buitenland 17 genocide vast Het Net wint de belangrijkste prijzen c €14,95 Nobelprijs natuurkunde naar drie Amerikanen Het Net* Het Net* l l I I 1 l i W WELVAART Betogende boer steelt camera van agente Tunesië schrapt door griep hadj naar Mekka Slapende machinist oorzaak treinongeluk 'Verzoek om Britse troepen afgewezen' Militair geeft Duitse oorlogsbuit terug Tientallen doden door noodweer Nepal Goedkoopste internet volgens: intemetten.nl Internet vanaf p/mnd Maandcontract Gratis draadloos modem Geen eenmalige kosten Overstapservice Internet Bellen vanaf p/mnd Maandcontract Gratis draadloos modem Voordelige gesprekstarieven Overstapservice Deze actie geldt tot 23 oktober! Bestel op hetnet.nl of bel 0900-1990 Gewoon. Het Net woensdag 7 oktober 2009 april 1994 werd de tachtigjarige vrouw uit haar huis gehaald in de zuidoostelijke stad Butare en ach ter het nationale museum doodge schoten. Zij was de weduwe van koning Mutara de derde van Rwanda. Ook vrouwen die haar thuis verzorgden, werden door de eenheid vermoord. De spionnenbaas behoorde tot de Akazu ('klein huis'). Met die term werden de naaste adviseurs aange duid van Rwandese president Ju venal Habyarimana, die in 1994 bij een vliegtuigramp om het leven kwam. De dood van de toenmali ge president zou de aanzet blijken tot de volkerenmoord. STOCKHOLM - De Nobelprijs voor natuurkunde 2009 is gisteren toe gekend aan de Amerikanen Char les Kao, Willard Boyle en George Smith. De Koninklijke Zweedse Academie van Wetenschappen zei dat de drie worden onderscheiden voor hun baanbrekend werk op het gebied van digitale fotografie en glasvezeltechnologie. Kao (75) kreeg de prijs voor het aantonen in 1966 hoe lichtsignalen over lange afstanden door glasve zelkabels verzonden kunnen wor den. Die technologie vormt het fundament onder moderne com municatienetwerken waarmee we reldwijd getelefoneerd kan wor den en die razendsnel internet mo gelijk maken. „Wat het wiel deed voor transport deed glasvezel voor de telecommu nicatie", aldus Richard Epworth, die in de jaren zestig met Kao sa door onze correspondent Elro van den Burg Vooral bankgebouwen moesten het ontgelden. Er werden ruiten ingegooid en computers en kantoormeubilair vernield. Ook een McDonalds-restau rant en verscheidene auto's liepen schade op. Meer dan zeventig betogers werden opgepakt. foto Tolga Bozoglu/EPA Nizeyimana was sinds het einde van de genocide voortvluchtig. Eer der deze week ontdekten agenten in de Ugandese hoofdstad Kampa la bij een wegversperring dat hij met vervalste papieren reisde. Ni zeyimana was onderweg van Con go, waar hij zich blijkbaar schuil hield, naar Kenia. Mogelijk werd de grond in Congo hem te heet on der de voeten nadat daar vorige maand een andere genocidever- dachte werd opgepakt en uitgele verd. Met de aanhouding van Nizeyima na blijven nog tien organisatoren en leiders van de volkerenmoord op vrije voeten. De groeiende welvaart en de nieuw verworven sta tus van EU-lidstaat heeft Polen in korte tijd tot een mag neet gemaakt voor arbeidsmigran ten uit buurlanden. Omdat het in de meeste gevallen gaat om men sen zonder geldige verblijfspapie- ren, klinkt voor de derde keer in zes jaar de roep om een generaal pardon. Het aantal illegale Oekraïners be draagt naar schatting ruim 300.000. Dat zal naar verwachting verder toenemen nu de economie in Oekraïne is ingestort. Polen ken de als enige EU-land in de eerste twee kwartalen van dit jaar een po sitieve economische groei. Voormalige Sovjet-burgers mogen in Polen een halfjaar op een toeris tenvisum werken. Daarna moeten ze dit reisdocument in eigen land laten verlengen, iets wat de mees ten niet doen, mede omdat de pro cedure een halfjaar kan duren. De Poolse ombudsman Janusz Ko- chanowskai heeft nu de regering opgeroepen om net als in 2003 en 2007 een generaal pardon af te kon digen. BRUSSEL Een van de betogende melkveehou ders die maandag in Brussel be toogden, is opgepakt voor diefstal van een camera. De boer nam de camera af van een vrouw die tegen zijn zin foto's had genomen van betogende boeren. Wat hij niet in de gaten had, was dat de vrouw een agente in burger was. Hij werd onmiddellijk ingere kend en moet zich voor de rechter verantwoorden voor diefstal met geweld. TUNIS Tunesië heeft de jaarlijkse pelgims- tocht (hadj) naar Mekka geannu leerd wegens gebrek aan vaccins te gen de Mexicaanse griep. Het mi nisterie van Religieuze Zaken meld de dat een lading vaccins niet voor medio oktober zal arriveren. Dat is te laat om tijdig te vaccineren. Zo'n tienduizend Tunesiërs nemen jaar lijks deel aan de hadj. Saudi-Arabië heeft ouderen en chronisch zieken al gevraagd de hadj te mijden. BANGKOK Een treinongeluk in Thailand is hoogstwaarschijnlijk veroorzaakt doordat de machinist in slaap was gevallen. De trein reed maan dagochtend te hard en door rood licht. Zeven Thaise vrouwen kwa men om het leven, toen de trein ontspoorde in hevige regen. Bijna negentig mensen raakten gewond, van wie ruim twintig nog in het ziekenhuis liggen. Zes van de ge wonden waren buitenlanders. LONDEN De Britse regering heeft een ver zoek om meer troepen voor Afgha nistan afgewezen. Dat heeft de Brit se oud-legerchef Richard Dannatt gisteren gezegd. Om de uitbreiding was gevraagd door de nieuwe com mandant van het Britse leger, gene raal David Richards. Ook de Ameri kaanse commandant-generaal Stan ley McChrystal wil graag meer troepen in Afghanistan zien. Er zijn negenduizend Britse militai ren actief in Afghanistan. WASHINGTON De Duitse ambassadeur in de Vere nigde Staten heeft twee 400 jaar oude wetboeken gekregen die aan het eind van de Tweede Wereldoor log werden meegenomen door een Amerikaanse militair. De destijds 18-jarige Robert Thomas 'vond' de boeken in een mijn bij het stadje Ransbach. Daar lagen ruim twee miljoen boeken opgeslagen, samen met 200.000 operakostuums van de Berlijnse Staatsopera. KATHMANDU Tientallen inwoners van Nepal zijn gisteren om het leven gekomen door een aantal aardverschuivin gen. Die waren ontstaan als gevolg van hevige regenval in het westen van het Centraal-Aziatische land. Dat hebben de autoriteiten ge meld. Minimaal 36 mensen vonden tot nog toe de dood. Een onbekend aantal personen wordt vermist. Tientallen anderen raakten gewond. menwerkte in het laboratorium voor telecommunicatie in het En gelse plaatsje Harlow. „Met glasve zel kun je met weinig energie in formatie over lange afstanden en met hoge snelheden verzenden." Boyle (85) en Smith (79) vonden in 1969 samen het 'Charged-Coup- led Device' uit, de CCD-beeldsen- sor die door de goedkoopste digita le camera's en de duurste en meest verfijnde optische instru menten gebruikt worden. De beeldsensor die Boyle en Smith uitvonden zette in korte tijd licht om in een groot aantal beeldpun ten of pixels. „Een revolutie voor de fotografie", aldus de Academie, „omdat licht nu niet alleen meer op film, maar ook elektronisch vastgelegd kon worden. Zonder de CCD zou de ontwikkeling van de digitale came ra veel langzamer zijn verlopen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 7