eer in, i het bal zeeland 131 Gala voor beginners I gemengd bedrijf voor omt bij Coiijnsplaat Museumwereld bijeen in Middelburg Weens Gala donderdag 8 oktober 2009 allen zaterdag 23 januari zo'n 150 svloer zweven, op de klanken essalonorkest Bon Ton. Gedepu- samen met zijn vrouw Ellemijn wals uiteraard. Wie volgt? Wat is een Weens Gala zonder etiquette? Wie het helemaal volgens de regels wil doen, doet het als volgt. De heren dragen white tie of rok- kostuum (rokjasje met billentikker, zwarte pantalon, wit overhemd, ge steven wit vest, witte strik, zwarte sokken, lakschoenen zonder veters) danwel black tie of smoking (tweedelig zwart of gekleurd kos tuum met glanzende revers, geplis- seerd overhemd, sokken in de kleur van overhemd of jasje, schoenen zon der veters, strik of cumberband in de kleur van het jasje, maar geen wit). Draag geen polshorloge, want een avond als deze kent geen tijd. En men zou een blik op het horloge kun nen uitleggen als verveeldheid. De heer verzorgt corsages die pas sen bij de kleur japon van zijn uit verkorene. Hij draagt de zijne links op de revers met de bloem opwaarts, de dame heeft de hare links onder haar sleutelbeen met de bloem naar beneden. Zij draagt groot avondtoilet; een lange, aan voor- of achterzijde gede colleteerde japon, die de arm (groten deels) blootlaat. Lange handschoe nen - tot zelfs over de ellebogen - en eventueel een avondtasje complete ren het geheel. Armbanden draagt de dame over de handschoenen, rin gen er onder. Net als de heer, draagt zij geen horloge. Denk aan een jas die het effect van het avondtoilet niet volledig verpest. Vraagt een heer een dame ten dans, dan maakt hij een lichte buiging, stelt zich voor en vraagt: „Mag ik de ze dans van u?" De dame knikt, de heer biedt haar zijn rechterarm en begeleidt haar naar de dansvloer. Weigert de dame - wat alleen mag als zij al aan een ander beloofd is - dan is het niet netjes de dame er naast te vragen, als 'tweede keus'. Tijdens de dans wordt er uitsluitend met elkaar geconverseerd en niet naar anderen gekeken. Na de dans begeleidt de heer zijn da me terug. Na het bal brengt de heer de dame thuis, en bedankt zij hem voor de fijne avond. foto's Lex de Meester In de vernieuwde Concertzaal in Middelburg wordt op 23 januari 2010 voor het eerst in Zeeland een Weens Gala gehouden. Maxi maal 150 gasten kunnen deelne men; er zijn nog kaarten beschik baar, maar de verkoop verloopt vol gens de organisatoren voorspoe dig, dus enige haast is geboden. Het Weens Gala, georganiseerd door de Stichting Gala, is in eer ste instantie een galafeest voor mensen die in het stijl het nieuwe jaar in willen gaan. Ook voor wie niet kan dansen, valt er genoeg te genieten. Een kaartje voor het gala kost 45 euro per persoon, inclusief wel komstdrankje met Weense delica tesse, hapjes gedurende de avond, live muziek, dansdemonstraties en een minidanscursus ter plekke. Na afloop kunnen de deelnemers de Valeta dansen: een langzame, eenvoudige maar zeer elegante wals. Inschrijven kan bij Stichting Gala, weensgala2010@zeelandnet.nl of 0118-612644. Wie kaarten heeft voor het bal, kan voor 30 euro een speciaal voor het Weens Gala georganiseerde walscursus volgen op dansschool Van Eijkeren DanceMasters in Mid delburg. Deze cursus begint op maandag 12 oktober en bestaat uit vijf avonden vóór Kerstmis (18.30 tot 19.30 uur) plus twee op- frislessen in januari. Zonder gala-entree kost deze cur sus 42,50 euro. Informatie: info@vaneijkeren.nl of 0118-638370. Bruidswinkels verkopen over het al gemeen ook gala-kleding. Huren is soms een optie. Enkele adressen: www.mijnsmoking.nl www.kostuumoutlet.nl www.budgettie.nl www.suits4all.nl www.bruidshuisellen.nl www.costuumpje.com www.assepoesterfeestkleding.nl moet oppassen dat het geheel niet clownesk wordt." In principe heeft een galajurk een decolleté (achter, voor of allebei). Bij Bruidshuis Ellen is menig bruid een beetje geholpen met 'plakborsten', die voor ondersteu ning zorgen en dankzij een ritsje in het midden het avondtoilet wat meer diepgang geven, om het zo maar te zeggen. Traditiegetrouw zijn de schouder tjes bloot, maar een stola of bolero is toegestaan. De schoentjes die nen elegant te zijn, met een klein hakje. Ze moeten uiteraard wel ge schikt zijn om de hele avond op rond te zwieren. Bruidshuis Ellen weet uit ervaring dat het erg moei lijk kan zijn om schoenen te vin den in een kleur die bij de gala jurk past. Geen nood: „Twee van onze fabrikanten spuiten ze in exact de gewenste kleur. Als ze ze drie weken van tevoren hebben, tenminste." Laatste tip: hou de make-up sub tiel. „Al is het jurkje nog zo mooi en zijn de haren nog zo mooi ge kapt, verkeerde make-up kan het effect tenietdoen." versterkende andere zilte teelten, zoals algen, zagers, mosselen, oes ters, kokkels, andere soorten schelpdieren en gewassen als zee kraal, lamsoor en zeeasperge. Voorzitter Rinus Platschorre van Zeeuwse Tong maakte de locatie van het proefbedrijf gisteren be kend op het bouwterrein in Yerse- ke waar een ander project verrijst waar zijn stichting bij betrokken is: het bedrijf Zeeland Aquacul- tuur waar de schelpdierbedrijven Roem van Yerseke en Prins Din- gemanse samen kweekmethoden op het land ontwikkelen. De pro vincie Zeeland heeft bij Coiijns plaat een stuk grond van 33 hecta re gekocht. Vier hectare is voor het proefbedrijf; op de rest kunnen an dere ondernemers en instituten in deze sector zich vestigen. MIDDELBURG - Vrijwel iedereen die ertoe doet in de Nederlandse mu seumwereld is vandaag en morgen te vinden in Middelburg. In het Abdijcomplex wordt het jaarlijkse Museumcongres van de Nederland se Museumvereniging gehouden. Het congres is met 800 aanmeldin gen al geruime tijd volgeboekt. „De Museumvereniging heeft deze keer voor Middelburg gekozen, om dat het congres in het teken staat beeldcultuur", zegt directeur Mar jan Ruiter van het Zeeuws Mu seum. „Dat sluit naadloos aan op wat wij de afgelopen jaren in gang hebben gezet." Het in 2007 heropende museum heeft gekozen voor een vernieu wende koers, waarbij de nadruk ligt op prikkelend beeld en min der op tekst en chronologie. Mor gen, als de congresgangers in werk groepen aan de slag gaan, verzorgt het museum twee keer een rond leiding in het gebouw, om uit te leggen hoe het de nieuwe aanpak heeft vormgegeven. Directeur Rui ter hoopt daarmee de voorbeeld functie van het Zeeuws Museum uit te bouwen. „Nu al zie je dat be paalde dingen heel snel worden overgenomen, zoals kunstenaars en vormgevers vragen zich te laten inspireren door de collectie en daarmee iets nieuws te maken." Het congres wordt vanmiddag geo pend door Siebe Weide, voorzitter van de Museumvereniging. De rest van de dag en morgenochtend ver zorgen diverse sprekers inleidin gen over musea en beeldcultuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 33