zeeland 119 natuur en de beurs en paard Springlevend meisje (17) is volgens gemeente overleden Aanleg van terp kost 72.000 euro ACTIE Houtproducent bad erie Paraplu's in Zierikzee Reconstructie van Werken van Bach in Stolpweg start dit jaar hervormde kerk Garden Club op agenda dorpsraad woensdag 7 oktober 2009 foto Dirk-Jan Cjeltema men zijn belangrijk voor het land schap en bovendien door hun vaak grillige vorm totaal onge schikt voor de houtoogst. De droogte van de afgelopen tijd is volgens De Visser een nadeel voor de werkers in het bos. „Het zand is heel rul en dat maakt het terrein lastig begaanbaar." De houtoogst in de Boswachterij is deze week begonnen en duurt naar schatting zo'n zes tot acht we ken. Elk jaar wordt in de Bos wachterij Westenschouwen hout geoogst. Dit jaar gaan naar schatting vijfduizend - voornamelijk Oostenrijkse - dennen tegen de vlakte. door Piet Kleemans Met het rooiwerk slaat bosbeheerder Staatsbosbeheer meerdere vliegen in een klap. Het hout gaat naar de vezelindustrie en de houtzagerij. „Het hangt een beetje van de kwaliteit van het hout af waar het naartoe gaat", zegt opzichter Kees van der Meer van Staatsbosbeheer. Het mindere hout krijgt een nieuw leven als spaanplaat. Het mooie hout gaat naar de houtzagerij om vervolgens in de gedaante van paaltje of pick nicktafel terug te keren. De boswachterij werd tussen 1921 en 1942 ingeplant om het verstui ven van de duinen tegen te gaan. Later groeide het bos met z'n Cor- sicaanse en Oostenrijkse dennen, z'n vennetjes, heuvels en valleien uit tot een toeristische attractie van formaat. Wat niet wegneemt dat het bos ook nog steeds een pro- ductiebos is. De houtoogst dient niet in de eer ste plaats de beurs van Staatsbosbe heer, maar de natuur. Van der Meer legt uit dat bij de aanplant van de Boswachterij de bomen dicht bij elkaar werden neergezet om zo snel mogelijk een bos te krij gen. Dat heeft als nadeel dat de bo men feitelijk veel te dicht op el kaar staan en elkaar in de groei be lemmeren. Van der Meer: „De bomen staan nu soms op 4 a 5 meter van elkaar terwijl het eigenlijk minimaal een Staatsbosbeheer is een van de grootste houtproducenten van Ne derland. In Zeeland rooit Staatsbosbeheer alleen in herfst en winter. De kans op verstoring van het bosleven is dan kleiner. Mierenhopen zijn gemerkt. De houtvesters moeten er omheen omdat mieren belangrijk zijn voor het ecosysteem. Het hout uit de Boswachterij werd vroeger gebruikt voor het stutten van mijngangen. Dat was handig omdat naaldhout waarschuwt met gekraak voordat het breekt. afstand van 8 a 10 meter zou moe ten zijn. Het gevolg is dat de bo men op zoek naar licht kaarsrecht omhoog groeien en geen ruimte krijgen om in de breedte uit te dijen. „Je ziet dan een vrij kale stam met alleen bovenin een pluimpje groen." Door uit te dunnen krijgen de den nen meer ruimte. Dat biedt meer dere voordelen. Er valt meer licht op de bodem waardoor niet alleen de ondergroei - varens, struiken - maar ook het door Staatsbosbe heer gewenste loofhout meer kans krijgt. Van der Meer: „We willen graag meer variatie in het bos. Het is nu op veel plaatsen een vrij mo notoon bos omdat de dennen over heersen. Als er een mix komt van dennenbomen met loofbomen - zeg half om half - dan krijg je een veel gevarieerder bos met meer planten en dieren. Ecologisch ge zien is dat veel beter. Vroeger is volgens Van der Meer wel geprobeerd om grote stukken bos helemaal kaal te maken en ver volgens met loofhout in te plan ten. „Maar in de praktijk werkte dat gewoon niet. Daarom probe ren we het nu langs deze meer na tuurlijke weg." Bij het uitdunnen blijft Staatsbos beheer bescheiden. Te grote onder linge afstand tussen de bomen maakt het bos kwetsbaar voor storm, dus wordt er altijd een veili ge marge aangehouden." Welke bomen gerooid worden is in dit geval bepaald door Alex de Visser van Staatsbosbeheer. Hij legt uit dat de Boswachterij ver deeld is in zes stukken. Bij de selec tie van te rooien bomen kijkt De Visser vooral naar de kansen voor het bos. „Op plekken waar loofbo men een goede kans hebben om aan te slaan, probeer ik wat meer ruimte te creëren zodat de loofbo men de ruimte krijgen om zichzelf uit te zaaien. Zo proberen we dat proces zo goed mogelijk te sturen." Vroeger werden bomen gemerkt door een stukje van de bast af te kappen. Anno 2009 gebeurt dat met verf De Visser: „Het werkt voor ons sneller en makkelijker en voor de houtvester is het ook be ter zichtbaar." Uitgangspunt voor Staatsbosbe heer is dat ieder vak om de zes jaar uitgedund wordt. Een jaar voor de oogst wordt gekeken welke bomen het beste gerooid kunnen worden. De Visser: „Het is niet zo dat als de houtprijs hoog is wij extra bo men gaan rooien. Zo werkt het niet. Het beheer is voor ons altijd leidend. Het bos geeft zelf aan waar het beste geoogst kan wor den." ZIERIKZEE - Het Waterschap Zeeuwse Eilanden en de gemeente Schouwen-Duiveland betalen sa men de aanleg van een landschaps terp aan de Straalweg bij Zierik- zee. De gemeente trekt er 72.000 euro voor uit. De totale kosten voor het project kunnen, uitge smeerd over ongeveer vijftien jaar, oplopen tot zo'n 1,4 miljoen euro. Dat bedrag betaalt zichzelf deels te rug, .want de terp wordt gemaakt van bagger die anders naar elders afgevoerd zou moeten worden. De gemeente ontvouwde de plan nen voor de terp afgelopen voor jaar al. De zeven meter hoge wal vormt straks een geluidsbuffer tus sen het lokale bedrijventerrein en het naastgelegen natuurgebied. Middelburg tot in de kleinste details ontworpen en afgewerkt i door onze eigen vakmensen Grenadierweg 1 7b Middelburg www.baderie.nl ZIERIKZEE - Schouwse vrouwen steken bij het uitstappen van de bus op het Havenplein in Zierikzee de paraplu op. Het kon ook niet blijven duren met die lange, warme zomer. Met twee regenachtige dagen op rij is dan einde lijk de herfst ingezet. Ongetwijfeld tot vreugde van de boeren, met name de aardappeltelers. foto Dirk-Jan Cjeltema KRABBENDIJKE - Alsof er een bom insloeg. Zo ervoer Tanny van Que- kelberghe uit Krabbendijke giste1 ren een telefoontje dat haar 17-jari- ge dochter zou zijn overleden. Het meisje is echter springlevend. Van Quekelberghes dochter Renee heeft sinds enkele jaren reuma en zit daardoor vooral 's winters regel matig in een rolstoel. Die rolstoel is haar via de gemeente Reimers- waal verstrekt door speciaalzaak Je- remiasse. „Ik werd gebeld door Jeremiasse met de vraag of ze de rolstoel kon den komen ophalen", vertelt een hevig geëmotioneerde Van Quekel- berghe. „Bent u* niet verkeerd, want die hebben we nodig", zei ik. 'Ja, maar het gaat om uw dochter, die is overleden', werd gezegd." Jeremiasse had van de gemeente had doorgekregen dat de dochter was overleden. De gemeente heeft inmiddels excuses aangeboden, er was een typefout gemaakt. ZIERIKZEE OUDE TONGE De Stolpweg in Nieuwerkerk wordt binnen de bebouwde nog dit jaar aangepakt. Op het stuk tus sen de N59 en de Deltastraat ko men drie plateaus zodat automobi listen daadwerkelijk 30 kilometer per uur moeten gaan rijden. Verde re maatregelen om de verkeersvei ligheid te verhogen worden nog on derzocht. Nu wordt nog vaak te hard gereden op de Stolpweg. Of ook buiten de bebouwde kom maatregelen worden genomen is af hankelijk van het Waterschap. Organist en dirigent Sietse van Wij- gerden houdt zaterdag het concert 'Oog in Oog met Bach' in de Her vormde Kerk in Oude Tonge. Hij wordt bijgestaan door een dubbel- kwartet uit het koor Fioro Musica- li, dat twee motetten van Bach zal zingen. Ook kunstschilder Foke Stribos draagt een steentje bij: hij licht twee tentoongestelde schilde rijen toe. Het concert begint om 20.00 uur en duurt tot ongeveer 21.15. Toegang kost 6 euro, kinderen tot 12 jaar betalen 3 euro ELLEMEET De stand van zaken met betrek king tot de Garden Club Ellemeet prijkt op de agenda van de dorps raadsvergadering van woensdag 14 oktober. Ook aan de orde komen de vorderingen met betrekking tot de Brede School. Bezoekers van de vergadering kunnen vragen stel len. Na de pauze volgt een toelich ting op de plannen voor het laatste stukje van de recreatieverdeelweg. De vergadering van de dorpsraad wordt gehouden in het dorpshuis. Aanvang 20.00 uur. BIJ ALLE TMC WOONWINKELS EN W00NC0NCEPTEN MET OP 8 EN 9 OKTOBER KOOPAVOND TOT 2100 UUR! BIJ ELKE AANKOOP VANAF500,- WORDTU VERWEND MET CADEAU-' BONNEN TE BESTEDEN BIJ INTRATUIN, Ml KRO-ELECTRO EN/OF GAMMA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 59