61 Belangrijke verdachte Exclusief topvoordeel bij Stip!. stipreizen.n Kaczynski tekent vandaag, nu Klaus nog Werelderfgoed-dorp in Israël grondig vernield RWANDA Nog tien leiders op vrije voeten Geweld bij protest tegen IMF in Istanbul winy woensdag 7 oktober 2009 BRUSSEL - Als de Poolse krant Dziennik Gazeta Prawna gelijk heeft, zal president Lech Kaczyns ki vandaag het EU-verdrag van Lis sabon tekenen. Dat zou betekenen dat er nog één handtekening on der 'Lissabon' ontbreekt. Die van de Tsjechische president Vaclav Klaus (68), een eigenzinnig genie waar de EU geen raad mee weet. De Tsjechen vinden hem de meest geloofwaardige politicus van het land. Buiten het Midden-Europese land wordt daar heel anders over gedacht. Het Tsjechische staats hoofd weigert het verdrag, dat al is goedgekeurd door het parlement, te tekenen. Eerst moet het Consti tutionele Hof zich over twee vra gen uitlaten. Ten eerste: mocht het parlement wel over het verdrag oordelen? Ten tweede: is het ver drag niet in strijd met de grond wettelijk vastgelegde soevereiniteit van Tsjechië? De antwoorden van het hof kunnen wel een halfjaar op zich laten wachten. Klaus zelf laat geen gelegenheid onbenut de EU te hekelen. Vol gens hem moeten de Tsjechen bang zijn voor de Unie die nationa le bevoegdheden van lidstaten 'in pikt' en door te veel regels de sa menleving frustreert. Meer nog dan de communisten dat-deden. Klaus is van nature uiterst kritisch, ongeacht het onderwerp of de per soon. Zijn eigen overtuigingen ver dedigt hij met verve. Hij staat te boek als hoogintelligent, perfectio nistisch en hyperactief Hij werkt zestien uur per dag. Hij was ooit premier, minister van Financiën en partijvoorzitter tegelijk. Het was Klaus die als minister van Financiën in 1990 alle communisti sche remmen losliet. Het leidde tot mega-inflatie en massa-werk loosheid. Desalniettemin verde digt Klaus de 'schoktherapie' nog steeds als de 'enige juiste weg'. Ten tijde van de communisten or ganiseerde hij als wetenschapper seminars over economische model len, anders dan de communisti sche planeconomie. Op last van de geheime dienst StB werden die ver boden. In zijn StB-akte staat: „Uit zijn manier van discussiëren en zijn optreden valt op te maken dat hij zichzelf als een niet-erkend ge nie beschouwt." mmtmÊmmummmmmmmmmmmmmmmmsam JERUZALEM - Een antiek dorp in Is raël, dat op de Werelderfgoedlijst van VN-organisatie Unesco staat, is afgelopen weekeinde vernield. Honderden eeuwenoude voorwer pen zijn zwaarbeschadigd, zuilen en muren werden omvergetrok ken en graffiti is op de muren ge spoten. Dat meldden Israëlische media gisteren. Het dorp Avdat staat in de Ne- gev-woestijn, in het zuiden van Is raël. Rond het begin van onze jaar telling was het een belangrijke plaats in het rijk van de Nabateeërs. Hun hoofdstad was Pe tra, een in de rotsen uitgehouwen stad in Jordanië. Sinds 2005 staat ISTANBUL - Een demonstrant werpt een molotovcocktail naar de politie in de Turkse stad Istanbul. Daar raakte de politie gisteren slaags met linkse betogers die protes teerden tegen een bijeenkomst van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) en de Wereldbank in de stad. De politie zette traangas, waterkanonnen en pepperspray in om honderden actievoerders te verdrijven die zich schuldig maakten aan vandalisme. Avdat op de lijst van Werelderfgoe deren. Twee Arabische bedoeïenen uit een nabijgelegen dorp zijn aange houden als verdachten. Volgens de Israëlische politie wilden ze wraak nemen, omdat de Israëlische auto riteiten hun huizen hadden laten slopen. De Israëlische minister van Binnenlandse Veiligheid, Yitzhak Aharonovitch, reageerde woedend op de vernielingen. „Mijn boodschap aan eenieder die denkt dat ze een erfgoed van de Jo den en de wereld kunnen vernieti gen, is heel eenvoudig: dat staan we niet toe", zei hij tijdens een be zoek aan Avdat. Een van de organisatoren van de genocide in Rwanda in 1994, Idelphonse Nizeyimana, is gearresteerd in Uganda. De oud-chef van de inlichtin gendienst is overgebracht naar het Rwanda Tribunaal in Tanzania. door onze correspondent Nona Eveleens NAIROBI - Interpol heeft maandag in de Ugandese hoofdstad Kampa la een belangrijke verdachte van de genocide in Rwanda in 1994 op gepakt. De arrestant, de voormali ge legerkapitein en chef van de in lichtingendienst Idelphonse Ni zeyimana, wordt ervan verdacht soldaten opdracht te hebben gege ven prominente Tutsi's te ver moorden. Nizeyimana is waarschijnlijk met vervalste reisdocumenten via Con go in Uganda gekomen. Hij werd meteen overgebracht naar Arusha in Tanzania waar het Rwandese oorlogstribunaal is gevestigd. Tijdens de honderd dagen duren de genocide in Rwanda werden meer dan een half miljoen etni sche Tutsi's en gematigde Hutu's omgebracht. Nizeyimana wordt verdacht van de formatie van speciale eenheden die duizenden Tutsi's doodden. Hij zou een lijst hebben opgesteld met namen van Tutsi-intellectue- len en belangrijke zakenlieden. Met die lijst konden Hutu-extre- misten bij de wegversperringen de Tutsi-intelligentsia eruit pikken. Ze werden meestal ter plekke afge slacht met hakmessen. Nizeyimana is misschien wel het meest bekend omdat hij opdracht zou hebben gegeven aan een gehei me eenheid, bestaande uit uiterst extremistische elementen, om de Tutsi-koningin Dowager Rosalie Gicande te vermoorden. Op 20 boek online of bel 020 - 66 22 222 *voorwaarden allerlaagste prijsgarantie zie www.stipreizen.nl. Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. per kamer excl. Calamiteitenfonds/reserveringskosten. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden ■mai J&me ii

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 6