zeeland 123 belaagd en bestolen hebben' 'Aangifte diefstal uit capsule was onmogelijk' Boetes sluipverkeer na klachten omwonenden toöHC Bouwkeet bij Nehalennia door brand verwoest w 'Door de diefstal van enkele kunstwerken is de installatie van de Capsule Ook onthoofd Philippe Tonnard in zijn open brief 'Drie jongeren klommen langs de regenpijp om op het dak van de plaatwerkerij 'den onnozelaar' uit te hangen' Philippe tonnard in zijn open brief 'Met mijn open brief wil ik ook laten weten dat je niet met je moet laten sollen.' pwiippe Tonnard Facette® Shades WALCHEREN donderdag 8 oktober 2009 door Annemarie Zevenbergen De regen gaat van druile rig over in echt onaan genaam hard. De Bel gische kunstenaar Phi lippe Tonnard kijkt eens vanuit de hotelcapsule in het Vlissingse stadspark naar buiten en glim lacht: „Straks lopen we vol, zullen we het luik maar dichtdoen?" Maar veel reden om te lachen heeft hij niet. Afgelopen weekein de werd ingebroken in de capsule en namen onverlaten een deel van zijn kunstinstallatie mee. De Gentenaar, door sommige al omschreven als 'de huisbelg van Vlissingen' omdat hij vaak in de Scheldestad vertoeft, schudt het hoofd. Verzucht: „Dit is gewoon vandalisme, geen kunstdiefstal. Ze hebben dingen meegenomen waar niemand wat aan heeft, maar die wel een grote emotionele en per soonlijke waarde hebben." Hij duidt ondermeer op zijn vlag van het Russische Kamchatca. „Een klein object dat ik kon opvou wen en zo in mijn broekzak kon stoppen. Dat ik zonder problemen langs de douane kreeg. Ik heb de vlag uit de tijd dat ik daar een kunstproject had. Het was toen heel moeilijk om in en uit Kamchatca te komen. Het is heel lang geheim gebied geweest omdat de communisten er atoomduikbo ten hadden. Die vlag is voor mij zo waardevol dat ik aan diegene die hem hebben meegenomen wil vragen 'geef die alsjeblieft terug'. Ik kan geen tweede maken, dat zou namaak zijn en als kunstenaar maak ik geen nepdingen." De regen ruist onophoudelijk op het dak van de capsule. Philippe heeft gelukkig de objecten voor zijn nieuwe installatie al binnen ge haald. „Ik wil gewoon doorgaan, ken van m'n verdriet. Daarom wil ik die installatie opnieuw doen. De mensen die in de capsule sla pen hebben daar ook recht op." Om zijn verontwaardiging, frustra tie en verontrusting kenbaar te ma ken heeft Philippe een open brief verstuurd naar de media. Gericht aan 'diegenen die mij belaagd en bestolen hebben'. Hij spreekt daar in zijn verontwaardiging uit over het zinloze stenengooien naar de 'werkcapsule' op de wal, waarin hij aan het oefenen was voor zijn muzikale presentatie afsluiting af gelopen zaterdag. Maar ook zijn boosheid en ver- ook al is dit opnieuw een verlies voor me. Ik heb een vreselijk jaar achter de rug. Veel verdriet gehad door verlies van dierbaren. Toen ik die diefstal ontdekte, dacht ik eerst: 'Moet nu echt alles kapot, komt er geen eind aan de ellende?' Maar aan de andere kant houdt de kunst me ook gaande. Dit project heeft me zo omhoog gehaald. Heeft me geholpen bij het verwer- door Annemarie Zevenbergen Na de inbraak in de hotel capsule volgde logi scherwijze de aangifte bij de politie. Althans dat dacht Leon Riekwel van de Cultuurwerf/Beeldende kunst in Vlissingen. „Maar dat heb ik opge geven. Het paste niet binnen het bureaucratische stramien. Ik kon geen postcode opgeven, geen straatnaam, en ja, wat is die capsu le. Een voertuig, een boot? Uitein delijk kwam ik uit op reddings vlot. Maar toen kwamen vragen als serienummer, type en noem maar op. Ik wist alleen dat het ding oranje is. Toen heb ik de aan gifte maar afgebroken. Het was ge woon onmogelijk." Hij betreurt de inbraak ten zeerste. „Zeker omdat middelburg - Een uitslaande brand in een paar bouwketen bij scholengemeenschap Nehalennia aan de Kruisweg in Middelburg heeft in de nacht van dinsdag op woensdag voor flink wat schade ge zorgd. Eén bouwkeet is, inclusief het bouwmateriaal dat erin lag, vol ledig verloren gegaan. De melding van de brand kwam even voor half drie in de nacht bin nen. Volgens de brandweer kon de brand vrij snel geblust worden. De inzet van een tankautospuit was voldoende. Van een gevaarlijke si tuatie was geen sprake. Over de oorzaak van de brand kon de brandweer gisteren geen duide lijkheid geven. Unieke combinatie van lichtregeling en zachte stof Nieuwe Kerkgang 1 Middelburg Tel. 0118-640269 www.decorette.nl www.luxaflex.nl driet over het stelen van objecten uit zijn installatie in de hotelcapsu le in het water. Hij schrijft bijvoor beeld: 'Ik ben van het idee dat die diefstal puur vandalisme is en dat die vlag misschien gebruikt is om iemand zijn kont mee af te vegen'. En ...'zij zijn medeverantwoorde lijk voor de verrechtsing van onze maatschappij waar termen als zero tolerance camera's en wantrou wen als klein zaadje worden ge plant maar later een boom met gif tige vruchten worden'. In de feloranje hotelcapsule gaat de Gentenaar door met het her nieuwen van zijn installatie. On dertussen praat hij honderduit. Over zijn passie voor kunst, zijn vi sie op maatschappij en de rotte ele menten erin. Hij noemt dat 'de t procent die rond loopt met te veel testosteron en dingen doet voor de kick'. „Mijn oorspronkelijke idee was ei genlijk om hier een soort huiska mer te creëren. Waar ik wel aanwe zig ben, maar niet lijfelijk. Een plaats waar persoonlijke objecten van mij hangen en staan. Ik her nieuw de installatie nu met objec ten die een rol in mijn leven spe len of gespeeld hebben. Hij ziet het liefst dat 'Vlissingen snel de plaatwerkerij of de machinefabriek een functie geeft. Een grote, culturele ontmoetings plaats waardoor een stukje nie mandsland een volwaardig onder deel van Vlissingen wordt'. Het einde van zijn open briefis te kenend voor de Gentenaar: „Ik hou van jullie allemaal, je huisbelg Philippe Tonnard'. het gaat om persoonlijke objecten van de kunstenaar, maar ook om dat dit zo'n goed project is ge weest. We hebben 80 boekingen gehad en 30 overnachtingen kun nen aanbieden. En dan zoiets, triest." Het project loopt overigens nog tot zondag. Ook woordvoerster Mirjam de Jon ge van de gemeente Vlissingen spreekt van een 'nare gebeurtenis in een succesvol project'. „De ge meente heeft inmiddels een bevei ligingsbedrijf ingehuurd omdat er toch een paar inbraken zijn ge weest op het Stadspark. Verder zal er extra gesurveilleerd worden als er evenementen zijn." Riekwel: „Je ziet dat de drunks uit de binnenstad nu hier zitten. Maar daar heb je niet zo veel last van. Het gaat om andere figuren." De hotelcapsule in het water van het Vlissingse Stadspark was doelwit van inbrekers. grijpskerke - Bewoners van de Ja cob Catsweg bij Grijpskerke kla gen over sluipverkeer in hun straat. Alleen bestemmingsverkeer mag de Jacob Catsweg inrijden, maar ook mensen die er niet hoe ven te zijn, gebruiken de weg om bijvoorbeeld van Buttinge naar Grijpskerke, Serooskerke of Sint Laurens te rijden. Na klachten van bewoners heeft de politie dinsdag middag tussen vijf en zes uur een controle gehouden. Daaruit bleek dat er inderdaad sprake is van on geoorloofd sluipverkeer. Vier auto mobilisten kregen een bekeuring. Kachels Haarden Schouwen Enorme keuze in onze showroom! Openingstijden; do, vrij 10.00 -18.00 uur za 10.00 - J.7.00 uur I Klarinetweg 2c j 4337 RA Middelburg T. +31 (0) 118 - 67 49 55 www.ohcwalcheren.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 25