de gerenommeerde theoloog Oepke Noordmans het verschil tussen 'scheppen' en 'scheiden' in Genesis 1. Wat nieuw is, is dat Van Wolde zegt dat God hele maal niet schiep. Maar in de Bijbel staan meer getuigenissen van God als Schepper. Dat beeld wordt niet onderuit gehaald." Genesis zegt volgens Talstra niet dat God een perfecte blauwdruk had. „Het zegt dat er een begin is waarvan we niet weten hoe het er uit zag, daar moeten we niet te veel over willen speculeren. We weten niet wat de aanloop voor Genesis 1 was." Den Hertog denkt niet dat in orthodoxe krin gen de uitlatingen van Van Wolde tot veel op hef zullen leiden. „Het Darwin-jaar heeft daar veel meer dwarsgezeten. We hebben wat dat be treft behoorlijk wat met de schepping te stellen gehad." door Joost Bosman en Joost Sijtsma foto Brunostock Het is een van de bekendste zin nen: 'In den beginne schiep God de hemel en de aarde'. Het is de eerste zin van Gene sis, het eerste bijbelboek. De zin is verkeerd vertaald uit de Hebreeuwse grondtekst, vindt de Nijmeegse hoogleraar Exegese van het Oude Testament, El len van Wolde. God 'schiep' niet, maar 'scheid de'. Dat is volgens haar de juiste vertaling van het Hebreeuwse woord bara. De consequentie is, zo stelt ze, dat God niet als schepper van he mel en aarde kan worden beschreven, maar 'slechts' als degene die een ordening in de ele menten aanbracht. „Ik ben vooralsnog niet overtuigd", zegt Gert Kwakkel, oudtestamenticus aan de Theologi sche Universiteit van de Gereformeerde Kerken in Kampen. „Van het Hebreeuwse woord dat ten grondslag ligt aan het werkwoord scheppen in de openingszin van Genesis is wel vaker be weerd dat het soms ook scheiden kan beteke nen. Als mevrouw Van Wolde beweert dat het altijd scheiden betekent, zou dat nieuw kunnen zijn." Zelfs als de openingszin van Genesis betrekking heeft op 'scheiden', is dat nog geen reden de theologie grondig te herzien. „Als ik het taalge bruik in de Bijbel overzie, wordt er heel duide lijk gezegd dat God alles heeft gemaakt. Soms door middel van scheiden. Dat God alles uit niets heeft gemaakt, zie je niet expliciet terug in het Oude Testament. Het is net als met een kunstenaar die een beeld schept: die maakt het ook niet uit het niets." Daar komt volgens hem bij dat Genesis niet zozeer wil uitleggen hoe de aarde ont staan is. „Genesis 1 heeft de bedoeling te laten zien dat dit Gods wereld is." Zullen de bevindingen van Van Wolde leiden tot onrust onder gelovigen? Kwakkel denkt dat het wel meevalt. „Als je or thodox denkt, sta je ook toe dat je mogelijk een enkel woord verkeerd begrepen hebt. Daar kun je alleen maar dankbaar voor zijn, het geeft weer een boel huiswerk. Daar komt bij dat het geloof niet op een enkel woord is gebaseerd." ]an van Hooydonk, hoofdredacteur van Volzin, een opinieblad voor geloof en samenleving, denkt ook dat het met het rumoer onder gelovi gen wel zal meevallen. „De vondst van Van Wolde is niet nieuw. Toen ik twintig jaar gele den theologie studeerde, hoorde ik al over het verschil tussen 'scheppen' en 'scheiden'. Ik vind dit niet zo opzienbarend. Het is meer een hype." Van Hooydonk verwacht twee soorten reacties: „Er zal opluchting zijn onder hen die het Gene- sis-verhaal eerder niet konden verenigen met de werkelijkheid. Bij anderen zal het boek rno-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 10