341 sport Verbeek bouwt Bondscoach Rode Duivels speelde tien duels met 'Duvel' op zijn borst STEINHAUS AUSTRALISCH VOETBALELFTAL De revolutie begon met Guus Hiddink en nu moet Pim Verbeek de Socceroos verder klaarstomen voor succes. Ajax geeft Koreaan Hyun Jun Suk contract Mandemakers hekelt afgetreden bestuur Keuken Kampioen GOES, Marconistraat 28 (Meubelboulevard Goes) tel 0113-227077 MIDDELBURG, Mortiereboulevard 28 (Mortiereboulevard) tel 0118-606690 Kijk voor overige adressen en openingstijden op www.keukenkampioen.nl. donderdag 8 oktober 2009 door Barry van der Hooft BERCHEM - Dick Advocaat is al ja ren een man in een maatpak. Als voetballer zag de Hagenaar er heel anders uit. De sokken niet te hoog, het broekje wat aan de kor te kant en een shirt dat stevig om zijn borstkas zat. Zo denken ze ook aan hem terug in Berchem, waar de huidige bondscoach van België tien duels voor 'de sym pathiekste ploeg van 't stad' speel de. Beelden van die korte periode van Advocaat in België zijn schaars. Toch spreekt een bepaalde symbo liek uit de foto's waarop de kleine middenvelder vol overgave over het veld sleurt. Op het shirt prijkt de naam van hoofdsponsor Duvel. Bijna dertig jaar later is hij de baas van de Duivels. Het is toeval, maar Advocaat heeft zijn liefde voor het Belgische voetbal nooit onder stoelen of banken gestoken. „Ik was jaloers toen Jan Mulder in België ging voetballen", bekende Advocaat onlangs. „Als je toen als Nederlander naar België mocht gaan, was je een grootheid. Van daag is het waarschijnlijk omge keerd." In de nadagen van zijn carrière volgde hij alsnog het spoor van spelers als Jan Mulder, Rob Ren- senbrink en Arie Haan. Advocaat was bijna 35 toen hij bij Berchem Sport neerstreek. Twee oudgedien den van de club vertelden onlangs in ExtraTime, het Studio Voetbal van België, hoe zijn komst tot stand was gekomen. Dat was vooral te danken aan Dick Jol, de latere topscheidsrech- ter. „Dick speelde bij ons en we Dick Advocaat misten wat op het middenveld", zei Raoul Peeters, de trainer in het seizoen 1982/1983. „Ken jij nie mand, vroeg ik aan Jol." De Hagenaar dacht meteen aan zijn plaatsgenoot, die na zijn ver trek bij Sparta transfervrij was. „Dick Jol heeft hem" toen gebeld of hij interesse had. Dat had hij wel en toen hebben we hem uitge nodigd. Na een gesprek van een half uur ging Advocaat al ak koord." Berchem Sport speelde op dat mo ment op het tweede niveau in Bel gië en naast Dick Jol stond ook ex-PSV'er Paul Postuma er onder contract. Kuitenbijter Advocaat de buteerde tegen La Louvière. Peet ers: „Die wedstrijd verloren we met s-i. De volgende dag klopte Advocaat op mijn deur. Trainer, zei hij, als u zo doorgaat, gaan we het heel moeilijk krijgen. Hij haal de een aantal zaken aan en had ge lijk. Je kon toen al zien dat hij het trainersvak in zou stappen. Hij had persoonlijkheid en deed niet moeilijk. Ik was toen nog een jon ge trainer en hij had me makkelijk voor schut kunnen zetten. Maar dat deed hij niet." „Hij zag het spelletje hè", vulde Hippolyte Potvin, de toenmalige technisch directeur, Peeters aan. „Hij kon niet tegen zijn verlies en kon zijn mond ook niet houden." Peeters: „Als er zaken speelden kon ik daar altijd over praten met Dick. Hij was altijd correct. Een gentleman. Maar na een wedstrijd ging hij niet meer naar het cafe. Dat heeft hij nooit gedaan." Pot vin, gevat: „De cafébazen zijn niet rijk van hem geworden." Het Belgische avontuur van Ad vocaat duurde slechts tien wed strijden. Toen liet hij Berchem Sport achter zich, om in de eredi visie bij FC Utrecht aan de slag te gaan. Hij speelde nog 39 duels op het hoogste niveau, sloot zijn actieve carrière af en ging verder als trai ner. Terwijl de carrière van Advo caat een stijgende lijn vertoonde, ging het met Berchem Sport berg afwaarts. De club speelde welis waar nog één seizoen op het hoog ste niveau, maar zakte vervolgens ver weg en kwam vooral in het nieuws vanwege verschillende fi nanciële schandalen. Momenteel is Berchem Sport een middenmoter op het vierde ni veau, met weinig aansprekende te genstanders als Duffel, Lyra en Dilbeek. De kans is klein dat Ad vocaat binnenkort een keertje komt kijken. Maar onder de rook van Antwerpen hopen ze er wel op. door Roel Wiche Een Australische bonds coach wil nog wel eens worstelen met een jetlag en dus zit Pim Verbeek ge regeld om zes uur 's ochtends klaar wakker aan de keukentafel. En als hij dan de gordijnen open schuift, kijkt hij iedere keer weer vol ver wondering naar zijn nieuwe we reld. „Als je op dat tijdstip buiten gaat hardlopen, moet je echt niet denken dat je de enige bent. Wat een geweldige mentaliteit heerst hier toch. Een Aussie geeft nooit op." Wat heeft de 53-jarige Pim Ver beek - na omzwervingen langs Ja pan, de Emiraten en Zuid-Korea sinds 2007 de baas van de Socce roos - eigenlijk te klagen? Oké, nóg meer vlieguren hoeven er niet bij. En de familie in Sittard is toch wel erg ver weg. Maar voor de rest? In mitrailleurtempo somt hij zijn ze geningen op: het fantastische kli maat, de moderne stadions, de pas sionele liefde voor sport, de hoge kwaliteit van leven, bruisende ste den als Sydney en Melbourne. Als hij niet met zijn ploeg in trai ningskamp hoefde voor de oefen wedstrijd tegen Oranje (zaterdag) en de Aziëcup-kwalificatiewed- strijd tegen Oman (woensdag) had hij dit weekend wellicht op het puntje van zijn stoel gezeten bij de Grand Final van het Aussie Rules, de spijkerharde en immens popu laire variant op rugby. „Dat is dus écht bloed, zweet en tranen. Aus sie Rules, cricket en het gewone rugby zijn hier de dominerende sporten. Voetbal is in opkomst, maar een echte concurrent zal het nooit worden." Vooral de laatste jaren is het voet bal 'down under' bezig aan een in drukwekkende inhaalrace. In 2005 werd de professionele A-League op gericht, waarmee een einde kwam aan decennia van verkapt amateu risme. De competitie begon met acht clubs, telt nu tien verenigin gen en wordt de komende jaren uitgebreid naar twaalf Drie clubs spelen in arena's met een capaci teit van minimaal 45.000, ook de rest heeft een behoorlijke achter ban. Maar de grootste steekvlam voor het Australische voetbal kwam natuurlijk in 2006 toen AMSTERDAM Ajax heeft zich gisteren versterkt met Hyun Jun Suk. De achttienjari ge Zuid-Koreaanse aanvaller begint per 1 januari bij de Amsterdamse club. Het contract loopt tot en met juni 2011. In de overeenkomst heeft Ajax een eenzijdige optie opgeno men voor nog één seizoen. Hyun Jun Suk liep in september stage bij Ajax. Eerder speelde hij bij Yong-In FC. Hyun Jun Suk maakt deel uit van de Zuid-Kore aanse nationale jeugdselectie tot en met achttien jaar. Guus Hiddink, beter bekend als Saint Gus, de Socceroos voor het eerst in 32 jaar naar een WK leid de. Verbeek: „Dat heeft enorm veel impact gehad. Heel Australië was in de ban van voetbal, dat heeft de sport zeer veel goed gedaan. En dat enthousiasme is gebleven. We heb ben ons opnieuw gekwalificeerd, de mensen blijven komen. De wed strijd tegen Oranje is al twee we ken uitverkocht. En het zijn niet al leen de Europese emigranten die van voetbal houden, je ziet net zo goed Aziaten op de tribunes. Ieder een leeft hier door elkaar heen, het is een echte multiculturele samen leving." Nederlandse invloeden hebben de Australische voetbalcultuur altijd al gekleurd. In de jaren zestig was Wilhelmina uit Melbourne, opge richt door Nederlandse emigran ten, een nauwelijks te nemen fort. Leo Beerendonk, ex-spits van Ra pid ]C, NEC en Vitesse, scoorde ooit zes keer in één helft en kreeg daarvoor vele jaren later een hoge onderscheiding van de Australi sche voetbalbond. Hiddink zette definitief een Oranje-stempel op de Socceroos en ook opvolger Ver- beek leunt op landgenoten. Henk Duut is zijn assistent, evenals Gra ham Arnold, die jaren bij NAC en Roda JC speelde. Han Berger is sinds januari de technisch direc teur. Grote vraag is of zij de nationale ploeg, waarin geen voetballers van wereldklasse spelen, straks in Zuid-Affika opnieuw boven zich zelf kunnen laten uitstijgen. Ver beek: „We moeten realistisch zijn. We hebben hier geen tachtig mil joen inwoners en een fantastische competitie, zoals in Duitsland. Au stralië kan niet met de Europese li ga's concurreren, de beste spelers zullen altijd naar het buitenland moeten. En dan nog voetballen die niet in Milaan en Barcelona." Wat niet betekent dat wonderen onmogelijk zijn. Verbeek hoeft elke morgen maar uit zijn keukenraam te kijken en hij weet het weer: geen land waar de psyche van een sporter zo van graniet is. „Het col lectiefis onze kracht. Australië doet nu voor de tweede achtereen volgende keer mee op het WK. En als we de groepsfase overleven, zo als in 2006, is alles mogelijk." wmmmmmmmmmisnmmmmBmmmmmm WAALWIJK Ben Mandemakers neemt het de af getreden Raad van Bestuur van RKC kwalijk dat het geen reële be groting over het huidige seizoen heeft ingediend. Dinsdag werd be kend dat de hekkensluiter van de eredivisie afstevent op een miljoe nentekort. „Ik vind de werkwijze van het oude bestuur zeer amateu ristisch", zegt de hoofdsponsor. „Het bestuur garandeerde mij dat de begroting sluitend was. Het is een belachelijke gang van zaken dat ik nu moet ingrijpen." DE BESTE DUITSE KEUKEN ïïluit je winst!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 36