binnenland 15 missie Uruzgan Liefst 'staande' willen sterven Inspectie: werkverbod falende chirurg Spectaculaire dagaanbiedingen! In Memoriam 1930 - 2009 Ook oude zaken over genocide voor rechter Piloot ontkent dodenvluchten Vaker maar niet altijd hele jackpot eruit Agenten martelmoord worden niet vervolgd expert woensdag 7 oktober 2009 manteling van de missie klaar zal zijn. Letterlijk vraagt de motie aan de regering om vast te houden aan dat op 30 november 2007 geno men besluit en om 'nadrukkelijk rekening te houden' met de wens van de Tweede Kamer om in de Af ghaanse provincie geen nieuwe missie te beginnen. PvdA-Kamer- lid Martijn van Dam ziet in de for mulering geen opening voor het kabinet om toch met een voorstel te komen. „Afspraak is afspraak", zei Van Dam gisteren. Vergelijkba re werkzaamheden elders in Afgha nistan zien de PvdA en de Christe nunie eveneens niet zitten. Voor dewind sluit kleinere activiteiten in andere delen van Afghanistan vooralsnog niet uit. Het CDA, de SGP en D66 steun den de motie gisteren niet. Het CDA en de SGP sluiten niets uit. D66 wil niet dat het kabinet voor uitloopt op een besluit maar wil evenmin dat de Kamer dat doet. Een Kamermeerderheid wil ook voor 1 maart definitief weten wat het kabinet met de missie in Afghanistan wil. Instemming van de Kamer voor een missie is staats rechtelijk niet nodig, maar brede steun is wel gebruikelijk. Arend Jan Dunning, oud hoogleraar cardiologie aan het AMC Amsterdam, is maandag na een operatie wegens slokdarmkanker plotseling overleden. Uiteindelijk is het 'Ad' Dunning niet gelukt 'le vend' te sterven. In 1999 zei de man die hoofdredacteur was van het Neder lands Tijdschrift voor Geneeskun de: „Ik heb enig gebrek en begin dus na te denken over de beperkin gen van mijn bestaan. De realiteit van het levenseinde is mij goed be kend. Ik voel er erg weinig voor om in mijn slaap te overlijden. Ik zou graag van iedereen afscheid ne men. Ik zou, zoals generaal De Gaulle zei, vivant, staande, 'levend dood' willen gaan, maar dat heb je niet te kiezen." Dunning, die in 1930 in Arnhem ter wereld kwam en opgroeide in een orthodox-pro testants gezin, was tot 1993 hoofd cardiologie van het Academisch Medisch Centrum. Hij was actief voor de PvdA en in de jaren tach tig vice-voorzitter van de commis sie-Dekker die adv.iseerde over een nieuwe financierings- en verzeke ringsstructuur van de zorgsector. Hij werd bekend door 'de trechter van Dunning', een maatstaf voor medische ingrepen die in het basis pakket thuis zouden moeten ho ren. Dunning publiceerde over het onvermogen van de geneeskun- deen relativeerde hij de overspan nen verwachtingen over de medi sche vooruitgang. Dat had ook te maken met de dood van zijn vrouw - ze was midden dertig toen ze stierf aan borstkanker. Als arts verloor hij de laatste sporen van de religie waarin hij was opge voed. „Zoveel zinloze ziekte en on tijdige dood heb ik nooit kunnen verenigen met het beeld van een almachtige God." EMMEN - De Inspectie van de Ge zondheidszorg (IGZ) wil dat een ontslagen 59-jarige maagchirurg wordt geschrapt uit het BlG-regis- ter (Beroepen in de Individuele Gezondheidszorg-register). De IGZ legt de zaak voor aan het tuchtcollege. Als dat orgaan ermee instemt, mag de chirurg nergens meer in Nederland als arts aan de slag. Dat zei hoofdinspecteur Jan Vesseur gisteren. „Dat is een verregaande maatregel, maar de arts heeft volgens ons on voldoende blijk gegegeven te wil len leren van zijn gemaakte fou ten." Vesseur stelt dat het onder meer gaat om communicatiefou ten die de arts in de vier jaar dat hij in het Scheper Ziekenhuis in Emmen werkte veelvuldig maakte. Volgens Vesseur communiceerde de arts slecht met zijn collega's en medewerkers en kwam daar geen verbetering in. In april zette het ziekenhuis de chi rurg op non-actief. Gisteren bleek uit een onderzoeksrapport dat vijf van de zeven patiënten die overle den nadat ze bij de chirurg onder het mes waren geweest, last had den van een naadlekkage. Volgens het rapport heeft de 59-jarige spe cialist vooral bij complexere opera ties een bovengemiddeld aantal fouten gemaakt, dat kon leiden tot de lekkages bij de maaghechtin gen. Hoe vaak de chirurg verkeerd heeft gehandeld, kon het zieken huisbestuur niet zeggen, omdat een gedeelte van het onderzoeks rapport niet openbaar gemaakt mag worden. Uit het rapport bleek dat de specia list wisselend en onvoorspelbaar handelde en dat hij zich niet aan behandelprotocollen hield. Hij was slordig. Inspecteur Vesseur denkt dat de arts zijn hand heeft overspeeld. „Hij was de koning hier, omdat hij de enige arts was die de gecompliceerde operaties kon uitvoeren." DEN HAAG Buitenlandse verdachten van volke renmoord die in Nederland verblij ven, kunnen voortaan eerder de Ne derlandse justitie achter zich aan krijgen. Minister Hirsch Ballin (Jus titie) komt met een wet om ook oudere zaken voor de rechter te kunnen brengen. Voor oorlogsmis daden na 1 oktober 2003 kunnen buitenlanders al worden vervolgd. MADRID De Nederlands-Argentijnse piloot lulio P. heeft gisteren in een Madri- leense rechtbank betrokkenheid ontkend bij zogenoemde doden vluchten tijdens de dictatuur in Ar gentinië. Volgens hem hebben col lega's uitspraken van hem over de vluchten verkeerd geïnterpreteerd. P. wordt ervan verdacht zich schul dig te hebben gemaakt aan vluch ten waarbij tegenstanders van het regime boven de oceaan uit het vliegtuig werden gegooid. DEN HAAG De Staatsloterij koppelt op termijn een uniek lotnummer niet meer aan eenvijfdelot. Zo zal het veel va ker voorkomen dat de hele jackpot eruit gaat dan nu het geval is. Maar 100 procent zekerheid is niet moge lijk, zei een woordvoerder van de Staatsloterij gisteren. De Staatslote rij werkt aan technische aanpassin gen om het unieke nummer van eenvijfdelot af te schaften. PERNIS De agenten die in juni 2007 voor de woning in Pernis bleven wach ten terwijl binnen een jongeman door martelingen om het leven werd gebracht, worden niet ver volgd. Dat heeft het Openbaar Mi nisterie bepaald. Het slachtoffer was ook overleden als de politie de woning eerder was binnengeval len, oordeelt het OM. ALLEEN GELDIG OP DONDERDAG 8 OKTOBER S21 10. Mei elektronische zuigkrachtre geling, Super Air-Clean Filter, HyClean - stofcassette en sfootrand. Met automa tisch öprolsnoer DC 16. Met Gycloontechi er met wandbevesliging en multifunctio neel hulpstuk. Laadt tot 3 x zo snel op De campagne wordt gesteund door tal van regeringslei ders en ook door (oud-)voetballers als Thierry Henry, Robinho, Ruud Gullit en Gary Lineker. foto Rick Nederstigt/ANP Education for All. Deze wereldwijde campagne, die ge koppeld is aan het WK voetbal 2010 in Zuid-Afrika, heeft tot doel alle kinderen over de hele wereld de kans te geven onderwijs te volgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 5