81 H; 'Ze zijn gewend geraakt aan geweld' Bankieren gedijt beter in een warm bad 649 OS Oad introduceert... Bali rechtstreeks met KLM SCHIETPARTIJEN BIJLMER Verharding in Amsterdamse wijk neemt toe REIZEN Spectaculaire openingsaanbieding! www.oad.nl/bali 0900-8482 (0,15pm) woensdag 7 oktober 2009 22 schietpartijen in een jaar, drie dodelijke slachtoffers. Hoe is het om in de Amster damse Bijlmer te wonen? door Patrick Meershoek Respect is een groot ding. Maar er zijn verschillen de vormen: je hebt res pect en straatrespect. Straatrespect draait om reputatie. Wie is de hardste? Wie staat het hoogst in de hiërarchie? Een ander angst inboezemen speelt daarbij ook een rol. Als je je als een watje gedraagt, loop je het gevaar getest te wor den. Zoals hyena's een gewonde leeuw te grazen proberen te ne men. Daarom kiezen veel van deze jongens vanaf jonge leeftijd voor een masker van onkwetsbaar heid." Howard van Sauers alias Deams kent zijn pappenheimers. De jongerenwerker trekt sinds 1999 op met de jongens in de Bijl mer. De laatste zes jaar vanuit het jongerenhonk K-city in buurthuis De Bonte Kraai, naast het winkel centrum Kraaiennest dat moe en der dagen zat, hunkert naar de sloop. Het zijn de laatste resten van de oude Bijlmer. „In de nieuwbouw gebeurt ook van alles", relativeert Deams de impact van het trooste loze decor. „Maar het helpt ook niet echt mee natuurlijk." In en om K-city hangen dagelijks zo'n 150 jongeren rond. In de leef tijd van .twaalf tot 24 jaar, meestal met een Antilliaanse, Surinaamse of Dominicaanse achtergrond. In de huiskamer kunnen ze naar mu ziek luisteren, televisiekijken en computeren. „Het heeft geen zin de jongens met de straatmentali Jongeren in de Amsterdamse Bijlmer. In de wijk werd de afgelopen week geschoten waarbij weer een dode viel. teit lastig te vallen met gesprekken over scholing of werk", vertelt Deams. „Dat dringt niet tot ze door. We willen ze een plek bie den. Soms ontstaat contact en kun je een gesprek voeren." Achter het buurthuis ligt de speel tuin waar twee weken geleden Ishmael Gumbs werd neergescho ten, één van de jongeren uit de groep. Deams beschouwt de schietpartij als een bewijs van de verharding in de buurt. „De dader heeft Ishmael op klaarlichte dag neerge schoten, temidden van tientallen mensen. Hij had er schijt aan." De jongerenwerker zegt zich zorgen te maken over de gelatenheid onder de achterblijvers. „Ze gaan door alsof er niets gebeurd is. Ze zijn ge wend geraakt aan het geweld." Het drama is aanleiding voor veel aandacht voor de K-buurt, van me dia, politiek en bestuur. Deams be seft dat die aandacht weer voorbij zal gaan. „Waar we vooral behoef te aan hebben zijn maatregelen om het perspectief van deze jon gens te vergroten. Ze weten weinig van de wereld. Voor de meesten is Holendrecht al ver weg. Ze ken nen ook nauwelijks mensen die an ders leven. Ze kennen alleen el kaar." Heeft Deams zelf ideeën om hun wereld te vergroten? „Waarom heeft de krijgsmacht hier geen wer- vingsbureau in het winkelcen trum? Ik heb in de luchtmacht ge zeten. Daar heb ik veel geleerd." Muziek kan ook helpen: vrijwel al- foto Amaury Miiler/CPD le jongens zijn gek op hiphop en rap. Deams speelt zelf in de eredi visie. Amerikaanse grootheden als De La Soul, Chuck D. en Big Dad dy Kane werken mee aan een nieuw album van Deams, het re sultaat van een oude vriendschap met LL Cool J. „Ik heb in Brooklyn gewoond. Als je daar bent ge weest, valt het in de K-buurt reuze mee hoor. Daar zorgde crack voor enorme problemen. Mijn jongens houden het keurig bij een blowtje en een biertje." Bel je bank of verzekeraar en de medewerker vraagt stan daard naar je klantnummer of postcode. Je naam doet er niet meer toe. Met de komst van inter net zijn persoonlijke contacten al leen maar afstandelijker gewor den. Niet alleen bij banken trou wens, ook bij grote energie-, zorg-, kabel- en telefoonorganisaties zijn mensen nummers geworden. En mocht de 'nummermens' een klacht hebben, dan zijn (bank)em- ployees van nature geneigd de schuld bij de klant zelf te leggen. Amerikaans onderzoek wijst uit dat mensen waarvan de werkom geving wordt gedomineerd door termen als 'winst, targets, euro, sa laris en geld' andere mensen al leen maar behulpzaam zijn als ze er zelf beter van worden. Het be lang van de klant is doorgaans niet het belang (lees: de winst) van het bedrijf Het personeel ge draagt zich egocentrisch. Aanvullend onderzoek aan de Uni versiteit Maastricht door Ton van Laer (26), wijst uit dat het omge keerde ook geldt. Dompel mensen onder in woorden als 'liefde, ge voel, samen, warmte en affectie' en ze worden behulpzamer, objec tiever en socialer. Proeven aan de UM wijzen uit dat studenten met een 'geld-focus' bij problemen de schuld vooral bij de klant leggen, terwijl mensen met een 'empa- thische focus' eerder bereid zijn de fout bij zichzelf te zoeken. Van Laer: „Als je veertig uur per week met lieve woorden wordt overspoeld, word je gaandeweg een barmhartige Samaritaan." Twee Belgische bankverzekeraars die - gedwongen door de crisis - weer klantgericht willen werken, passen het onderzoek van Van Laer inmiddels in de praktijk toe. De namen van de banken houdt de Maastrichtse promovendus ge heim. Maar volgens hem staat vast dat bankmanagers die het woord 'gevoel' met hoofdletters schrijven, anders omgaan met klanten. MCttt 70 dagen v.a, BESTE PRUS '"iflftO KWALITEIT £UU7 Hotel Bakungs Beach cottages o.b.v. logies en ontbijt Reisnummer: DPS109-25 Prijs is vanafprijs p.p. incl. 7 nachten (o.b.v 2-pers. bezetting), vlucht per KLM vanaf Amsterdam - Bali v.v„ transfer van en naar de accommodatie, luchthavenbelasting en brandstofheffingen. Excl. calamiteitenfonds. of ga naar uw ANVR-reisbureau «SSi i'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8