Zonnewagen Nuna is er slecht aan toe na crash Onderzoek naar gevolg van uitbreiding mzi's 23 Provincie wil ook opname in Oranjeroute Trouwringenshow Rico's Race Wilt u op uw trouwdag de allermooiste trouwringen, kom dan voor de nieuwste trends naar onze show van donderdag 22 t/m zondag 25 oktober woensdag 7 oktober 2009 S Rico van Dongen uit Zierikzee zit in het Nuon Solar Team dat vanaf 25 oktober met zonnewagen Nuna 5 meedoet aan de World Solar Chal lenge in Australië. Rico vertelt in de PZC regelmatig over zijn aandeel in de aanloop naar die race. Afgelopen zaterdag aan het eind van de middag sloeg het noodlot toe. Nuna was bezig aan een tot dan toe zeer succesvolle testdag, en ik verwachtte de test crew elk moment terug in de werk plaats toen het telefoontje binnen kwam. Nuna was met 110 kilome ter per uur van de weg geraakt en het zou nog wel even duren voor dat alle onderdelen weer bij elkaar geraapt waren. Omdat het hier best snel donker wordt, moest ik - snel wat bouwlampen opzoeken en richting de testweg komen. Daar aangekomen bleek Nuna er inderdaad slecht aan toe te zijn. 39* iff- World Solar Challenge De coureur was gelukkig onge deerd en was zelf al bezig om het chassis klaar te maken voor trans port. Dat we misschien wel de bes te zonnewagen in de kreukels heb ben gereden, dringt op dat mo ment niet door. Waarschijnlijk is de auto door een klapband gaan schuiven. Nuna is toen de linkerberm in geschoven. Onderaan de weg heeft de punt van de neus een zandheuvel ge raakt waardoor het zonnepaneel los kwam. In slechts een aantal se conden stond Nuna stil in de berm met gebroken wielophan ging, scheuren in de huid, gesple ten neus, gebroken staart en een geknakt luik. De accucellen waren over elkaar heen geschoven maar gelukkig was er nog geen sluiting ontstaan. De coureur kon zelf het elektrische systeem uitschakelen Na de crash van afgelopen zaterdag tijdens een testrit in Australië, moet het Nuon Solar Team alles op alles zetten om de zonnewagen Nuna 5 weer startklaar te krijgen voor de World Solar Challenge. foto Rico van Dongen en op eigen kracht uitstappen. Meteen is de rest van het team in actie gekomen om de situatie vei lig te stellen. De berm werd afge zet met pylonen en, eigenlijk nog veel belangrijker, de accu werd uit Nuna verwijderd. Daarna is begon nen met het bergen van onderde len. Het Belgische team, dat niet ver van de testweg de thuisbasis heeft, was bereid hierbij te helpen. Al snel stonden ze paraat met een grote bus en een extra trailer. Zondag is begonnen met de recon structie van het ongeval. De elek tronica heeft in ieder geval goed zijn werk gedaan, want er zijn zelfs gegevens terug te halen van tijdens de crash. Er is een evaluatie gemaakt van de schade en van de mogelijke oplossingen. Want één ding is zeker: Nuna zal meerijden met de race. Maandag kon het echte herstel werk beginnen. Nu al is de voort gang te zien. Delen van de body zijn weer recht getrokken, bescha digde panelen zijn verwijderd en bedrading is teruggesoldeerd waar het hoorde. Elektrisch valt de scha de mee. De meeste componenten werken nog gewoon en kunnen zonder problemen weer inge bouwd worden. Wat er precies met het paneel gaat gebeuren moet nog blijken. We krijgen in elk geval alle steun van onze spon sors om dit zo goed mogelijk op te lossen. Het hele team zet de schou ders eronder om weer een winnen de auto op te bouwen. Zelfs de vers gearriveerde HKU-studenten die als cameraploeg met ons mee zouden reizen, schieten te hulp. Ik en de rest van het team geloven er in dat we in slechts twee weken de schade kunnen herstellen. Nuna zal door de extra reparaties iets zwaarder worden dan ze was, maar hopelijk nog steeds goed ge noeg om de concurrentie voor te blijven. door Martijn de Koning RENESSE - Het ministerie van LNV onderzoekt wat de gevolgen zijn van eventuele uitbreiding van het aantal installaties voor mosselzaa- dinvang (mzi) in de Schaar van Renesse. Dat onderzoek is in 2011 klaar. Tot die tijd wordt de huidige proef met 12 hectare mzi's voortge zet, erna wordt er mogelijk uitge breid tot 30 hectare. Dat heeft het ministerie laten weten aan de ge meente Schouwen-Duiveland. Het ministerie gaf in augustus aan de huidige proef te willen uitbrei den tot een mzi-locatie van 60 hec tare groot. Het college adviseerde daar, tot ontsteltenis van de mos selsector, negatief over. Ze zag plannen voor de Brouwersdam in gevaar komen en gaf aan hoog stens de huidige proef te willen voortzetten. Het ministerie komt nu met een compromis. De huidi ge situatie blijft bestaan tot en met 2011. In de tussentijd doet ze on derzoek naar de gevolgen van eventuele uitbreiding van het aan tal mzi's tot 30 hectare, dus de helft van het originele plan. Daar bij wordt bekeken wat de gevolgen zijn voor de uitvoering van de plannen voor de Brouwersdam op landschappelijk en economisch vlak. Afhankelijk van dat onder zoek en de opbrengst van andere mzi's (in onder meer Waddenzee en Oosterschelde) beslist het mi nisterie of het gebied in 2012 wordt uitgebreid tot maximaal 30 hectare. De wethouders Ad Verse- put en Gilles Houtekamer noe men het besluit 'vooralsnog accep tabel'. „Maar we houden de moge lijkheid open bezwaar te maken als het ministerie alsnog besluit tot uitbreiding", zegt Verseput. door Maurits Sep MIDDELBURG - De Oranjeroute langs plaatsen met een historische band met het koningshuis kan extra toeristen naar Zeeland trek ken als ook Zeeuwse plaatsen daar in zijn opgenomen. Dat verwacht het Zeeuwse provinciebestuur en dat betaalt daarom de helft van kosten voor de gemeenten Middel burg en Veere om een plaats in de route te krijgen. De Walcherse ge meenten krijgen elk duizend euro van de provincie, zodat hun na men op kaarten, websites en flyers komen te staan, zowel in het Ne derlands als in het Duits. De 2500 kilometer lange Oranjeroute loopt langs plaatsen in beide landen, zo als Nassau en Delft. Middelburg en Veere moeten zelf ook eenma lig duizend euro betalen, en daar na elk jaar vijfhonderd euro om folders te verspreiden. Noordstraat 101-105, Terneuzen Tel.:0115 - 64 80 70 www.juwelierwijffels.nl Bij aankoop krijgt u een waardebon ter waarde van €75,00* cadeau! Vraag naar de voorwaarden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 63