innenland Kamer wil geen nieuwe Rechter verbiedt ov-staking Minimumeis rekenen en taal Weren pedoseksueel Eindhoven geeft ophef Onrust over plannen Buma/Stemra voor betalen muziek op eigen site peter van straaten AFGHANISTAN Meerderheid stemt in met motie over vertrek AOW-PROTEST Bonden teleurgesteld Balkenende trapt af I, WETSVOORSTEL Ministerie legt. vereiste kennis vast in wet woensdag 7 oktober 2009 -k EINDHOVEN - In de Tweede Kamer klinkt bijval en afkeuring over de beslissing van burgemeester Rob van Gijzel om een veroordeelde Eindhovense pedofiel te weren uit de stad. PvdA, PW en SP hebben bedenkingen over de legitimiteit en gaan Kamervragen stellen. De Eindhovense burgemeester heeft de man, die 27 maanden ge vangenisstraf uitzat voor ontucht en eerder voor vergelijkbare mis drijven werd veroordeeld, een ge- biedsverbod vopr de hele stad op gelegd. Van Gijzel beroept zich op de Gemeentewet, waarin staat dat hij maatregelen kan afkondigen om de openbare orde te bewaren. De pedoseksueel staat nu niet on der toezicht omdat hij een zaak heeft lopen bij de Hoge Raad. Als hij zijn cassatieverzoek intrekt en wel onder toezicht komt, mag de man van Van Gijzel wel aanspraak maken op een huis in Eindhoven. „Ik vind het prima als deze man in Eindhoven komt wonen, maar dan wel op onze voorwaarden", al dus Van Gijzel. „Zijn eigen voor waarden heeft hij in de afgelopen jaren verspeeld." DEN HAAG - Er is veel kritiek op de plannen van auteursrechtenorgani satie Buma/Stemra om geld te vra gen voor het gebruik van muziek op internet. De auteursrechtenor ganisatie wil meer geld voor het plaatsen van muziekfilmpjes op het internet omdat dat zo'n hoge vlucht heeft genomen en de arties ten daar niet van profiteren. Sinds Buma/Stemra dat vorige week bekend maakte, heerst er gro te onrust in de internetwereld. Cri- 1 WAAR.OM POE 77£ Ah-Tijp zo RAAR 7Ef",'E.W 7 Volgens Van Gijzel bestaat er reëel gevaar dat de pedoseksueel in zijn oude gedrag terugvalt. „Hij is in 1973 al voor het eerst veroordeeld. In 1974 is hij uit de tbs-kliniek ont snapt. Hij heeft een boekje uitgege ven waarin hij zich profileert als propagandist van pedofilie." De pedofiel is woedend en stapt naar de bestuursrechter. Ook de re classering vindt het een slechte maatregel, omdat die bang is dat de man op deze manier in een an dere stad in de anonimiteit ver dwijnt. Van Gijzeis eigen PvdA is kritisch over de juridische haal baarheid. De WD vindt dat je een pedofiel moet kunnen dwingen te verhuizen. Er is een proef gaande waarbij bur gemeesters worden ingelicht als een (zeden)delinquent vrij komt. „Op basis van deze pilot staat Van Gijzel redelijk sterk als hij aan voert dat de komst van de pedofiel onrust veroorzaakt", zegt hoogle raar Bestuurlijk Sanctierecht Hen- ny Sakkers. Maar ook de pedoseksueel heeft een grondrecht, dat hij de vrijheid heeft, waar hij zich vestigt. DEN HAAG - Een meerderheid van de Tweede Kamer heeft gisteren duidelijk uitgesproken dat zij geen nieuwe missie in Uruzgan wil na 2010. Een motie van de coalitiepar tijen Christenunie en PvdA daar over kreeg de steun van de SP, WD, GroenLinks, PW, Partij voor de Dieren en het onafhanke lijk Kamerlid Verdonk. TWeede Kamerlid Joel Voorde wind (Christenunie) diende de motie vorige week in tijdens een spoeddebat over een toekomstige militaire rol van Nederland in Af ghanistan. Aanleiding was een uit spraak van minister Maxime Ver hagen (Buitenlandse Zaken) dat hij niet alles aan andere landen over wil laten. Verhagen kreeg felle kritiek van te genstanders van een nieuwe mis- sie en wekte tijdens het debat irri tatie. Omdat de CDA-fractie de motie niet wilde, kwam een diepe kloof binnen de coalitie aan de op pervlakte. Het kabinet is nu aan zet, maar is ook verdeeld. De PvdA wil dat alle militairen uit Uruzgan vertrekken, maar het CDA sluit niets uit. De missie eindigt in augustus 2010, waarna in december de ont- tici zijn bang dat individuele in ternetters een gepeperde rekening krijgen omdat zij voor de grap mu ziekfilmpjes op hun weblog heb ben gezet. Op weblogs en de be- richtensite Twitter regent het klachten. Want volgens de nieuwe tarieven die op 1 januari moeten ingaan, wil Buma/Stemra voor zes filmpjes, zogeheten 'embedded fi les', 130 euro per jaar in rekening brengen. Wie dertig filmpjes plaatst, moet 650 euro betalen. DEN HAAG - Bussen, trams en me tro's in Rotterdam, Amsterdam en Den Haag rijden vanochtend ge woon. De geplande staking van het openbaar vervoer in de drie grootste steden van Nederland is verboden. De Amsterdamse rechtbank stelde gisteren de vervoersbedrijven GYB, RET en HTM in het gelijk in een kort geding tegen de vakbon den AbvaKabo FNV en FNV Bond genoten. De bonden wilden het openbaar vervoer in de och tendspits platleggen uit protest te gen de kabinetsplannen om de AOW-leeftijd te verhogen. Dat zou vrijwel zeker voor een chaotische ochtendspits in grote delen van het land hebben gezorgd. Volgens de rechtbank mogen werk nemers alleen staken als er sprake is van een geschil tussen vakbon den en werkgevers. Omdat geen van die twee partijen gaat over de AOW-leeftijd is een staking niet rechtmatig. Bovendien zou een sta king 'onmiskenbare schade' heb ben berokkend aan de bedrijven. De rechtbank legde de vakbonden geen dwangsom op voor het geval ze toch doorgaan met de actie. De bonden hadden eerder al ver klaard zich neer te zullen leggen bij de uitspraak van de rechter. De vakbonden waren teleurgesteld. „Jammer, maar de beslissing is dui delijk. We zijn een nette bond, dus we houden ons aan de uit spraak. De staking is van de baan, maar we gaan door met onze ac ties in het land", aldus Eric Ver meulen van AbvaKabo FNV. Ook Frans Szablewski van FNV Bondgenoten was teleurgesteld: „De werkgevers wilden gewoon niet onderhandelen over de AOW-leeftijd. Ze hebben het over leg de nek omgedraaid en krijgen daarvoor nu de beloning." De Vakcentrale FNV houdt van daag tussen 11.55 uur en 13.00 uur op twintig plaatsen in het land protestbijeenkomsten tegen de voorgenomen verhoging van de AOW-leeftijd naar 67 jaar. De vervoersbedrijven waren blij met de uitspraak van de Amster damse rechtbank. „Dit is vooral voor onze klanten, de reizigers, goed nieuws" zei een woordvoer der van het Amsterdamse Gemeen telijke Vervoerbedrijf gisteren. Reizigersorganisatie Rover was eveneens tevreden met de uit spraak. DEN HAAG - Minister-president Jan Peter Balkenende nam gisteren in Den Haag de honneurs waar bij de aftrap van de campagne 1GOAL: Het ministerie van Onderwijs legt vast welke sommen en taalopdrachten leerlingen op een bepaalde leeftijd moeten kunnen maken. Wettelijke minimumeisen gaan vanaf volgend schooljaar in. DEN HAAG - Het ministerie van On derwijs gaat leerlingen exact voor schrijven welke sommen en taalop drachten ze op een bepaalde leef tijd moeten kunnen maken. Er ko men toetsen waarmee de basisken nis van rekenen en taal wordt ge test. Deze minimumeisen (referen tieniveaus) worden in een wet vastgelegd en gaan vanaf volgend schooljaar in. Dat staat in een brief die de staatssecretarissen Sharon Dijksma en Marja van Bijsterveldt vandaag naar de Tweede Kamer sturen. Zij lopen daarin vooruit op een wetsvoorstel dat in voorberei ding is. De bewindslieden hebben een aantal voorbeeldopgaven laten ontwikkelen om leerlingen, lera ren en ouders alvast een idee te ge ven wat hen te wachten staat. Er worden vier niveaus onderschei den die alle staan voor een 'over- stapmoment' in het onderwijs. De eerste meting van de kennis van re kenen en taal is aan het einde van de basisschool. Leerlingen in groep 8 moeten in ieder geval kun nen rekenen, spellen en lezen op niveau if, waarbij de letter f staat voor fundamenteel. Voldoen zij aan deze eis, dan zijn zij klaar voor de overstap naar het voortgezet on derwijs, is de gedachte. Aan het einde van het vmbo moet niveau 2f zijn bereikt, dat een basis biedt voor doorstroming naar een hogere mbo-opleiding. Voor havis ten en gevorderde mbo'ers is er een apart niveau (3f) evenals voor vwo' ers (4f). Examenleerlingen die dit minimumniveau onder de knie hebben, zijn klaar voor het hbo of de universiteit. Onderzoek wijst uit dat de kennis van taal en rekenen de afgelopen jaren is verslechterd. Door een on dergrens te stellen hoopt het kabi net dat het niveau van basisvaar digheden structureel stijgt. Ook moeten leerlingen en studenten makkelijker de overstap kunnen maken van het ene schooltype naar het andere. Nu luidt de kri tiek dat opleidingen niet goed op elkaar aansluiten, waardoor scho lieren en studenten in hun eerste jaar moeten worden bijgespijkerd. Bekend voorbeeld zijn de reken toetsen op de pabo die voor me nig aspirant-leraar een obstakel vormen. Voor leerlingen in het speciaal onderwijs gaan de nieuwe minimumeisen nog niet gelden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4