81 buitenland Berlusconi kan toch Poolse premier Tusk VN: veel fraude bij verkiezing Afghanistan Prijs voor onderzoek naar 'eiwitfabriekje' Frankrijk wil kunst Egypte teruggeven Vrouwen Caza mogen niet meer achterop motor ITALIË Hof verklaart wet nietig waarin onschendbaarheid is geregeld. donderdag 8 oktober 2009 WASHINCTON - Uit vertrouwelijke informatie van de Verenigde Na ties over de verkiezingen in Afgha nistan blijkt dat op grote schaal fraude is gepleegd. Dat berichtte The Washington Post gisteren op basis van VN-documenten waar de Amerikaanse krant de hand op heeft weten te leggen. De verschillen in opkomst en getel de stemmen zijn vooral groot in provincies in het zuiden en oosten van het land, waar zittend presi dent Hamid Karzai de meeste stemmen zou hebben gekregen. Aanhangers van Karzai's tegenstan der Abdullah Abdullah zouden ook hebben gerommeld met stem men, maar op veel kleinere schaal. Uit de VN-documenten blijkt dat in de provincie Helmand ruim 134.000 stemmen zijn geteld, ter wijl de VN schatten dat maximaal 38.000 mensen daadwerkelijk heb ben gestemd. De VN-rapporteurs sluiten niet uit dat de opkomst nog veel lager lag en noemen 5000 stemmers als laagste schatting. Volgens de uitslag van de in naam onafhankelijke Afghaanse kiescom missie zou Karzai bijna 113.000 stemmen hebben gekregen in Hel mand. Voor de provincies Paktika en Kandahar geldt hetzelfde beeld. In provincies waar Abdullah een meerderheid haalde, schatten VN-waarnemers de opkomst juist aanzienlijk hoger in dan de Af ghaanse kiescommissie. Zo zou den in de provincie Balkh volgens de VN ongeveer 450.000 mensen gebruik hebben gemaakt van hun stemrecht, terwijl de kiescommis sie melding maakte van ruim 297.000 stemmers. Karzai kreeg volgens de tot nog toe gepubliceerde uitslagen onge veer 55 procent van de stemmen tijdens de verkiezingen op 20 au gustus. Abdullah staat op onge veer 28 procent en dringt aan op een nieuwe verkiezingsronde. De nationale kiescommissie heeft bepaald dat 10 procent van de stemmen opnieuw moet worden geteld, omdat hiermee mogelijk is gefraudeerd. De definitieve uitslag van de eerste verkiezingsronde in Afghanistan wordt waarschijnlijk eind volgen de week bekendgemaakt. STOCKHOLM - De Nobelprijs voor scheikunde 2009 is gisteren toege kend aan de Amerikanen Venkatra- man Ramakrishnan en Thomas Steitz en de Israëlische Ada Yo- nath. Yonath is pas de vierde vrouw, en de eerste sinds 1964, die de Nobelprijs voor scheikunde krijgt. De drie krijgen de onder scheiding voor hun studies naar de structuur en de functie van het ribosoom. Ribosomen worden ook wel de 'ei witfabriekjes van de cel' genoemd. Zij zorgen voor de correcte koppe ling van bouwstenen (aminozu ren) voor eiwitten en vormen zo eiwitketens. Eiwitten zijn de be langrijkste moleculaire machines van de cel. Het werk van de onderscheiden wetenschappers is van fundamen teel belang geweest voor de weten schappelijke kennis over leven en de ontwikkeling van antibiotica te gen verschillende ziektes. De prijs winnaars hebben afzonderlijk van elkaar driedimensionale modellen gemaakt waarmee bepaald kan worden hoe antibiotica aan riboso men binden. Hun werk bouwt voort op onder meer de evolutietheorie van Char les Darwin en op het werk van Ja mes Watson, Francis Crick en Maurice Wilkins, die in 1962 de Nobelprijs wonnen voor het ont dekken van de structuur van DNA, de dubbele helix. Hoewel de drie prijswinnaars het nodige over structuur en werking van het ribosoom hebben opgehel derd, staat het 'eitwitfabriekje' nog steeds bekend als een raadsel. Aan de prijs is een bedrag van iets minder dan een miljoen euro ver bonden. De prijs wordt op 10 de cember in Stockholm uitgereikt. PARIJS - Frankrijk is bereid antieke voorwerpen terug te geven aan Egypte als die inderdaad gestolen blijken te zijn. Dat heeft de Franse minister van Cultuur, Frédéric Mit terrand, gisteren laten weten. Mitterrand reageerde op het Egyp tische besluit alle banden te verbre ken met het Louvre in Parijs, tot het museum vijf objecten uit de tijd van de farao's teruggeeft. Dat eiste het Egyptische hoofd van oudheidkundige zaken, Zahi Ha wass, eerder op de dag. Sommige Franse media schrijven over fragmenten van muurschilde ringen, andere zeggen dat het gaat om delen van zuilen. Het museum kocht de objecten in 1980, hoewel het wist dat ze gesto len waren, stelt Hawass. De voor werpen zijn afkomstig uit een tom be in de Vallei der Koningen bij de toeristische bestemming Luxor, 700 kilometer ten zuiden van de hoofdstad Cairo. Volgens een medewerker van het Louvre zijn de objecten op 'trans parante' manier verkregen. Maar 'het proces de voorwerpen te re tourneren is in gang gezet'. Frankrijk heeft de objecten in 2000 en 2003 gekocht, in een Pa- rijse galerie en tijdens een veiling van veilinghuis Drouot, eveneens in de hoofdstad. Constitutioneel hof Italië maakt einde aan onschend baarheid Berlusconi. Premier reageert woedend op uitspraak van 'rode rech ters'. Oppositie vindt dat Berlusconi moet opstappen door onze correspondent Eelco van der Linden ROME - Het Italiaanse constitutio nele hof heeft gisteren de wet die Silvio Berlusconi behoedt voor pro cessen tijdens zijn ambtsperiode in strijd verklaard met de grond wet en dus nietig. Deze uitspraak, waarnaar al weken reikhalzend is uitgekeken, betekent een enorme domper voor de mediamagnaat en premier, die nog in vier rechtsza ken is verwikkeld. Berlusconi fingeerde gisteravond bij de opening van een tentoonstel ling even rust om daarna te fulmi neren tegen 'rode rechters', 'rode magistraten',een 'rood staats hoofd' en 'rode media'. „Dit soort dingen geven me alleen maar meer energie. Ik ga door met de strijd. Leve Italië, leve Berlusconi", aldus de 73-jarige premier. Zijn aanhang ziet de uitspraak als een directe aanval op Berlusconi en onderdeel van een campagne om hem te laten aftreden. Sommi gen spreken zelfs van een staats greep en willen massademonstra ties en uiteindelijk verkiezingen or ganiseren 'om te bewijzen dat het volk Silvio steunt'. De rechters hebben zich niet laten intimideren, ook niet door Umber- to Bossi, leider van de Lega Nord en minister van Hervormingen. Hij zei gistermiddag, nog tijdens de vergadering van het hof, niet te geloven 'dat de rechters zich de woede van het volk op de hals wil len halen. Als de wet wordt getor pedeerd, ondernemen we actie', al dus de minister. De rechters vinden dat de wet die Berlusconi vrijwel direct na zijn aantreden vorig jaar liet aanne men via een grondwetswijziging tot stand had moeten komen. Ook zien zij het principe geschaad dat iedereen gelijk is voor de wet. Dinsdag hadden de advocaten van CAZA-STAD - Vrouwen mogen in de Gazastrook niet meer meerij den achterop een motor. Dat staat op de website van het Hamas-mi- nisterie van Binnenlandse Zaken. Het verbod is bedoeld om 'de vei ligheid van burgers en de stabili teit van de waarden en tradities van de Palestijnse gemeenschap te beschermen'. Harnas streeft de in voering van een strengere interpre tatie van de islam na. Andere maat regelen zijn onder meer een ver bod voor stellen om samen op het strand te liggen. Hoewel Harnas heeft aangegeven dat naleving van het verbod vrijwillig is, zijn er mel dingen dat overtreders zijn gesla gen en gearresteerd. Berlusconi, die tevens parlementa riër zijn, gesteld dat iedereen gelijk is voor de wet, maar de toepassing van die wet verschillend mag zijn. Met de uitspraak stelt het hof in feite dat Berlusconi een wet heeft laten aannemen toegesneden op zijn eigen persoonlijke situatie, zo als dat in het verleden al vele ma len gebeurde. Dat in de bewuste wet de tijdelijke immuniteit ook van toepassing werd verklaard op de president en de voorzitters van de Kamers van het parlement, leek vooral een schaamlap. De oppositie kon gisteren haar ge luk niet op. Ex-magistraat Antonio Di Pietro, ooit aanklager van Ber lusconi, had een duidelijk advies: „De premier moet zijn koffers pak ken. Hij moet ophouden wetten te maken en doen wat hij al vijftien jaar hoort te doen: plaatsnemen in door onze correspondent Elro van den Burg WARSCHAU - De Poolse premier Donald Tusk heeft gisteren drie vooraanstaande ministers uit zijn eigen partij ontslagen in een po ging een snel uitdijend schandaal- de kop in te drukken. Zijn partij kwam de afgelopen dagen in de greep van een affaire over verho ging van de kansspelbelasting. In enkele dagen tijd zijn vier be windslieden en de fractievoorzit ter van de grootste regeringspartij Burgerplatform (PO) de laan uitge stuurd. De crisis brak uit toen een Poolse krant eerder deze week onthullin gen deed over gesprekken tussen PO-fractievoorzitter Zbigniew Chlebowski en lobbyisten uit de gokindustrie. Uit verslagen van de getapte telefoongesprekken blijkt dat Chlebowski aanwijzingen kreeg welke politici hij moest be spelen om de geplande belasting verhoging van 10 procent op speel automaten af te zwakken. Het Poolse Centraal Bureau voor de Corruptiebestrijding, dat de ge sprekken tapte, stelt dat de lobbyis ten met verschillende andere voor aanstaande politici soortgelijke ge sprekken hadden. Het Openbaar Ministerie doet onderzoek naar de betrokken bewindslieden. Al deze politici ontkennen iets ver keerd te hebben gedaan. Toch heeft Tusk de affaire aangegrepen Omgeven door lijfwachten verlaat de Italiaanse premier Berlusconi zijn resi dentie in Rome. foto Claudio Peri/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8