V/ Duurzaam PALLETAANBIEDING is gewoon doen; echt waar! Weststrate vertaalt duurzaamheidswens naar Satino producten v 75 JAAR 2 toegangskaarten Voetbal Experience -open december 2009- "Voor de gemeen te Veere is duur zaamheid een tweede natuur" Door Laurentine Communicatie, Veghel Gemeente Veere heeft primeur met Satino Multi Mirror De gemeente Veere wil een duurzame gemeente zijn, maar wel op haar eigen manier. Het gemeentehuis - in 1999 gebouwd aan de rand van Domburg - illustreert die cen trale, duurzame gedachte. Bij het ontwerp is er al rekening mee gehouden dat het gebouw ooit verkoopbaar moet zijn, en dus ingevuld moet kunnen worden met een andere func tie (bijvoorbeeld een verzorgingshuis). Ver der is het gemeentehuis fraai ingepast in de omgeving en wordt het gekoeld en verwarmd middels een eigen luchtinstallatie. Afgelopen zomer besloot de gemeente tot de aanschaf van twintig Satino Multi Mirrors, een innovatief washroomconcept dat is ontwikkeld door Van Houtum Papier vanuit de Cradle to Cradle-gedachte. korte midweek (6 personen) 6 t/m 9 april 2010 't Wolfsven - Mierlo korte midweek (6 personen) 6 t/m 9 april 2010 't Wolfsven - Mierlo incl champagneontbijt Geert Ridderbos, Hoofd Interne Dienstverlening Automatisering gezeten, als onze leverancier van kantoor- en schoonmaakartikelen. Wij vroegen op welke manier zij ons zouden kunnen helpen in ons streven naar duurzaamheid. Dat is dan geen inkoopgesprek meer, maar een gesprek over waar we mee worstelen en hoe we daar als marktpartij mee omgaan. Krijno Davidse van Weststrate heeft daar heel nadrukkelijk op ingespeeld en toen is de naam Van Houtum Papier gevallen.' De gemeente Veere heeft geen centrale inkoop, maar werkt met circa twintig de centrale inkopers. 'Dat heeft als voordeel dat je heel snel kunt schakelen,' verklaart Ridderbos. 'In het gesprek met Krijno Davidse heb ik gezegd dat wij wel eens wilden gaan kijken bij Van Houtum Papier. Dus in mei zijn we samen in de auto gestapt en naar de papier fabriek van Van Houtum in Swalmen gereden. Daar heeft accountmanager Dave Timmermans ons rondgeleid. Zo simpel was het.' Uiteindelijk werd het een bezoek van een hele dag. En Van Houtum Papier wist de gemeente te overtuigen. 'Wat ons vooral in de Satino- producten aansprak, was datgene waar wij als inkoper steeds mee worstelen: je kunt duur zaamheid niet goed beoordelen aan de hand van keurmerkjes en dergelijke. Ie moet méér weten', zegt Ridderbos. 'Als je één dag bij Van Houtum Papier rondloopt, zie je met eigen ogen het Cradle to Cradle-verhaal. Hoe overtuigender kan het zijn? Je proeft de gedrevenheid door het hele bedrijf heen. Dan weetje dat het echt duurzaam is.' Papier als wapen tegen griep De gemeente Veere koos voor het inno vatieve concept van de Satino Multi Mirror. 'Wij hadden een handdoekrollensysteem, maar in het kader van de Mexicaanse griep was dat natuurlijk uit den boze,' aldus Ridderbos. 'Ik had dus een gouden moment om over te stappen op papieren handdoek jes!' Samen met Krijno Davidse werd beke ken of de aanschaf van twintig Multi Mirrors financieel haalbaar was. Al snel werd er een verhuur-service-overeenkomst gesloten. 'Eén van de stellingen binnen het concept van de Satino Multi Mirror is dat het papierverbruik zal verminderen,' zegt Ridderbos. 'Als het pro duct dan duurder is, maar het gebruik minder, is het dus toch budgetneutraal. De winst zit verder in minder werk voor de schoonmakers, minder storingen en dergelijke.' 'Persoonlijk vond ik het voor de gemeente een heel leuk traject met Van Houtum Papier. Dat is eveneens belangrijk: wij zitten hier om de burgers te helpen, maar we proberen de zaken ook op een leuke manier te doen. Daarom hebben we het toiletpapierverhaal heel beeldend gemaakt. We hebben uit gerekend hoe hoog het verbruik is op ons gemeentehuis (200 medewerkers plus be zoekers). Het gaat om 96 km toiletpapier en 33 km papieren handdoekjes per jaar! Een winstpunt is dat die hoeveelheden papier nu in ieder geval Cradle to Cradle zijn.' Cradle to Cradle én beter! Met de hulp van Weststrate heeft de gemeente Veere een washroomconcept in huis gehaald dat innovatief, milieuvriendelijk en betaalbaar is. 'Dit is de praktijk van duur zaamheid,' verklaart Ridderbos. 'Een wis selwerking tussen marktpartijen. Bovendien denk ik dat we nu heel fijn toiletpapier en hele mooie spiegels hebben!' Deze veronderstel ling wordt bevestigd door de resultaten van een enquête op intranet: Wat vind jij van het Cradle to Cradle-systeem in de toiletten? 79 Heel goed, we moeten aan het milieu denken 17 Voor mij hoeft het niet, doe maar zo goedkoop mogelijk 2 Is er iets veranderd dan, waar gaat dit over? 2 Maakt me niet uit wat we gebruiken Weststrate is officieel Satino Partner, ofwel preferred supplier van Van Houtum Papier, kijk voor meer informatie op www.weststrate.nl/facilitair Geert Ridderbos, Hoofd Interne Dienst verlening Automatisering van de gemeente Veere vertelt: 'In ons streven naar duurzaam heid hebben wij diverse verklaringen onder tekend. Maar duurzaam betekent ook trots zijn op wat je hebt. Dat speelde al in 1997 bij de gemeentelijke herindeling: we wilden vooral het goede behouden van wat er in onze dorpskernen aanwezig is. Concreet betekent dat rust en natuur. Daar komt de toe rist voor.' Duurzaamheid betekent daarnaast ook het goede voorbeeld geven. Zo schenkt de gemeente Veere fair trade koffie en thee. En wordt er in de toiletten aan het milieu gedacht. 'We hebben echter niet de illusie dat iedere burger ons na-aapt,' lacht Ridderbos. 'Dat zou zelfoverschatting zijn.' Duurzaam Inkopen Eén van de verklaringen die de gemeen te Veere heeft onderschreven betreft Duurzaam Inkopen. Ridderbos: 'Wij zijn echter van mening dat we niet zoveel kunnen met de duurzaamheidscriteria die het ministerie voorschrijft. Deze zijn vaak abstract en niet praktisch uitvoerbaar. Als gemeente heb ben we ook te maken met andere aspecten, zoals de beste prijs-kwaliteitverhouding en het dienen van de lokale werkgelegenheid. Daar ligt het probleem: welk criterium is leidend? Het ene kan immers conflicteren met het andere. En dat is de zoektocht waar we middenin zitten: hoe geef je gestalte aan duurzaamheid?' Brainstormen met leveranciers Geert Ridderbos heeft met alle leveranciers gesprekken gevoerd om aan te geven waar de gemeente mee bezig is. 'Begin dit jaar hebben we ook met Weststrate aan tafel phÉIHH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 129