4\ Extra verlof ouderen op de helling 'Beginzin van Bijbel is altijd verkeerd vertaald' KRAS JL BELGISCHE ARDENNEN Drugsverdachten gaan vrijuit na opeenstapeling fouten van justitie peter van straaten Strenge controle op palingvangst Zeeuwse Delta OUDERENVERLOF Speciale regelingen voor 55-plussers worden binnen enkele jaren afgeschaft. Volgens de vakbonden en werkgevers zijn deze oude regelingen, door de vergrijzing, niet langer houdbaar. Nieuwe cao ziekenhuizen waarom zou je meer betalen BOEK ONLINE of bel 0900-9697 i5cPm donderdag 8 oktober 2009 Persoi Extra verlof voor ouderen De tijd van speciale regelin gen voor oudere werkne mers is voorbij. Zij krijgen geen extra verlofdagen meer en moeten langer doorgaan met onregelmatige diensten. door Jacqueline Steenwijk Een grof schandaal, onaan vaardbaar, zijn de termen die verpleegkundigen ge bruiken op het internetfo rum Nursing.nl over de nieuwe cao voor ziekenhuispersoneel. Verworven rechten, zoals de extra verlofdagen voor oudere werkne mers zijn geschrapt. Wie ze al had, mag ze voor een deel nog houden. De rest krijgt ze niet meer. Bereikbaarheidsdiensten zijn weer verplicht tot het pensioen en zelfs nachtdiensten moeten weer langer worden gedraaid. „Als 60-jarige moet ik weer bereik baarheidsdiensten draaien! Dit be tekent dat ik na een werkdag weer in de nacht kan worden opgeroe pen om naar het ziekenhuis te ko men", schrijft de één op een dis cussiesite. „Er wordt van ons verwacht dat wij met onze stijve ledematen weer bij nacht en ontij aan het werk gaan", reageert een ander. De 61-jarige verpleegster Margo Droog kan het niet geloven. „Gelukkig werk ik inmiddels voor een verpleeghuis waar ik die dien sten niet meer hoef te draaien. Want als ik weer die nachtdienst in zou moeten, dan zou ik meteen stoppen met werken. Ik heb het vijftien jaar gedaan. Ik kan het niet meer." Zij gebruikt momenteel haar extra verlofuren om elke dag wat min der te werken en zich zo wat te ontlasten. „Zonder dat zou ik het niet volhouden." Voor vrijwel iedere werknemer wordt dit de komende jaren reali teit. De tijd is voorbij 'dat 50- of 55-plussers bepaald werk niet hoe ven te doen en extra verlofdagen krijgen - soms wel veertig per jaar. „Dit systeem werd onhoudbaar", zegt Wouter Vlasblom, directeur Human Relations bij Siemens Ne derland, tevens oud-lid van de lan delijke werkgroep Ouderen en Ar beid. „Ouderen krijgen al snel 27 vakan tiedagen, dertien atv-dagen en dan ook nog eens gemiddeld 25 senio rendagen per jaar. Wanneer werkt zo iemand nog, vragen werkgevers zich af" Volgens hem is het volledig uit de tijd om alle ouderen maar lukraak extra verlofdagen te geven. „Er zijn grote groepen ouderen die nog was: Max 208 extra verlofuren pér jaar voor 55-plussers Geen aparte verlofregeling meer voor ouderen. Iedere werknemer onder de 55 jaar die in 2009 al in dienst was, krijgt: in 2010 20 uurextra verlof, in 2011 30 uur extra verlof er, in 2012 35 uur extra verlof. i;ös|§jg|iwfr werknemers krijgen ongeacht hun leeftijd hetzelfde aantal uren. Voor ouderen die al gebruik maakten van het ouderdomsver- iof geldt een overgangsrecht: 60-plussen behouden 1S0 extra verlofuren, 55-59 jar.yen behouden 165 veriofurtri extra per jaar. en 50-55-jarigen krijgen vanaf hun fff van SÓtut ISO verlofuren perjaar <Vi 1 ert 50 jaar is, krijg^np 'ijn55° eenmalig a 1 2ti0iuur. makkelijk gewoon kunnen wer ken. Daar moet je naar kijken. Al leen als iemand het echt niet meer kan, moet je per individu andere afspraken maken." De Vereniging van Nederlandse Ziekenhuizen ging al over op de nieuwe regels. „Als er niets was veranderd, dreig den we de ziekenhuizen op den duur niet meer draaiende te kun nen houden. Door de vergrijzing komen er te veel oudere werkne- INCLUSIEF t/ verblijf in bungalow Zie www.kras.nl/26158 Zie www.kras.nl/50374 door Hans Culpen NIJMEGEN - Wie beweert dat God zomaar hemel en aarde schiep, kan zich niet meer beroepen op Genesis, het eerste boek van het Oude Testament. De beroemde be ginzinnen van het boek zijn name lijk altijd verkeerd vertaald en be grepen. Dat stelt de Nijmeegse hoogleraar Exegese van het Oude Testament, prof dr. Ellen van Wol- de in de oratie die zij morgen uit spreekt bij de aanvaarding van haar leerstoel aan de Radboud Uni versiteit in Nijmegen. Van Wolde heeft het begin van de Hebreeuwse grondtekst van Gene sis aan een nieuw onderzoek on derworpen. Ze komt tot de slot som dat daar niet staat: 'In het be gin schiep God de hemel en de aar de', zoals standaard wordt ver taald, maar: 'In het begin waarop God hemel en aarde scheidde...'. Van Wolde analyseerde het tekst fragment taalkundig, maar plaats te het ook in de context van de rest van de bijbel en andere schep pingsmythes uit Mesopotamië die in dezelfde tijd zijn ontstaan. Het misverstand schuilt volgens de hoogleraar vooral in de interpreta tie van het Hebreeuwse woord, ba- ra. Dat zou niet, zoals tot dusverre werd aangenomen, 'scheppen' be tekenen, maar 'scheiden'. Van Wolde meent dat op grond van de eerste zinnen niet kan wor den volgehouden dat God als schepper van hemel en aarde wordt beschreven, maar slechts als degene die een ordening in de ele menten aanbracht. Ook uit de zin nen die op de beginzinnen volgen, zou blijken dat God alleen materie uit elkaar heeft getrokken, de aar de uit het water te voorschijn heeft gehaald en daarboven een he mel heeft gespannen. Er was dus al iets voordat God aan zijn schep pingsweek begon: een watermassa waarin ook al 'zeemonsters' leef den. In feite was er ook al aarde, al diende die vrij van water te wor den gemaakt. Op de vraag waarom het tot 2009 moest duren voordat iemand de eerste zin uit het meest bestudeer de boek ter wereld goed vertaalde, weet Van Wolde ook geen slui tend antwoord. ZUTPHEN - Zestien verdachten in de TomPoes-drugszaak gaan vrijuit. De rechtbank in Zutphen heeft het Openbaar Ministerie (OM) niet ontvankelijk verklaard, omdat het verscheidene regels heeft overtreden. „Een grove ver- ontachtzaming", noemden de rechters het onderzoek van het OM. „Er is sprake geweest van een opeenstapeling van (vorm)verzui- men waardoor de waarheidsvin ding in het geding is gekomen." Onder de codenaam TomPoes be gon justitie in september 2006 een onderzoek naar een Apeldoornse familie die vanuit haar woonplaats mogelijk opereerde als drugsben de. Er werden zestien verdachten aangehouden. De rechtbank con stateerde een onjuist uitgewerkte telefoontap. Afgeluisterde geheim- houdersgesprekken waren niet of niet op tijd vernietigd. De PvdA in de Tweede Kamer heeft een spoeddebat aangevraagd. O ''KOM MAAR ,Sd-MT..OPA IS f EN SEET2Ê- MOE door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Minister Gerda Ver burg (CDA, visserij) laat de paling vissers in de Zeeuwse Delta, de Friese meren en in het IJsselmeer 24 uur per dag in de gaten hou den. Haar ambtenaren, de politie en stroperijteams (waarin AID, KLPD en regionale politie samenwerken) hebben de opdracht gekregen extra alert te zijn, nu de vissers sinds 1 oktober geen paling meer mogen vangen. Controles worden mede gevoerd op basis van tips en meldingen, schrijft Verburg de Tweede Kamer. Verburg verruimt de regels als het gaat om de Chinese wolhandkrab. Die mogen vissers blijven vangen, .maar dan zonder het gebruikelijk aalvistuig. Extra grote mazen moe ten voorkomen dat vissers 'per on geluk' toch paling opvissen. VAKANTIEPARK VALLEE DE RABAIS Nabij Vitron en dichtbij de Limburgse en Franse grens. In dit bosrijke gebied kunt u heerlijk wandelen of fietsen. Het park beschikt over o.a. sportfaciliteiten, wasserette en speelzaal. Aankomst: ma. en vr. van 16/10 t/m 26/12 VAKANTIEPARK L 'ESPINETTE Gelegen tegen de bosrand van de schit terende Ourthevallei en nabij het toeristische stadje Hotton. Het park beschikt over o.a. minigolf, tennisbanen en een speelzaal. Aankomst: ma. en vr. van 16/10 t/m 14/12 4-/5-/8-daagse autovakanties Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4