22 zeeland Voorland Nummer Eén bij Breskens is er een uit stekend voorbeeld van: hoe de aanleg van slik ken en schorren kan uitpakken voor de natuur in de Westerschel- de. Helemaal in het oosten van Zeeuws-Vlaanderen, bij de Hedwi- gepolder, ligt het Sieperdaschor, waar sinds 1994 in de praktijk is te zien dat ontpoldering werkt. Kassen op Axelse Vlakte beginnen half november NlCUW SlGpGrddSChOI" Besluit over stadhuis Aardenburg uitgesteld Rijdende Rechter: Grond kopen óf leeg opleveren Brede scholen eind 2012 in gebruik Wals WESTERSCHELDE Het is allebei al gebeurd, ontpolderen én aanleg van almanak donderdag 8 oktober 2009 mmm wmmm door Harmen van der Werf WESTDORPE - De eerste glastuin bouwbedrijven op de Axelse Vlak te bij Westdorpe kunnen half no vember aan de slag. WarmC02 be gint dan met levering van rest warmte en CO2, afkomstig van de vlakbij gelegen kunstmestfabriek van Yara aan het Kanaal Gent-Ter- neuzen. De kwekers Jan van Duijn en Piet Reedijk hebben de primeur op de Axelse Vlakte. De firma Van Duijn is gespecialiseerd in de teelt van au bergines en heeft al vestigingen in De Lier (Westland) en Steenber gen. De firma Reedijk houdt zich bezig met de teelt van paprika's en heeft één ander filiaal, in het Bra bantse Strijen. Een derde bedrijf, Tomaholic van Belgische kwekers, start half december met de produc tie van tomaten. WarmC02 - een samenwerkings verband van Yara, havenschap Zee land Seaports en aannemer Visser Smit Hanab - viert morgen een feestje. De stukken worden dan of ficieel getekend voor een 'groenfi- nanciering' door de ABN Amro- bank. Het betreft een lening van 25 miljoen euro. Met het hele WarmC02-project is een investe ring van ongeveer 85 miljoen euro gemoeid. door Frank Cijsel SLUIS - Het besluit over de verkoop van het voormalige gemeentehuis in Aardenburg en het multifunc tioneel inrichten van de Sint-Baafs- kerk is uitgesteld tot november. De leden van de commissie Samenle ving gingen akkoord met het voor stel van het college van B en W om eerst alle betrokkenen nader te informeren over de plannen. Wethouder Maria le Roy meent dat er geen tijdsdruk op het be sluit ligt. Het college stelt op basis van vergelijkend onderzoek naar de toekomst van de openbare ge- iiiii"iiii 1 iiLn 1—iii'rt'ii1 'li "'i iiii ui'1 pinriiiii"? niT"in''ipi"pp'ir "Fir"""" ïiTïff~immm TERHOLE - Bewoners van de Pas toor Boumanstraat in Terhole krij gen vier weken de tijd de stroken grond te kopen die ze al meer dan twintig jaar van de gemeente in bruikleen hebben. Doen ze dat niet, dan moeten ze de grond bin nen twee maanden leeg opleveren aan de gemeente. Die uitspraak deed Frank Visser in zijn televisieprogramma De Rij dende Rechter over het geschil tus sen de bewoners van de Bouman straat en de gemeente Hulst. Bewo ners schakelden de Rijdende Rech ter in, omdat ze het er niet mee eens waren dat de gemeente na al die jaren de grond aan hen wilde verkopen. Visser maakte in zijn uitspraak dui- De verslaggeefster van de krant dom pelde zich voor een verhaal enthou siast onder in de wondere wereld van de Weense wals: begin volgend jaar wordt in Middelburg een Weens ga la gehouden. Ze ondervroeg etiquettespecialisten, zaagde de initiatiefnemers door en belde ten slotte met gedeputeerde Harry van Waveren, die het bal bouwen dat investeren in aanpas singen van de Sint Baafskerk de beste mogelijkheden biedt. Door samenwerking tussen rijksover heid, provincie, kerkbestuur en verenigingsleven kan er straks een grote publiekstrekker ontstaan. Bij keuze voor aanpassingen aan het gemeentehuis ontbreken de part ners om het project financieel te ondersteunen. Omdat de Sint Baafskerk eigendom is van het kerkbestuur en de rijksoverheid, hoeft de gemeente geen rekening te houden met onderhoudskosten. Op 14 oktober is in Aardenburg een presentatie van de plannen. Voorland Nummer Eén, aangelegd ter compensatie van de buitendijkse bouw van flats bij Breskens. door Harmen van der Werf „Prachtig", noemt Adrie Provoost, hoofd afdeling waterkeringen bij het waterschap Zeeuws-Vlaande- ren, Voorland Nummer Eén. „Er fourageren en rusten beschermde vogels die voorkomen op de rode lijst. Een aantal broedt er ook. Zo zou het dus langs meer oevers van de Westerschelde kunnen. Maar ja, onderzoekers van onder meer de Grontmij hebben dit idee in korte tijd voor het kabinet bestu deerd en - zo is nu uitgelekt - blijk baar afgewezen als alternatief voor ontpoldering. Ik blijf het onbegrij pelijk vinden." Voorland Nummer Eén heeft een bijzondere voorgeschiedenis die te ruggaat tot eind vorige eeuw. Ont wikkelaars wilden bij Breskens bui tendijks flats bouwen: het huidige Port Scaldis, in de volksmond 'de aperots'. Ter compensatie ont stond het idee buitendijks een nieuw natuurgebied aan te leggen: Voorland Nummer Eén. Provoost, delijk dat de bewoners geen aan spraak konden maken op verjaring van het eigendom. Hij vond de prijs van 25 euro per vierkante me ter tuingrond ook 'niet apert onre delijk'. Wel deed hij vijf euro van die prijs af, omdat er aan de achter tuinen van de bewoners een sloot grenst, die de bewoners zelf moe ten onderhouden. Patrik Nagelkerke, één van de be trokken bewoners, liet tijdens de uitzending weten teleurgesteld te zijn over de uitspraak van de Rij dende Rechter. De bewoners en de gemeente moe ten zich aan de uitspraak van de rechter houden, zodat het er nu naar uitziet dat de bewoners de grond van de gemeente kopen. Tip? redactie@pzc.nl Het Sieperdaschor bij het Land van Saeftinghe, tot 1990 de Selenapolder, is 'spontaan' ontpolderd. gaat openen en speciaal voor die ge legenheid weer dansles neemt. Toen Van Waveren haar verklapte dat hij een bronzen medaille had be haald, hing ze vol bewondering aan zijn lippen- een ware danskampioen'. Tot zij erachter kwam wat die me daille echt inhoudt. „O", zei ze toch wat teleurgesteld. „Dan kunt u die cursus vastgoed gebruiken." door Frank Cijsel SLUIS - De brede scholen in Oost burg en Breskens kunnen naar ver wachting eind 2012 in gebruik wor den genomen. De gemeente Sluis verwacht dat eind dit jaar samenwerkingsover eenkomsten worden getekend, waarna procedures volgen. De aan besteding van beide scholencentra is begin 2011 voorzien. De totale bouwkosten van de brede school op de plaats van de bibliotheek in Breskens zijn geraamd op een slor dige vijf miljoen euro. In Oostburg maakt cultureel centrum De Hoek zak plaats voor de brede school. De bouwkosten worden geraamd op vijftien miljoen euro. Of er in Oostburg ook kantoorruimte komt, is afhankelijk van de vraag. MEEST GELEZEN 1. Man slaat dochter met fietsketting 2. Geen geld voor jouw hond 3. Eigenaar Hedwige naar rechter STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 64