2 zeeland Spelletje Koppejan Torentijd oefent opstand Links krantje PZC woensdag WESTERSCHELDE Oppositiepartijen in de Tweede Kamer ruiken bloed De krant 5 weken voor 15 euro! woensdag 7 oktober 2009 door Ernst Jan Rozendaal Eergisteren mocht ik in Middelburg het PZC-de- bat over de Westerschelde leiden. De zaal zat vol, niet alleen met politici, bestuur ders en wetenschappers, maar vooral ook met betrokken Zeeuw en. Lezers van de PZC, de krant die als geen andere de discussie volgt over de verdieping en de dreigende ontpoldering. Na afloop werd ik aangesproken door een bezoeker. Of ik bij de PZC werkte. „Dat linkse krantje." Ik ging toch zeker niet ontkennen dat de wij de milieubeweging naar de mond praten en voorstan der zijn van ontpoldering? De man nam een slok van zijn witte wijn en keek mij uitdagend aan. En of ik het ontkende. Ik vertelde hem dat ik vlak voor het debat was aangesproken door iemand die zich omschreef als 'waarschijn lijk de enige Zeeuw die vóór ont poldering is'. Over onze stelling dat het verzet tegen ontpoldering te veel beheerst wordt door emo ties. „Jullie hebben er natuurlijk zelf alles aan gedaan om die emo ties op te porren, hè." Als de tegenstanders van ontpol dering ons verwijten dat wij de Hedwigepolder het liefst onder water zien, betoogde ik vol vuur, en de voorstanders denken dat wij het verzet aanvoeren, is dat dan geen aanwijzing dat we het precies goed doen? Dat we oog hebben voor elk standpunt en een platform zijn voor alle menin gen, hoe tegenstrijdig ook? De man leek niet overtuigd. Zijn buurman evenmin. Die wilde we ten hoe het dan zit met het chris telijke volksdeel. Dat wordt door de PZC toch zeker volledig gene geerd? Een opmerkelijk verwijt aan een van de laatste kranten in Nederland die nog alle kerkdien sten aankondigt. Gisteren mocht ik in Amersfoort een vergadering voorzitten van de Nederlandse Vereniging van Journalisten. In de pauze kwam het gesprek op de Westerschelde- kwestie, die nu ook de landelijke kranten bezighoudt. „Jullie steu nen natuurlijk die gereformeerde Balkenende", smaalde een collega uit de Randstad. Ik bedoel maar. COLOFON Voor meer columns: www.pzc.nl/columns PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 914330 AB Middelburg 0118-43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl thoien@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118-43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088-0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088-013 9910 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NA14) een vast abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 99 10 voorletters Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. RekeningnummerHandtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie door Marcel Modde MIDDELBURG - In de Middelburgse gevangenis Torentijd wordt 15 ok tober een opstand van gedetineer den geoefend. Het is de eerste keer dat het Inter ne Bijstandsteam (ITB) van de in richting en de Mobiele Eenheid hier samen optrekken. Om die re den vindt de oefening in besloten heid plaats, aldus vestigingsdirec teur Peter Baaijens. „Er gaat zo'n eerste keer ongetwijfeld veel fout, en we willen alle vrijheid hebben die fouten te kunnen maken en daar van te leren." Gevangenissen in Nederland dop pen in belangrijke mate hun eigen boontjes bij interne problemen. Bij grotere calamiteiten rukken de ITB's van naburige instellingen uit voor bijstand. De dichtsbijzijnde gevangenis staat op honderd kilo meter afstand van Middelburg. „Wanneer het hier echt mis gaat, duurt het een dik uur voordat ze ons kunnen komen helpen. Dat vind ik niet verantwoord", ver klaart Baaijens de achtergrond van de gezamenlijke inzet met de poli tie Zeeland. In de praktijk is het volgens hem nog nooit voorgeko men dat Torentijd externe bij stand moest aanvragen. De gevan genen zitten tijdens de oefening, aan het begin van de avond, in hun cel. Hun rol wordt gespeeld door politiemensen. T Ze zijn er dinsdagmiddag als de kippen bij, de Kamer leden Boris van der Ham (D66) en Helma Neppé- rus (WD). Ze vragen de Tweede Kamer om een 'flits-heropening van het Westerscheldedebat'. Maar een meerderheid ziet dat niet zitten. Lia Roefs (Pv dA): „Dit lijkt op het spelen van het politiek spelletje 'Kop pejan pesten'. Dat is niet gepast." GroenLinks, de PW, de SP en de Partij voor de Dieren denken daar anders over. Ze ruiken bloed. Het verdeel de CDA moet wat hen betreft door het stof Woord voerder Ad Koppejan, vinden ze, moet in het open baar kiezen: wel of niet ontpolderen. De Zeeuw is fel tegenstander van ontpoldering en had tot nog toe de steun van zijn fractie. Maar die steun is afgebrok keld. Want het CDA ziet de bui al hangen en wil het kabinet niet over dit onderwerp laten vallen. Nu ook nog blijkt dat er geen alternatief voor ontpoldering is, moet het CDA draaien. En w ziet de oppositie Koppejan graag buigen. Maar een meerderheid laat dat dinsdagmiddag niet toe. Kees van der Staaij (SGP) vindt het verzoek van de oppositie 'te gortig'. „Laten we de kabinetsbeslissing afwachten." In de wandelgangen zegt hij: „Het gaat om de zaak, niet om de persoon." Ook Lia Roefs neemt afstand van 'het spelletje Koppejan pesten'. Koppejan, uitgedaagd om te reageren, zegt 'geen behoefte te hebben aan een debat voordat het kabinet een besluit heeft geno men'. „Nee, hè mijnheer Koppejan", zegt Van der Ham nog zuigend. Ineke van Gent (GroenLinks) gooit het dan in de Tweede Kamer over een andere boeg. Ze verzoekt het kabinet om het Grontmij-rapport openbaar te maken. „Dit had ik toch al voorspeld?", roept ze la ter op de gang. „In het debat vorige week donderdag heb ik minister Verburg al ge vraagd het stuk zodra het beschikbaar is naar de Kamer te sturen. Want zoiets lekt anders toch wel uit. En ja hoor." Ze is allerminst verbaasd over de conclu sie. „Het Grontmij-onderzoek was een zin loze exercitie. Het was al lang duidelijk dat er geen alternatieven zijn." Dat ziet Lia Roefs (PvdA) anders. Samen met Ad Koppejan was Roefs eerder dit jaar initiatiefnemer van een hoorzitting in de Tweede Kamer. Daar presenteerden de Zeeuwse waterschappen hun alternatief: aanleg van schorren in de Westerschelde. Roefs: „Ik vond dat mensen er recht op hadden dat dat ene alternatief grondig zou worden onderzocht. Dat heeft de Grontmij nu gedaan en de conclusie is te leurstellend. De realiteit is nu dat er geen alternatief is. We hebben uitgebreid ge zocht, maar niet gevonden. Nu is het tijd voor een besluit. We moeten verder." door Jeffrey Kutterink en Ben Jansen De conclusie van het Grontmij-rapport ligt nog maar net op straat of in de Tweede Kamer ontstaat tumult. De op positie grijpt het wekelijks vragenuurtje aan om Zeeuw en CDA' er Ad Koppejan op de korrel te nemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2