binnenland 15 Premier weigert nieuw overleg Krakers overwegen acties tegen invoering van verbod 'Vrije dagen voor ouderen is discriminatie' „De verhouding is scheef. Jongere werknemers, met hun gezinnen, hebben net zoveel behoefte aan wat extra vrije tijd." „Als je wilt dat ouderen langer blijven werken, moet je dit dus niet doen. Ouderen zullen alleen maar sneller uit gaan vallen." donderdag 8 oktober 2009 Jacqui van Stigt, FNV Bondgenoten Dorly Deeg, hoogleraar epidemiologie van de veroudering De Commissie Gelijke Behande ling oordeelde de afgelopen ja ren in meerdere zaken dat het verstrekken van extra verlofuren aan ouderen puur alleen op ba sis van hun leeftijd in strijd is met de Wet Gelijke Behandeling. Alleen als is aangetoond dat extra verlof voor ouderen nood zakelijk is zodat ze het werk kun nen blijven doen, mag hiervan worden afgeweken. Extra verlofuren moeten dan wel gepaard gaan met andere maatregelen zoals de inzet van hulpmiddelen bij zware beroe pen en een betere loopbaanplan ning, zodat ouderen eerder over kunnen stappen naar een min der zware baan. In de praktijk bleken de regels soms erg onrechtvaardig uit te pakken. Zo profiteerde in de gehandicap tenzorg bijvoorbeeld vooral het kantoorpersoneel van de senio rendagen. De verzorgenden zelf, die het zware werk verrichten, waren tegen die tijd vaak al ver trokken, juist omdat het werk te zwaar was. mers met extra rechten", aldus een woordvoerder. Zo hoefden medewerkers vanaf hun 55e jaar geen nachtdiensten meer te draaien. Oftewel, al die diensten kwamen dientengevolge op de schouders terecht van de jongeren. „Dat ging niet meer. De verhou ding kwam scheef te liggen. Jonge re werknemers, met hun gezin nen, hebben net zoveel behoefte aan wat extra vrije tijd, maar voor hen was het er niet", zegt ook Jac qui van Stigt van FNV Bondgeno ten. In ongeveer een kwart van de nieu we cao's zijn de extra verloven voor ouderen al geschrapt. In plaats hiervan krijgen nu alle werk nemers, ongeacht hun leeftijd, en kele extra verlofdagen die ze mo gen sparen en naar eigen inzicht gebruiken. Dat kan bijvoorbeeld wanneer zij kinderen krijgen of wanneer ze ouder worden. Maar DEN HAAG - Het kabinet ziet niets in hernieuwd overleg met de bon den over het plan om de AOW-leeftijd te verhogen. Dat zei premier Balkenende gisteren in reactie op een schriftelijk verzoek van de vakcentrale FNV, CNV en MHP tot spoedoverleg. In de brief aan Balkenende schrij ven de bonden dat het kabinet de 'destructieve' houding van de werkgevers beloont als de regering alsnog haar eigen plan doorzet. De FNV noemt het 'stom' dat Balken ende de deur dicht houdt. Volgens de vakcentrale onderschat de rege ring het gebrek aan draagkracht on der de bevolking. Verhoging van de leeftijd naar 67 jaar, voor zowel AOW als pensioe nen, levert werkgevers en werkne mers alleen op de korte termijn de vraag is of dat wel werkt, zegt Bert Lokhorst van het Expertise centrum Leeftijd. „Sparen ze die wel echt op? En mogen ze die dagen wel opnemen wanneer zij dat zelf willen? Dat recht is namelijk nog niet vastge legd." Daar komt bij dat ouderen volgens hem niet meer zo zeer door de fy sieke zwaarte van een baan uitval len, maar vooral door de psychi sche druk. „Om daarmee om te gaan, hebben mensen juist meer vrije dagen no dig." Onderzoekster Dorly Deeg, hoogle raar epidemiologie van de veroude ring aan het VU Medisch Cen trum van Amsterdam, volgt al bijna twintig jaar lang de gezond heid van 55-plussers. Zij noemt de nieuwe regels onbegrijpelijk. „Als je wilt dat ouderen langer blij ven werken, moet je dit dus niet doen. Ouderen zullen alleen maar sneller uit gaan vallen." Uit haar onderzoek blijkt dat de generatie 55- tot 65-jarigen de afgelopen tien jaar minder gezond is geworden. Dit door een toenemende onge zonde leefstijl, maar ook doordat mensen langer kunnen leven met hun ziekte door verbeteringen in de medische zorg. „We leven weliswaar iets langer, maar vooral omdat zieke mensen langer leven. We zijn er echt niet gezonder op geworden." een flinke besparing op. De ko mende dertig jaar smelt dit voor deel grotendeels weg, doordat mensen steeds langer leven, en dus langer een pensioen ontvan gen. Het geld daarvoor moet ook worden opgebracht. Ieder extra jaar levensverwachting knaagt 3 procent af van de pensioenuitke ringen. Dit heeft risicoadviseur Aon berekend. Volgens Aon is het beter de pensioenleeftijd te koppe len aan de stijgende levensver wachting. Directeur Wim Hoek: „Het kabinetsplan om 67 jaar als AOW-leeftijd te kiezen, is niet ob jectief hard te maken. Iedere vijf jaar krijg je maatschappelijke hei bel, omdat de pensioenen door de langere levensverwachting onbe taalbaar dreigen te worden." DEN HAAG - Krakers zinnen op ac tie nu de Tweede Kamer de anti- kraakwet van CDA, WD en Chris tenunie steunt. De PW zei giste ren 'ja' tegen het voorstel om het kraken van leegstaande panden te verbieden en hielp de initiatiefne mers daarmee aan een meerder heid. „Wij wilden strengere straf fen en er is goed naar ons geluis terd", aldus PW'er Raymond de Roon na het debat over het wets voorstel in de Tweede Kamer. De steun van de PW was cruciaal. Zonder de PW waren er niet ge noeg fracties die een kraakverbod steunden. PvdA, SP, GroenLinks en D66 zijn tegen. De PW wilde wel een kraakverbod, maar de voorgestelde gevangenisstraffen vond de partij te laag. Vier maan den cel was het zwaarst. CDA, WD en Christenunie schroefden eergisteren de hoogte van de straf fen flink op. Een kraker moet nu maximaal een jaar de cel in en als hij geweld gebruikt twee jaar. Kraker Judith Malotaux, woonach tig in de omgeving van Utrecht, is niet onder de indruk. „Zolang er woningnood is, blijven mensen kraken." Ze had niet verwacht dat de PW de initiatiefwet zou blok keren. „Maar dat de krakerswereld verhardt zoals wordt beweerd, is onzin. Al zou dit verbod daar wel toe kunnen leiden." PvdA-Kamerlid Staf Depla stelde tijdens het debat dat de zwaardere straffen een knieval zijn voor de PW om de wet koste wat kost door de Kamer te loodsen. „Dit lijkt op handjeklap", vulde Ineke van Gent van GroenLinks aan. Maar volgens mede-initiatiefne mer Arie Slob (Christenunie) is deze wet bedoeld om een duidelij ke grens te trekken. „Kraken mag niet. Je moet met je vingers van an dermans bezit afblijven." Daarnaast beklemtonen de initia tiefnemers dat met de wet oók de leegstand wordt bestreden. Er staan vele miljoenen vierkante me ters aan kantoorpanden en ruim 310.000 m2 aan woningen leeg. Minister Eberhard van der Laan (Wonen) ziet in de wet een goed instrument om dit probleem aan te pakken. „Leegstand is te belang rijk om aan de krakers over te la ten", aldus Van der Laan. De Tweede Kamer moet nog een definitieve beslissing nemen over de antikraakwet. Wanneer dat ge beurt is onduidelijk. Draaien van nachtdiensten Draaien van bereikbaarheidsdiensten, overwerk was: P* was: Iedereen boven de 55 jaar mocht dit Mocht geweigerd worden vanaf 55 aar weigeren Mag pas geweigerd worden vanaf Iedereen moet deze diensten het 57e jaar. verplicht blijven draaien tot zijn Wie ze wel blijft draaien krijgt 40 f pensioen verlofuren extra per jaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 5