2 zeeland m E3 ca Eén grote Gans graag in Zeeland Weg zicht PZC 1 donderdag Onderzoek naar ontruimingspraktijk ONTRUIMINGSOEFENING Landelijke brandpreventieweken vestigen De krant 5 weken voor 15 euro! PZC-publieksprijs donderdag 8 oktober 2009 door Willem van Dam Mannen in hesjes heb ben piketpalen gesla gen, graafmachines zijn verschenen; gro te, gele gevaarten zijn het, die grommend in de grond happen. Nu pas beseffen we echt, dat er geen ontkomen meer aan is: het is binnenkort definitief gedaan met het uitzicht waarvan wij meer dan dertig jaar mochten ge nieten. Weg is straks ons zicht op het fraaie polderlandschap, nooit meer zullen we vanuit ons slaap kamerraam de silhouetten zien van fietsers die met gebogen rug gen langs de populieren op het dijkje tegen de wind in zwoegen. Waar tot niet zo heel lang geleden de volkstuinders van het dorp hun bloemkolen, aardbeien en sperzieboontjes koesterden, ko men huizen. Ruim dertig wonin gen in een dorp, waar zoveel hui zen te koop staan? Jazeker, beslo ten de beslissers. Het wordt, zoals de gemeente het in haar jongste informatieblad op wervende toon formuleerde, 'een groen, infor meel wijkje', waar 'landgoedach tig' wordt gebouwd. Ja, ja. COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118-43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115-64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111- 45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl De Brandwonden Stichting onderzocht hoe ontruiming geregeld is bij instellingen waar mensen niet zonder hulp naar buiten kunnen. ziekenhuis zorgcentrum basisschool kinderopvang Is er op uw werk dit jaar een ontruimingsoefening gehouden? ja jm _J50X) Jim.J _Z2XU nee 47% 34% _M5% _J8% weetniet 13% {3% J5% Kan iedereen bij brand veilig het pand verlaten? m w 932Ö n 6428 m 94%J 6% Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Natuurlijk hebben we destijds - sa men met een groot aantal andere dorpsbewoners - tegen de plan nen geprotesteerd. We dienden bezwaren in, waarin we spraken over aantasting van het histori sche beeld van ons dorp, haalden er zelfs geleerde termen bij als 'strijdig met de ecologische hoofd structuur'. Hielp niks. Hoewel de plaatselijke politici in hetzelfde gemeentelijke voorlich tingsblaadje bij hoog en bij laag volhouden dat zij graag luisteren naar wat de bevolking beweegt, werden onze bezwaarschriften verworpen. Buurman en ik stonden deze week samen aan de sloot, die on ze achtertuinen scheidt van de toekomstige woonwijk, te staren naar de grote hopen grond die de graafmachines inmiddels hebben opgeworpen. - „Zonde hé?" - „Hartstikke zonde." En we zwegen. In de verte ging een eenzame fiet ser over de dijk. Die zien we nooit meer. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.ni Op de loop voor In elf gemeentehuizen in Zeeland werd gisteren een ontruimingsoefening gehou den. De praktische kennis van interne hulpverleners werd op de proef gesteld. door Marcel Modde Bij de balies burgerzaken, ruimte en milieu in de centrale hal van het ge meentehuis in Zierikzee, staat een handjevol burgers. Van lange wachtrijen is die ochtend geen sprake. Derhalve valt er ook geen onvertogen woord wanneer de ambtenaren om klokslag tien uur onder dwang van een sner pend alarm de arbeid onderbreken en de wijk nemen naar buiten. In de rookruimte op de eerste ver dieping is brand ontstaan. Bedrijfs hulpverleners (BHV'ers) verzame len zich voor de receptie. Ploeglei der Kees Jonker heeft als brand weerman wel vaker met dit bijltje gehakt, voorziet zijn collega's van felgele hesjes en dirigeert hen rap in ploegjes van twee en drie het ge bouw door. „Teams één en twee, portofoons testen en brand blus sen. Teams drie en vier, jullie gaan ontruimen." En weg zijn ze. „Hooo!" roept Jonker er een paar terug. „Portofoons meenemen!" Ondertussen braken de trappen links en rechts in het moderne complex mensen uit. Kalm maar kordaat verlaten ze het pand. Een goeie tweehonderd zijn er op dat moment binnen, vertelt voorlich ter Rosalien Kortstanje. In alle con sternatie besluit ik de proef op de som te nemen en kijk of de lift het nog doet. Geen probleem. Zonder dat ook maar iemand mij een stro breed in de weg legt, stap ik naar binnen en druk op het knopje van de bovenste verdieping. De vierde etage is uitgestorven. Ik probeer verschillende deuren binnen te lo pen, maar die zitten op slot, elek tronisch vergrendeld. Terwijl regio naal actiecoördinator Rinus Cor- bijn van de Veiligheidsregio Zee land toch had gezegd dat die ont grendeling automatisch hoort open te springen bij een ontrui ming. Bezoekers hebben immers geen sleutelpasje. Ook de gang kom ik niet in. Als ik aan de deur naar de koffiekamer rammel, komt een BHV-team me tegemoet ge sneld („Ja! Wat gaan we doen?") en word ik naar beneden ge stuurd. In een hoog tempo zwaaien de hulpverleners de deu ren van ieder vertrek open, inclu sief de wc's, om te controleren of er verder niemand is achtergeble ven. Wanneer die zekerheid er is, wordt dat via de portofoon doorge geven aan de ploegleider beneden in de centrale hal en stroopt het team de verdieping lager af. Het snerpende slow-woop alarm begint ondertussen zeer te doen aan de oren en bemoeilijkt de com municatie tussen de hulpverleners onderling. Binnen negen minuten meldt de brandweer zich bij de deur van het souterrain. „Zij wor den hier hartstikke gek van", wijst commandant Dirk-Jan Bestman op zijn mannen. Maar Jonker wil het alarm pas uitzetten wanneer hij er absoluut zeker van is dat er niemand meer in het gemeente huis is, verklaart hij naderhand. De brandweerploeg neemt de zorg van de BHV over en gaat op zoek naar de rookkamer. Ook zij heb ben last van deuren die vergren deld blijven, zodat aansluitende ruimtes niet kunnen worden ge controleerd. Een duidelijk 'verbe- terpunt' zijn Corbijn, Bestman en Jonker het over eens. ïn de belen dende kamer zit een 'raadslid' stukken te lezen. Hij is bedwelmd geraakt. De brandweermannen zien het slachtoffer wel, maar kun nen niet bij hem komen. Nu al thans, nuanceert een ervaren blus ser de precaire situatie. Hij wijst op de noodknop in een kastje aan de muur „Als dit écht zou zijn, breek je dat glaasje en gaat de deur alsnog open. En zoniet dan werkt maatje 47 ook wel!" Voorlopig brengt een aangesnelde BHV'er met pasje uitkomst. TWintig minu ten nadat het alarm voor het eerst heeft geklonken, is het vuur ge blust en slepen brandweerlieden het slachtoffer aan schouder en be nen de trap af Tussen de ambtena ren door, die juist op dat moment weer massaal aan het werk gaan. De interne hulpverleners (BHV'ers) op de gemeen tehuizen in Zeeland zijn over het algemeen goed voorbe reid op hun taak. Op elf locaties werd gisterochtend onder de vlag van de Veiligheidsre gio een ontruimingsoefening ge houden in het kader van de lande- Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: Qeeri vast abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (nam) een vast abonnement met betaling per accept van €71,35 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 99 10 voorletters Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaal zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Het ganzenbeleid is in Zeeland en Friesland succesvoller dan in de rest van het land. Lukt het landelijk nauwelijks om meer ganzen en smienten te laten over winteren in speciaal aangewezen gebieden, in Zeeland en Friesland lukt dat relatief vaak wél. Volgens het ministerie van LNV lijkt het erop dat de gebieden aan trekkelijker zijn ingericht, waar door vogels er liever blijven. Pro vincies begonnen in 2004 met het aanwijzen van speciale fourageer- gebieden, waar de vogels met rust worden gelaten. Elders mogen de vogels actief worden verjaagd, om vraatschade te verminderen. Dat leidde echter niet tot grotere con centraties vogels buiten de veilige zones, blijkt uit onderzoek. In heel Nederland blijft 60 procent van de vogels in voor hen bestemde gebie den -en natuurterreinen. In Zee land en Friesland ligt dat percenta ge op 70 procent. Wat is volgens u het beste Zeeuwse boek van 2009? Breng u stem uit op www.pzc.nl/boekenprijs STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl PZC-nieuws op uw mobiel: www.pzc.nl.mobi Interne hulpverleners ontruimen het

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2