i8| zeeland Houtoogst in Boswachterij dient de Computergestuurde houtvestersmachine opvolger trekzaag 'Geen sprake van sluiting asiel Goes' Gospelkoor zingt in Gereformeerde Kerk woensdag 7 oktober 2009 s De dennenstammen worden van de zaagplek naar de Adriaan van der Weijdeweg vervoerd. trekken de dichte grasmat op de bodem helemaal open en dat zorgt ervoor dat zaden kunnen ontkiemen." Kleine takken blijven na het rooien achter in het bos. Wat wel licht door sommige wandelaars als groenafVal wordt beschouwd, is in feite voedingsstof én schuilgelegen- heid voor allerlei insecten, planten en parasieten. Karakteristieke bo men blijven bij de houtoogst in de Boswachterij gespaard. Deze bo- HAAMSTEDE Het Gospelkoor Inspiration uit Mid delburg treedt aanstaande zondag (11 oktober) op in de Gereformeer de Kerk in Haamstede. Het optre den begint om 10.00 uur. Inspiration staat onder leiding van Moritz Benschop en maakt deel uit van de stichting Vivente. Het gos pelkoor bestaat uit zo'n veertig mannen en vrouwen, die vierstem mige liederen zingen in het Engels en Nederlands. Gemiddeld eens in de maand verleent het koor haar medewerking aan kerkdiensten. door Piet Kleemans Nog niet eens zo lang geleden was het rooien van dennen in de Boswachterij Westenschouwen vooral handwerk. Met de trekzaag en later de motorkettingzaag wer den de bomen geveld, van takken ontdaan en in mootjes gezaagd, waarna het hout met behulp van trekpaarden uit het bos werd ge sleept. Anno 2009 gaat dat heel an ders. Het publiek ziet daar niet zo bar veel van, want dat wordt uit veiligheidsoverwegingen op af stand gehouden van de werkzaam heden. De overal in het bos verspreid lig gende dennenstammetjes maken echter volstrekt duidelijk dat er ge werkt wordt in het bos. Hard ge werkt. Het lawaai dient de wande laar die in de Boswachterij van de invallende herfst wil genieten, voor lief te nemen. In het bos wordt voor het oogsten van het hout een imposante houtvesters machine gebruikt. Deze pakt de te rooien boom stevig beet en zaagt de stam pal boven de grond door. Vervolgens wordt de stam door de machine in rap tempo van zijtak ken ontdaan en in handzame mo ten gezaagd. Een andere - al even imposante - machine wordt gebruikt om de sta pels stammetjes op te halen, te sta- door Ton van den Nouweland GOES - „Hier is ons niets van be kend en in de contacten met de Dierenbescherming is hier ook geen sprake van geweest." Zo reageert voorzitter Ella Luyben van het Goese asiel op het plan van de Dierenbescherming om de Zeeuwse noodopvang te concentre ren in Zierikzee. Voorzitter Theo Ketting van dit asiel zei gisteren dat dit waarschijnlijk het einde van het Goese asiel betekent. Luy ben ziet dat anders: „Wij zijn opge nomen in een gemeentelijk plan, waarin wij een nieuwe locatie krij gen in de Goese Schans. Maar dat is onzeker, want het is crisis. Bo vendien speelt dit allemaal pas in 2013 of 2014. Maar als wij gaan ver kassen, dan wordt het nieuw bouw." Geld daarvoor heeft het asielbestuur echter niet. „Hoe dat te financieren, bekijken we dan wel weer" aldus Luyben. Het centralisatieplan van de Die renbescherming is in Middelburg pelen en van het bos naar de ver derop gelegen Adriaan van der Weijdeweg te vervoeren. Van daar vindt het hout uiteindelijk zijn weg naar de afnemers. Dat bij het zaag- en opruimwerk in het naaldbos zware machines worden gebruikt, is volgens Alex de Visser van Staatsbosbeheer geen enkele probleem. Sterker nog; het is goed voor de bodem van Zeelands grootste naaldbos. De Visser: „Die zware machines ook bekend. „Dat wilden ze vorig jaar bij de sluiting van het Vlissing- se asiel ook al", zegt Cobi van Hel leman, bestuurslid van de stich ting Dieren in Nood. Zij gaat er nog van uit dat in Middelburg een centraal Walchers asiel verrijst. Het huidige moet eind 2010 wij ken voor de N57. „Dan moet het nieuwe klaar zijn. Ja, dat wordt krap." Maar geld is geen probleem Van Helleman: „Als het zo ver is, heffen wij de stichting op en dan komt er een behoorlijke som vrij." MEEST GELEZEN 1. Strandgangers redden dolfijn 2. Kampeerders moeten weg 3. Tafeltje Dek Je boos op wethouder TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl Meer regionieuws op www.pzc.nl/schouwen-duiveland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 58