ia sa oefening per jaar is minimaal 'Zeeuwse media moeten samenwerken' zeeland 13 Zwaardere straf voor wegpiraat Seniorendagen fr jtL4.| aandacht op belang ontruimingsoefeningen grotere gebouwen commentaar donderdag 8 oktober 2009 Hoe is de ontruiming i uitgevoerd? Het hele pand is ontruimd T Afdeling/verdieping is ontruimd 96% 78%: 3 —-'r-r, - 3 37% j 1% Roiant Quist bron Brandwonden Stichting Hoe belangrijk vindt u ontruimingsoefeningen? zeer onbelangrijk 2% onbelangrijk 1% o% neutraal _J13% j 8% belangrijk 47%34% i zeer belangrijk ■■■■i iüi...55% geen mening 0% t 2% 1 2% 0% 1% 1% I 2% 122% |24% liüMIffft ML 70% 0% |1% de slow-woop gemeentehuis in Zierikzee. Terwijl ambtenaren na 20 minuten weer hun bureau opzoeken, wordt het 'slachtoffer' nog weggebracht, foto Dirk-Jan Gjeltema lijke brandpreventieweken deze maand. In Middelburg en Veere was eerder geoefend. Volgens re gionaal coördinator Rinus Corbijn zijn er geen ernstige tekortkomin gen geconstateerd en stonden amb tenaren en bezoekers overal bin nen enkele minuten buiten, 'vei lig' voor de geënsceneerde brand jes. In de meeste gevallen was het personneel vooraf ingelicht. Alleen in Terneuzen, Borsele, Kapelle en Reimerswaal kwam het alarm on verwacht, aldus Corbijn. „Wan neer je ziet dat ook daar grote groe pen mensen snel in veiligheid wa ren gebracht, dan stemt dat tevre den." Uit onderzoek van de Neder landse Brandwonden Stichting blijkt dat het aantal oefeningen in instellingen waar veel mensen ver blijven, te wensen over laat. Van de ziekenhuizen geeft 43 procent aan het afgelopen jaar een ontrui ming te hebben geoefend. Zorgcen tra doen het met de helft iets min der slecht. Basisscholen (82 pro cent) en kinderopvangcentra (77 procent) nemen die verantwoorde lijkheid serieuzer. Specifiek Zeeuwse cijfers van de geoefendheid bij die instellingen zijn niet bekend, jaarlijks één keer (verplicht) een grote oefening is volgens Corbijn minimaal om de interne hulpverlening te trainen. MIDDELBURG - De Zeeuwse kran ten PZC en BN-De Stem moeten meer samenwerken met Omroep Zeeland. Dat stelt de provincie in de medianota. Samenwerken is volgens gedeputeerde Harry van Waveren om financiële redenen noodzakelijk. „En ook vanwege het veranderende mediagebruik. Op de internetpagina van Omroep Zeeland staat tegenwoordig meer tekst, op die van de kranten meer beeld. Ze gaan meer op elkaar lij ken. Bovendien gebruiken jonge ren vaker internet dan dat ze de krant lezen of televisie kijken." „Ik ben daar warm voorstander van", zegt Edwin de Kort, hoofdre dacteur van de omroep. „Ik ben voor een sterke omroep én voor een sterke krant. Die twee kunnen elkaar versterken. De gesprekken daarover lopen." Ook hoofdredac teur Peter Jansen van de PZC is po sitief „Ik ben wel benieuwd op welke manier de provincie de sa menwerking wil faciliteren. Als de provincie die wens heeft, moet ze ook iets doen om dat mogelijk te maken, bijvoorbeeld op het gebied van huisvesting." Het is momenteel niet toegestaan dat een publieke omroep intensief samenwerkt met een commerciële uitgeverij. De mediawet verbiedt dat. Maar Van Waveren noemt het 'bemoedigend' dat minister Plas- terk daar iets aan wil doen. De mi nister is voorstander van regionale mediacentra waar omroepen en dagbladen samenwerken. Van Waveren laat verder weten dat hij niet van plan is om structu reel meer geld uit te trekken voor Omroep Zeeland. De omroep had daar om gevraagd, onder meer om de activiteiten op internet uit te kunnen breiden. Omroep Zeeland krijgt nu acht miljoen euro van de provincie. Hoofdredacteur De Kort wil pas reageren als hij offici eel iets van de provincie hoort. Nieuwe cao's houden steeds minder van zelfsprekend reke ning met oudere werknemers. Seniorendagen en andere speciale regelingen ver dwijnen. Met economische mo tieven wordt de bescherming van 55-plussers afgebroken. In veel gevallen kan dat helemaal geen kwaad. Voorwaarde is, dat het werk qua geestelijke en fy sieke belasting goed bij de wat hogere leeftijd past. Dat lukt echter niet overal. Bijvoorbeeld in de meeste zware beroepen, zoals de verzorging of de bouw, is de bescherming wel nodig. Twee andere redenen om oude ren werknemers niet al te hard aan te pakken, zijn de aanstaan de verhoging van de AOW-leef- tijd en de nu al zeer lage ar beidsparticipatie van 55-plus sers. Niets wijst erop dat het ge makkelijker zal worden om het gat tussen pakweg 50 jaar en de nieuwe pensioenleeftijd met werk te vullen. Daarom is het verstandig om zuinig te zijn op de mensen die dat proberen. MIDDELBURG - Voor het veroorza ken van een dodelijk verkeersonge val in Goes heeft de rechtbank in Middelburg gisteren een 23-jarige inwoner van Bergen op Zoom een taakstraf van 240 uur, een voor waardelijke celstraf van twee maanden en een rijontzegging van twee jaar opgelegd. Het vonnis was hoger dan de eis van de officier, die de opgelegde taakstraf en rijontzegging had ge vorderd. Bijna een jaar geleden reed de verdachte over de Van de Spiegelstraat met een snelheid van 75 kilometer per uur waar 50 is toe gestaan. Bij de kruising met de Kloetingseweg, zag hij een overste kende fietser te laat. Het slachtof fer, de 81-jarige A. Thoben uit Goes werd geschept en door de botsing 25 meter weggeslingerd. Hij overleed ter plaatse. De auto mobilist reed nog enkele honder den meters door, is vervolgens ge keerd en teruggegaan naar de plaats van het ongeval. Tijdens de behandeling van de zaak erkende de Bergenaar dat het ongeval mogelijk voorkomen had kunnen worden als hij zich aan de toegestane snelheid had gehou den. Hij omschreef zichzelf als een bestuurder met een 'actieve rijstijl'. De Bergenaar heeft een reputatie. Als gevolg van zijn rijstijl is hij al diverse keren fors beboet voor gi gantische snelheidsoverschrijdin gen. Ook werd medio april vorig jaar in Frankrijk zijn rijbewijs van wege zijn rijstijl ingevorderd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 3